استارتاپ یونیکورن چیست؟ لیست استارتاپ های تک شاخ

استارتاپ یونیکورن

 

استارتاپ یونیکورن (تک شاخ)

Unicorn به معنی تک شاخ می باشد که در صندوق های سرمایه گذاری برای نشان دادن یک استارتاپ فناوری با ارزش بازار بیش از ۱ میلیارد دلار استفاده می شود.

این نام برای اولین بار توسط آیلین لی ، یک کارآفرین سرمایه گذاری و بنیانگذار CowboyVC – یک صندوق سرمایه گذاری مستقر در پالو آلتو ، کالیفرنیا ، مورد استفاده قرار گرفت.

منطق و ریاضیات پشت آستانه حیاتی ۱ میلیارد دلاری

صندوق های سرمایه گذاری سنتی، در اندازه‌ گسترش یافته اند و خواستار “بازگشت سرمایه” های قابل توجه تر برای تولید بازده رضایت بخش هستند. به عنوان مثال ، برای بازگرداندن سرمایه گذاری اولیه ۴۰۰ میلیون دلاری ، ممکن است نیاز باشد که ۲۰٪ از دو کسب و کار متفاوت ۱ میلیارد دلاری یا ۲۰٪ از تجارت ۲ میلیارد دلاری را هنگام خرید شرکت یا عرضه عمومی آن داشته باشند.

به گفته آیلین لی ، یک تفاوت روانشناختی در درک یک شرکت از زمان رسیدن به وضعیت تک شاخ وجود دارد: “یک میلیارد از ۸۰۰ میلیون دلار بهتر است زیرا این آستانه روانی برای مشتریان بالقوه ، کارمندان و مطبوعات است.”

ریشه اصطلاح استارتاپ یونیکورن

آیلین لی میخواست بفهمد که یافتن و تأمین بودجه یکی از این استارتاپ های امیدوارکننده چقدر محتمل است ، بنابراین در سال ۲۰۱۳ او تحقیقاتی را انجام داد و کشف کرد که فقط ۰٫۰۷٪ از مشاغل مورد حمایت سرمایه گذاری بیش از ۱ میلیارد دلار ارزیابی شده است. لی تصمیم گرفت نتایج خود را به اشتراک بگذارد ، اما ابتدا مجبور شد اصطلاحی اختراع کند که بتواند به طور دقیق این گروه از شرکتها را به تصویر بکشد.

در ادامه گفته های او وجود دارد: “من سعی داشتم کلمه ای بیاورم که استفاده از آن را آسان تر کند و بارها تکرار شود. بنابراین “(Unicorn)تک شاخ” را قرار دادم زیرا این شرکت ها بسیار نادر هستند به این معنا که سالانه هزاران استارتاپ در فناوری وجود دارد و فقط تعداد انگشت شماری تبدیل به یک استارتاپ یونیکورن
می‌شوند. آنها واقعاً نادر هستند.”

در واقعیت  این اصطلاح از ژانرهای داستانی الهام گرفته شده است و در بین فناوری های علمی تخیلی و فانتزی محبوب است و جایگاه خود را در بحث های تجاری سیلیکون ولی تثبیت کرده است.

چرا “استارتاپ یونیکورن ها” بسیار گسترده شده اند

مقاله لی تنها دلیل گسترده شدن این نام نبود. طی دهه گذشته ، دو تغییر قابل توجه در صنعت فناوری اطلاعات نیاز به اصطلاحی را ایجاد کرده است که می تواند به سرعت شرکتهای خصوصی میلیارد دلاری را توصیف کند.

لیست استارتاپ های یونیکورن (تک شاخ)

منبع: TechCrunch

در حال حاضر هیچ محاسبات دقیقی برای برآورد ارزش استارتاپ وجود ندارد. ارزیابی ها اغلب براساس پتانسیل تجاری یک شرکت انجام می شود و صرفاً تخمین تقریبی است. این امر باعث شده استارتاپ ها به راحتی بتوانند برآورد های میلیارد دلاری را کسب کنند.

تغییر قابل توجه دیگر این است که مشاغل تحت حمایت سرمایه گذاری، بسیار طولانی تر از دهه های گذشته خصوصی می مانند. طبق اعلام انجمن ملی سرمایه های خطرپذیر ، در سال ۲۰۰۰ ، مدت زمان متوسط ​​عرضه اولیه در آمریکا ۳٫۱ سال بود . این تعداد در ۱۵ سال دو برابر شد ، تا حدی به این دلیل که بسیاری از مشاغل آینده‌دار می خواهند از محیط تخمینی قبل از سهامی عام شدن بهره مند شوند. علاوه بر این ، توسعه بازارهای خصوصی باعث شده است که سهامداران استارتاپ یونیکورن (تک شاخ) بدون اینکه شرکت های تازه تأسیس خود را به سمت شرکت های عمومی سوق دهند و زیر نظر چشم های بی امان وال استریت ظاهر شوند ، سرمایه گذاری های خود را پس بگیرند.

به تازگی بعضی از کسب و کارها باهم ادغام شده اند، این تفاوت بیش از هر زمان دیگری منجر به ظهور تک شاخ ها می شود. فقط در سال ۲۰۱۸ ، ۱۶ استارتاپ جدید ایالات متحده تک شاخ شدند و تعداد کل استارتاپ های خصوصی جهانی را که ارزش آنها ۱ میلیارد دلار یا بیشتر است به ۱۱۹ واحد افزایش دادند.

لیست “استارتاپ‌های تک شاخ‌” فعلی در دنیا

تک شاخ ها به دور از حیوانات خیالی بودن ، یک موضوع طبیعی در بحث های تجاری و سرمایه گذاری فعلی هستند. برخی از تک شاخ های مشهور مستقر در ایالات متحده آمریکا SpaceX ، Uber ، Palantir Technologies ، Airbnb ، Pinterest و WeWork هستند.

به نظر می رسد که کشور چین دارای تک شاخ های بسیاری نیز است ، از جمله شیائومی ، دیدی چاکسینگ ، Lu.com و هلدینگ اینترنت پلاس چین.

منبع: فورچون
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *