۵ مرحله چرخه عمر استارتاپ چگونه است؟

بهترین رهبران رشد چرخه عمر استارتاپ را می‌شناسند و نحوه تنظیم تمرکز خود را بسته به آنچه که استارتاپ آنها در هر مرحله مشخص از مسیر خود نیاز دارد ، تنظیم می‌کنند.

مورگان براون ، به عنوان رئیس هک رشد در Qualaroo ، GrowthHackers.com ، و تعدادی دیگر از استارتاپ ها با رشد بالا بود. از مورگان براون سوالی پرسیده شد درباره اینکه رشد در مراحل مختلف چرخه عمر استارتاپ چگونه به نظر می‌رسد. در ادامه به پاسخ آن خواهم پرداخت.

چارچوب ها عالی هستند ، اما زندگی نیستند

مورگان اولین کسی بود که اعتراف کرد که هنگام صحبت در مورد “قوانین” رشد ، رعایت نکات لازم است. چارچوب ها برای آموزش مفاهیم عالی هستند ، اما در نهایت، زندگی اغلب از روش غیر معمول پیش می‌رود. بنابراین ، هرچقدر که این چارچوب مرتب و منظم به نظر می‌رسد ، هر کسی که مسیر خود را به سمت راه اندازی استارتاپ انتخاب کرده است ، می‌داند که تغییرات نامحدودی در مورد نحوه ترکیب کردن ، همسان سازی ، لایه ها و زمان بندی قطعات این طرح کلی وجود دارد. اگرچه هرگز نمی‌توانید مطمئن باشید که جزئیات داستان زندگی استارتاپ شما چگونه خود را نشان می دهد ، اما باید در این مسیر قطعات و بخشهایی از این چارچوب را تشخیص دهید.

مراحل

  1. شناسایی مشکل و ایجاد راه حل مناسب
  2. حداقل محصول پذیرفتنی (MVP)
  3. تناسب محصول با بازار
  4. مقیاس پذیری
  5. بلوغ

 

چرخه عمر استارتاپ

۵ مرحله چرخه رشد استارتاپ

مرحله ۱ چرخه عمر استارتاپ ) تناسب مشکل و راه حل را پیدا کنید

شما برای محصولی ایده ای دارید که به راحتی نمی‌توانید از آن خارج شوید. ممکن است حتی یکی از نیازها توسط شما متولد شده باشد. شما شروع خوبی دارید.

در این مرحله ، دو سوال از خود بپرسید: “چه مشکلی را مجبور به حل آن هستید؟” و “آیا راه حل پیشنهادی شما آن را به طور موثر حل می‌کند؟” اگر برای سوال اول پاسخ روشنی داشته باشید و به سوال دوم با اطمینان، “بله” پاسخ دهید ، پس یک فرضیه برای حل مشکلات دارید و وقت آن است که آزمایش را شروع کنید.

اقدامات عملی:

چارچوب Lean Startup را مطالعه کنید و آن را در روند کشف خود اعمال کنید.
مصاحبه های متناسب با مسئله یا راه حل را انجام دهید.
یک فرضیه در مورد اینکه چه کسی کاربر هدف احتمالی برای محصول شما باشد، داشته باشید.
افرادی را که متناسب با آن مشخصات هستند پیدا کنید و با آنها صحبت کنید.
از آنها چندین سوال بپرسید تا بفهمید که آنها چگونه مشکل را مشاهده می‌کنند و در حال حاضر برای حل آن چه می‌کنند.
در مورد نقاط درد و مشکلات خاص آنها جستوجو کنید.
در صورت امکان ، آزمایشات تقاضا را انجام دهید.
برای آزمایش تقاضا ، از صفحات فرود یا حتی یک کمپین سرمایه گذاری جمعی استفاده کنید.
اگر مردم در حال طعنه زدن هستند ، ممکن است شما چیزی را پشت سر بگذارید. وقت آن است که در ساخت یک محصول قوی تر سرمایه گذاری کنید.
با استفاده از کشفیات خود در مصاحبه ها و آزمایشات تقاضا ، طرح اولیه حداقل محصول پذیزفتنی (MVP) خود را آماده کنید.
با ورود اطلاعات جدید ، مسئله و راه حل پیشنهادی خود را تکرار کنید.

مرحله ۲ چرخه عمر استارتاپ) MVP خود را بسازید

هدف از این مرحله آزمایش فرضیه محصول شما با کمترین سرمایه گذاری ممکن از زمان و سرمایه است ، از این رو  با حداقل محصول پذیرفتنی ، تقاضا را اثبات می‌کنید و در مورد رفتار مشتری یاد می‌گیرید ، در حالی که ریسک را به حداقل می‌رسانید. هنگامی که MVP خود را در محیط قرار دادید ، بر جذب کاربران به محصول خود تمرکز کنید. در اینجا بذر رشد اولیه استارتاپ کاشته می‌شود.

“برای کاربران اولیه ، عدد سخت و سریعی وجود ندارد ، اما شما به تعداد کافی کاربر نیاز دارید تا بتوانید در ارقام جابجا شوید ، بنابراین می‌توانید ببینید که آیا مردم اطراف شما جذب شده‌اند و از محصول شما استفاده می‌کنند یا آن را رها می‌کنند.” مورگان براون

اقدامات عملی:

برای بهترین روشهای ساخت حداقل محصول پذیرفتنی (MVP) به چارچوب استارتاپ ناب مراجعه کنید.
بخاطر داشته باشید که ساخت MVP برای یک شرکت ممکن است یک روز تا ۶ ماه طول بکشد. انواع مختلفی از MVP وجود دارد و شما باید تصمیم بگیرید که یک MVP به شکلی به نظر می‌رسد که ایده شما را به اندازه کافی آزمایش ‌کند.
مقدار کمی کانال ارتباطی را کشف کنید تا برخی از کاربران اولیه از محصول استفاده کنند تا بتوانید میزان ماندگاری را اندازه گیری کنید.
فقط برای به دست آوردن کاربران اولیه خود به همان اندازه کانال ارتباطی کشف کنید.هنگامی که آماده مقیاس پذیری می‌شوید ، قوی ترین کانال سرمایه گذاری را کشف خواهید کرد.

خواندن مقاله مرتبط
دلایل شکست 90٪ استارتاپ ها چیست؟

مرحله ۳ چرخه عمر استارتاپ ) برای بازار محصول یا خدمتی متناسب باشید

MVP شما جذاب شد ، شما در حال یادگیری و تکرار هستید ، مشتریان پول پرداخت می‌کنند و دوباره خرید می‌کنند و به طور منظم از محصول شما استفاده می‌کنند ، شاید آنها حتی در مورد آن به دوستان خود بگویند. اینها نشانه های گویای مناسب بودن محصول و بازار است.

“میزان ماندگاری بهترین معیار شما برای تناسب محصول و بازار است ، هرچه میزان ماندگاری شما بالاتر باشد ، کالایی که باید داشته باشید بیشتر است.”  مورگان براون

همیشه میزان ماندگاری را اندازه گیری کنید و از آن مانند ستاره شمالی خود برای هدایت در تمام مسیر راه اندازی استفاده کنید.

نکته مهم: قوانین معمول جستجوی بازار محصولات از طریق محدود کردن جذب مشتری و آزمایش در صورت داشتن تجارت یا بازاریابی اثرات شبکه مانند LinkedIn یا Airbnb ، اعمال نمی‌شود. برای محصولات بازار دو طرفه مانند اینها ، باید مقداری از مقیاس پذیری را با نقدینگی در هر دو طرف بدست آورید ، تا در واقع آزمایش کنید که آیا محصول شما کار می‌کند و مردم همچنان از آن استفاده می‌کنند. محصولاتی که بدون در نظر گرفتن تأثیرات شبکه می‌توان مقدار را تجربه کرد ، مانند HubSpot یا Evernote ، نشانه هایی از تناسب بازار محصول قبل از مقیاس را نشان می‌دهند. به همین دلیل ، برای یک مدل تجاری دو طرفه ، باید به مقدار وزن مهم برسید و در طول مسیر محصول را تصفیه کنید تا به یک محصول ضروری برسید.

اقدامات عملی:

آزمون مناسب بودن بازار و محصول
از کاربران نظرسنجی کنید تا احساس آنها درباره محصول شما را درک کنند.
اندازه گیری خالص امتیاز پروموتر (NPS) – اگر نزدیک به ۹ یا ۱۰ است شما در وضعیت خوبی هستید.
از آزمون شان الیس برای تناسب بازار با محصول استفاده کنید.
نرخ ماندگاری را اندازه گیری کنید و به دنبال یک نرخ ثابت نگهدارنده در طول زمان باشید. میزان ماندگاری خوب چقدر است؟
مورگان در برخی از ایستگاه های جاده برای تناسب محصول و بازار کمی عمیق تر شد ، از جمله:

تناسب با بازار
بهینه سازی قیف فروش
تناسب با کانال محصول

آزمایش گفتار و تناسب بازار 

هنگامی که صحبت از تناسب گفتار و بازار می‌شود ، نکته اصلی این است که دریابید چگونه با کاربران خود در مورد آنچه محصول شما انجام می‌دهد صحبت کنید تا آن را دریافت کنند. اینجاست که پیام های خود را آزمایش می‌کنید تا مطمئن شوید با مشتریان هدف شما مطابقت دارد.

اقدامات عملی :

موقعیت محصول خود را در بازار و برای کاربران هدف خود مشخص کنید.
A / B  تست ارسال پیام های مختلف :
پیشنهاد ارزش محصول شما
عنوان
توضیحات محصول
ویژگی ها و مزایا
دعوت به اقدام
بهینه سازی قیف فروش را انجام دهید

“قبل از اینکه برای فروش محصول خود تماس بگیرید ، اطمینان حاصل کنید که جریان کاربری شما خوب است و مردم را به بصری ترین شکل ممکن وارد محصول خود می‌کنید.” مورگان براون

بهینه سازی قیف فروش جایی است که شما عناصر مختلف تجربه کاربر را برای کاهش و از بین بردن نقاط سردرگمی تجربه می‌کنید. این ممکن است شامل آزمایش صفحات فرود ، تماس برای اقدام ، روند پردازش کاربر و سایر اقدامات اساسی باشد که کاربران هنگام یادگیری نحوه استفاده از محصول شما انجام می‌دهند. این کار با هدف بهینه سازی برای فعال سازی ، تبدیل و نگهداری انجام شده است.

اقدامات عملی:

مخاطبان خود را تقسیم بندی کنید. مطمئن شوید افرادی را هدف قرار می‌دهید که از محصول شما ارزش می‌گیرند.
دریابید که چه چیزی برای کاربران انتظار ایجاد می‌کند و منحصر به فرد است.
اقدامات مهمی را که انجام می‌دهند و نقاط عطفی را که به دست می‌آورند و ارزشی که محصول را ایجاد می‌کنند ، پیدا کنید.
این اقدامات را تجربه کنید و تا آنجا که ممکن است کاربران را وادار به انجام آن اقدامات یا دستیابی به این نقاط عطف کنید. این موارد باعث افزایش فعال سازی ، تبدیل و حفظ می‌شود.

به دنبال کانال ارتباطی برای محصول مناسب باشید. متناسب بودن محصول و کانال در واقع استفاده از فرایند کشف کانال ارتباطی برای یافتن بالاترین بازده و کارآمدترین راهها برای دستیابی به مشتریان هدف است.

“کاوش در کانال های ارتباطی همه چیز درمورد آزمایش است. هنگامی که کانال ها را آزمایش می‌کنید ، مانند جهت یابی از طریق صدا است. شما در حال ارسال پینگ هستید. اگر من در اینجا آزمایشی انجام دهم ، آیا پاسخی دریافت می‌کنم ، اگر در آنجا آزمایشی انجام دهم ، آیا پاسخی دریافت می‌کنم. ”  مورگان براون

یک اشتباه رایج که بنیانگذاران مرتکب می‌شوند ، درهم ریختن کانالهای مختلف است ، نه این که تعمدی در رویکردشان برای کشف کانال ارتباطی داشته باشند.

خواندن مقاله مرتبط
درک مشتریان با نقشه همدلی (empathy maps) چگونه است؟

اقدامات عملی:

کانالهای ارتباطی را بر اساس ۳ عامل رتبه بندی کنید:
چقدر شما را به مشتری هدف شما نزدیک می‌کنند ؟
چگونه با مدل کسب و کار شما همسو هستند؟
نقاط قوت اعضای تیم شما چیست؟ یعنی: بازاریابی ویروسی با ابزار ، سئو ، روابط عمومی ، تبلیغات فیس بوک؟
در ابتدا بر روی یکی از کانال های اصلی خود تمرکز کنید ، شاید دو کانال داشته باشید. دست و پا نزنید ، کانال های خود را انتخاب کنید و عمیق شوید.
شروع به انجام برخی از آزمایشات رشد اولیه در این کانال ها کنید. اینها پینگ شما هستند. آنها به شما اطلاع می‌دهند که آیا یک کانال امیدوار کننده است یا خیر.

مرحله ۴ چرخه عمر استارتاپ ) شروع مقیاس پذیری

 

مورگان براون افزود: “در حال حاضر شما برخی از کانالهای ارتباطی ایده آل را تصور می‌کنید ، از جریان تبدیل و نرخ ماندگاری خود اطمینان دارید ، بنابراین سرانجام زمان پخش آن فرا رسیده است. این کار را با دو برابر کردن کانالهای فعال انجام دهید. “

یک کلید برای اجرای موثر در این مرحله ، گسترش تیم رشد خود با استخدام افرادی با تخصص عمیق در کانالهای اصلی است. اگر سئو یک کانال رشد امیدوار کننده است ، پس یک متخصص سئو در مجموعه خود بیاورید ، اگر از بازاریابی ویروسی استفاده می‌کنید ، یک متخصصی را بیاورید که تجربه مربوطه را داشته باشد.

اقدامات عملی:

در کانال های ارتباطی برتر که در هنگام کاوش کانال شما نوید می‌دهند ، دو برابر فعالیت کنید.
برای هر کانال متخصص استخدام کرده و منابع لازم برای اجرا را در اختیار آنها قرار دهید. این ممکن است به معنای کمک به آنها در زمینه طراحی یا مهندسی یا بودجه قابل توجهی برای خرید از جمله موارد دیگر باشد.
برای مقیاس گذاری و پیگیری آزمایشات رشد خود از روش ساخت ماشین رشد برایان بالفور استفاده کنید.
پس از دانستن اینکه چه چیزی مفید است ، برای هر کانال ارتباطی دستورعمل رشد ایجاد کنید. اینجاست که شما فرآیندهای رشد شرکت را تعریف و مستند می‌کنید.

مرحله ۵ چرخه عمر استارتاپ ) بلوغ

نرخ رشد شما ممکن است با بالغ شدن یک شرکت کند شود ، اما در برترین شرکت های فناوری جهان هرگز متوقف نمی‌شود. این در فرهنگ و DNA آمیخته شده است.

“رشد هرگز کامل انجام نمی‌شود. LinkedIn تقریباً ۲۰ ساله است و آنها همچنان به آزمایش های رشد ادامه می‌دهند. همین امر برای فیس بوک نیز صدق می‌کند. فیس بوک بیش از یک میلیارد کاربر دارد و آنها در حال خرید برنامه ها و آزمایشات هستند ، مثل این نیست که چک لیستی را علامت بزنید و ادامه دهید. ” مورگان براون

شرکت های برتر مانند فیس بوک ، همچنان در تیم های رشد خود سرمایه گذاری می‌کنند ، اما آنها همچنین به دنبال M&A ، بین المللی سازی و بومی سازی به عنوان مرز بعدی رشد هستند. به عنوان مثال ، امسال  Lynda.com ، LinkedIn  را به عنوان راهی برای گسترش ارزش آنها برای کاربران خود و گسترش بازار آنها خریداری کرد.

اقدامات عملی:

به دنبال فرصت هایی برای گسترش در خارج از کشور باشید. تیم های محلی بسازید تا تجربه محصول را با پیچیدگی ها و تفاوت های ظریف فرهنگی هر منطقه جدید تطبیق دهید.
به دنبال فرصت های خرید باشید که مستقیماً یا مماس با محصول شما همسو باشد. شاید یک هدف خرید به شما امکان دسترسی به بازار جدید اما بسیار مشابهی از کاربران را بدهد ، یا ممکن است یک محصول به شما کمک کند ارزشی را که به کاربران فعلی ارائه می‌دهید گسترش دهید.
به سرمایه گذاری در تیم رشد خود ادامه دهید و از طریق آزمایش های مستمر به دنبال کانال های رشد جدید باشید. به دنبال جیب کاربران هدف احتمالی باشید که هنوز محصول شما را قبول نکرده اند و سعی کنید دلیل این کار را بیابید و راه هایی برای دسترسی به آنها پیدا کنید.

تمرکز: رشته مشترک
تمرکز موضوع مشترکی است. تمرین و تمرکز آگاهانه در هر مرحله از مسیر راه اندازی استارتاپ بسیار مهم است. همچنین انجام این کار به طور مداوم برای هر تیم تازه کار یکی از سخت ترین کارهاست.

در زندگی و استارتاپ ها فرصت های وسوسه انگیز بی شماری برای تعقیب وجود دارد. اما بنیانگذاران می‌آموزند چگونه فرصت ها را به طور انتقادی ارزیابی کنند ، استراتژی های متفکرانه ای ایجاد کنند و در اجرای آنها متمرکز بمانند. از کسانی که از کانال به کانال دیگر می‌روند و ایده به ایده دیگری دارند ، پیشی می‌گیرند. همچنین ضرورت گرایی و پیگیری نظم یافته نیز در ادامه مسیر اهمیت دارد.

منبع : medium.com
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۶ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *