اصول تیم سازی در استارتاپ که باید بدانید

اصول تیم سازی در استارتاپ

ایده خوب تنها دلیل موفقیت یک استارتاپ نیست ، بلکه برای رشد و توسعه، استارتاپ به یک تیم متخصص نیاز دارد. برای یک کارآفرین که کارش تمام زندگی اش است ، افزودن افراد مشابه به تیم دشوار است. باید توجه داشته باشیم که انتخاب اشتباه اعضای یک تیم منجر به هزینه های مادی و معنوی زیادی می‌شود. به همین دلیل داشتن یک تیم خوب و منسجم بزرگترین دغدغه هر استارتاپی است. با دانستن اصول تیم سازی در استارتاپ می‌توانید این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارید.

باید بتوانید با قدرت و انگیزه برای انجام کاری خاص ، هدفی مشترک را با اعضای تیم در پیش بگیرد. کار در استارتاپ به عنوان عضو تیم بدون شک چیزی فراتر از حقوق ماهانه ، ساعت کاری منظم و موارد دیگر است.

در ادامه ، اصول تیم سازی در استارتاپ را که می‌تواند به یک کارآفرین در شکل گیری راه اندازی خود کمک کند ، بررسی خواهیم کرد.

اصول تیم سازی در استارتاپ چیست؟

 

۱- اهداف مشترک داشته باشید

یکی از بزرگترین مشکلاتی که منجر به شکست در تیم سازی می‌شود ، فقدان یک نگاه واحد و عدم اعتقاد به موفقیت ایده است.

وقتی اعضای یک تیم هدف های متفاوتی برای تجارت خود دارند ، این اختلاف نظر ممکن است استارتاپ را از مسیر خود منحرف کند. بنابراین ، سرپرست تیم باید افرادی را انتخاب کند که اهداف مشترکی دارند.

توجه داشته باشید که پس از انتخاب افراد ، اهداف و چشم انداز مورد نظر خود را برای راه اندازی استارتاپ تنظیم کنید. این مورد به حفظ صداقت تیم شما کمک می‌کند.

 ۲- تعداد اعضای تیم راه اندازی

ابتدا سعی کنید تیم خود را کوچک نگه دارید. یک استارتاپ منابع مالی محدودی دارد. بنابراین ، برای تولید محصول به غیر از بخش فنی و برنامه ریزی ، نیروهای تمام وقت استخدام نکنید.

بدانید که در آغاز کار نیازی به استخدام شخص جداگانه برای هر نقش نیست ، بهتر است اعضا چند کار را هم زمان انجام دهند.

به عنوان مثال ، شخصی که سایتی را طراحی می‌کند ممکن است بتواند در شبکه های اجتماعی محتوا تولید کند یا شخصی که بار کاری کمتری دارد این کار را انجام دهد.

۳-استخدام کارآموزان برای استارتاپ ها

به دلیل منابع محدود می‌توانید از دانشجویان به عنوان کارآموز کمک بگیرید. در این مدت سعی کنید یک مسیر رشد برای آنها فراهم کنید تا بعد از فارغ التحصیلی جذب شوند.

بیش از ۲۳٪ استارتاپ ها به دلیل اعضای تیم خود در حال شکست هستند

۴- تفاوت های فردی را در نظر بگیرید

اعضای یک تیم بهتر است انواع مختلفی از تیپ های شخصیتی داشته باشند. داشتن افراد مختلف با دیدگاه های مختلف باعث  تکمیل یکدیگر می‌شود. در اینصورت قادر به بررسی مسائل از دیدگاه های مختلف هستند. اعضای گروه باید چند کلاه تفکر ، هر کدام با رنگ های مختلف داشته باشند.

به عنوان مثال تصور کنید که خلاف اصولی که گفته شد همه اعضای تیم به ایده های خود خوش بین باشند دراینصورت به هیچ چشم انداز یا فاکتورهای شکست نگاه نخواهند کرد.

البته اعتقاد بر این است که خوش بینی آنها موفقیت آمیز باشد ، اما با یک فرد تیزبین قادر به تعادل تیم و به چالش کشیدن یکدیگر می‌شوند.

۵-حقوق و دستمزد اعضای تیم

مسائل مالی یکی از موضوعات اصلی استارتاپ ها است. در ابتدا باید افرادی را برای تیم راه اندازی خود پیدا کنید که پس انداز داشته باشند که آنها حاضرند برای مدتی با دستمزد پایین کار کنند. در ادامه با رشد تجارت می‌توانید حقوق آنها را افزایش دهید.

فراموش نکنید که باید با یکدیگر شفاف باشید و با مواردی مانند درصد سهام و شرایط حقوق و دستمزد کنار بیایید.

۶- قدرت فرهنگ سازمانی را در سازمان خود دست کم نگیرید

فرهنگ سازمانی چیست؟ به بیان ساده ، تجمع ارزش ها و اعتقادات کسب و کار شما است ، این چیزی است که شما را منحصر به فرد می‌کند و چیزی است که باید از لحظه شروع کار مشخص شود. یک بیانیه مأموریت واضح که دقیقاً آنچه را که شما برای آن ایستاده اید. علی رغم اهمیت فرهنگ سازمانی ، فراموش شدن آن نیز به خصوص در دوره رشد به راحتی اتفاق می‌افتد. با مقیاس گذاری ، اوضاع اغلب دشوار می شود و شما بارها و بارها آن را خواهید دید ، جایی که یک تجارت از مرحله اول دلیل وجود فرهنگ سازمانی را فراموش می‌کند.

خواندن مقاله مرتبط
ارزیابی موشکافانه (دودلیجنس) چیست؟

افرادی را استخدام کنید که در وهله اول فرهنگ سازمانی شما را کامل بپذیرند. با رشد تیم ها ، جدایی بین بخش‌ها آسان است. به شما به عنوان یک رهبر کسب و کار بستگی دارد که برای ایجاد یک محیط و تنظیم شرایط   از اینکه فرهنگ همچنان بخش برجسته از فعالیتهای روزمره کسب و کار می‌باشد، اطمینان حاصل کنید. با این گفته ، در مقطعی  ممکن است نیاز به بازنگری در ایدئولوژی های شما باشد. در هر یک از مشاغل ، به ویژه در دنیای فناوری ، همه چیز سریع پیش می‌رود ، بنابراین از تنظیم دقیق فرهنگ سازمانی نترسید. با این حال ، وقتی اتفاق می افتد ، به تیم خود اجازه دهید تا این تغییرات را شکل دهند ، گفتگویی را شروع کرده و اطمینان حاصل کنید که هرگونه تنظیمات به طور واضح در سراسر شعب اجرا می‌شود.

به عنوان یک رهبر ، مسئولیت دارید که هر روز مطابق فرهنگ سازمانی خود زندگی کنید. شما باید بزرگترین مثال باشید که چرا و چگونه دیگران باید خودشان از آن استقبال کنند.

نتیجه گیری

برای داشتن منسجم ترین تیم و جلوگیری از تداخل ، هرچه بیشتر اهداف خود و راه های دستیابی به آنها را مرور کنید، از انحرافاتی که ممکن است برای شما هزینه بر باشد جلوگیری می‌کنید.

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۰ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *