روش های تخمین اندازه بازار

روش های تخمین اندازه بازار

روش های مختلفی برای تخمین اندازه بازار وجود دارد. بهترین روش برای یک موقعیت خاص به بازار مورد نظر و داده های موجود بستگی دارد. برخی از روش های رایج عبارتند از:

۱٫ روش بالا به پایین:

این روش شامل شروع با تخمین کلی از کل اندازه بازار و سپس تقسیم آن به بخش های کوچکتر است. این کار را می توان با استفاده از گزارش های صنعتی، داده های دولتی یا نظرسنجی از متخصصان بازار انجام داد.

۲٫ روش پایین به بالا:

این روش شامل شروع با تخمین فروش محصولات یا خدمات فردی و سپس جمع آوری آنها برای بدست آوردن تخمین از کل اندازه بازار است. این کار را می توان با جمع آوری داده از تولیدکنندگان، توزیع کنندگان یا خرده فروشان انجام داد.

۳٫ روش قیاس:

این روش شامل تخمین اندازه بازار یک محصول یا خدمات جدید با مقایسه آن با یک محصول یا خدمات مشابه که اندازه بازار شناخته شده ای دارد، می شود. این می تواند یک روش مفید برای محصولات یا خدمات جدیدی باشد که داده های تاریخی زیادی در دسترس آنها نیست.

۴٫ تحقیقات بازار:

این روش شامل انجام نظرسنجی یا مصاحبه با مصرف کنندگان یا مشاغل برای جمع آوری داده در مورد عادات خرید آنها است. این می تواند یک روش بسیار پرهزینه باشد، اما همچنین می تواند بسیار دقیق باشد.

۵٫ مدل سازی آماری:

این روش شامل استفاده از مدل های آماری برای تخمین اندازه بازار است. این می تواند یک روش پیچیده باشد، اما اگر داده ها از کیفیت بالایی برخوردار باشند، می تواند بسیار دقیق باشد.

در اینجا چند عامل دیگر وجود دارد که باید هنگام تخمین اندازه بازار در نظر گرفته شود:

 • تعریف بازار: مهم است که بازاری را که می خواهید اندازه گیری کنید به وضوح تعریف کنید. این شامل تعریف محصولات یا خدماتی است که در بازار گنجانده شده است، منطقه جغرافیایی تحت پوشش و بخش مشتری هدف.
 • دسترسی به داده ها: دقت تخمین شما به دسترسی به داده ها بستگی دارد. اگر داده های خوبی در دسترس باشد، می توانید از روش های پیچیده تری مانند مدل سازی آماری استفاده کنید. اگر داده ها محدود است، ممکن است نیاز به استفاده از روش ساده تری مانند روش قیاس داشته باشید.
 • زمان و منابع موجود: تخمین اندازه بازار می تواند یک فرآیند زمان بر و پرمصرف باشد. شما باید هنگام انتخاب یک روش، میزان زمان و منابعی را که در اختیار دارید، در نظر بگیرید.

توجه به این نکته مهم است که همه تخمین های اندازه بازار تا حدی با خطا همراه هستند. دقت تخمین شما به روشی که استفاده می کنید، کیفیت داده ها و تخصص خودتان بستگی دارد.

مثال هایی از نحوه استفاده از روش های تخمین اندازه بازار

در اینجا چند نمونه از نحوه استفاده از روش های مختلف تخمین اندازه بازار آورده شده است:

فرض کنید شما می خواهید اندازه بازار گوشی های هوشمند در ایران را تخمین بزنید.

 • روش بالا به پایین: می توانید با شروع از جمعیت کل ایران و سپس تخمین تعداد افرادی که از تلفن هوشمند استفاده می کنند، شروع کنید. می توانید این کار را با استفاده از داده های آماری دولتی یا نظرسنجی از مصرف کنندگان انجام دهید.
 • روش پایین به بالا: می توانید با جمع آوری داده های فروش گوشی های هوشمند از تولیدکنندگان، توزیع کنندگان یا خرده فروشان شروع کنید. سپس می توانید از این داده ها برای تخمین کل اندازه بازار استفاده کنید.
 • روش قیاس: می توانید اندازه بازار گوشی های هوشمند در ایران را با مقایسه آن با اندازه بازار گوشی های هوشمند در کشوری با اندازه و سطح درآمد مشابه تخمین بزنید.
 • تحقیقات بازار: می توانید با انجام نظرسنجی از مصرف کنندگان ایرانی در مورد عادات خرید گوشی های هوشمند خود، تحقیقات بازار انجام دهید. می توانید از این داده ها برای تخمین تعداد کل گوشی های هوشمند فروخته شده در ایران استفاده کنید.
 • مدل سازی آماری: می توانید از یک مدل آماری برای تخمین اندازه بازار گوشی های هوشمند در ایران بر اساس داده هایی مانند جمعیت، درآمد و نفوذ اینترنت استفاده کنید.

در اینجا نمونه دیگری از نحوه استفاده از روش های تخمین اندازه بازار آورده شده است:

فرض کنید شما می خواهید اندازه بازار یک نرم افزار جدید برای مدیریت پروژه را تخمین بزنید.

 • روش بالا به پایین: می توانید با شروع از تعداد کل مشاغلی که از نرم افزار مدیریت پروژه استفاده می کنند و سپس تخمین تعداد مشاغلی که از نرم افزار جدید شما استفاده می کنند، شروع کنید. می توانید این کار را با استفاده از داده های صنعت یا نظرسنجی از مشاغل انجام دهید.
 • روش پایین به بالا: می توانید با جمع آوری داده های فروش نرم افزار مدیریت پروژه از شرکت خود شروع کنید. سپس می توانید از این داده ها برای تخمین کل اندازه بازار استفاده کنید.
 • روش قیاس: می توانید اندازه بازار نرم افزار مدیریت پروژه جدید خود را با مقایسه آن با اندازه بازار یک نرم افزار مدیریت پروژه مشابه که قبلاً راه اندازی شده است، تخمین بزنید.
 • تحقیقات بازار: می توانید با انجام نظرسنجی از مشاغل در مورد نیازها و عادات خرید نرم افزار مدیریت پروژه خود، تحقیقات بازار انجام دهید. می توانید از این داده ها برای تخمین تعداد کل نرم افزارهای مدیریت پروژه فروخته شده استفاده کنید.
 • مدل سازی آماری: می توانید از یک مدل آماری برای تخمین اندازه بازار نرم افزار مدیریت پروژه جدید خود بر اساس داده هایی مانند اندازه شرکت، صنعت و بودجه برای نرم افزار استفاده کنید.

مهم است که به یاد داشته باشید که همه تخمین های اندازه بازار تا حدی با خطا همراه هستند. بهترین روش برای تخمین اندازه بازار برای موقعیت خاص شما به عوامل مختلفی از جمله نوع بازار، داده های موجود و زمان و منابعی که در اختیار دارید بستگی دارد.

منابعی که ممکن است مفید باشد:

امیدوارم این اطلاعات مفید باشد!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *