فعالیت ها و شرکای کلیدی در مدل کسب و کار

شرکای کلیدی در مدل کسب و کار

در سال ۲۰۰۸ ، الکساندر استروالدر ، نظریه پرداز کسب و کار ، مشاور و بنیانگذار Strategyzer ، یک الگوی ۹ مرحله ای ساده را منتشر کرد که “بوم مدل کسب و کار” نامیده می‌شود. این ابزار برای کمک به کارآفرینان و صاحبان مشاغل در تقسیم فعالیتهایشان به بخشهای کوچکتر و قابل درک تر ایجاد شده است. ایده این است که هر بخش را می‌توان با استفاده از بوم اصلاح کرد ، تغییر داد و به طور قابل توجهی بهبود بخشید.در این مقاله در مورد سه کلید مورد نیاز (منابع اصلی ، فعالیت های کلیدی و  شرکای کلیدی در مدل کسب و کار) برای ایجاد یک برنامه تجاری دقیق برای شروع فعالیت بحث خواهیم کرد.

“رمز پیشی گرفتن این است که شروع کنید. راز شروع کار این است که وظایف طاقت فرسا و پیچیده خود را به کارهای قابل کنترل کوچکتر تبدیل کنید و سپس از اولین کار شروع کنید. ” مارک تواین

منابع مهم

برای منابع کلیدی چه منابعی برای عملکرد مناسب مدل کسب و کار شما حیاتی هستند؟ ابتدا با تهیه لیستی از مواد مورد نیاز ، تجهیزات مورد نیاز و انواع افرادی که برای  ارزش پیشنهادی به مشتریان خود استخدام می‌کنید ، شروع کنید.

این ابزار نیازهای کسب و کار شما را به چهار نوع منابع کلیدی فیزیکی ، مالی ، فکری و انسانی طبقه بندی می‌کند .

به عنوان مثال منابع فیزیکی را می‌توان به امکانات ، ساختمانها ، وسایل نقلیه ، ماشین آلات و شبکه های توزیع مورد نیاز برای فعالیت موفق کسب و کار خود اشاره کرد. منابع مالی شامل کلیه وجوه نقد و اعتباراتی است که برای توسعه و حفظ سرمایه گذاری خود استفاده می‌کنید.

منابع فکری شامل برند تجاری ، حق ثبت اختراع و حق چاپ ، مشارکت و لیست مشتریان است ، در حالی که منابع انسانی را می‌توان به عنوان کارکنانی تعریف کرد که از انواع مختلف نقش در یک شرکت عملکردی تشکیل شده اند.

ایجاد لیست مفصلی از منابع مورد نیاز برای فعالیت خود نه تنها برای استفاده بیشتر از بخشهای این ابزار ضروری است ، بلکه حتی مهمتر از آن ، شما ایده بهتری در مورد هزینه های مالی مرتبط با آن خواهید داشت.

فعالیت های کلیدی

برای موفقیت در کسب و کار خود باید چه فعالیت ها یا اقداماتی را انجام دهید؟
هنگام بررسی این سوال ، به هر بخش از ابزاری که تاکنون پرداخته ایم ، فکر کنید. برای عملکرد موثر کانالهای توزیع شما چه اقداماتی لازم است؟ روابط مشتری خود را حفظ و ارتقا دهید؟ پیشنهاد ارزش خود را به مشتریان خود منتقل کنید؟

برای نشان دادن این مفهوم ، بیایید چند فعالیت اصلی را که ممکن است یک صاحب کافی شاپ در اولویت قرار دهد ، بررسی کنیم. در ادامه برخی از زمینه هایی که کارآفرین می‌تواند بر آنها تمرکز کند با یک مثال از هر کدام ذکر شده است.

توسعه کسب و کار – ایجاد روابط با کشاورزان قهوه ، تجارت عادلانه برای ارائه محصول مطلوب تر برای مشتریان

 بازاریابی – ایجاد یک صفحه اینستاگرام برای به اشتراک گذاشتن برنامه های ویژه هفتگی و پیروان مسابقه می‌توانند برای برنده شدن نوشیدنی های رایگان شرکت کنند.

توسعه محصول – خرید دانه های قهوه با کیفیت بالاتر و تجهیزات عالی برای تولید محصول برای ایجاد یک محصول برتر

تحقیقات بازار – جمع آوری منوها از رستوران های مشابه در شهر ، تجزیه و تحلیل فهرست آنها برای ایده ها و موارد جدید برای فروش

به خاطر داشته باشید که لیست فعالیتهای کلیدی شما احتمالاً طولانی تر از این خواهد بود. زمینه های دیگری وجود دارد که باید برای اطمینان از موفقیت استارتاپ خود تمرکز کنید. در اینجا چند مورد برای شروع لیست بیان می‌کنیم. علاوه بر این ، می‌توانید از سمت راست نگاهی به طرح کسب و کار بیندازید تا از مناطق دیگری که می‌توانید به طور مداوم توسعه دهید ایده بگیرید:

ارتباط موثرتر با مشتری خود
تحقیق در مورد روند بازار و ایجاد کانالهای توزیع جدید
ایجاد و بهبود فرآیندهای فروش و پردازش
شرکت در رویدادهای شبکه برای دیدار با سایر متخصصان صنعت خود

شرکای کلیدی در مدل کسب و کار

در هر صنعتی که باشید ، حداقل برای ایجاد و توزیع محصول خود به بخش های مشتری ، به حداقل یک (اما احتمالاً به چند) نهاد دیگر اعتماد خواهید کرد.

برای دستیابی به یک منبع خاص ، کاهش ریسک برای محصول جدید در بازار و یا صرفه جویی در خط تولید خود با بهینه سازی فرایندهای تولید ، دلایل زیادی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید و روابط استراتژیک با سایر شرکت ها را ایجاد کنید. شرکای کلیدی در مدل کسب و کار بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

در ادامه برخی از متداول ترین انواع مشارکت ها ذکر شده است که نمونه ای از آنها را ذکر کرده ام.

مشارکت این ابزارها را به چهار نوع مختلف طبقه بندی می‌کند:

اتحاد استراتژیک : مشارکت بین افراد غیر رقبا. برای مثال: Spotify و Uber اخیراً اتحادی ایجاد کرده اند که به هر کسب و کار اجازه می‌دهد از لیست مشتریان دیگری چشم پوشی کند و به آنها امتیاز قابل توجهی نسبت به رقبای خود بدهد.

هم رقابتی – یک همکاری استراتژیک بین رقبا با هدف نهایی یک نتیجه مفید برای هر دو طرف. برای مثال: سامسونگ و سونی توافق کردند که هزینه های تحقیق و توسعه را به اشتراک بگذارند زمانی که هر دو روی طراحی جدیدی برای تلویزیون های صفحه نمایش صفحه فلت کار می‌کردند.

سرمایه گذاری مشترک – دو یا چند کسب و کار برای تکمیل پروژه جدیدی که به بینش چندین صنعت نیاز دارد ، با هم کار می‌کنند. برای مثال: گوگل و ناسا ترکیبی از تلاش ها برای ایجاد Google Earth

روابط خریدار و تأمین کننده – مشارکتی که تضمین می‌کند صاحبان مشاغل به طور مداوم منابعی را در اختیار شما قرار می‌دهند ، در حالی که تأمین کننده می‌داند خریدار تأیید شده ای برای محصول خود دارند. برای مثال: استارباکس فقط دانه های قهوه را از مزارع خاصی در آمریکای جنوبی ، آسیا و هاوایی تأمین می‌کند.

اکنون که درک بهتری از انواع مشارکت موجود بین مشاغل دارید ، ضمن تکمیل این بخش از بوم مدل کسب و کار، سوالات زیر را از خود بپرسید:

کدام مشارکت برای تجارت من حیاتی است؟

چه کسانی تامین کننده مهم من هستند؟

چه نوع مشارکت متناسب با نیازهای من است؟

به یاد داشته باشید ، در پایان هر روز بسیار مهم است که هر مشارکت شما با یکدیگر سودمند باشد. شما و شریک خود باید برای دستیابی به نوعی مزیت با ایجاد یک رابطه استراتژیک تلاش کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *