تفاوت برنامه نویس و توسعه دهنده نرم افزار چیست؟

تفاوت برنامه نویس و توسعه دهنده

مشاغل مختلفی در زمینه فناوری اطلاعات وجود دارد ، اما در تفاوت برنامه نویس و توسعه دهنده نرم افزار با یکدیگر سردرگمی ایجاد می‌شود.

اصطلاحات “برنامه نویس(programmer)” و “توسعه دهنده (developer)” اغلب به جای یکدیگر استفاده
می‌شوند ، اما این دو شغل در واقع متفاوت هستند و ویژگی ها ، وظایف و چالش های خاص خود را دارند.

وظایف و مسئولیت های برنامه نویس (programmer)

برنامه نویسان متخصص کدنویسی ، دارای مهارت های فنی در یک یا چند زبان برنامه نویسی هستند. این دانش آنها را قادر می‌سازد تا به طور واضح و دقیق برای ایجاد نرم افزار و برنامه ها کدنویسی کنند. وظیفه اصلی آنها تبدیل ایده ها به دستورالعمل هایی است که توسط پلتفرم ها قابل اجرا و خواندن باشند.

استخدام کنندگان و کارفرمایان ، ویژگی ها و مهارت های مختلفی را می‌خواهند که  در برنامه نویسان جستجو می‌کنند.

برنامه نویسان باید دارای سابقه علمی در ریاضیات باشند. ریاضیدان عالی بودن اجباری نیست ، اما آنها باید دانش لازم برای درک کامل الگوریتم های مختلفی را که با آنها کار می‌کنند ، داشته باشند.

برنامه نویسان بیشتر وقت خود را صرف کد نویسی می‌کنند و کمتر به مدیریت پروژه می‌پردازند ، بنابراین مهارت های ارتباطی قوی برای موفقیت در این کار لازم نیست.

بیشتر برنامه نویسان در تیمی تحت نظارت یک رهبر تیم کار می‌کنند که اطمینان حاصل کند که همه وظایف خود را می‌دانند و می‌توانند آنها را به خوبی انجام دهند.

 توسعه دهنده نرم افزار (developer) چه کاری انجام می‌دهد؟

یک توسعه دهنده نرم افزار (developer) در واقع یک برنامه نویس است. اگرچه هر دو مهارت فنی یکسانی دارند و زبان برنامه نویسی را می‌دانند ، اما توسعه دهندگان در پروژه هایی که بر روی آنها کار می‌کنند طیف وسیعی از وظایف و مسئولیت ها را دارند.

همانطور که در نام آنها مشخص شده است ، توسعه دهندگان نرم افزار ، علاقه ویژه ای به توسعه پروژه های فناوری اطلاعات و حل مشکلات دارند. به همین ترتیب ، آنها لزوماً در یک جنبه از توسعه نرم افزار تخصص ندارند ، بلکه دانش پیشرفته ای در مورد هر مرحله از پروژه دارند.

مسئولیت های برجسته در پیشنهادات شغلی توسعه دهنده ممکن است شامل موارد زیر باشد:

· طراحی و برنامه نویسی نرم افزار

· پژوهش

· نوشتن اسناد و مشخصات فنی

· تست نرم افزار

· نگهداری نرم افزار

· راه اندازی نرم افزار

· تجزیه و تحلیل عملکرد

مهارت های دیگری مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده نرم افزار است.
از آنجا که آنها در چندین جنبه از یک پروژه درگیر هستند ، توسعه دهندگان اغلب مجبورند با چندین نفر (مشتریان ، همکاران و …) ارتباط برقرار کنند. بنابراین ، بر خلاف برنامه نویسان ، توسعه دهندگان باید مهارت های بین فردی و ارتباطی خوبی داشته باشند.

در پایان ، تفاوت اصلی بین یک برنامه نویس کامپیوتر و توسعه دهنده نرم افزار ، انواع وظایف و مسئولیت های آنها است. برنامه نویسان وظیفه کد نویسی را برای ایجاد یک نرم افزار کاربردی بدون نقص بر عهده دارند در حالی که توسعه دهندگان می‌دانند چگونه کدنویسی کنند ، اما عمدتا راه حل هایی برای مشکلات فناوری اطلاعات پیدا می‌کنند.

اگرچه این دو شغل تا حدودی شباهت دارند ، اما کاملاً متفاوت از یکدیگر هستند و مکمل یکدیگرند. برنامه نویسان و توسعه دهندگان غالباً برای رسیدن به هدف ایجاد برنامه ها و نرم افزارهای ویژه با هم کار می‌کنند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *