SEM چیست و چه تفاوتی با SEO دارد؟

SEM چیست و چه تفاوتی با SEO دارد؟

اگر به دنبال راه هایی برای افزایش فروش یا افزایش معرفی نام تجاری کسب و کار خوب به بازار هستید ، به مکان مناسبی رسیده اید. شما ممکن است اصطلاحات SEO و SEM را هنگام بحث در مورد استراتژی های بازاریابی دیجیتال به طور متداول شنیده باشید ، اما در واقع منظور از SEO و SEM چیست؟

اگرچه SEO و SEM هر دو نوع بازاریابی از طریق جستجو هستند که مشاغل می‌توانند از آنها برای دسترسی به مخاطبین مورد نظر خود در صفحات نتایج موتورهای جستجو مانند Google یا Bing استفاده کنند ، اما در واقع تفاوت های زیادی با هم دارند.

بهینه سازی موتورهای جستجو بر استفاده از کلمات کلیدی و اهداف جستجو برای بهبود نتایج ارگانیک متمرکز است ، در حالی که بازاریابی موتورهای جستجو ترکیبی از محتوای بهینه سازی شده و تبلیغات پولی است.

اما کدام استراتژی بازاریابی جستجو برای کسب و کار شما بهتر است؟ هزینه های SEO در مقابل SEM چگونه است؟ تفاوت SEO و SEM چیست و آیا آنها از هر نظر شبیه هم هستند؟

در ادامه تفاوت های اصلی بین SEO و SEM و هزینه های مربوط به آن را توضیح می‌دهیم و اینکه چگونه صاحبان کسب و کار و بازاریابان می‌توانند هر تاکتیک را برای افزایش بازدید به کار ببرند.

 تفاوت اصلی SEO و SEM چیست؟

خوب ، بنابراین آنچه ممکن است تا کنون بدانید این است که SEM و SEO هر دو زیر چتر بازاریابی از طریق موتور جستجو قرار می‌گیرند.

این بدان معناست که هر دو از موتورهای جستجو برای هدایت ترافیک به وب سایت شما استفاده می‌کنند. تفاوت اصلی این است که یکی ترافیک ارگانیک را هدایت می‌کند ، دیگری از جستجوی پولی استفاده می‌کند.

تفاوت SEO و SEM چیست؟

اگر بخواهیم هر تاکتیک بازاریابی را خلاصه کنیم ، به نظر می‌رسد:

بهینه سازی برای موتورهای جستجو (SEO) ، از تاکتیک های ارگانیک برای بهبود نتایج جستجو استفاده می‌کند.

 

بازاریابی با موتورهای جستجو (SEM) از روشهای پولی برای نمایش در نتایج جستجو استفاده می‌کند (به عنوان یک تبلیغ Google در بالای صفحه نتایج موتورهای جستجو ظاهر می‌شود)

 

برای نشان دادن تفاوت بین SEO و SEM از نظر بصری ، در اینجا یک مرور سریع در مورد نحوه مقایسه این دو در ادامه آورده شده است:

عواملSEOSEM
آگاهی از برندبلهخیر
پتانسیل ترافیکنامحدودمحدود به بودجه
فرصت های کلمه کلیدینامحدودمحدود به بودجه
هزینه هر کلیکرایگانپرداخت شده
ارزش در طول زمانبالاکم
تست تناسب بازارخیربله
استراتژی بازاریابیورودیخروجی و ورودی
تقسیم بندیکمبالا
ردیابیکمبالا
نتایج فوریخیربله

 

 

سئو ( SEO ) چیست؟

سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو  و علم هدایت ترافیک ارگانیک و بدون پرداخت از طریق موتورهای جستجو به وب سایت شما است.

این شامل تغییراتی در وب سایت شما می‌شود تا برای موتورهای جستجو جذابتر به نظر برسد و رتبه های بالاتری را بر اساس کیفیت و مناسب بودن محتوا به شما پاداش دهد.

به عنوان مثال ، ایجاد و بهینه سازی محتوای با کیفیت بالا در وب سایت شما برای درج کلمات کلیدی خاص و مرتبط با آنچه کاربران در جستجوی آن هستند ، یکی از عوامل بسیاری است که گوگل برای رتبه بندی وب سایت شما استفاده می‌کند.

بخش دشوار این است که بدانید در واقع چه کار دیگری باید انجام دهید. گوگل برای امتیاز دهی و رتبه بندی وب سایت شما به صدها متغیر متکی است. بنابراین ، این کار به این سادگی نیست که چند مقاله وبلاگ را با هم منتشر کنید یا برخی عناوین وب سایت خود را تغییر دهید.

خبر خوب این است که SEO شامل صدها تاکتیک است که می‌توانید از آنها برای افزایش رتبه جستجوی خود استفاده کنید. این تاکتیک ها را می‌توان به عنوان چهار نوع اصلی SEO طبقه بندی کرد.

انواع SEO

سئو فنی 

این نوع از SEO بر بهبود سلامت فنی وب سایت شما با ایجاد تغییرات فنی برای افزایش قابلیت نمایه سازی تمرکز دارد. این موضوع بیشتر مربوط به بهینه سازی محتوا نیست ، بلکه به زیرساخت وب سایت و نحوه درک آن توسط موتورهای جستجو مربوط است.

اخیراً ، گوگل شروع به در نظر گرفتن مجموعه ای از عوامل خاص مرتبط با جنبه های فنی کرده است که به تجربه کلی کاربر در یک صفحه وب مرتبط است.

Core Web Vitals ، عوامل متعددی را در نظر می‌گیرد ، مانند مدت زمان بارگیری صفحه قبل از اینکه کاربر بتواند آن را ببیند و با آن ارتباط برقرار کند.

این اساساً روش گوگل است که بر اساس “تجربه کاربر از صفحه” به صورت کلی به وب سایت شما نمره می‌دهد.

وب سایت خود را به عنوان یک قفسه کتاب آشفته با لولا شکسته همراه با لرزش در نظر بگیرید. کارگر محلی می‌آید و لولا های جدیدی را نصب می‌کند ، آنها را به دیوار می‌چسباند و حتی همه کتابهای شما را بر اساس حروف الفبا مرتب می‌کند. این فرآیند SEO فنی برای وب سایت شما است. موتورهای جستجو از دسترسی قوی ، سریع و آسان به یک وب سایت قدردانی می‌کنند.

تکنیک های فنی SEO می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بهبود سرعت سایت
 • بهینه سازی تصاویر
 • پاکسازی کدها و اسکریپت ها
 • پیاده سازی فناوری های جدیدتر
 • اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما برای موبایل مناسب است
 • ساختار وب سایت شما
 • بهبود ساختار داده ها و نحوه درک آن توسط موتورهای جستجو
 • عناصر حیاتی وب: بزرگترین رنگ محتوا (LCP) ، مدت زمان اولین تعامل کاربر (FID) و تغییر چیدمان تجمعی (CLS).

این اولین قدم است که یک متخصص SEO در آماده سازی وب سایت شما برای رشد ارگانیک انجام می‌دهد.

سئوی داخلی 

این نوع از SEO شامل استراتژی هایی در بهینه سازی محتوا در صفحات وب جداگانه است تا به موتورهای جستجو در درک محتوا و ارتباط آن با انواع جستجوهایی که کاربران انجام می‌دهند ، کمک کند. بهبود سئوی داخلی می‌تواند به رتبه بندی کسب و کار شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو کمک کند.

استراتژی های SEO داخلی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تحقیق و بهینه سازی کلمات کلیدی
 • مطابقت محتوا با انواع مربوط به هدف جستجو (آنچه افراد در حال جستجو هستند)
 • از تکرار بیش از حد کلمات کلیدی مشابه خودداری کنید
 • محتوای خود را با عبارات مرتبط از نظر معنایی غنی کنید
 • برای کاربران محتوا بنویسید نه برای خزنده های موتور جستجو
 • شامل کلمات کلیدی در عنوان ها و سرفصل ها
 • اطمینان از محتوا روان و خوانایی آسان
 • اطمینان حاصل کنید که همه توضیحات متا و برچسب های عنوان جذاب هستند
 • ایجاد URL های کوتاه و توصیفی

سئوی خارجی

این نوع از SEO را می‌توان به عنوان یک تمرین اعتمادسازی که در خارج از وب سایت برای کمک به بهبود رتبه بندی انجام شده ، توصیف کرد که شامل ایجاد اعتبار برای یک وب سایت با درج پیوندهایی از سایر وب سایت های با کیفیت بالا ، مدیریت نقل قول های محلی و موارد دیگر است.

استراتژی های SEO خارجی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ایجاد پیوند ، دریافت پیوند از وب سایت های معتبر با اعتبار بالا
 • ایجاد و مدیریت استنادات محلی
 • کسب نظرات مثبت بیشتر

سئو از طریق محتوا

دلایل زیادی وجود دارد که چرا محتوا پادشاه است ، اما به طور خاص ، یکی از عوامل اصلی رتبه بندی گوگل است. اگر محتوای شما از جمله مواردی باشد که کاربران در جستجوی آن هستند ، رتبه های بالاتری به شما می‌دهد.

استراتژی های محتوا می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی و بررسی ایده های کلمات کلیدی
 • نوشتن در موضوعی عمیق
 • مطابقت محتوا با انواع مربوط به هدف جستجو

سئو چه سودی برای کسب و کار شما دارد؟

سئو می‌تواند شکل مهمی از بازاریابی آنلاین باشد و یک رویکرد دو طرفه را ارائه می‌دهد که به ایجاد آگاهی و اعتماد برای نام تجاری شما کمک می‌کند.

اما ، با استراتژی مناسب ، SEO همچنین می‌تواند به صاحبان کسب و کار کمک کند تا رتبه وب سایت خود را افزایش دهند ، ترافیک بیشتری را به همراه داشته باشند و در نهایت نرخ تبدیل را افزایش دهند.

مزایای سئو عبارتند از:

 • بهبود رتبه وب سایت
 • فروش را افزایش می‌دهد
 • سئو با ابزارها و معیارهای بسیار قابل اندازه گیری است
 • باعث ایجاد اعتماد ، آگاهی از برند و اعتبار می‌شود
 • SEO به صورت شبانه روزی ۲۴ ساعته کار می‌کند و فروش آنلاین را پیش می‌برد

بنابراین ، بازاریابی موتورهای جستجو چگونه مقایسه می‌شود؟

SEM چیست؟

اگر کسی از SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو نام برد ، اگر فوراً به تبلیغات Google Ads یا PPC فکر کردید ، اشتباه نمی‌کنید. قبلاً ، SEM یک اصطلاح بود که به طور کلی بازاریابی موتورهای جستجو را پوشش می‌داد ، که شامل SEO و PPC می‌شد.

اما با گذشت زمان ، اصطلاح SEM تکامل یافته و اکنون به طور کلی به عنوان جنبه قابل پرداخت بازاریابی جستجو در نظر گرفته می‌شود.

بازاریابی با پرداخت هزینه هر کلیک معمولاً توسط مشاغل برای مشاهده سریع در صفحات نتایج موتورهای جستجو استفاده می‌شود و شامل ایجاد و بهینه سازی تبلیغات با بودجه اختصاصی است.

به عنوان مثال ، Google Ads به صاحبان کسب و کار اجازه می‌دهد تبلیغات را با استفاده از کلمات کلیدی خاص مربوط به صنعت ، محصولات و خدمات خود تنظیم کنند. شما همچنین می‌توانید با انتخاب مکان ، سن و درآمد و سایر عوامل ، مخاطبین خود را هدف قرار دهید.

این بدان معناست که وقتی مشتریان بالقوه آن اصطلاحات کلیدی را جستجو می‌کنند که با معیارها مطابقت دارند ، یک تبلیغ بسیار مرتبط در بالا و پایین صفحه نتایج جستجوی آنها ظاهر می‌شود.

با این حال ، Google Adwords تنها یک نوع بازاریابی برای موتورهای جستجو است ، انواع دیگر کمپین های SEM که باید در نظر گرفته شوند ، عبارتند از:

 • تبلیغات هنگام خرید
 • تبلیغات YouTube
 • تبلیغات بنری

هدف از این کمپین های تبلیغاتی تشویق افرادی است که قصد خرید دارند تا صفحه بعدی را کلیک کرده و سپس از آنها خواسته می‌شود تا اقدامی مانند سفارش انجام دهند.

SEM چگونه برای کسب و کار شما مفید است؟

Google Ads نوعی بازاریابی با موتورهای جستجو است و یکی از موثرترین بسترهایی است که کسب و کارها و بازاریابان می‌توانند از آن برای تبلیغ خدمات و محصولات خود استفاده کنند. این به صاحبان کسب و کارها این امکان را می‌دهد تا مشتریان بالقوه و  آماده خرید را با تبلیغات بسیار مرتبط هدف قرار دهند.

مزایای کلیدی SEM شامل موارد زیر است:

 • با تبلیغات در دستزس ، بلافاصله به مشتری هدف خود برسید
 • با هدف قرار دادن کسانی که آماده خرید هستند به سرعت کسب درآمد کنید
 • آگاهی ، اعتماد و اعتبار برند را افزایش می‌دهد
 • خدمات و محصولات جدید را با سهولت آزمایش می‌کند
 • به راحتی تبلیغات را اندازه گیری و بهینه سازی می‌شود تا مقیاس بندی شوند
 • محصولات خود را برای مخاطبان بسیار طبقه بندی شده تبلیغ می‌کنید
 • انتخاب می‌کنید که در کدام کانال ها می‌خواهید تبلیغات خود را درج کنید
 • پیشنهاد خود را بر اساس آنچه کاربران در جستجوی آن هستند سفارشی می‌کنید
 • نتایج را در زمان واقعی اندازه گیری می‌کنید

هزینه های SEO در مقابل SEM چقدر است؟

تفاوت اصلی هزینه بین SEO و SEM در این است که شما برای هر کلیک کاربر با تبلیغات پولی هزینه می‌کنید معروف به هزینه برای هر کلیک (CPC)

CPC مبلغی است برای هر بازدیدکننده ای که از تبلیغات خود ایجاد می‌کنید. CPC شما توسط عوامل متعددی تعیین می‌شود ، از جمله اینکه کدام کلمات کلیدی مورد هدف قرار می‌گیرند که مطابق با پیشنهاد و کیفیت محتوای شما است.

در اصل ، هر بار که شخصی روی تبلیغ شما کلیک می‌کند ، هزینه ای از شما دریافت می‌شود. در حالی که شما هر بار که شخصی روی نتایج SEO کلیک می‌کند ، یک سنت نمی‌پردازید. با این حال ، این بدان معنا نیست که زمان ، کار و بودجه سرمایه گذاری شده برای ایجاد محتوای SEO خوب و اطمینان از بهینه سازی آن استثنا می‌شود.

به طور خلاصه ، SEO یک استراتژی بلندمدت است که همچنان به کار خود ادامه می دهد و به طور شبانه روزی تلاش می‌کند تا از طریق محتوای بسیار مرتبط ، ترافیک واجد شرایط را به وب سایت شما هدایت کند. در حالی که کمپین های پرداخت به ازای کلیک ، مانند Google Ads ، با پرداخت هزینه برای کلیک ، به شما نتایج فوری و بردهای سریع می‌دهد.

در اینجا نحوه SEO و SEM مشابه هستند.

 شباهت SEO و SEM چیست؟

هر استراتژی بازاریابی دیجیتال موثر ، هردو مورد را باهم ترکیب می‌کند تا بیشتر از هر شکل دیگری از بازاریابی با موتورهای جستجو منجر به فروش بیشتر شود.

 1. SEO و SEM هر دو به بهبود بازدید وب سایت شما کمک می‌کنند.
  SEO و SEM اطمینان می‌دهند که هر زمان که کاربران عبارت خاصی را در ارتباط با صنعت ، محصول یا خدمات شما جستجو می‌کنند ، کسب و کار شما در رتبه های بالاتری در صفحات نتایج موتورهای جستجو ظاهر می‌شود.
 2. SEO و SEM هر دو قصد دارند ترافیک واجد شرایط بیشتری را به وب سایت شما هدایت کنند.
  هر دو SEO و SEM از تاکتیک هایی مانند کلمات کلیدی و محتوای مرتبط استفاده می‌کنند تا کاربران بیشتری کلیک کنند و ترافیک واجد شرایط بیشتری به وب سایت شما ایجاد کنند.
 3. به شما کمک می‌کند تا درک عمیق تری از مخاطبان خود به دست آورید.
  تقریباً برای همه چیز تجزیه و تحلیل وجود دارد ، از جمله تعداد افرادی که روی تبلیغ شما کلیک کرده اند ، تعداد کاربران از نتایج جستجو از یک وب سایت خاص بازدید کرده اند ، و تعداد کاربران که در میان دیگران تغییر کرده اند.
 4. SEO و SEM از تحقیقات کلمات کلیدی برای شناسایی بهترین کلمات کلیدی مورد نظر استفاده می‌کنند.
  تحقیقات کلمات کلیدی نشان می‌دهد که مخاطبان شما به طور خاص به دنبال چه چیزی هستند. این به شما امکان می‌دهد محتواهایی را ایجاد کنید که به آنها مربوط باشد و شانس خود را برای نمایش در صفحه نتایج جستجو افزایش دهید.
 5. هم SEO و هم SEM را می‌توان برای بهبود عملکرد بهینه کرد.
  علیرغم اینکه SEO یک استراتژی بلند مدت است ، هر دو کمپین SEO و SEM را می‌توان به طور مداوم بهینه کرد تا بازده سرمایه گذاری شما را بهبود بخشد.

تفاوت SEO و SEM چیست؟

قبل از اینکه بتوانید تعیین کنید کدام برای کسب و کار شما بهتر است ، باید یک قدم جلوتر برویم و به تفاوت های SEO و SEM بپردازیم.

اگر صفحه نتایج جستجو را بررسی کنیم…

 1. نتایج جستجوی SEM شامل نماد “Ad” است ، در حالی که SEO اینگونه نیست.
  بلافاصله می‌توانید بگویید کدام نتایج جستجو نتیجه SEM است ، زیرا در کنار محل قرارگیری آنها نماد “Ad” وجود دارد. در حالی که SEO اینطور نیست.
 2. SEM به شما این امکان را می‌دهد که مخاطب تبلیغ شما را ببیند ، در حالی که SEO اینگونه نیست.
  در حالی که هر دو روش بازاریابی جستجو به شما امکان می‌دهد مخاطبی را هدف قرار دهید ، فقط می‌توانید مخاطبین خاصی را از طریق SEM انتخاب کنید.

  هنگام راه اندازی کمپین های تبلیغاتی پولی ، می‌توانید انواع مختلف فیلترها ، از جمله مکان ، سن ، درآمد و موارد دیگر را انتخاب کنید تا در مورد افرادی که واقعاً آگهی شما را می‌بینند محدود شوید.
  نکته بهینه سازی مخاطبان می‌تواند کیفیت مشتریان شما را به شدت افزایش داده و هزینه هر کلیک شما را کاهش دهد. شما نمی‌توانید با سئو این کار را انجام دهید ، با این حال ، ابزارهای دیگری نیز برای هدف قرار دادن مخاطبین براساس هدف جستجو با استفاده از کلمات کلیدی طولانی مدت ، و سایر موارد وجود دارد.
 3. شما برای هر کلیک کاربر بر روی نتایج SEM هزینه می‌پردازید ، در حالی که کلیک نتایج SEO رایگان است.
  اینجاست که عبارت پرداخت به ازای کلیک ، که به کمپین های PPC نیز معروف است ، مطرح می‌شود.

  بازاریابی موتورهای جستجو یک کمپین تبلیغاتی پولی است ، این بدان معناست که هر بار که کاربر روی نتیجه کلیک می‌کند ، از کسب و کار شما هزینه دریافت می‌شود. از سوی دیگر ، نتایج SEO رایگان است و هنگامی که مردم روی یک جستجوی ارگانیک کلیک می‌کنند ، هیچ هزینه ای برای شما ندارد.
 4. SEM نتایج فوری دارد ، در حالی که SEO برای ارتقاء زمان می‌برد.
  از آنجا که هزینه می‌کنید تا در بالای صفحه نتایج موتورهای جستجو باشید ، می‌توانید با استراتژی مناسب ، بلافاصله برنده سریع و آسان را تجربه کنید.
  در صورتی که داده ها نشان دهند ترافیک کمتری در یک بازه زمانی مشخص وجود دارد ، می‌توانید آنها را روشن یا خاموش کنید و مخاطبین را تغییر دهید.
  با SEO ، ماه ها یا حتی سال ها طول می‌کشد ، تا کسب و کار شما در صفحه اول موتورهای جستجو رتبه بندی شود.
 5. و به همین دلیل است که SEM برای آزمایش بهتر از SEO است …
  از آنجا که می‌توانید بلافاصله تبلیغات پولی SEM را خاموش و روشن کنید ، این یک استراتژی عالی برای آزمایش است. می‌توانید به سرعت نسخه آگهی خود را بازبینی کنید ، مخاطبان جدید را هدف قرار دهید و محتوای صفحه فرود را تغییر دهید تا تاکتیک های جدید خود را آزمایش کنید.

  این انعطاف پذیری به شما این امکان را می‌دهد که بلافاصله تفاوت هایی را در استراتژی های خود مشاهده کنید

SEO در مقابل SEM کدام برای کسب و کار من بهتر است؟

فقط برای مرور سریع ، آنچه در اینجا به آن پرداخته ایم اینجاست:

بنابراین ، سوال این است که SEO یا SEM؟ کدام برای تجارت شما بهتر است؟ این امر به چند ملاحظات برمی‌گردد.

سوالاتSEOSEM
اهداف تجاری شما چیست؟رشد طولانی مدت را به دنبال داشته باشد

وب سایت خود را بهبود بخشید

ایجاد اعتماد ، اعتبار و آگاهی

محصول یا خدمات جدید را آزمایش کنید

فروش ماهانه را با نتایج فوری و مقیاس پذیری افزایش دهید

آیا در حال حاضر انواع بازاریابی با موتورهای جستجو را انجام می‌دهید؟شما یک برند معتبر با حضور ارگانیک قوی آنلاین هستیدشما در صفحات نتایج جستجو از بازدید آنلاین بسیار کمی برخوردار هستید
مشتریان چگونه محصول یا خدمات شما را خریداری می‌کنند؟چرخه خرید طولانی تر

مشتریان باید تحقیق کنند ، وبلاگ ها را بخوانند ، نظرات را بخوانند ، برند ها را مقایسه کنند

جستجوی بالا و قصد معامله

مشتریان می‌دانند چه می‌خواهند و بلافاصله آن را خریداری می‌کنند

رقبای شما چه می‌کنند؟فرصت های زیادی برای محتوای ارگانیکرقابت زیادی برای کلمات کلیدی در صنعت شما
وضعیت فعلی وب سایت شما چگونه است؟این وب سایت نسبتاً برای SEO بهینه شده است

در جستجوی ارگانیک عملکرد خوبی دارد

محتوای با کیفیت بالا و کلمات کلیدی مرتبط را هدف قرار می‌دهد

سرعت وب سایت ضعیف است

کمبود محتوا

نیاز به بهبودهای زیادی در SEO دارد

قدرت ترکیب SEO و SEM

در یک موقعیت ایده آل ، موفق ترین مشاغل دارای استراتژی بازاریابی دیجیتال هستند که بهترین بازاریابی جستجو ، یعنی SEO و SEM را با هم ترکیب می‌کند.

به طور جداگانه ، هر کانال دارای نقاط قوت و ضعف خاص خود است و بسته به محل کسب و کار شما ، ممکن است انجام یکی بر دیگری مفید باشد.

با ترکیب این دو کانال قدرتمند بازاریابی ، کسب و کارها به فرصتهای زیادی دسترسی پیدا کرده و باعث رشد کوتاه مدت و بلند مدت میلیون ها ترافیک از موتورهای جستجو در هر روز می‌شوند.

هر شغلی که بخواهد از SEO و SEM استفاده کند ، از یافتن شریکی که دارای مزایا باشد ، سود می‌برد متخصص Google Ads و تیم مدیریت SEO با عملکرد بالا در یک سقف باشد . همکاری بین این دو می‌تواند فوق العاده قدرتمند باشد و نتایجی را به همراه داشته باشد که در غیر این صورت ممکن نیست.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۱ رای
خواندن مقاله مرتبط
بوم پرسونا ( Persona Canvas ) چگونه ایجاد می‌شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *