منتور کیست؟ چرا استارتاپ به منتورینگ نیاز دارد؟

منتور کیست؟

یافتن یک منتور استارتاپ گامی در جهت درست است که استارتاپ شما به سطح بالاتری برود. شما به عنوان یک کارآفرین ، به یک مشاور و راهنمای باتجربه اولیه نیاز دارید تا منبع ارزشمندی در ایجاد پایه ای محکم برای کسب و کار فراهم کند.

شروع یک کسب و کار می‌تواند دشوار باشد ، بیشتر اگر این کار را به تنهایی انجام دهید. برای ایجاد یک استارتاپ از ابتدا یک تعهد بزرگ و مهارت نوآوری لازم است. خبر خوب این است که شما مجبور نیستید در این راه تنها باشید.

یافتن سیستم پشتیبانی مناسب برای هدایت کارآفرینان نوپا برای مقیاس گذاری استارتاپ های خود برای رشد ضروری است. یک منتور(Mentor) استثنایی اهداف شغلی شما را درک می‌کند و می‌تواند با ایده ها و تخصص های آزمایش شده و خاص صنعت به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند.
چگونه یک منتور استارتاپ پیدا کنید؟ در ادامه برخی نکات کاربردی را برای یافتن و تداوم یک رابطه قوی با یک منتور ارائه می‌دهم.

منتورینگ استارتاپ چیست؟

ریچارد برانسون ، وارن بافت و مارک زاکربرگ چه چیزهای مشترکی دارند؟ جدا از اینکه همه آنها کارآفرین موفق بودند ، در یک مقطع توسط منتور کسب و کار خود پشتیبانی و راهنمایی شدند.

به طور کلی ، منتور(مشاور و راهنمای باتجربه) شخصیت های معتبری هستند که دارای شغل گسترده ، کارآفرینی ، سرمایه گذاری یا تجربه خاص صنعت هستند. آنها کارآموزان خود را راهنمایی و منتورینگ می‌کنند تا توانایی های بالقوه خود را دریابند و ایده های خود را عملی کنند.

منتورها دانش ، مهارت و تجربیات خود را برای کمک به کارآموزان برای بقا و تمرکز برای رسیدن به اهدافشان به اشتراک می‌گذارند.

منتور استارتاپ با منتورینگ می‌تواند تفاوت چشمگیری در حرکت خواسته های شما ایجاد کند. آنها به صاحبان استارتاپ ها در مورد چگونگی درک و استفاده از توانایی های خود برای سرمایه گذاری در بازارهای هدف خود توصیه می‌کنند.

نمونه ای از روابط مشهور منتور و کارآموزان

چند نمونه از منتورهایی که در پشت سر گذاشتن شخصیت های محافظ خود نقش داشته اند عبارتند از:

وارن بافت – یک سرمایه گذار بسیار تحسین شده و بزرگ است. وی همچنین منتور اصلی بیل گیتس بود. او شخصیتی اساسی در کمک به گیتس بود که مایکروسافت را به عنوان مدیرعامل در همان روزهای آغازین اداره کند. گیتس برای مشاوره در مورد تجارت ، جمع آوری سهام و امور خیرخواهانه به وی مراجعه کرد که منجر به ایجاد بنیاد بیل و ملیندا گیتس شد.

منتور استارتاپ چه ویژگی هایی دارد؟

منتور استارتاپ درباره صنعت کاملاً آگاه است

کارآفرینان جدید با کمبود تجربه و دانش آشکار در مورد کسب و کار ، موارد زیادی از مشاوره فرا می‌گیرند. یک منتور استارتاپی که از همان صنعت می‌آید می‌تواند خلا دانش پیرامون جایگاه شما را پر کند. آنها به شما کمک
می‌کنند بازار را بهتر بشناسید و نحوه رفع نیازهای آن را درک کنید.

توصیه می‌کنم که به دنبال منتورهای خاص صنعت بروید. یک منتور عمومی معمولاً مشاوره های رایج می‌دهد که ممکن است ریزه کاری های خاص صنعت شما را هدف قرار ندهد. به دنبال یک منتور تازه کار باشید که در پر کردن جاهای خالی بسیار ارزشمند است. فردی که همان مسیر شما را پیموده است و می‌تواند ماهرانه شما را راهنمایی کند تا چالش های استارتاپ را پشت سر بگذارید.

منتور استارتاپ در حل مسئله خلاق است

چه چیزی یک منتور استارتاپی را عالی می‌نماید؟ آنها می‌دانند که چگونه راه حل های خلاقانه و کارآمد برای مشکلات پیش آمده توسط استارتاپ ها را پیدا کنند. یک منتور هوشمند به شما امکان می‌دهد زوایای مختلف حل مشکلات را بسته به شرایط استارتاپ ببینید.

آنها همچنین آینده نگر هستند. آنها توانایی پیش بینی روندهای کسب و کار و تغییر جهت بازار را دارند. به طور کلی ، آنها برای مشاوره در مورد راه های دیگر سودآوری و تسلط بر موقعیت شما در بازار وجود دارند.

منتور استارتاپ ارتباطات گسترده دارد

منتور با یک شبکه سازی قوی در صنعت درهای بالقوه فرصت را برای شما باز می‌کند. منتور (راهنما و مشاور باتجربه)  استارتاپ شما می‌تواند با استفاده از ارتباطات در مشارکت های استراتژیک ، سرمایه گذاران بالقوه ، آزمایشات مشتری و موارد دیگر به شما کمک کند. وی در ایجاد شبکه ای قوی با افراد یا سازمانهای مناسب در صنعت استارتاپ موفق است.

در واقع ، سرمایه گذاران بیشتر احتمال دارد که در استارتاپ ارجاع شده توسط شخصی که از شبکه خود
می‌شناسند سرمایه گذاری کنند. همین امر هنگام تعامل با مشتریان آینده B2B اعمال می‌شود. به جای تماس سرد با مشتری ، ارجاع از یک فروشنده معتمد می‌تواند قدرت بیشتری را در زمینه بازاریابی به شما بدهد.

منتور استارتاپ ایده های عملی را پیش می‌برد

شما در حال حاضر ایده های خوبی در ذهن دارید. پس قدم بعدی چیست؟ شما ممکن است به کسی نیاز داشته باشید تا شما را راهنمایی کند تا این ایده ها را به عمل تبدیل کنید. یک منتور معتمد به شما الهام می‌دهد که شما باید تمام کارهای خود را به نتیجه بیشتر و ملموس تبدیل کنید.

آنها هنگام پرداختن به چالش هایی که استارتاپ شما با آن روبرو است ، چشم انداز متفاوتی به شما
می‌دهند. آنها با آنچه شما پشت سر می‌گذارید همدردی می‌کنند و اعتماد به نفس شما را برای ادامه تقویت  می‌کنند.

منتور استارتاپ درک مناسب دارد

قبل از اینکه از شخصی بخواهید شما را راهنمایی کند، دریابید که آیا او مناسب است یا خیر. اما چگونه می‌فهمید که با هم عالی کار خواهید کرد؟ اطمینان حاصل کنید که می‌دانید به دنبال چه چیزی هستید و جهت مشخصی برای چشم انداز خود تعیین کنید.

به دنبال شخصی باشید که از تلاش های کارآفرینی شما و چشم انداز شما نسبت به استارتاپ خود آگاه باشد. موفق بودن تضمین نمی‌کند که او منتور مناسبی برای شما خواهد بود. موفقیت تنها یک جنبه است ، بنابراین زمینه های دیگری مانند دانش صنعت ، نگرش نسبت به کار و ارزش هایی را که مدنظر آنهاست ، در نظر بگیرید.

منتور استارتاپ صداقت دارد

اگرچه همیشه از تأیید مثبت خانواده و دوستان قدردانی می‌شود، اما اگر بخواهید استارتاپ خود را به مسیر درست هدایت کنید ، ممکن است مفید واقع نشود. مطمئناً ، آنها می‌توانند برای ایجاد اعتماد به نفس شما را تشویق کنند ، اما ممکن است افراد مناسبی نباشند که وقتی سوالات سختی دارید و باید به آنها پاسخ دهید ، به آنها رجوع کنند.

به دنبال یک مشاور و راهنمای باتجربه قابل اعتماد باشید که بتواند در مورد چگونگی انجام کارهای بهتر و صادقانه به شما مشاوره دهد. کسی که نظر آن صریح خواهد بود و راه حل مناسب را بیان می‌کند. سراغ شخصی بروید که بتواند ایده شما را به چالش بکشد و با او احساس نزدیکی کافی برای ایجاد روابط منتور و راهنما را دارید.

راه های یافتن منتور استارتاپ مناسب برای شروع کار

مراکز رشد (انکوباتورها) و شتاب دهنده های استارتاپ

جدا از بودجه ، مدیریت و ارتباطات شبکه ای مراکز رشد(انکوباتورها) و شتاب دهنده ها، راهنمایی و برنامه های آموزشی را برای استارتاپ ها با رشد و توسعه اولیه ارائه می‌دهند. آنها دسترسی گسترده ای به مشاوره حرفه ای، برای رشد شرکت شما ارائه می‌دهند.

در حالی که در برنامه مراکز رشد(انکوباتورها) و شتاب دهنده هستید ، منتورهایی با تخصص موضوع خاص نیازهای شرکت خود کار می‌کنید. جستجوی مراکز رشد(انکوباتورها) و شتاب دهنده ای که بهترین مورد را  داشته باشند که استارتاپ شما بتواند از مشاوره استارتاپ بهره مند شود بسیار مهم است.

رویدادهای آینده در منطقه شما

آیا رویدادهای محلی مرتبط با کسب و کار شما وجود دارد؟ شاید ، یک سازمان غیر انتفاعی یک کنفرانس یا سمینار در زمینه شما برگزار کند. این فرصت مناسبی برای برقراری ارتباط با سایر کارآفرینان و احتمالاً ملاقات با منتور(Mentor) خود است.

در این نوع رویدادها شرکت کنید و حتماً با سایر شرکت کنندگان درگیر شوید. کارت ویزیت آنها را بخواهید و کارت خود را نیز بدهید. خود را به مشاور بالقوه خود معرفی کرده و ارتباط خود را از آنجا ایجاد کنید.

در سازمان های حرفه ای ثبت نام کنید

یکی از بهترین مکان ها برای یافتن منتور خود از طریق سازمان های حرفه ای است. به دنبال شخصی باشید که در سطحی از موفقیت باشد که قصد دارید به آن برسید و در صنعت شما رقیب مستقیمی نباشد.

به طور کلی ، انجمن های حرفه ای ، سازمان های غیرانتفاعی با هدف حمایت از یک حرفه یا زمینه خاص هستند. مکانی عالی برای یافتن و تعامل با افراد همفکر است. چه کسی می‌داند که یکی از آنها می‌تواند منتور بعدی شما باشد؟ تنها کاری که باید انجام دهید این است که به آنها بپیوندید و خودتان ببینید.

سایت های آنلاین

منابع آنلاین زیادی وجود دارد که می‌توانید یک مشاور بالقوه استارتاپ را بیابید. از جمله وب سایت startupha.com که این خدمات را ارائه می‌دهد . می‌توانید در هر یک از این سایت ها ثبت نام کنید:

LinkedIn – یک بستر رسانه اجتماعی برای اعضای حرفه ای و مبتنی بر کسب و کار طراحی شده است. برای جستجوی گروه های مرتبط صنعت از نوار جستجوی آنها استفاده کنید. پس از اینکه به عنوان عضو پذیرفته شدید ، با سایر اعضای فعال در ارتباط باشید. فقط چیزی برای گروه ارسال نکنید و اجازه دهید مکالمه بدون هیچ تلاشی از طرف شما جریان یابد. اگر شخصی را پیدا کردید که فکر می‌کنید مناسب منتور شدن است ، در مورد هدف خود پیام ارتباطی ارسال کنید.

Meetup.com – سایتی آنلاین که در آن می‌توانید با افرادی در جامعه محلی خود که دارای علایق مشابهی هستند ملاقات کنید یا در صورت عدم وجود گروه خود ، آن را تأسیس کنید.

 

نیازی نیست که این سفر را به تنهایی انجام دهید. از کمک و راهنمایی از یک منتور متخصص نترسید. شما تعجب خواهید کرد که افرادی به اندازه کافی مایل هستند که به شما کمک کنند ایده های خود را عملی کنید.

اگر استارتاپ شما در مرحله ای است که هر مشاوره ای را می‌توانید دریافت کنید ، توصیه می‌کنیم که مستقیماً به متخصصان استارتاپ مراجعه کنید. کسی که دارای مهارت ، دانش و تجربه برای رشد استارتاپ شما است.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۰ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *