استراتژی چیست و چگونه تدوین می‌شود ؟

استراتژی چیست

 

استراتژی چیست؟ استراتژی را می‌توان یک برنامه عملی دانست که با توجه به عوامل مختلف برای دستیابی به یک یا چند هدف طراحی شده است. لی بولمن می‌گوید: “یک چشم انداز بدون استراتژی یک توهم است”

انواع مختلفی از استراتژی ها برای تقویت چشم انداز شما برای رو به رو شدن با واقعیت به کار می‌روند.

در این مقاله ، به پاسخ سوالاتی می‌پردازیم که استراتژی چیست؟
چگونه می‌توان یک استراتژی مناسب برای هدایت موفقیت‌آمیز کسب و کار خود ساخت؟
عوامل کلیدی در استراتژی چیست؟

استراتژی چیست؟

استراتژی به اقدامات مختلفی گفته می‌شود که توسط مدیران و سایر افراد در موقعیت های عالی برای دستیابی به اهداف کسب و کار انجام می‌شود. همچنین ، استراتژی می‌تواند جهت کلی و اجزای مختلف دیگری باشد که کسب و کار برای رسیدن به اهداف خود از آنها استفاده می‌کند.

استفاده از استراتژی موثر ، می‌تواند منجر به دستیابی سریعتر به اهداف و مقاصد شما شود.

به قول جیم ران ، کارآفرین ، نویسنده و سخنران انگیزشی آمریکایی ، موفقیت ۲۰ درصد مهارت و ۸۰ درصد استراتژی است. شاید بدانید چگونه می‌توانید موفق شوید ، اما مهمتر اینکه برنامه شما برای موفقیت چیست؟ ”

بنابراین ، هنگامی که نحوه تدوین استراتژی های مناسب برای کسب و کار خود را می‌دانید ، به سمت رشد نمایی پیش می‌روید و میزان موفقیت شما به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.
بیایید اکنون به تدوین استراتژی ها نگاهی بیندازیم.

استراتژی چگونه تدوین می‌شود؟

در درجه اول تدوین استراتژی ، اختصاص منابع محدود به واحدهای مختلف سازمانی کسب و کار اهمیت دارد ، به طوری که اهداف محقق می‌شوند.

در حالی که در حال تدوین استراتژی کسب و کار هستید ، باید در نظر داشته باشید که این کار به صورت جداگانه انجام نمی‌شود ، بلکه ذینفعان مختلف مانند مشتریان ، سرمایه گذاران ، کارکنان ، تامین کنندگان و … را باید در نظر داشته بگیرید.

در هنگام تدوین استراتژی ها ، نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که چگونه می‌توان عدم اطمینان ، به ویژه در رفتار دیگران ، را در نظر داشت.

به عنوان مثال ، اگر کسب و کاری استراتژی خود را بر این فرض قرار دهد که رقبای آنها قیمت محصولات خود را بالاتر می‌برند ، و اگر آنها قیمت ها را افزایش ندهند ، می‌تواند یک شکست برای کسب و کار باشد.

اغلب به عنوان “طرح کسب و کار” نیز نامیده می‌شود ، زیرا جزئیات برنامه های کسب و کار و راه های دستیابی به آنها را مشخص می‌کند ، همچنین در تصمیم گیری به بهبود فرآیندها کمک کند.

بنابراین ، استراتژی فقط در مورد دستیابی به اهداف نیست بلکه در مورد یافتن راههای موثر برای انجام آن است.

بنابراین ، یک استراتژی در حال پر کردن شکاف بین نقطه ای است که کسب و کار در حال حاضر در آن قرار دارد و جایی که می‌خواهد به زودی در آن قرار بگیرد.

برخی از مراحل مهم تدوین استراتژی در یک کسب و کار عبارتند از:

  • تعیین اهداف کسب و کار
  • ارزیابی محیط سازمانی کسب و کار
  • تعیین انواع مختلف اهداف کمی متناسب با اهداف مختلف
  • تهیه برنامه های تقسیم بندی و انجام تجزیه و تحلیل عملکرد
  • نهایی کردن استراتژی مناسب با توجه به اهداف ، نقاط قوت ، پتانسیل ها و محدودیت های کسب و کار

در بخش بعدی ، به برخی از ویژگیهای اساسی را که یک استراتژی موفق می‌پردازیم.

ویژگیهای یک استراتژی موفق

  •  استراتژی بیشتر به دستاوردها و برنامه های بلندمدت مربوط می‌شود تا عملیات روزانه که برای عملکرد روان کسب و کار ضروری است. استراتژی ها معمولاً از نظر اهداف فروش یا تولید ، مدیریت کیفیت ، نوآوری ها ، گسترش بازارهای جدیدتر و … هستند.
  •  استراتژی ما را در پیش بینی آینده کمک می‌کند. از آنجا که پیش بینی دقیق آینده غیرممکن است ، استراتژی به اجتناب از خطرات و سایر عدم قطعیت ها که بخش اساسی هر محیط تجاری هستند ، کمک می‌کند.
  • استراتژی سازی همچنین الگوهای رفتاری کارکنان ، مشتریان و .. را در نظر می‌گیرد زیرا عمدتا حول محور آنها می‌چرخد. به عنوان مثال ، اگر کسب و کاری تصمیم بگیرد به روش تولیدی خلاقانه تری روی آورد ، رفتار کارکنان را در نظر می‌گیرد تا عملکرد روان و بدون هیچ گونه اختلالی وجود داشته باشد.
خواندن مقاله مرتبط
درک مشتریان با نقشه همدلی (empathy maps) چگونه است؟

سه سطح استراتژی

سه سطح استراتژی وجود دارد که می‌توان در یک کسب و کار پیاده سازی کرد. اجازه دهید نگاهی به کسانی که اینجا و اکنون هستند بیندازیم-

۱) استراتژی سازمانی

این مورد به استراتژی های کلی کسب و کار اشاره دارد ، که بیشتر به واحدهای مختلف تقسیم می‌شود و در بسیاری از بازارهای تجاری فعالیت می‌کند .

این استراتژی عمدتا با چگونگی تکمیل کسب و کار به عنوان واحدهای مختلف عملکردی و ارزش افزوده آنها می‌پردازد. همچنین سعی می‌کند بفهمد چگونه می‌توان کسب و کار را طوری ساختار بندی کرد که گروه های مختلف بتوانند بر ارزش این واحدهای جداگانه کار کنند.

این امر می‌تواند با تخصیص موثر منابع به این واحدهای مختلف ، افزایش سرمایه از نظر اقتصادی ، ایجاد یک تصویر واضح از نام تجاری و ایجاد کانالهای ارتباطی داخلی مطمئن انجام شود.

به عنوان مثال ، اگر کسب و کاری شعبه ها یا واحدهای تولیدی مختلفی دارد ، باید از استراتژی سازمان استفاده کند تا اطمینان حاصل شود که همه این واحدها به طور موثر عمل کرده و به سود کل کسب و کار کمک کرده اند.

طراحی سازمان نیز عامل دیگری است که هنگام تدوین استراتژی سازمان باید مورد توجه قرار گیرد. نحوه سازماندهی  و روابط بین بخشها بر مزیت کسب و کار نسبت به رقبای خود و در دستیابی به اهداف تأثیر می‌گذارد.

۲) استراتژی واحد تجاری

این استراتژی شامل تدوین برنامه هایی است که به درک پویایی بازار و چگونگی موفقیت در این بازارهای فردی کمک می‌کند .

نقطه شروع استراتژی واحد تجاری ، جمع آوری هوش رقابتی است به طوری که تفاوت های ظریف بازار برای پیشرفت و کسب سود درنظر گرفته شود. درک شایستگی های اصلی کسب و کار و محصول یا خدمات و چگونگی برآوردن نیازهای مشتری بسیار مهم است.

تجزیه و تحلیل می‌تواند برای درک شایستگی های اصلی کسب و کار و ایجاد محصول یا خدمات بر این اساس مورد استفاده قرار گیرد. برای درک تهدیدها و فرصتهای بازار باید تحلیلی انجام شود.

استفاد از استراتژی مناسب ، منجر به خروجی های بهتر و در نتیجه سودآوری بهتر برای کسب و کار می‌شود.

۳) استراتژی تیم

برای اجرای موثر استراتژی های ذکر شده در بالا ، تیم ها باید از اهداف کسب و کار آگاه بوده و برای دستیابی به آنها انگیزه داشته باشند.

تیم ها پایین ترین سطح سازمان در کسب و کار هستند و آنها باید استراتژی های خود را داشته باشند و برای موفقیت کلی کسب و کار با هم همکاری کنند.

از آنجا که این شامل دستیابی به اهداف تعیین شده در سطوح بالاتر مدیریت در سازمان می‌شود ، استراتژی های تیم باید بهترین شیوه هایی را که عملکرد موثر را قادر می‌سازد و در دستیابی به اهداف سازمان کمک می‌کند ، تدوین کند.

برای جلوگیری از ارتباط نادرست که ممکن است موجب اتلاف منابع ، زمان و تلاش شود ، باید بین تیم های مختلف سازمان ارتباطات مناسب برقرار شود. توسعه استراتژی های تیمی مناسب می‌تواند به جلوگیری از مشکلات و همچنین دست یابی به  اهداف برای تیم ها کمک کند.

بنابراین ، این سه سطح مختلف از استراتژی ها هستند که نقش مهمی در هدایت استراتژی کلی کسب و کار ایفا می‌کنند. اکنون ، در بخش بعدی ، اجزای مختلف بیانیه استراتژی تجاری یک کسب و کار را مرور می‌کنیم.

اجزای بیانیه استراتژی کسب و کار

استراتژی چیست؟

چهار جزء از استراتژی یک کسب و کار وجود دارد ، و آنها عبارتند از:

۱)  هدف راهبردی

این بخش درباره هدف وجود یک کسب و کار و دلیل ادامه فعالیت آن می‌گوید.

۲) بیانیه ماموریت

این بیانیه ماموریت برای تشریح علت فعالیت کسب و کار مورد استفاده قرار می‌گیرد ، همچنین نقش هایی را که از طریق آنها یک کسب و کار باید به ذینفعان مختلف خدمت کند ، بیان می‌کند.

خواندن مقاله مرتبط
شتاب دهنده استارتاپ چیست و چگونه کار می‌کند؟

۳) بیانیه چشم انداز

این بیانیه استراتژی برای صحبت در مورد آرزوها و رویاهای کسب و کار برای آینده استفاده می‌شود که نشان می‌دهد که کسب و کار در آینده می‌خواهد به کجا برسد.

۴) بیانیه اهداف 

چنین اظهارنظرهای استراتژی برای تعیین موارد کلیدی که باید برای برآوردن رسالت و چشم انداز کسب و کار ، استفاده می‌شود.

در حال حاضر ، برای ایجاد یک استراتژی تجاری مولد ، درک صحیح فرآیند مدیریت استراتژیک ضروری است. بنابراین ، اجازه دهید نگاهی به مراحل مهم فرآیند مدیریت استراتژیک یک استراتژی تجاری داشته باشیم-

نتیجه گیری

استفاده از استراتژی مناسب جزء اساسی یک سازمان تجاری موفق است ، به ویژه اگر می‌خواهد در دراز مدت بقا داشته باشد. موفقیت یک سازمان نه تنها به نوع محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهد بستگی دارد ، بلکه به مدیریت موثر منابع نیز وابسته است که از طریق تدوین استراتژی های مثر قابل انجام است. این کار نه تنها باید در سطح کلان بلکه در سطح خرد ، در هر بخش انجام شود تا جریان مناسب ارتباطات برقرار شود.

در یادداشت پایانی ، درک این نکته مهم است که استفاده از استراتژی لازم و ضروری است. لازم است اجرای ماهرانه آن انجام شود. به همین دلیل است که ریچارد ام. کوواچویچ ، مدیر تجاری آمریکایی و مدیرعامل سابق Wells Fargo می‌گوید:
“یک چشم انداز و استراتژی کافی نیست. کلید بلند مدت موفقیت ، اجرا روزانه است.”

بنابراین ، ما امیدواریم که این پست به شما کمک کرده باشد که بفهمید استراتژی چیست ، اجزای استراتژی چیست و اجرای بی عیب و نقص آن چقدر حیاتی است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *