بوت استرپینگ استارتاپ چیست؟

بوت استرپینگ استارت آپ

 

آیا می‌دانید فقط در سال گذشته بنگاه های سرمایه گذاران خطر پذیر چه مقدار در استارتاپ ها سرمایه گذاری کرده اند؟ بیش از ۸۵ میلیارد دلار! از قضا ، تقریباً ۹۰٪ استارتاپ هایی که این بودجه را دریافت کرده اند تا دو سال آینده شکست خواهند خورد. اگر قصد راه اندازی استارتاپ خود را برای اولین بار دارید مدل مالی بوت استرپینگ استارتاپ می‌تواند برای شما مناسب باشد.

در واقع ، کارشناسان احتمال می‌دهند استارتاپ هایی که بودجه آنها توسط سرمایه گذار تأمین نمی‌شود به احتمال زیاد موفق می‌شوند! آنها معتقدند که این اتفاق خواهد افتاد زیرا بنیانگذاران استارتاپی که بودجه شخصی خود را در معرض خطر قرار می‌دهند به احتمال زیاد در استارتاپ خود بهتر کار می‌کنند تا وجوه هزینه شده خود را پس بگیرند.

بوت استرپینگ چیست؟

در مدل مالی بوت استرپ استارتاپ ، موسسین تجارت از پس انداز ، سرمایه گذاری و درآمد خود برای تأمین مالی کسب و کار خود استفاده می‌کنند. این مدل راه اندازی تجاری ، بنیانگذاران را از بدهی دور نگه می‌دارد و به آنها امکان کنترل هزینه ها را می‌دهد.

 

چرا بوت استرپینگ یک کسب و کار ضروری است؟

با راه اندازی مجدد تجارت ، تأثیرات خارجی را از آن کسب می‌کنید. این بدان معناست که شما آزادانه می‌توانید بر ایجاد روابط با مشاغل دلخواه خود تمرکز کنید. می‌توانید با مشاغل دیگر شریک شوید یا منابعی را استخدام کنید که فکر می کنید به رشد تجارت شما کمک می کند.

بیشتر تنش ها بین سرمایه گذاران و موسسان بوجود می‌آیند زیرا اغلب مثل هم فکر نمی‌کنند. به طوری که بنیانگذاران استارتاپ ، یک چشم انداز دارند و تمایل دارند استارتاپ را به سمت آن چشم انداز برسانند. اما سرمایه گذاران با چشم انداز متفاوت تمایل به ایجاد تغییر در آن مسیر را دارند.

همچنین باید توجه داشته باشید که شرکت سرمایه گذار خطر پذیر یا سرمایه گذار منفرد و هر شخصی که مبلغی را سرمایه گذاری می‌کند مشتاق است محصول را به سرعت به بازار عرضه کند. آنها روی درآمدزایی تمرکز می‌کنند تا سرمایه گذاری های خود را در مدت زمان کوتاه دو برابر کنند؛ در صورتی که بنیانگذاران اصلی و صاحب ایده ، پایداری ، تأثیرگذاری و ابتکار را می‌خواهند. وقتی هر دو شرایط با هم مطابقت نداشته باشند، باعث ایجاد فضای نامرتبی می‌شود که می‌تواند منجر به ایجاد تنش در مراحل راه اندازی استارتاپ شود که این مورد دلیل شکست اکثر استارتاپ ها در وهله اول است. برای گریز از مشکلات نام برده شده مدل مالی بوت استرپ استارتاپ می‌‌تواند گزینه ی مناسبی برای شما باشد.

 

جوانب مثبت و منفی بوت استرپینگ استارتاپ

درست مانند یک مدل تجاری دیگر ، بوت استرپینگ ( Bootstrapping ) نیز موافقان و مخالفان خاص خود را دارد. این برای افرادی که سهام مالی کافی در اختیار دارند و دوست دارند آرزوهای خود را دنبال کنند بسیار مناسب است. بیایید این جوانب مثبت و منفی را بسنجیم تا بفهمیم کدام یک مناسب کسب و کار شماست و چرا؟

جوانب مثبت Bootstrapping

 • سرمایه گذاران نمی‌توانند بر روی تجارت شما تأثیر بگذارند:
  بوت استپرینگ به کسب و کار شما قدرت می‌دهد تا رئیس خود باشید. در یک شرکت تازه تأسیس شده با بودجه اولیه سرمایه گذار ، حتی مدیرعامل مجبور است که به حرف سرمایه گذاران و سایر سهامداران گوش دهد. اما هنگامی که بنیانگذار یک استارتاپ bootstrapped هستید ، تحت تأثیر سهامداران قرار
  نمی‌گیرید.
 • لازم نیست نگران ارزش سهام خود باشید:
  بنیانگذاران استارتاپ از به اشتراک گذاشتن ارزش سهام با شخص دیگر متنفرند. اما وقتی آنها از شخص دیگری بودجه می‌گیرند ، باید سهام خود را با این سهامداران تقسیم کنند. با این حال ، این مورد در مدل استارتاپ bootstrapped صدق نمی‌کند.
 • می‌توانید ریسک کنید:
  همانطور که در بالا ذکر شد ، مواردی وجود دارد که بنیانگذاران استارتاپ ممکن است با یکدیگر توافق نکنند و این می‌تواند دید بنیانگذار استارتاپ را کاهش دهد. اما وقتی استارتاپ راه اندازی می‌شود ؛ توپ در زمین شما قرار می‌گیرد. شما می‌توانید تا آنجا که می‌توانید ریسک کنید و استارتاپ خود را به هر جهتی که
  می‌خواهید هدایت کنید.

توجه: در مدل مالی بوت استرپ استارتاپ شما مسئولیت کامل کار خود را خواهید داشت. این بدان معناست که اگر استارتاپ ناموفق باشد ؛ تمام پول خود را از دست خواهید داد.

جوانب منفی Bootstrapping

 • شما باید منتور و مشاور را جستجو کنید:
  یک نقطه ضعف در زمینه راه اندازی کسب و کار شما این است که از بسته ارائه شده توسط شرکت های سرمایه گذارخطر ، پذیر منتور و مشاور دریافت نمی‌کنید. وقتی سرمایه گذاران و شرکت های سرمایه گذارخطر پذیر ( venture capital ) در تجارت شما شریک هستند ، آنها سعی می‌کنند به شما کمک کنند درآمد بیشتری کسب کنید. برای این کار ، آنها از خدمات منتور ها ، متخصصان استارتاپ و مشاوران مالی استفاده خواهند کرد. اگر در حال راه اندازی مشاغل با مدل بوت استرپ هستید این خدمات را دریافت نمی‌کنید.
 • رشد شما نسبتاً کند خواهد بود:
  استارتاپ های بوت استرپ به سرعت رشد استارتاپ های دیگر تأمین مالی نمی‌شوند. به این دلیل است که منابع کمتری را دارند. اما این بدان معنا نیست که شما نباید سخت کار کنید.
 • ممکن است مجبور شوید استعدادها را با هزینه کمتری استخدام کنید:
  اشکال دیگر راه اندازی با مدل بوت استرپ استارتاپ این است که ممکن است مجبور شوید نیروی کار ارزان بخاطر کمبود بودجه استخدام کنید. این لزوماً به معنای استخدام کم استعدادها نیست. درعوض به جای دستمزد بالاتر ، به استخدام کنندگان خود سهمی در تجارت خود بدهید.

بهترین نمونه های بوت استرپینگ برای کارآفرینان

هزاران داستان از استارتاپ های راه اندازی شده وجود دارد که موفق شده اند. اما از آنجا که نمیتوانیم همه آنها را لیست کنیم ، در اینجا سه مورد از بهترین نمونه ها برای انگیزه شما آورده شده است.

GoPro

 GoPro مثالی از بوت استرپینگ در استارت آپ

نیک وودمن ، بنیانگذار GoPro ، هنگام گشت و گذار در استرالیا و اندونزی شکافی در جای جای دوربین های ورزشی پیدا کرد. وی متوجه شد که موج سواران برای عکاسی از ماجراجویی هایشان ، دوربین هایشان را روی مچ خود پیچیده اند. اما در نهایت بیشتر دوربین ها شل شده و در آب میافتد.

از این رو ، نیک مجبور شد از پس انداز شخصی خود استفاده کند و ۳۵۰۰۰ دلار وام از مادرش برای راه اندازی GoPro گرفت. در ابتدا به آن آزمایشگاه های وودمن میگفتند. او تجارت را آغاز کرد تا سال ۲۰۱۲ که یک شرکت فناوری فاکسکان ۲۰۰ میلیون دلار به تجارت او تزریق کرد. دو سال بعد ارزش این تجارت بیش از ۲ میلیارد دلار بود.

Craigslist

Craigslist نمونه ای از بوت استرپ در استارت آپ

کریگ نیومارک ، بنیانگذار بزرگترین پلتفرم طبقه بندی شده جهان ‘Craigslist’. او خدمات خود را به عنوان یک خبرنامه در سال ۱۹۹۵ آغاز کرد. هدف او این بود که دوستان خود را در مورد وقایع جالب در سانفرانسیسکو و اطراف آن به روز کند. به زودی خبر در مورد خبرنامه وی منتشر شد. با در نظر گرفتن تقاضا ، نیومارک در حال ارسال شغل و لیست مواردی برای فروش بود. وی اولین بار در سال ۱۹۹۷ به یک میلیون بازدید صفحه دست یافت.

نیومارک که هنوز به عنوان یک پروژه جانبی اعتقاد داشت ، تا دو سال بعد شرکت خود را ثبت نکرد.

وی تجارت خود را با بودجه شخصی خود ادامه داد تا اینکه در سال ۲۰۰۴ که eBay سرانجام ۳۲ میلیون دلار برای ۲۸٪ سهام این شرکت سرمایه گذاری کرد. سریع منتظر ۲۰۱۶ هستیم و Craigslist بیش از ۶۹۰ میلیون دلار درآمد کسب کرده است.

MailChimp

Mailchimp Bootstrapping مثال

MailChimp ، نرم افزار اتوماسیون ایمیل ، یک داستان جالب جابجایی دارد. در سال ۲۰۰۱ به عنوان یک نرم افزار اتوماسیون بازاریابی آغاز به کار کرد. اما این استارتاپ مورد توجه خاصی از سوی سرمایه گذاران نبود. بنابراین ، بنیانگذاران دن کورزیوس ، بن چستنوت و مارک آرمسترانگ با واریز وجوهی از جیب خود آن را اداره میکردند.

آنها مرتباً API خود و نرم افزار کلی را بهبود بخشیدند. وقفه بزرگ برای آنها زمانی بود که در سال ۲۰۰۹ به مدل freemium روی آوردند. سرانجام این شرکت موفق شد و توانست سودهای کلانی کسب کند. اکنون بیش از ۱۲ میلیون مشتری دارد. سال گذشته بیش از ۴۰۰ میلیون دلار سود کسب کرد.

آیا مدل Bootstrapping برای شما مناسب است؟

اگر برای اولین بار مشاغل خود را شروع کرده اید ، بهتر است به روش تامین مالی bootstrap بپیوندید. زیرا با راه انداختن یک کسب و کار میتوانید همه چیز را در مورد سرمایه های اولیه ، هزینه ها و بودجه بندی یاد بگیرید. اعتماد به نفس کلید شماست. به خودتان ایمان داشته باشید . به اندازه ای خوب هستید که این راه را بروید.

اگر شما یک کارآفرین سریالی هستید و میدانید که کسب و کار شما درآمد بیشتری به همراه خواهد داشت ، می‌توانید گرفتن بودجه را نیز انتخاب کنید. در واقع ، بسیاری از کارآفرینان سریالی حتی در مرحله ایده پردازی برای کسب و کار خود بودجه می‌گیرند ؛ زیرا مطمئن هستند که این تجارت موفق خواهد شد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۹ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *