طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت فرآیند برنامه ریزی، مفهوم سازی و انتشار محتوا به صورت آنلاین است. امروزه طراحی وب سایت فراتر از زیبایی شناسی است و عملکرد کلی وب سایت را در بر می‌گیرد. طراحی وب همچنین شامل برنامه های وب، اپلیکیشن های موبایل و طراحی رابط کاربری می‌باشد.

آیا می‌دانستید که طراحی سایت می‌تواند تاثیر زیادی بر عملکرد شما در موتورهای جستجو مانند گوگل داشته باشد؟ این مقاله به شما بینش مفیدی در مورد نحوه ایجاد وب سایتی می‌دهد که نه تنها ظاهر خوبی دارد، بلکه به درستی کار می‌کند و در جستجو رتبه بالایی دارد.

در این مقاله به موارد زیر خواهیم پرداخت:

 • یافتن ایده
 • انتخاب ابزار طراحی سایت
 • عناصر بصری
 • عناصر عملکردی
 • انواع طراحی سایت

یافتن ایده

طراحان در همه جا به دنبال ایده هستند. در اینجا برخی از بهترین سایت‌ها وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا خلاقیت خود را به جریان بیندازید:

انتخاب ابزار طراحی سایت

دو راه اصلی برای طراحی یک وب سایت وجود دارد: استفاده از یک برنامه دسکتاپ یا استفاده از سازنده وب سایت. ابزاری که تصمیم به استفاده از آن می‌گیرید بر اساس اندازه تیم، بودجه و نوع سایتی که می‌خواهید بسازید و الزامات فنی آن بسیار متفاوت است.

۱) برنامه های دسکتاپ 

برنامه‌های دسک‌تاپ از طراحان می‌خواهند که طرح خود را ایجاد کنند و آن را برای یک تیم توسعه ارسال کنند تا بتوانند طرح را به کد تبدیل کنند. محبوب ترین برنامه های دسکتاپ برای طراحی وب سایت ها Photoshop و Sketch هستند.

به طور معمول، این استاندارد برای وب‌سایت‌های بزرگ و یا پیچیده است، زیرا به طراح اجازه می‌دهد تا روی ظاهر و احساس کلی تمرکز کند، در حالی که تمام چالش‌های فنی به تیم توسعه منتقل می‌شود. متأسفانه، این فرآیند می‌تواند گران و زمان بر باشد زیرا به منابع متعدد، مجموعه مهارت ها و اعضای تیم نیاز است.

استفاده از وب سایت ساز یا واگذاری از طریق سفارش طراحی سایت به دیگران بدون نیاز به داشتن دانش فنی، می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

۲) سازندگان وب سایت

امروزه بسیاری از سازندگان وب سایت در بازار وجود دارند که طیف گسترده ای از ویژگی ها و خدمات را ارائه می‌دهند. مطمئن شوید که تحقیقات خود را انجام دادید، آزمایش‌های رایگان را امتحان کنید و تعیین کنید که کدام پلتفرم به بهترین وجه با نیازهای وب سایت شما مطابقت دارد.

سازندگان وب‌سایت، وب‌سایت‌های تطبیقی ​​یا واکنش‌گرا ایجاد می‌کنند که تجربه‌های متفاوتی از ساخت را ارائه می‌دهند. این مفاهیم در ادامه با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار خواهند گرفت تا بتوانید به بهترین نحو درک کنید که کدام سازندگان برای شما بهتر کار خواهند کرد. اگر نمی‌دانید چگونه کدنویسی کنید، آشنایی با آزادی ها و محدودیت های ابزارهای مختلف طراحی وب سایت ضروری است. به عنوان مثال، وردپرس پر استفاده ترین پلت فرم وب سایت است.

قبل از شروع ساخت یک وب سایت، نیازهای وب سایت خود را مشخص کنید: آیا یک گالری عکس ایجاد می‌کنید؟ هر چند وقت یک بار سایت خود را به روز می‌کنید؟ آیا به فرم تماس نیاز دارید؟ سازنده وب سایتی را انتخاب کنید که می‌تواند به شما در دستیابی موثر به آن اهداف کمک کند.

عناصر طراحی سایت

هنگام طراحی وب سایت، مهم است که ظاهر و عملکرد کلی وب سایت را در نظر بگیرید. ادغام این عناصر، قابلیت استفاده و عملکرد کلی وب سایت را به حداکثر می‌رساند که شامل عناصری مانند رابط کاربری آسان برای پیمایش، استفاده مناسب از گرافیک و تصاویر، محتوای خوب انتشار داده شده و طرح رنگ است. عملکرد سایت شما به سرعت، رتبه بندی، قابلیت جستجو و توانایی جذب مخاطبان شما اشاره دارد.

عناصر بصری

در اینجا مروری سریع از عناصری است که باید هنگام طراحی وب سایت خود در نظر بگیرید تا مطمئن شوید همه چیز به خوبی با هم کار می‌کند. هر بخش نکات و ترفندهایی را برای کمک به شما در شروع ارائه می‌کند.

 

 محتوا

اساساً ظاهر و متن وب سایت شما دست به دست هم می‌دهند تا به اهداف جذب ترافیک خود برسید. این مهم است که نویسندگان و طراحان محتوا با یکدیگر همکاری کنند تا یک طراحی منسجم با عناصر متعادل ایجاد کنند. روی ایجاد تکه‌های متن (با استفاده از بلوک‌های متنی) تمرکز کنید تا گرافیک و تصاویر خود را تحسین کنید.

فونت ها

فونتی را انتخاب کنید که طراحی کلی شما را تحسین کند. فونت باید با طرح رنگ، گرافیک، تصاویر شما جفت شود و جذابیت وب سایت شما را تقویت کند.

رنگ ها

رنگ ها یکی از مهم ترین عناصری هستند که در طراحی سایت باید در نظر گرفته شوند. به خاطر داشته باشید که تصورات نادرست زیادی در مورد روانشناسی رنگ وجود دارد ، و مهم تر این است که روی رنگ هایی تمرکز کنید که طراحی کلی سایت شما را تقویت می‌کنند. طرح رنگ خود را با برند خود و پیام هایی که می‌خواهید به مخاطبان خود منتقل کنید هماهنگ کنید.

چیدمان

اینکه چگونه تصمیم می‌گیرید محتوای خود را مرتب کنید، تاثیر چشمگیری بر قابلیت استفاده و عملکرد سایت شما خواهد داشت. هیچ قانون خاصی برای انتخاب چیدمان وجود ندارد، با این حال، چند اصل اصلی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید . مطمئن شوید که نیازهای مخاطبان هدف خود را در نظر گرفته اید و از استفاده از طرح بندی بیش از حد که ممکن است از پیام هایی را که می‌خواهید منتقل کنید کم کند، خودداری کنید.

 

شکل ها

استفاده از عناصر گرافیکی در طراحی وب می‌تواند به یکپارچه سازی متن و تصاویر  و به ظاهر کلی سایت کمک کند. ترکیب رنگ ها و اشکال زیبا می‌تواند به جلب توجه بازدیدکنندگان سایت شما و همچنین به جریان کلی سایت شما کمک کند.

فاصله گذاری

فاصله گذاری یک عنصر کلیدی برای ایجاد وب سایت های بصری دلپذیر و آسان برای پیمایش است. هر عنصری در طراحی شما به یک شکل از فاصله استفاده می‌کند. استفاده مناسب از فضای خالی در ایجاد طرحی که به طور کامل متن، عکس و گرافیک را متعادل می‌کند، بسیار مهم است. ثابت نگه داشتن فاصله می‌تواند به کاربران شما کمک کند تا به راحتی وب سایت شما را مرور کنند. مفهوم فضای سفید قطعا اولویت طراحان وب مدرن است.

تصاویر و نمادها

تصاویر و نمادها می‌توانند اطلاعات زیادی را تنها در چند ثانیه به هم منتقل کنند. این امر با استفاده از تصاویر و آیکون های قدرتمند امکان پذیر شده است. تصاویر و نمادهایی را انتخاب کنید که پیام شما را پشتیبانی و تقویت کنند. یک جستجوی سریع در گوگل برای تصاویر استوک و نمادها هزاران گزینه ایجاد می‌کند. برای کمک به ساده کردن جستجوی خود، در اینجا چند مورد وجود دارد:

تصاویر و آیکون های رایگان

تصاویر و نمادهای برتر

ویدیو ها

ادغام ویدیوها در طراحی وب به طور فزاینده ای در بین طراحان محبوب می‌شود. وقتی از ویدیوها به درستی استفاده شود، می‌تواند به کاربران شما کمک کند پیامی را که به درستی از طریق متن یا تصویر منتقل نمی‌شود، تجربه یا درک کنند. به خاطر داشته باشید که مانند روشن بودن صفحه تلویزیون در رستوران، چشم بازدیدکنندگان به سمت تصاویر متحرک جلب می‌شود. مطمئن شوید که ویدیوهای شما با سایر عناصر مهم رقابت نمی‌کنند یا از آنها کم نمی‌کنند.

خواندن مقاله مرتبط
۱۰ مزایای کسب و کار اینترنتی در دنیای امروز

عناصر عملکردی

هنگام طراحی وب سایت خود باید این عناصر کاربردی را در نظر بگیرید. وب سایتی که به درستی کار می‌کند برای رتبه بندی بالا در موتورهای جستجو و ارائه بهترین تجربه ممکن به کاربران شما بسیار مهم است.

ناوبری

ناوبری وب سایت شما یکی از عناصر اصلی است که تعیین می‌کند وب سایت شما به درستی کار می‌کند یا خیر. بسته به مخاطبان شما، پیمایش شما می‌تواند چندین هدف را انجام دهد: کمک به بازدیدکنندگانی که برای اولین بار می‌خواهند کشف کنند که سایت شما چه چیزی برای ارائه دارد، دسترسی آسان به صفحات شما برای بازدیدکنندگان بازگشتی، و بهبود تجربه کلی هر بازدیدکننده.

تعاملات کاربر 

بازدیدکنندگان سایت شما بسته به دستگاه خود راه های مختلفی برای تعامل با سایت شما دارند (پیمایش، کلیک، تایپ و …). بهترین طراحی‌های وب‌سایت این تعاملات را ساده می‌کنند تا به کاربر این حس را بدهند که دسترسی آسانی را دارند. در اینجا چند نمونه هستند:

 • هرگز صدا یا ویدیو را به صورت خودکار پخش نشود
 •  هرگز زیر نوشتار خط نکشید مگر اینکه قابل کلیک باشد
 • مطمئن شوید که همه فرم‌ها  سازگار با موبایل هستند
 • اجتناب از پاپ آپ
 • از  Scroll-jacking  خودداری کنید

تصاویر متحرک

هزاران تکنیک انیمیشن سازی وب وجود دارد که می‌تواند به طراحی شما کمک کند تا توجه بازدیدکنندگان را به جلب کنید و به بازدیدکنندگان اجازه دهید تا با ارائه بازخورد با سایت شما تعامل داشته باشند. به عنوان مثال، افزودن دکمه‌ها یا «لایک» می‌تواند بازدیدکنندگان سایت شما را درگیر کند. اگر در طراحی وب تازه کار هستید، توصیه می کنیم انیمیشن های خود را ساده نگه دارید تا از مداخله توسعه دهندگان جلوگیری کنید.

سرعت

هیچ کس یک وب سایت کند را دوست ندارد. انتظار بیش از چند ثانیه برای بارگیری یک صفحه می‌تواند به سرعت بازدیدکننده را از ماندن یا بازگشت به سایت شما باز دارد. صرف نظر از زیبایی، اگر سایت شما به سرعت بارگذاری نشود، در موتور جستجو عملکرد خوبی نخواهد داشت (یعنی رتبه بالایی در گوگل کسب نخواهد کرد).

سازندگان برتر سایت معمولاً محتوای شما را برای بارگذاری سریع‌تر فشرده می‌کنند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد. حتماً تحقیق کنید که کدام سازندگان سایت برای محتوایی که در سایت خود خواهید داشت بهترین کار را خواهند داشت. به عنوان مثال، با سفارش طراحی سایت به startupha.com تصاویر شما را برای اطمینان از زمان بارگذاری سریع برای سایت هایی با عکس های بزرگ و یا چندتایی بهینه می‌کند.

ساختار سایت

ساختار یک وب سایت نقش مهمی در تجربه کاربری (UX) و بهینه سازی موتور جستجو (SEO) دارد. کاربران شما باید بتوانند به راحتی در وب سایت شما بدون مواجهه با مشکلات ساختاری حرکت کنند. اگر کاربران هنگام تلاش برای پیمایش در سایت شما گم می‌شوند، به احتمال زیاد “خزنده های گوگل” نیز با این مشکل مواجه می‌شوند. خزنده (یا ربات) یک برنامه خودکار است که در وب سایت شما شروع به جستجو می‌کند و می‌تواند عملکرد آن را تعیین کند. ناوبری ضعیف می‌تواند منجر به تجربه کاربری ضعیف و رتبه پایین سایت شود.

خواندن مقاله مرتبط
اصطلاحات سئو و ۲۰۰+ واژه نامه سئو از A تا Z که باید بدانید

سازگاری بین مرورگرها و بین دستگاه ها

یک طراحی عالی باید در همه دستگاه ها و مرورگرها (حتی اینترنت اکسپلورر) زیبا به نظر برسد. اگر سایت خود را از ابتدا می‌سازید، توصیه می‌کنیم از یک ابزار تست مرورگر متقابل استفاده کنید تا این فرآیند خسته کننده سریعتر و کارآمدتر شود. از سوی دیگر، اگر از یک پلت فرم ساخت وب سایت استفاده می‌کنید، آزمایش مرورگر متقابل معمولاً توسط تیم توسعه شرکت انجام می‌شود و به شما امکان می‌دهد روی طراحی تمرکز کنید.

انواع طراحی سایت: تطبیقی ​​در مقابل واکنش گرا
طراحی سایت چیست؟

درک مزایا و معایب وب سایت های تطبیقی ​​و واکنش گرا به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید کدام سازنده وب سایت برای نیازهای طراحی وب سایت شما بهترین کار را دارد.

ممکن است به مقالات آنلاینی برخورد کنید که در مورد یک سری سبک های مختلف طراحی وب سایت (ثابت، ایستا، روان و غیره) صحبت می‌کنند. با این حال، در دنیای موبایل محور امروزی، تنها دو سبک وب سایت برای طراحی صحیح وب سایت وجود دارد: تطبیقی ​​و واکنش گرا.

وب سایت های تطبیقی

طراحی وب تطبیقی ​​از دو یا چند نسخه از یک وب سایت استفاده می‌کند که برای اندازه های صفحه نمایش خاص سفارشی شده است. وب‌سایت‌های تطبیقی ​​را می‌توان بر اساس اینکه چگونه سایت تشخیص می‌دهد چه اندازه باید نمایش داده شود به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

۱) بر اساس نوع دستگاه سازگار می‌شود 

هنگامی که مرورگر شما به یک وب‌سایت متصل می‌شود، درخواست HTTP شامل فیلدی به نام «عامل کاربر» می‌شود که به سرور در مورد نوع دستگاهی که سعی در مشاهده صفحه را دارد اطلاع می‌دهد. وب‌سایت تطبیقی ​​می‌داند چه نسخه‌ای از سایت را بر اساس دستگاهی که می‌خواهد به آن دسترسی پیدا کند (یعنی دسکتاپ، موبایل، تبلت) نمایش دهد. اگر پنجره مرورگر را روی دسکتاپ کوچک کنید، مشکلاتی پیش خواهد آمد زیرا صفحه به جای کوچک شدن به اندازه جدید، به نمایش “نسخه دسکتاپ” ادامه می‌دهد.

۲) بر اساس عرض مرورگر سازگار می‌شود 

به‌جای استفاده از «عامل کاربر»، وب‌سایت از ویژگی CSS که صفحه وب را قادر می‌سازد تا با اندازه‌های مختلف صفحه نمایش سازگار شود و نقاط شکست (اندازه‌های عرض معین) برای جابه‌جایی بین نسخه‌ها استفاده می‌کند. بنابراین به جای داشتن نسخه دسکتاپ، تبلت و موبایل، نسخه های ۱۰۸۰ پیکسلی، ۷۶۸ پیکسلی و ۴۸۰ پیکسلی را خواهید داشت. این انعطاف پذیری بیشتری را هنگام طراحی ارائه می‌دهد و تجربه بهتری از مشاهده را ارائه می‌دهد زیرا وب سایت شما بر اساس عرض صفحه تطبیق می‌یابد.

(منبع تصویر:  UX Alpaca )

مزایا 

 • ویرایش WYSIWYG (آنچه می‌بینید همان چیزی است که دریافت می‌کنید)
 • طراحی های سفارشی بدون کدنویسی سریعتر و راحت تر ساخته می‌شوند
 • سازگاری بین مرورگرها و بین دستگاه ها
 • صفحات با بارگذاری سریع 

معایب

 • وب‌سایت‌هایی که از «نوع دستگاه» استفاده می‌کنند، وقتی در یک پنجره مرورگر کوچک‌تر روی دسک‌تاپ مشاهده می‌شوند، ممکن است شکسته به نظر برسند.
 • محدودیت‌هایی در برخی از اثرات که فقط سایت‌های واکنش‌گرا می‌توانند انجام دهند

وب سایت های واکنش گرا

وب‌سایت‌های واکنش‌گرا می‌توانند از طرح‌بندی‌های شبکه‌ای انعطاف‌پذیر استفاده کنند که بر اساس درصدی است که هر عنصر در کانتینر خود می‌گیرد: اگر یک عنصر (به عنوان مثال یک هدر) ۲۵ درصد ظرف آن باشد، آن عنصر بدون توجه به تغییر اندازه صفحه در ۲۵ درصد باقی می‌ماند. وب‌سایت‌های واکنش‌گرا همچنین می‌توانند از نقاط شکست برای ایجاد نمای سفارشی در هر اندازه صفحه استفاده کنند، اما برخلاف سایت‌های تطبیقی ​​که تنها زمانی که به نقطه شکست می‌رسند، سازگار می‌شوند، وب‌سایت‌های واکنش‌گرا به طور مداوم بر اساس اندازه صفحه تغییر می‌کنند.

مزایا 

 • تجربه عالی در هر اندازه صفحه نمایش، صرف نظر از نوع دستگاه
 • سازندگان وب‌سایت واکنش‌گرا معمولاً سفت و سخت هستند که باعث می‌شود شکسته شدن ساختار سخت شود.
 • هزاران الگوی موجود برای شروع

معایب

 • نیاز به طراحی و آزمایش گسترده برای اطمینان از کیفیت (هنگام شروع از ابتدا)
 • بدون دسترسی به کد، طرح های سفارشی می‌توانند چالش برانگیز باشند

توجه به این نکته مهم است که سازندگان وب سایت می‌توانند هر دو ویژگی تطبیقی ​​و واکنش گرا را شامل شوند.

تجارت الکترونیک

وب سایت های تجارت الکترونیک بخش مهمی از طراحی وب سایت هستند. ایجاد یک فروشگاه آنلاین که به راحتی قابل پیمایش، آموزنده، و نمایش دقیق محصولات شما باشد، برای ایجاد بهترین تجربه خرید آنلاین برای مشتریان شما بسیار مهم است.

اگر قصد راه‌اندازی و سفارشی سازی یک فروشگاه آنلاین را دارید برای مشاوره می‌توانید با startupha.com در تماس باشید.

مراحل بعدی 

امیدواریم این مقاله به شما در درک بهتر نکات ضروری در طراحی وب کمک کرده باشد. برای بررسی، بیایید نگاهی به چند عنصر کلیدی در طراحی وب سایتی که هم زیبا و هم کاربردی است بیاندازیم:

۱) کاربر همیشه حرف اول را می‌زند: تجربه کاربری باید در خط مقدم طراحی شما باشد، زیرا کاربران شما در نهایت کسانی هستند که تعیین می‌کنند آیا وب سایت شما ارزش بازدید دارد یا خیر. 

۲) بهترین سازنده وب سایت را برای نیازهای خود انتخاب کنید: از خود بپرسید که وظایف اصلی وب سایت شما چیست و سازنده وب سایتی را انتخاب کنید که اطمینان حاصل کند که این نیازها برآورده می‌شوند.

۳) متعادل کردن عناصر بصری: حفظ تعادل بین متن، گرافیک، چند رسانه ای، و طرح رنگ

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۹ از ۵
از مجموع ۱۸ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *