۱۱ مرحله برای اعتبار سنجی ایده استارتاپ

اعتبارسنجی ایده استارت آپ

آیا شما یک کارآفرین هستید که چندین ایده کسب و کار را امتحان کرده اید ، اما هنوز گزینه ایده آل برای کسب و کار جدید خود را پیدا نکرده اید؟ خوب ، شما تنها نیستید. در واقع ، بسیاری از بنیان گذاران استارتاپ قبل از موفقیت ، چند محصول شکست خورده را تجربه می‌کنند. در ادامه ۱۱ روش برای اعتبارسنجی ایده استارتاپ معرفی می‌شود. 

بهترین راه برای جلوگیری از افتادن در این دام ، راه اندازی یک MVP (حداقل محصول پذیرفتنی) است که ایده استارتاپ شما را معتبر می‌داند قبل از اینکه تمام وقت و انرژی خود را صرف آن کنید. روش های بی شماری برای راه اندازی MVP تجاری وجود دارد ؛ بنابراین بیایید مهمترین مراحل و آنچه را که در تجارت برای اعتبار سنجی ایده استارتاپ مفید بوده است مرور می‌کنیم.

۱- به جای مجبور کردن خود به یافتن ایده ، اجازه دهید ایده استارتاپ شما را پیدا کند

بسیاری از بنیان گذاران استارتاپ در یافتن یک ایده مناسب به روش غلط روی می‌آورند. آنها از یک صفحه خالی شروع می‌کنند سپس آنها سعی می‌کنند ایده هایی را ارائه دهند که احتمالاً برای مردم جالب است. آنها با ایده شروع می‌کنند تا مشکلات.

در واقع این یک رویکرد رو به عقب است. به جای تلاش برای یافتن ایده استارتاپ ، باید در عوض بدنبال مشکلاتی باشید که ممکن است با آن روبرو شوید یا مشکلاتی که دیگران آن را تجربه می‌کنند.

۲- قبل از اینکه زمان زیادی را صرف کار خود کنید موارد را در مقیاس کوچک آزمایش نمایید

این نکته صدها و هزاران ساعت از وقت شما را صرفه جویی می‌کند که ایده آن نیز بسیار ساده است. قبل از اختصاص زمان زیادی برای انجام یک پروژه ، یک نسخه کوچک از ایده کسب و کار خود ایجاد کنید و ببینید آیا مردم مایل به پرداخت هزینه برای این پروژه هستند یا نه

همچنین ، قبل از سرمایه گذاری بیش از حد ، حتماً چند پرداخت اولیه نیز دریافت کنید. برای کسی آسان است که بگوید ممکن است محصول شما را پس از عرضه آن خریداری کند. این افراد حتی ممکن است بهترین اهداف را داشته باشند و شما را تشویق کنند در حالی که محصول خود را می‌سازید اما اشتیاق آنها اغلب می تواند گمراه کننده باشد. مردم می‌خواهند خوش برخورد و دلگرم باشند اما مهم است که بدانند این همان انجام جزئیات پرداخت آنها نیست.

بنابراین ، برای اعتبارسنجی ایده استارتاپ خود یک نسخه کوچک از محصول خود را تا آنجا که حداقل ممکن است ایجاد کنید و ببینید واکنش بازار در برابر آن چیست (یعنی آیا مردم مایل به پرداخت هزینه محصول شما هستند؟).

۳- برای اعتبار سنجی ایده استارتاپ از چت زنده در وب سایت خود برای شناسایی نیازهای مشتری استفاده کنید

همانطور که ایده محصول خود را آزمایش می‌کنید ؛ با افزودن چت زنده به وب سایت خود ، برای بازدیدکنندگان قابل دسترس باشید. گفتگوی زنده می‌تواند تالار گفتگویی را فراهم کند که بازدیدکنندگان شما در آن احساس راحتی کنند و در مورد محصول و ویژگی های خاصی که به دنبال آن هستند ، سوالات بیشتری بپرسند.

همچنین شما می‌توانید اعتراضات و چالش های مشتری را به راحتی شناسایی کنید. به عنوان مثال ، اگر بسیاری از افراد در مورد ویژگی خاصی سوال می‌کنند ؛ این مورد می‌تواند نشانه ای باشد که لازم است این ویژگی را اضافه کنید. با این حال ، مراقب باشید خیلی سریع به درخواست ها عمل نکنید تا زمانی که الگوی مشخصی را مشاهده کنید.

۴- در روزهای اول در مورد قیمت گذاری زیاد استرس نداشته باشید

بسیاری از کارآفرینان ساعت ها با وسواس در مورد قیمت گذاری صرف خواهند کرد. در مراحل اولیه راه اندازی استارتاپ خود ، زیاد نگران یافتن نقطه مناسب قیمت نباشید. در این مرحله تعیین اینکه آیا مردم حتی هزینه محصول شما را پرداخت می‌کنند یا خیر مهم تر است.

برای اعتبار سنجی ایده استارتاپ خود در ابتدا برای تست بازار با قیمت مناسب شروع کنید. بعداً ، همیشه می‌توانید برگردید و تغییراتی انجام دهید. فقط به یاد داشته باشید که قیمت کالای خود را خیلی پایین درنظر نگیرید زیرا این مورد می‌تواند چراغ قرمزی برای مشتریان باشد. در اغلب موارد ما بنیانگذاران تمایل داریم که محصولات خود را دست کم بگیریم.

۵- اولویت انجام تحقیقات

هنگام راه اندازی MVP ، مهم است که بدون تأخیر زیاد یا ناتوانی در تجزیه و تحلیل وارد شوید. افراد زیادی درگیر تحقیق ، استرس و نگرانی می‌شوند و در نهایت هیچ وقت ایده استارتاپ خود را عملی نمی‌کنند. از طرف دیگر، کارآفرینان موفق تمایل به اقدام دارند و در ادامه کار از یادگیری نمی‌ترسند.

درست ممکن است مردم بلافاصله محصول شما را خریداری نکنند یا شما ممکن است واکنش اولیه ای را که بدنبال آن بودید دریافت نکنید اما نکته اینجاست: اعتراض در واقع می‌تواند خوب باشد. اکثر محصولات دیجیتال قبل از یافتن مشتریانی که به پرداخت اقدام می‌کنند ؛ چندین بار دچار تغییر و تکرار می‌شوند.

با گذشت زمان ، مقابله با طرد شدن آسان تر خواهد شد. شما باید دقیقاً بشنوید که چرا مردم فکر نمی‌کنند محصول شما به اندازه کافی خوب است تا بتوانید پیشرفت کنید و چیزی ایجاد کنید که مردم آن را دوست داشته باشند.

۶- در ایجاد تغییرات منعطف باشید.

محصول شما از مرحله راه اندازی تا تناسب محصول و بازار بسیار متفاوت به نظر می‌رسد. در نتیجه ، از وابستگی بیش از حد به یک ویژگی خاص یا جهت کلی محصول خودداری کنید. درغیر اینصورت ، ایده استارپ های جدیدی که باعث موفقیت بیشتر محصول شما در طولانی مدت می‌شود ؛ ریسک پذیرفتن آنها را ندارید.

بسیار مهم است که انعطاف پذیری خود را حفظ کنید ، زیرا در روزهای ابتدایی به مسیر کسب و کار خود
میرسید. اگر نتایج مطلوبی را نمی‌بینید و تمایل ندارید که تغییری در محصول خود ایجاد کنید ، این مورد نشان می‌دهد که شما بیش از حد به چشم انداز یا مفهوم اصلی خود وابسته هستید.

با این حال ، خوب است که تنظیمات خاصی داشته باشید. طبیعی است که ما بنیانگذاران تا حدی به مواردی عقیده داشته باشیم. نکته اصلی این است که بتوانید با ذهن باز حرکت کنید. به انتقادات و پیشنهادات مشتری گوش دهید و در صورت لزوم تغییرات مهمی ایجاد کنید. اگر از نظر خود خیلی لجباز باشید ؛ این مورد می‌تواند به رشد محصول شما در طولانی مدت آسیب برساند.

۷- یک شرکت مرموز و بی هویت نباشید

اگرچه ممکن است بسیاری از بنیانگذاران از قرار گرفتن در مرکز توجه لذت نبرند اما مخفی بودن به طرز مرموزی در پشت نام یک شرکت نیز می‌تواند مضر باشد. چرا این طور است؟ خوب ، آیا ترجیح می‌دهید از یک شرکت ناشناخته با کارمندان مرموزی که نام آنها را نمی‌توان جستجو کرد خرید کنید یا از یک شرکت شناخته شده با تیمی که شناسایی آن آسان باشد خریدی انجام می‌دهید ؟

یک دلیل وجود دارد که یک صفحه “درباره ما” باعث افزایش تبدیل می‌شود. اینکه به بازدیدکنندگان نشان می‌دهد که شما و تیمتان باهویت هستید. وقتی مشتری بالقوه نتواند چیزی در مورد مالکان یا کارمندان یک شرکت پیدا کند این سوال پیش می‌آید که چرا مخفی شده اند؟

هنگامی که مردم به فکر خرید هستند ؛ اغلب تعجب می کنند که “چه کسی پشت این شرکت است؟ آیا اگر مشکلی یا نیاز به پشتیبانی داشته باشم آنها از من حمایت می‌کنند؟ ” همانطور که گفته شد ، این نگرانی دلیل خوبی دارد. برخی از شرکت ها همیشه پشتیبانی خوبی ارائه نمی دهند و این عدم حمایت تنها با رشد شرکت ها بدتر می‌شود.

اما در واقع این مورد می‌تواند یک مزیت بزرگ برای شما باشد. به عنوان یک استارتاپ کوچک ، شما می‌توانید چیزی را به مشتریان ارائه دهید که اکثر شرکت های بزرگ نمی‌توانند آن را ارائه دهند: که آن یک خط مستقیم ارتباط با بنیانگذار و تیمی که مراقبت می‌کنند. باور کنید یا نه ، بسیاری از مشتریان این کار را به همکاری با یک شرکت بزرگ ترجیح می‌دهند.

در مقابل این وسوسه مقاومت کنید که مانند یک شرکت بزرگ و بی چهره رفتار کنید و در عوض آن که هستید را در آغوش بگیرید اگر حمایت از مشتریان برای شما در اولویت است ، بهترین راهی که می‌تواند خیال شما را راحت کند ، نشان دادن نحوه برخورد با پشتیبانی و معرفی مشاغل و گروه خودتان است. کمی معرفی اینترنتی می‌تواند کمک زیادی به شما کند.

۸- از سرمایه گذاری در بازاریابی با تبلیغات پولی زودهنگام خودداری کنید

برای اعتبار سنجی ایده استارتاپ همانطور که در مراحل اولیه جزئیات محصول خود را چکش کاری می‌کنید ، داشتن مکالمه با مشتریان و تغییر دادن محصول خود بر اساس بازخورد آنها بسیار مهم است. همچنین به شما این فرصت را می‌دهد تا بفهمید مخاطبان شما چه کسانی هستند و آنها به چه نوع پیام هایی پاسخ می‌دهند. سرمایه گذاری در بازاریابی یا تبلیغات پولی تا زمانی که به محصول یا بازار مناسب نرسید ؛ معمولاً ایده خوبی نیست. در غیر این صورت ، ممکن است در نهایت فقط پول خود را دور بریزید بدون اینکه نتیجه ای ببینید.

هنگامی که تعدادی از مشتریان پرداخت موفق داشته باشند و نرخ تبدیل وب سایت شما مناسب باشد ؛ ‌
می‌توانید تمرکز خود را بر روی بازاریابی پولی شروع کنید. به این ترتیب ، می‌دانید که کسب و کار شما در مکانی سالم قرار دارد و می‌تواند ترافیک وارد شده بازدیدکنندگان از منابع پرداختی ، را تبدیل کند.

۹- معیارهایی را پیدا کنید که بیشترین اهمیت را برای تجارت شما دارند

این روزها سوق به دنیای “معیارهای پوچ” می تواند وسوسه انگیز باشد. خواه تعداد بازدیدکنندگانی باشد که دریافت می‌کنید یا تعداد معینی از نوشته های مطبوعاتی ، مهم است که معیارهای مهم را از معیارهای غرور جدا کنید. اگرچه ممکن است از نوشته های مطبوعات احساس خوبی داشته باشید اما به معیارهایی توجه کنید که واقعاً باعث رونق کسب و کار شما می‌شود.

شایسته ترین معیارها برای هر شغلی متفاوت است. با این حال ، برخی از موارد مهم ممکن است نرخ تبدیل ، نرخ گردش و رشد درآمد ماهانه باشد. صفحه گسترده ای از معیارهایی را که بیشترین تأثیر را در کسب و کار شما دارند نگه دارید و آن را هر ماه به روز کنید. این به شما کمک می‌کند چه چیزی مفید است و چه چیزی هایی نیاز به بهبود دارد. همچنین به شما کمک می‌کند فوراً مناطق مشکل دار را شناسایی کنید تا بتوانید آنها را برطرف کنید.

برای اعتبار سنجی ایده استارتاپ وقتی این مراحل را دنبال کنید ؛ می‌توانید تصمیمات خود را از هیجان و احساسات زیاد مبتنی بر داده ها به دور نگه دارید و می‌توانید اطمینان بیشتری حاصل کنید که تلاش های شما به سمت حوزه های مناسب کسب و کار هدایت می‌شود.

۱۰- یک روند تکرار شونده ایجاد کنید

هنگامی که چند مشتری اول خود را دریافت کردید ؛ یک فرایند تکرارپذیر ایجاد کنید که با رشد می‌تواند مقیاس پذیر باشد. از آنجا که ثابت کرده اید روش خاصی کار می‌کند ؛ برای ثبت فرآیندهای خود مدتی وقت بگذارید و نحوه پیدا کردن مشتریان خود را ثبت کنید. سپس تلاش خود را بر روی کارآمدترین کانالها متمرکز کنید و روشهایی را برای مقیاس گذاری این کانالها پیدا کنید.

اگر چند مشتری اول خود را از طریق وبلاگ خود به دست آورده اید ؛ روش هایی برای ایجاد محتوای معنادارتر پیدا کنید یا کار را برای تکثیر فرآیند و ساخت آن در حد پتانسیل کامل خود انجام دهید. اگر می‌توانید یک یا دو مرحله از مراحل خود را به صورت خودکار انجام دهید. به روش هایی برای تحقق آن فکر کنید. این تلاش ها باعث می‌شود که مقدماتی از قبل انجام شود اما این پس انداز برای آینده ارزش آن را خواهد داشت.

۱۱- یک روال پایدار پیدا کنید که برای شما مناسب باشد

ما به عنوان کارآفرین ، بیشتر برای آزادی وقت خود ارزش قائل هستیم. این همان چیزی است که غالباً مردم را در مسیر کارآفرینی قرار می‌دهد . نمی‌خواهیم شخص دیگری زمان ما را کنترل کند. با خیال راحت کارهای روزمره مختلف را امتحان کنید تا زمانی که روشی را پیدا کنید که برای شما مناسب باشد.

به عنوان مثال : شاید از چند روز طولانی برای به اتمام رساندن کار بر روی یک پروژه مهم لذت ببرید اما بعد از آن به چند روز زمان برای استراحت نیاز دارید. یا شاید بعد از یک مرحله درآمد چشم گیر ، بخواهید از تعطیلات استفاده کنید. شما به عنوان یک کارآفرین می‌توانید از این انعطاف پذیری خلاقانه استفاده کرده و از نظر افزایش بهره وری سود خود را ببرید. داشتن یک برنامه نامتعارف هیچ مشکلی ندارد و در واقع ، شما باید از این واقعیت استفاده کنید که اکنون می‌توانید وقت خود را مدیریت کنید. این بخشی از زیبایی رئیس بودن شما است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۸ رای

1 دیدگاه برای “۱۱ مرحله برای اعتبار سنجی ایده استارتاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *