scale up چیست و چه زمانی انجام می‌شود؟

scale up چیست

یک استارتاپ لاک پشت کوچکی است که در مسیر روشن رسیدن به دریا است. زمانی که این کار انجام شود، اقیانوسی از فرصت ها در پیش است. اما scale up چیست؟ scale up یک سرمایه گذاری از نوع کارآفرینی است که اولین درآمد خود را به دست آورده است و اکنون با رشد نمایی مواجه است. یک کسب و کار برای رشد از یک تیم نوپا متشکل از حدود ۱۵ کارمند به یک کسب و کار بزرگتر از ۱۰۰ نفر، باید خود را متحول کند.

قبل از اینکه کسب و کار اسکیل آپ شود، به چشم انداز و ماموریت نیاز دارد

همه چیز با یک چشم انداز قانع کننده شروع می‌شود. بیان یک ماموریت برای حل یک نیاز بزرگ، واقعی و فوری، از طریق یک مفهوم تجاری بلندپروازانه، آینده نگر، نوآورانه و قانع کننده است. داشتن ماموریتی که جهت‌گیری اجتماعی دارد، احتمال مقیاس‌پذیری را تقریباً ۳ برابر افزایش می‌دهد.

scale up چیست و چه تفاوتی با استارتاپ دارد؟

وقتی کلمه “استارتاپ” را می شنویم، بلافاصله ذهنمان به سمت کارآفرینان جوان با ایده های نوآورانه با فناوری پیشرفته می‌رود. اما در حالی که این احساسات درست هستند، تعریف واقعی کمی مبهم‌تر است  و حتی زمانی که ما سعی می‌کنیم تفاوت بین استارت‌اپ و  اسکیل آپ را تعریف کنیم، مبهم‌تر نیز می‌شود.

استارتاپ چیست؟

به گفته آلیسون شونتل، سردبیر ایالات متحده در Business Insider ، یک استارتاپ «یک شرکت فناوری چند ساله است که هنوز هم به راحتی می تواند شکست بخورد».

در جای دیگر، استیو بلانک کارآفرین می‌گوید استارتاپ «جستجوی یک مدل کسب‌وکار مقیاس‌پذیر تکرارپذیر» است، در حالی که آدورا چئونگ، مدیرعامل هوم‌جوی، مفهوم را این‌گونه تعریف می‌کند: «وقتی افراد به کسب و کار شما می‌پیوندند و همچنان تصمیم صریح برای چشم پوشی از ثبات وضعیت به خاطر وعده‌های فوق‌العاده با رشد و  ایجاد تأثیر فوری می‌گیرند.»

نکته مهم این است که این یک کسب و کار جدید دارای هدف برنامه های رشد بزرگ و بدون محدودیت جغرافیایی است. اگر یک فروشگاه کوچک باز کرده اید و قصد دارید یک فروشگاه کوچک باقی بمانید و البته یک فروشگاه موفق ، شما یک کسب و کار کوچک هستید که شروع به کار کرده اید و نه یک استارتاپ.

اما اگر شما یک کسب و کار چابک با پیشنهادی مقیاس‌پذیر (به طور بالقوه جهانی) هستید، و متوجه می‌شوید که  شرایطی برای رشد تصاعدی ایجاد کرده‌اید یا خیر، در این راه هستید. اما بعدش چی میشه؟

خواندن مقاله مرتبط
استارتاپ چیست ؟ اصطلاحات و تعریف اولیه استارتاپ

Scale up چیست؟

Scaleup چیست؟

طبق تعریف سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD)، scaleup کسب و کاری است که میانگین بازده سالانه آن حداقل ۲۰ درصد در ۳ سال گذشته بوده و حداقل ۱۰ کارمند در ابتدای دوره داشته باشد. Endeavor آن را کمی ساده‌تر تعریف می‌کند: Scaleups کسب و کارهایی هستند که در سه سال گذشته سالانه ۲۰ درصد رشد داشته‌اند.

راه دیگری برای تعریف این امر از طریق تکامل یک استارتاپ به مقیاس پذیری وجود دارد: آنها به کسب و کار های “رشد پذیر” تبدیل می‌شوند. یعنی زمانی که تحقیقات بازار، توسعه و شناسایی یک مدل تجاری قابل تکرار و مقیاس پذیر را پیدا کردند، در این هنگام یک پله بالا تر، روی نردبان مرحله اسکیل آپ می‌روند.

چالش اصلی مقیاس‌پذیری، رشد مدل کسب‌وکار از قبل شناسایی‌شده با حفظ کنترل‌های عملیاتی است. در اینجا، کسب‌وکارها موقعیت خود را در بازار مستحکم می‌کنند و مقیاس می‌دهند، به نیروهای مستقر می‌پیوندند و فرصت‌هایی را برای توسعه مستمر شناسایی می‌کنند. سرمایه گذاری خارجی همچنان کلیدی است، اما سوال اولیه این است که “آیا این مورد کار خواهد کرد؟”

محصول مناسب است، بازار روشن است، انگیزه برای سرمایه گذاران قوی است و منابع مالی معمولاً به دور سرمایه گذاران سری B یا C می‌رسد. اسکیل آپ هایی که در این سطح کار می کنند شامل مواردی مانند سری B یاسری C می شود.

خواندن مقاله مرتبط
بوم مدل کسب و کار و نحوه استفاده از آن برای راه اندازی استارتاپ

چه زمانی یک استارتاپ تبدیل به یک اسکیل آپ می شود؟

آیا این نقطه مهم قابل پیش بینی است؟ نه به طور کامل. برخی از استارت‌آپ‌ها ۵ سال پس از آغاز به کار خود همچنان به عنوان استارتاپ طبقه‌بندی می‌شوند، در حالی که برخی دیگر در عرض یک سال به وضعیت scale up می‌رسند.

معمولاً طبق گزارش‌های جهانی اخیر فوربس ، میانگین طول مدت استارتاپ حدود سه سال است، تا قبل از زمانی که «خرید توسط یک شرکت بزرگ‌تر، داشتن بیش از یک دفتر اداری، درآمد بیش از ۲۰ میلیون دلار، بیش از ۸۰ کارمند، بیش از پنج نفر در هیئت مدیره، و بنیانگذارانی که شخصاً سهام فروخته اند، اتفاق بیافتد.

و بعد؟ مگر اینکه استارتاپ به « وضعیت استارتاپ یونیکورن » (ارزش‌گذاری بیش از ۱ میلیارد دلار) و «خروج» از اکوسیستم قبل از مرحله افزایش مقیاس‌ برسد. مسیر حرکت ساده است: راه‌اندازی، مقیاس‌پذیری و در نهایت کسب و کار پایدار.

دو مرحله اخیر صرفاً به حفظ و بهبود جایگاه خود در بازار می پردازد. به عنوان یک مقیاس کننده، رشد هنوز ضروری است.

مقیاس‌پذیری استارتاپ‌ها

اغلب، وقتی نوبت به جستجوی مشاغل استارتاپی می‌رسد، کارمندان به دلیل ریسک های موجود پیوستن به کسب و کاری که هنوز در حال «پیدا کردن نیازها» است، ناامید می‌شوند. به‌علاوه، اسکیل‌ آپ‌ ها بیشتر به‌عنوان فناوری پیشرفته دیده می‌شوند، اما همیشه اینطور نیست. پیوستن به scale up می تواند راه میانی امن تری باشد. شکاف ها عبور کرده اند، موفقیت محتمل تر است، و شما هنوز این شانس را دارید که بخشی از یک داستان رشد عظیم در صنایع مختلف باشید.

بعلاوه، نقش های اسکیل آپ به طور فزاینده ای متنوع و تخصصی تر می‌شوند. فضا برای استطاعت تخصص جدید و گسترش تیم برای کمک به کسب و کار در ادامه رشد وجود دارد. برای مشاوره در زمینه اسکیل آپ می‌توانید با راه های ارتباطی وب‌سایت استارتاپ ها تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *