ارزش پیشنهادی چیست و کاربرد آن در استارتاپ چگونه است؟

ارزش پیشنهادی استارتاپ

ارزش پیشنهادی استارتاپ شما همان چیزی است که کسب و کار شما را مشخص می‌کند و شما را از رقبای خود متمایز می‌کند. نوشتن یک مدل ارزش پیشنهادی یک روش عالی برای تجسم ، طراحی و آزمایش چگونگی ایجاد ارزش برای مشتریان است. این چیزی است که باید مشتریان شما را وادار به تجارت با شما کند و در تعیین اینکه آیا آنها به جای رقبای شما شرکت شما را انتخاب می‌کنند ، سهم بزرگی خواهد داشت. اگر نتوانید مشتریان خود را هیجان زده کنید ، آنها قصد ندارند محصول یا خدمات شما را بخرند. همچنین لازم به ذکر است که اگر مدل کسب و کار شما ناقص باشد ، حتی یک ارزش پیشنهادی استثنایی نیز می‌تواند شکست بخورد.

این مقاله به شما کمک می‌کند تا ارزش پیشنهادی استارتاپ خود را در ۵ مرحله ساده بنویسید. با نوشتن ارزش ایده خود بر روی کاغذ و آزمایش آن با مشتریان ، می‌توانید قبل از گذراندن فرآیند وقت گیر و پرهزینه احیای ایده خود ، میزان محبوبیت آن را ببینید.

اصول اساسی ارزش پیشنهادی استارتاپ

قبل از شروع ، ابتدا باید اصول اساسی تشکیل دهنده یک ارزش پیشنهادی را درک کنید. در پایان پنج مرحله باید به این نکات مراجعه کنید تا مطمئن شوید که در پایان با ارزش پیشنهادی روبرو خواهید شد که مشتریان و سرمایه گذاران را هیجان زده می‌کند.

ارزش پیشنهادی استارتاپ باید اینطور باشد:

برای مشتری شما مهم است که مشکلی را حل و یا یک نیاز را برطرف می‌کنید
آیا محصول و خدمات شما نظیر و کپی توسط مشاغل دیگر است؟
قدرت به اندازه کافی برای ایجاد جنجال و شروع مراجعه به توصیه دیگران
گزاره ساده و کوتاه تا مشتری شما بتواند آن را در چند ثانیه بخواند و درک کند.
اساساً ، ارزش پیشنهادی شما باید سریع و واضح مشخص کند که مشتری شما در صورت خرید محصول یا خدمات شما چه چیزی بدست خواهد آورد و اینکه چرا با رقبا متفاوت است.

 

عناصر اصلی ارزش پیشنهادی Uber :

بسیاری از نمونه های ارزشمند پیشنهادی استارتاپ های زیادی وجود دارد ، اما Uber شرکتی است که آن را به خوبی تدوین کرده است. یکی از دلایلی که ما Uber را به عنوان نمونه ارزش پیشنهادی قوی انتخاب کرده ایم این است که آن را به وضوح در صفحه اصلی وب سایت مشاهده می‌کنید.

Uber در ارزش پیشنهادی خود ، با احتیاط همه مواردی را که در تاکسی های سنتی اشتباه است برجسته می‌کند ، در عین حال بر آنچه در خدمات خود بسیار خوب است تأکید می‌‌کند. تصویر زیر از وب سایت آنها گرفته شده است و سادگی و سهولت خدمات آنها را توضیح می‌دهد ، همین امر باعث می‌شود در مقایسه با سایر شرکت های تاکسی هیجان انگیز و جذاب تر شوند.

ارزش پیشنهادی اوبر

 

عناصر اصلی ارزش پیشنهادی استارتاپ Uber :

  •  یک ماشین مستقیماً به سراغ شما می‌آید.
  • راننده شما دقیقاً می‌داند کجا باید برود.
  • پرداخت کاملاً یکپارچه است.
  • رزرو قبلی لازم نیست.

همه چیز در مورد ویژگی های اصلی ، بلافاصله آنها را از رقبا متمایز می‌‌کند زیرا این یک مقایسه کاملاً با  تجربه سنتی تاکسی شما است. دیگر هیچ تماس تلفنی دیروقت جایی که باید یک ساعت منتظر بمانید تا سوار شوید چون از قبل رزرو نکرده اید لازم نیست. روزهایی که راننده تاکسی خود را به مقصد هدایت می‌کنید گذشته است. جایی که شما تعجب می‌کنید که آن تاکسی دیررس مربوط به گذشته کجاست. Uber روش جدید بی نقص ، ساده و بدون استرس برای رفت و آمد است.

نحوه نوشتن یک ارزش پیشنهادی در پنج مرحله ساده

بیایید شروع به نوشتن مدل ارزش پیشنهادی استارتاپ خود کنیم . وقت آن است که خود را آماده کنید!

مرحله ۱: چه چیزی در مورد شما عالی است؟

خواندن مقاله مرتبط
استراتژی چیست و چگونه تدوین می‌شود ؟

یک مکان خوب برای شروع این است که به کارهایی که انجام می‌دهید ، چگونگی انجام آنها و دلیل انجام آنها فکر کنید.

تمام نکات مثبت اصلی محصول یا خدمات خود را بنویسید و اینکه چه چیزی باعث چشمگیر بودن آن می‌شود. این می‌تواند شامل مشکلات حل شده ، هزینه نسبی یا حتی ارزش افزوده آن باشد. در مرحله بعدی ، جزئیات مربوط به نحوه عملکرد محصول یا خدمات خود را به لیست اضافه کنید ، آیا فرآیند ابتکاری وجود دارد که شما آن را دنبال کنید ، یا آیا شما یک فناوری فوق العاده هوشمند دارید که همه نتایج مطلوب را محقق می‌کند؟ سرانجام از خود بپرسید هدف شما چیست ، ایده شما چگونه دنیا را تغییر خواهد داد ، این دلیل چیست که شما را صبح از رختخواب خارج کرده و بر روی ایده استارتاپ متمرکز می‌کند.

هنگامی که همه این موارد را در مقابل خود نوشتید ، وقت آن است که به مرحله ۲ بروید.

مرحله ۲: رقبا چه پیشنهاداتی دارند؟

اکنون باید به رقابت خود نگاه کنید. بسیاری از استارتاپ های نوآور به ما می‌گویند که هیچ رقابتی ندارند. تقریباً هرگز اینگونه نیست! حتی اگر محصول شما از نوع اول باشد ، مردم قبلاً مسئله ای را که شما حل می‌کنید با روش دیگری حل کرده اند. این رقابت شماست.

با شناسایی اینکه چه کسی یا کدام یک از رقابت های شما است ، شروع کنید. سپس برای هر یک لیستی بنویسید که چه چیزهایی در مورد رقابت عالی است و چه چیزهایی عالی نیست. ممکن است در مورد ویژگی هایی که محصول و خدمات شما ندارند ، ساختار قیمت گذاری آنها در مقایسه با ویژگی های خاص یا مشکلات خاصی که ممکن است داشته باشند ، مانند : برداشت منفی از برند ، فکر کنید.

در پایان این مرحله ، شما باید یک لیست جامع از بقیه بازارهایی که در آن رقابت می‌کنید داشته باشید. در این صورت ، به مرحله ۳ بروید.

مرحله ۳: می‌خواهید چه کسانی را جذب کنید و آنها به دنبال چه چیزی هستند؟

بنابراین اکنون به سراغ مشتریان شما آمده ایم. در مرحله اول ، می‌خواهید یک مشخصات مشتری اصلی را شناسایی کنید. ممکن است در نهایت به چندین زیرشاخه مختلف از این روش به روش های مختلف بفروشید ، اما این پرسونا باید گروه اصلی مشتری شما باشد. انجام این کار با تعدادی پروفایل مختلف مشتری امکان پذیر است. اما متوجه می‌شویم که استارتاپ ها در ابتدای سفر خود روی یک مخاطب اصلی تمرکز می‌کنند ، نتیجه بهتری می‌گیرند.

هنگامی که پرسونا های مخاطب خود را به دست آوردید ، به درد و منفعت هایی که در رابطه با محصول شما دارند فکر کنید. برای درد ، به مشکلاتی که می‌خواهند برطرف کنند ، اینکه مشتری شما را آزار می‌دهد ، ترس مشتری شما چیست فکر کنید. برای دستاوردها ، شاید به آنچه در زندگی یا حرفه خود می‌خواهند بدست آورند ، زندگی را آسانتر یا آنچه که دیگران درباره آنها فکر می‌کنند ، بیندیشید.

اگر لیستی از ۵-۱۰ درد و رنج دریافت کرده اید ، وقت آن است که به مرحله ۴ بروید.

مرحله چهارم: چرا آنها باید شما را انتخاب کنند؟

در این مرحله ، شروع به محدود کردن همه این اطلاعات می‌کنیم ، بنابراین می‌توانیم شروع به درک آن کنیم و آن را به یک ارزش پیشنهادی مختصر تبدیل کنیم . ابتدا نگاهی به لیستی که در مراحل یک و دو ایجاد کرده اید ، بیندازید. این لیستی از آنچه شما را عالی می‌کند و مواردی که در رقابت خوب و بد است. اکنون هر چیزی را که در لیست شما جالب اما متفاوت از رقابت شما است ، مرور کرده و برجسته کنید. اینها پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) شما هستند.

خواندن مقاله مرتبط
استارتاپ چیست ؟ اصطلاحات و تعریف اولیه استارتاپ

در مرحله بعد ، دردسرها و سودهایی را برای مشتری خود پشت سر بگذارید و موارد مهم دیگری را که برای او مهم است برجسته کنید. سپس اینها را از نظر اهمیت درجه بندی کنید ، فقط روی یک تا سه مسئله اصلی تمرکز کنید تا از خلاصه بودن ارزش پیشنهادی استارتاپ خود اطمینان حاصل کنید .

مرحله ۵: ارزش پیشنهادی استارتاپ خود را با استفاده از این الگو ایجاد کنید

برای ایجاد یک طرح کلی خالص برای اصلاح بیشتر ، از الگوی ارزش پیشنهادی زیر استفاده کنید :

۱) برای [مشتری ما] ۲) کسی که [این مشکل را دارد] ۳) [محصول] ما
۴) [خلاصه ای از راه حل] را ارائه می‌دهد .
۵) با [ برند ] شما [USP های اصلی خود را لیست کنید] .

در مورد Uber ، این ممکن است  برای شما جالب باشد :

۱٫ برای کاربران جوان ، آشنا با فناوری جدید
۲٫ که به دنبال یک راه حل ارزان تر و راحت تر هستند.
۳٫ برنامه اشتراک سواری
۴٫ سواری های سریع و قابل اعتماد در عرض چند دقیقه را فراهم می‌کند .

 ارزش پیشنهادی Uber

“برای کاربران تاکسی که به دنبال یک راه حل ارزان تر و راحت تر هستند ، برنامه اشتراک گذاری سواری ما در عرض چند دقیقه خودرو سریع و قابل اطمینان را ارائه می‌دهد. با Uber ، شما فقط روی برنامه کلیک می‌کنید و یک ماشین مستقیماً به شما می‌آید بدون اینکه نیازی به رزرو قبلی داشته باشید و پرداخت آن بدون دردسر از طریق برنامه ما آسان است. ”

ممکن است چندین بار طول بکشد تا زبان را به درستی به دست بیاورید ، و ترکیب صحیح مشکلات و راه حل را انتخاب کنید. اما تا زمانی که مراحل بالا را دنبال کنید ، باید بتوانید خیلی سریع آن را مشخص کنید. پس از داشتن این اطلاعات ، می‌توانید در مورد هر پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) ذکر شده در ارزش پیشنهادی خود بیشتر بسازید تا وب سایت و محتوای تبلیغاتی خود را درست کنید – دقیقاً مانند Uber.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.