استارتاپ چیست ؟ اصطلاحات و تعریف اولیه استارتاپ

تعریف استارتاپ

استارتاپ چیست ؟ کلمه ای  که بیشتر در دنیای تجارت می‌شنوید. در حالی که احتمالاً می‌توانید از موفق ترین استارتاپ ها مانند AirBnb ، Facebook و Uber نام ببرید اما ممکن است از خود بپرسید که استارتاپ دقیقاً چیست؟  برخی از ویژگی ها و خصوصیاتی که این کسب و کار ها و سایر شرکت ها دارند ، تعریف کننده کسب و کار های نوپا در روزهای ابتدایی و همچنین در پایان راه هستند.

شاید محبوب ترین تعریف از استارتاپ را اریک ریس ، خالق روش Lean Startup ارائه دهد:
“استارتاپ یک موسسه انسانی است که برای ایجاد یک محصول یا خدمات جدید تحت شرایط عدم قطعیت شدید طراحی شده است.”

 

ویل شرروتر می‌گوید: “استارتاپ تجسم زنده رویای بنیانگذار است.” ” نشان دهنده سفر از مفهوم به واقعیت است. این یکی از معدود مواردی است که شما می‌توانید چیزی را که فقط یک رویاست است بردارید و آن را به واقعیت ،نه فقط برای خودتان ، بلکه برای تمام جهان تبدیل کنید.”

 

در این مقاله ، موارد زیر را توضیح خواهیم داد:

۰۱ | استارتاپ چیست؟

۰۲ | چگونه مفهوم استارتاپ ها با گذشت زمان تکامل یافته است؟

۰۳ |  اصطلاحات اولیه و تعریف استارتاپ

 

۱- استارتاپ چیست؟

استارتاپ (یا استارت آپ) کسب و کاری است که به طور معمول در مراحل اولیه توسعه خود است. این مشاغل کارآفرینی معمولاً توسط ۱-۳ موسس آغاز می‌شود که تمرکز خود را بر سرمایه گذاری بر تقاضای ادراک شده بازار با توسعه یک محصول ، خدمات یا پلتفرم مناسب دارند.

تعریف استارتاپ
در مراحل اولیه راه اندازی ، استارتاپ ها معمولاً توسط اعضای تیم موسس تأمین مالی می‌شوند. اگرچه ۶۶٪ از استارتاپ ها بودجه خود را از طریق سرمایه گذار تأمین می‌کنند یا برای کمک به سرمایه خود وام می‌گیرند. این از نظر فنی بیان می‌شود اما بنیانگذاران می‌دانند، تعریف راه اندازی بسیار پیچیده تر از آن است.

ایان رایت ، بنیانگذار Merchant Machine ‌
می‌گوید: “تمام استارتاپ ها از نظر ماهیت خود کسب و کارهای کوچک را شروع
می‌کنند ، اما همه مشالغل کوچک استارتاپ نیستند. تفاوتی که با استارتاپ وجود دارد این است که هدف آنها این است که در آینده در مرحله ای دیگر استارتاپ نباشند ، در حالی که بسیاری از صاحبان مشاغل کوچک از اینکه بنگاه های کوچک خود به عنوان مشاغل کوچک باقی بمانند بیشتر خوشحال هستند.”

 در یک استارتاپ سوالات بیشتر از پاسخ ها است.

یکی از ویژگی های بارز یک استارتاپ تمایل به عبور از مرزها و انجام آزمایش های زیاد است. شیائو وانگ ، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت Boundless ، معتقد است که اگر شرکتی بخواهد این تعریف را برای کسب و کار نوپا ادعا کند ، این سوالات و آزمایشات ضروری است.

در یک استارتاپ اقدام ها به سرعت انجام می‌شود

تصمیم گیری و تغییر سریع اولویت ها ، همچنین رشد و مقیاس بخشیدن به کسب و کار در یک زمان متمرکز ، در شروع کار همه ی موارد سریع پیش می‌رود.

استارتاپ در جستجوی تناسب محصول / بازار است.

جوشوا می‌گوید: استارتاپ کسب و کاری است که به دنبال تناسب محصول / بازار و تلاش برای شناسایی مشتریان ایده آل خود است”  ، اینکه چه مشتریان ایده آلی محصولات و خدماتی را خریداری می‌کنند و با چه قیمت و چه دفعاتی این خریدها را انجام می‌دهند.”

“علاوه بر جذب سرمایه در صورت لزوم ، بنیانگذاران استارتاپ زمان زیادی را صرف ردیابی و بهبود تعداد معیارهای اصلی از جمله میانگین طول عمر مشتری (LTV) ، هزینه جذب مشتری (COCA) و متوسط ​​طول چرخه فروش
می‌کنند.”

کسب و کار نوپا در حال پر کردن خلا موجود در بازار است.

ناتی مسترسون ، مدیر بازاریابی Maple Holistics ، فکر می‌کند تعریف یک استارتاپ با هدف پر کردن یک شکاف در بازار شروع می‌شود.

مارک می‌گوید: “نکته شگفت انگیز در مورد اصطلاح” استارتاپ “این است که در واقع هیچ مرز مشخصی ندارد.
من مطمئن نیستم که جعبه های زیادی وجود دارد که می‌توانید کسب و کارهای نوپا را در آنها جمع کنید. بنیانگذاران در هر سنی ، از هر زمینه ای حضور دارند ، در حالی که بعضی کسب و کارها پس از تأسیس بدون هیچ قانون سخت و سریع در مورد اینکه شما از چه زمانی مفهوم یک استارتاپ را متوقف کند تصمیم می‌گیرند.  هنگامی که دیگر دست از نوآوری بر نمی‌دارید هنوز هم می‌توان رویکرد استارتاپ را برای مدت کوتاهی در نظر گرفت.

معتقدم که یک رشته مشترک وجود دارد که بیشتر استارتاپ ها را به هم پیوند می‌دهد: یک مأموریت یا هدفی برای برهم زدن ، تغییر یا تقویت ذهنیت سنتی هر صنعتی که در آن هستید.
مشاغل در مرحله راه اندازی درآمدی از صفر دلار دارند تا اینکه ابتدا بازار محصول ، یک مدل کسب و کار معتبر و استراتژی های تولید درآمد قابل تکرار را پیدا کند. پس از برآورده شدن این معیارها ، تجارت دیگر یک استارتاپ نیست و در عوض به مرحله مقیاس می‌رود.

خواندن مقاله مرتبط
Niche Market چیست؟ 8 مورد از مزایای Niche Market

یک استارتاپ هنوز موفق نیست

“موفقیت” غالباً ذهنی است.  Sarnen Steinbarth ، بنیانگذار و مدیرعامل TurboTenant ، فکر می‌کند که هنوز موفق نبودن کلید تعریف یک استارتاپ است.

“به عنوان مثال ، Airbnb استارتاپی با اهداف سریع و آرزوگونه بود. آنها دیگر یک استارتاپ نیستند زیرا مرحله موفقیت مبهم را پشت سر گذاشته اند.”

استارتاپ مجموعه ای از احساسات است

فرد تأثیرگذار رسانه های اجتماعی ، مشاور تجاری و بنیانگذار و مدیر عامل شرکت  Bell + Ivy, ، سینتیا جانسون، می‌گوید: “از نظر استعاری ، یک استارتاپ آن لحظه تردید است که قبل از مواجهه با بزرگترین چالش خود احساس می‌کنید.”

استارتاپ شرکتی است که تعداد کمی کارمند دارد.

استایز می‌گوید: “استارتاپ شرکتی است که زیر ۱۰ کارمند دارد و هنوز به صورت عمومی معامله نشده است.”
“یک کسب و کار نوپا شرکتی با بوروکراسی بزرگ نیست ، شرکتی با بیش از ۱۰۰ کارمند نیست و شرکتی نیست که دارای فرهنگ قوی و جامعه ای سخت گیر باشد.”.
“همچنین کمتر از دو سال عمر دارد ، گردش مالی آن زیر ۲۵۰،۰۰۰ دلار در سال و کمتر از ۱۰ کارمند است. هر چیزی بزرگتر از آن شروع به ورود به عرصه تجارت کوچک (SBE) می‌کند.”

جیکوب می‌گوید: “یک استارتاپ مجموعه ای جوان،جاه طلب و رو به رشد از افرادی است که در محدوده ایده یا نوآوری حرکت می‌کنند.”

“یک استارتاپ کاملاً شکل نگرفته است اما هنوز هم با شدت و تلاش بزرگی عظمت را دنبال می‌کند. استارتاپ ها نه تنها با ایده هایشان ، بلکه به شدت توسط عملکرد و اجرا تعریف می‌شوند.

استارتاپ هر کسب و کاری نیست که میز پینگ پنگ ، دکوراسیون مناسب ، شامل تفرج کارمندان ، مقررات آسان شده و یا رفتارهای موقتی داشته باشد.
یک استارتاپ در مورد نوآوری های عملی در اطراف ایده هاست.

این دو عامل دارای اهمیت هستند:

۱٫) پایگاه کاربران هنوز به اندازه کافی بزرگ نیست که بتوان محصول را یک مفهوم اثبات شده دانست.

۲٫) یک تیم اختصاصی دارد (که می‌تواند تیمی یک نفره باشد) که تمرکز اصلی آن توسعه محصول است.

در برهه ای از زمان ، این ایده از بین می‌رود و از استارتاپ به مفهوم اثبات شده ( به طور مثال فیس بوک که به یک میلیون کاربر رسیده است) تبدیل می‌شود یا گروه ، تمرکز خود را بر روی ایده محروم می‌کند و از یک پروژه به جهت دیگر می‌رود.

استارتاپ کاملاً مستقل است.

دیوید می‌گوید: “این یک کسب و کار کاملا مستقل است و هیچ ارتباطی با مشاغل از قبل تاسیس شده ندارد. بنابراین بودجه یک مانع بزرگ برای سیستم های سرمایه گذاری جمعی است که یک روش محبوب برای تامین مالی است. در غیر این صورت سرمایه گذاران فرشته یا سالها پس انداز (در مورد من) گزینه های مناسبی هستند.”

استارتاپ در جستجوی یک مدل تجاری پایدار است.

تعریف مشهور دیگر از استارتاپ توسط استیو بلانک ارائه شده است که می‌گوید یک استارتاپ “سازمانی است که برای جستجوی یک مدل تجاری تکرار پذیر و مقیاس پذیر تشکیل شده است.”

استیو بنسون ، بنیانگذار و مدیر عامل Badger Maps  می‌گوید: “یک استارتاپ(Start up)برای من زمانی  ایجاد شده است که شخص یا گروهی از افراد در تلاشند تا ایده ای را کشف کنند و سپس آن ایده را با هدف تبدیل شدن به یک مدل کسب و کار پایدار اجرا کنند.”
وی افزود: “داشتن یک تجارت پایدار به این معنی است که شما بیش از آنچه که برای تجارت لازم است درآمد کسب می‌کنید. شما یک کسب و کار پایدار دارید که دیگر یک استارتاپ نیستید و کار شما این است که به مرور معیارهای اصلی خود را مانند درآمد و سودآوری بهبود ببخشید.”

نحوه تعریف یک کسب و کار نوپا

با در نظر گرفتن همه موارد فوق ، لازم به ذکر است که تغییر در مفهوم کسب و کار نوپا اساسی است . یک حس انتقال و ماهیت موقتی در آن وجود دارد ، زیرا به مرور زمان ممکن است یک شرکت تازه تاسیس گسترش یابد یا توسط شرکت دیگری خریداری شود.
بنابراین ، دشوار است که بگوییم یک کسب و کار نوپا به طور قطعی است. به جز این نکته ، توانایی تغییر و متفاوت بودن اصل یک کسب و کار نوپا است . در طی مراحل ایجاد استارتاپ احساس هیجان و عدم قطعیت وجود دارد که هر اتفاقی می‌تواند رخ دهد .

 

۲- چگونه مفهوم استارتاپ ها در طول زمان تکامل یافته است؟

فرهنگ لغت دو تعریف از استارتاپ ارائه می‌دهد. در  انگلستان ،  یک تجارت کوچک است که اخیراً شروع شده است. تعریف ایالات متحده کمی متفاوت است ، و این کلمه نه تنها به یک تجارت جدید بلکه به وظایف مرتبط با راه اندازی یک کسب و کار جدید نیز اشاره دارد.

اگرچه ممکن است فکر کنید که استارتاپ ها یک پدیده نوظهور هستند ، توجه داشته باشید که نمونه های قبلی نیز وجود دارند. در این بخش ، ما یک نمای کلی از چگونگی تکامل کسب و کارهای نوپا در طول زمان ارائه خواهیم داد.

خواندن مقاله مرتبط
30 ایده کسب و کار خانگی

۱۹۷۶ – هنگامی که استیو جابز و استیو وزنیاک اپل را در یک گاراژ در کالیفرنیا تاسیس کردند ، می‌توان گفت که یکی از اولین ” استارتاپ ها”  ایجاد شد.

۱۹۹۰ – دو دهه بعد ، و جهان در اوج رونق بود ، زمانی که بسیاری از کسب و کار های آنلاین ، سریع شروع به کار  و رشد می‌کردند.

۲۰۱۸ – با برگزاری کنفرانس ها ، رویدادها و جشنواره های تازه تاسیس  استارتاپ ها در سراسر دنیا به وجود آمدند. این نشان می‌دهد که کسب و کارهای نوپا را می‌توان در سراسر جهان در تعدادی از بخش ها یافت .

در حالی که در ابتدا فقط به مشاغل کوچک جدید اشاره می‌شد ، برخی از کسب و کارها که از نظر فنی ریشه راه اندازی خود را از دست داده اند ، هنوز برچسب خود را به این ترتیب میزنند. به چه دلیل؟

با گذشت زمان ، یک ذهنیت نوپا ظهور کرده است ، بنابراین “فعالیت به عنوان یک کسب و کار نوپا” همچنین
می‌تواند به کسب و کارهایی اشاره کند که خود را هنوز از همان فرهنگ و نگرشهای ابتدای کار خود می‌دانند.

این نگرشی است که از مرزها عبور می‌کند و اتاقهای هیئت مدیره ، به معنای کسب و کارهای نوپا (از نظر مادی و معنوی) می‌توانند با این اصطلاح مشخص شوند ، خواه در سیلیکون ولی کالیفرنیا ، اتاق خواب یا گاراژ یا هر جایی در سراسر دنیا باشند.

 

۳-  اصطلاحات اولیه استارتاپ

کلمات و عبارات زیادی برای توصیف کسب و کار های نوپا به طور خاص وجود دارد. در اینجا ، راهنمای برخی از رایج ترین آنها را ارائه می‌دهیم.

فضای همکاری(Coworking space) : یک فضای کاری است که چندین مشاغل را در خود جای داده است. میزهای شخصی یا مجموعه ای و همچنین فضاهای اداری جداگانه را اجاره می‌دهد ، اما دارای یک آشپزخانه مشترک و بخش اجتماعات است. آنها به دلیل ایجاد یک محیط مشترک شناخته می‌شوند ، زیرا غالباً میزبان رویدادها و جلسات اطلاعاتی هستند که اعضای مختلف می‌توانند تعامل و همکاری کنند.

 

شتاب دهنده ها (Accelerators) : یک برنامه منظم در یک زمان مشخص که هدف آن رشد سریع یک کسب و کار نوپا غالباً با سرمایه گذاری و راهنمایی برای سهام است.

 

چابک سازی (Agile) : روشی برای مدیریت پروژه و توسعه نرم افزار که از ارزیابی های مکرر و تیم های کوچک برای تولید سریع کار ارزشمند استفاده می‌کند ، که می‌تواند متناسب با تحولات و تغییرات جدید باشد.

 

سرمایه گذاران فرشته (Angel investors) : فرد یا گروهی از افراد که برای کمک به مشاغل در کسب و کار های نوپا سرمایه گذاری می‌کنند ، غالباً دانش و راهنمایی را نیز به همراه دارند. در ازای تأمین مالی مشاغل ، یک فرشته معمولاً سهام شرکت را دریافت می‌کند ، به علاوه نقش فعالی در سرمایه گذاری و مراحل قانونی دارد.

بوت استرپ(Bootstrap) – مشاغلی که با حداقل بودجه آغاز شده است. غالباً از دارایی شخصی موسس استفاده می‌کنید یا تکیه بر درآمدی که ممکن است در ابتدای کار کسب کنید.

 

سرمایه گذاری گسترده (Crowdfunding): نوع جایگزینی برای تأمین مالی است که در آن مشاغل به افراد عمومی و جامعه ای وسیعتر کمک می‌کنند. کسانی که بودجه آنلاین را برای پروژه هایی که انتخاب شده اهدا می‌کنند.

 

استراتژی خروج : طرحی که فرآیند خروج بنیانگذار و  یا کسب و کار را پس از دستیابی به اهدافش یا بستن آن در صورت شکست  مشخص می‌کند. همچنین می‌تواند به بنیانگذار مشاغل در حال رشد و فروش مالکیت بر آن به شرکت دیگری اشاره داشته باشد.

 

انکوباتورها : برنامه ای است که در مراحل اولیه فعالیت با بنیانگذاران انفرادی و کسب و کار های نوپا کوچک کار ‌ می‌کند تا ایده را به یک تجارت کاملاً پیشرفته تبدیل کند.

 

عرضه اولیه (IPO) : مخفف پیشنهاد اولیه عمومی ، این به روند سرمایه گذاری یک شرکت خصوصی با در دسترس قرار دادن سهام خود برای اولین بار به مردم اشاره دارد.

 

ادغام و تملک(M&A) : این مخفف کلمات “mergers and acquisitions” است. این مربوط به فرآیند تجارت در کسب و کار دیگری است که توسط آن ادغام شده یا توسط آن خریداری شده است.

 

تک شاخ(Unicorns) : از نظر کسب و کارهای نوپا ، این به طور کلی به شرکتهای فناوری با ارزش ۱ میلیارد دلار یا بیشتر اشاره دارد.

 

سرمایه خطرپذیر (Venture capital) :  سرمایه گذاری هایی که از طرف بنگاه اقتصادی به نمایندگی از صندوقی انجام می‌شود که به دنبال کسب سریع سود از طریق سرمایه گذاری است. این نوع بودجه به سمت کسب و کارهای نوپایی هدایت می‌شود که احتمال رشد بلند مدت را نشان می‌دهند و سرمایه گذاران سهام دریافت
می‌کنند. بودجه می‌تواند از طریق افراد یا گروه ها و همچنین موسسات تأمین شود.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۸ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.