تحلیل PESTEL چیست و چه کاربردی دارد؟

تحلیل pestle

 تحلیل PESTLE چیست؟ تجزیه و تحلیل PESTLE ابزاری برای مدیریت استراتژیک است که مشاغل از آن برای شناسایی عوامل اقتصادی کلان استفاده می‌کنند که باید مورد توجه قرار گیرند. کلمه “PESTLE” مخفف شش  عامل – Political (سیاسی) ، Economic (اقتصادی) ، Social (اجتماعی) ، Technological (فناوری) ، Environmental (حقوقی) و Legal (محیطی) است. آنها با هم پایه ای برای شناسایی موضوعات اصلی هستند که ممکن است جهت گیری استراتژیک کسب و کار را تحت تأثیر قرار دهند.

تجزیه و تحلیل PESTLE ابزاری مفید برای کمک به مدیریت در تصمیم گیری بین دو گزینه استراتژیک است. به عنوان مثال ، مدیریت ممکن است توسعه یک محصول جدید یا توسعه یک کشور جدید را در نظر بگیرد. تجزیه و تحلیل PESTLE با بررسی چهار عامل اصلی و شناسایی مزایا و معایب هر یک به این تصمیم ها کمک می‌کند.

وقتی مدیریت به دنبال توسعه یافتن کشوری جدید است ، عوامل سیاسی بسیار مهم هستند. به عنوان مثال ، آیا فساد مالی وجود دارد؟ قوانین مالیات چگونه است؟ آیا موانع نظارتی قابل توجهی وجود دارد؟ مدیریت باید همه این عوامل را در نظر بگیرد و این همان کاری است که الگوی تجزیه و تحلیل PESTLE انجام می‌دهد.

امتیاز کلیدی
 1. تجزیه و تحلیل ‘PESTLE’ شش عامل اساسی را بررسی می‌کند ( سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فنی ، حقوقی و محیطی )
 2. تجزیه و تحلیل PESTLE ابزاری استراتژیک است که هدف آن شناسایی عواملی است که باعث کاهش سودآوری می‌شوند یا مناطقی که می‌توانند سودآوری را افزایش دهند.
 3. تجزیه و تحلیل PESTLE به یافتن فرصت ها ، تهدیدها ، نقاط قوت و ضعف کمک می‌کند. شبیه به تجزیه و تحلیل SWOT ، اما با جزئیات بیشتر است.

الگوی تجزیه و تحلیل PESTLE

الگوی تجزیه و تحلیل PESTLE شش عامل را شامل می‌شود. فقط چهار عامل اصلی وجود دارد که “PEST” را تشکیل می‌دهد – سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فنی. با این وجود ، طی سالهای گذشته این مورد گسترش یافته است و همچنین شامل دو عامل دیگر در زمینه حقوقی و محیط زیست می‌شود تا همه متغیرهای موجود در محیط اقتصاد کلان را در بر بگیرد.

 

تحلیل pestel چیست؟

عوامل سیاسی

هنگام بررسی عوامل سیاسی ، باید بررسی کنیم که چه چیزی ممکن است روی یک گزینه استراتژیک خاص تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، هنگام جستجو برای گسترش در خارج از کشور ، مهم است که مسائل سیاسی را شناسایی کنید که ممکن است هزینه ، زمان و تلاش را به پروژه اضافه کند.

در حالی که عوامل سیاسی زیادی وجود دارد ، مثالهای اصلی عبارتند از:

 

 ۱) ثبات سیاسی

ثبات سیاسی به میزان امنیت دولت فعلی اشاره دارد. به عنوان مثال ، آیا ممکن است تغییر بعدی در جهت سیاسی ایجاد شود؟ این مسئله به ویژه هنگامی مطرح می‌شود که شیفت ها قابل توجه باشد. ممکن است تغییر بزرگی به سمت سیاست های سوسیالیستی بیشتر وجود داشته باشد یا ممکن است تغییراتی به سمت سیاست های محافظه کارانه تری باشد.

تغییر هرچه باشد ، عدم اطمینان است که می‌تواند مسئله ای را ایجاد کند. به عنوان مثال ، سطح قابل توجهی از عدم اطمینان در پس از رای گیری بریتانیا در انگلیس به ویژه به دلیل ضعف دولت که باعث ایجاد سطح زیادی از عدم اطمینان سیاسی در آن زمان شد ، رخ داد.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • تغییر جهت سیاسی چگونه می‌‌تواند بر این تصمیم تأثیر بگذارد؟
 • آیا تغییر در یک جهت سودآورتر از جهت دیگر است؟
 • چقدر بی ثباتی قابل توجه است؟

 ۲) فساد اداری

برای مثال اگر به چین نگاه کنیم ، هنوز سطح بالایی از فساد وجود دارد. رشوه همچنان امری عادی است که مشاغل مجبور به پرداخت پول می‌شوند تا بتوانند کالاهای خود را توزیع و فروش کنند.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • فساد چقدر گسترده است؟
 • آیا دولت در این باره کاری انجام می‌دهد یا آنها نیز در این امر دخیل هستند؟
 • آیا فساد خاص منطقه است؟

 ۳) سیاست تجارت خارجی

سیاست تجارت خارجی به موانعی که دولت ایجاد می‌کند اشاره دارد. به عنوان مثال ، ممکن است محدودیت هایی را برای ورود و خروج کالاها ایجاد کند و همچنین تعرفه هایی را برای ورودی های وارد شده اعمال کند. این محدودیت ها می‌تواند آن را پر هزینه کند. به ویژه برای مشاغل وابسته به زنجیره تأمین بین المللی.

اگر به تولیدکنندگان خودرو در هند نگاه کنیم ، آنها به کالاهای زیادی مانند لاستیک ، شیشه ، فلز و قطعات الکترونیکی نیاز دارند. بسیاری از این کالاها باید وارد کشور شوند. با این وجود اگر تعرفه های زیادی برای این کالاها وجود داشته باشد ، می‌ٰتواند گرانتر از آنچه در ابتدا تصور شده ، باشد.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • محدودیت های اصلی در تعرفه ها یا سهمیه های تجاری چیست؟
 • این هزینه برای کسب و کار چقدر است؟
 • آیا موانع تجاری افزایش می‌یابد؟ (همانطور که بین ایالات متحده و چین وجود دارد)

 ۴) سیاست مالیاتی

سیاست های مالیاتی به نظام مالیاتی موجود اشاره دارد. اینکه چه مقدار مالیات شرکت تعلق می‌گیرد و چه مالیات دیگری ممکن است اعمال شود؟ حتی اگر هزینه های کار کمتر باشد ممکن است مالیات بیشتر بتواند بسیاری از مشاغل را از کار بیاندازد.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • مالیات های قابل پرداخت که پرداخت می‌شود چیست؟
 • آیا فشار سیاسی برای افزایش اینها در آینده وجود دارد؟

 ۵) کمک های مالی / مشوق ها

دولتها غالباً کمکهای مالی و کمکهای مالی دیگری برای جذب سرمایه ارائه می‌دهند. چنین مشوق های مالی می‌تواند به کاهش هزینه ها و تأمین منبع جدید درآمد کمک کند.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • چه کمک یا یارانه ای موجود است؟
 • این مشوق ها از نظر اقتصادی چقدر مفید هستند؟
 • آیا احتمال دارد در آینده پابرجا بمانند؟

عوامل اقتصادی

چندین عامل اقتصادی وجود دارد که باید هنگام انجام تجزیه و تحلیل PESTEL در نظر بگیریم. اجازه دهید برخی از اصلی ترین موارد را در زیر بررسی کنیم:

 ۱) رشد اقتصادی

نه تنها رشد اقتصادی فعلی ، بلکه رشد آینده نیز مهم است. اگر پیش بینی می‌شود رشد آینده کند شود ، در این صورت ممکن است سرمایه گذاری به همان روش نتیجه ندهد. با رشد اقتصادی قوی ، تقاضای مصرف کننده افزایش می‌یابد. بنابراین فرصت های رشد برای کسب و کارها فراهم می‌شود.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • رشد اقتصادی فعلی و پیش بینی شده چیست؟
 • این چه تاثیری در تقاضای محصولات مشاغل خواهد داشت؟
 • آیا برخی از صنایع در اقتصاد سریعتر از صنایع دیگر رشد می‌کنند؟

 ۲) نرخ بهره

تقریباً هر کدام از مشاغل بدهی دارند که در میزان سودی که باید پرداخت کنند بسیار مهم است. هرچه نرخ بهره بالا می‌رود ، هزینه سرمایه گذاری برای یک کسب و کار بیشتر می‌شود.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • در حال حاضر نرخ بهره چقدر است؟
 • این چگونه با میانگین های تاریخی مقایسه می‌شود؟
 • آیا اکنون اعتبار ارزان تر از گذشته است؟

 ۳) تورم

تورم می‌تواند هزینه های قابل توجهی را برای مشاغل ایجاد کند. اول از همه ، قیمت ورودی های آن شروع به افزایش می‌کند در نتیجه باعث فشار بر حاشیه سود می‌شود. ممکن است تصمیم بگیرد این موارد را به مصرف کننده منتقل کنید ، اما این امر احتمالاً آنها را از دست خواهد داد. بنابراین یا می‌توان حاشیه سود را تحت تأثیر قرار داد و یا تقاضای نهایی مصرف کننده را تحت تأثیر قرار داد. به نوبه خود ، به ویژه سطح بالای تورم ، فشارهای اقتصادی را بر مشاغل وارد می‌کند که ممکن است یک سرمایه گذاری بزرگ را غیرقابل اجرا کند.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • تورم چه تاثیری بر حاشیه سود دارد؟
 • نرخ تورم فعلی و پیش بینی شده چقدر است؟
 • اثرات انتقال تورم نهاده به مصرف کننده چه خواهد بود؟

 ۴) درآمد تصرف‌پذیر مصرف کنندگان

وقتی درآمد تصرف‌پذیر کم است ، ممکن است فرصتی برای کالاهای کم بودجه باشد. همچنین ممکن است نشان دهد که زمان اشتباه برای سرمایه گذاری قابل توجه در محصولات لوکس و پیشرفته جدید است. این سیگنال ها بسته به افزایش یا کاهش درآمد قابل استفاده می‌توانند منجر به نتیجه گیری های زیادی شوند. به نوبه خود ، عوامل مهم استراتژیکی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • آیا درآمد تصرف‌پذیر افزایش می‌یابد یا کاهش می‌یابد؟
 • آیا می‌توان انتظار داشت که درآمدهای تصرف‌پذیر در آینده به طور چشمگیری افزایش یابد؟
 • سطح فعلی و آتی درآمد قابل استفاده چه تاثیری بر تقاضای بنگاه ها دارد؟

 ۵) هزینه های کارگری

هزینه های کار یکی از بزرگترین هزینه های یک کسب و کار است. در عین حال ، هزینه های کارگری اگر بسیار پربار باشد ، می‌تواند ارزش آن را داشته باشد. این تجزیه و تحلیل هزینه بین بهره وری و نیروی کار یکی از جنبه های مهم تحلیل PESTLE است. به عنوان مثال ، آیا کار در هند با قیمت نیروی کار با ۱۰ درصد نرخ فعلی ، و همچنین ۲۰ برابر بهره وری کمتر کارآمد است؟ اینها موضوعاتی است که باید تجزیه و تحلیل کند.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • پس انداز هزینه کارگر چقدر است؟
 • آیا با کاهش بهره وری بالقوه ، این امر از نظر اقتصادی سودمند خواهد بود؟
 • آیا هزینه های اضافی نیروی کار دیگری وجود دارد ، یعنی کمک های بازنشستگی که باید در نظر گرفته شوند؟

عوامل اجتماعی

عوامل اجتماعی تحلیل PESTLE جنبه هایی از فرهنگ و جمعیت شناسی تا روندهای عمومی اجتماعی در اقتصاد را در بر می‌گیرد. این عوامل چگونه بر سودآوری سرمایه گذاری تأثیر می‌گذارند؟ به عنوان مثال ، کشوری مانند ژاپن که کاهش جمعیت خود را تجربه می‌کند ، در حال کاهش بازار خود است. با کاهش جمعیت ، مصرف کنندگان کمتری برای خرید کالاها و خدمات در آینده بلند مدت وجود خواهند داشت.

در تحلیل PESTLE عوامل اجتماعی زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. بگذارید موارد اصلی را در زیر بررسی کنیم:

 ۱) رشد جمعیت

همانطور که قبلاً بحث شد ، رشد یا کاهش جمعیت می‌تواند به تدریج مشتری بالقوه را کم کند. در عین حال ، یافتن علت رشد جمعیت بسیار مهم است. مهاجرت است یا تولد جدید؟ در صورت مهاجرت ، فرصتی برای جذب آنها به عنوان مصرف کنندگان جدید در بازار وجود دارد. در مقابل ، تولد های جدید فرصتی متفاوت بیشتر در زمینه های آموزش ، اسباب بازی ها ، لباس و سرگرمی کودک دارند.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • سرعت رشد جمعیت چقدر است؟
 • آیا رشد جمعیت از مهاجرت یا تولد های جدید است؟
 • کسب و کار برای استفاده از این روند چه چیزی می‌تواند ارائه دهد؟

۲) توزیع سن

یک جمعیت قدیمی در مقایسه با جمعیت جوان ، انواع مختلف کالا و خدمات را طلب می‌کند. به عنوان مثال ، یک جمعیت جوان ممکن است کالاهای فناوری را ترجیح دهد. به نوبه خود ، این می‌تواند به کسب و کار کمک کند جمعیت بزرگتر یا جوان را هدف قرار دهد در نتیجه کالای نهایی را متناسب با آن تغییر می‌دهد.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • آیا جمعیت سالخورده یا جوان است ؟
 • توزیع طی ۱۰ – ۲۰ سال آینده چگونه خواهد بود؟
 • چگونه تغییر در توزیع سن بر تقاضای محصول شرکت ها طی ۲۰ سال آینده تأثیر می‌گذارد؟

 ۳) موانع فرهنگی

بسیاری از کسب و کار ها وارد بازارهای جدید شده اند و شکست خورده اند زیرا فرهنگ را درک نکرده اند. ما دیده ایم که کسب و کار هایی مانند کارفور در چین شکست می‌خورند زیرا آنها انتظار داشتند که طبقه متوسط ​​رو به رشد مانند غرب رفتار کند. دیدگاه این بود که طبقه متوسط ​​چین مغازه های بزرگی را در هایپرمارکت ها تصرف می‌کنند. در حالی که چینی ها ترجیح می‌دهند خرید ها را  در فروشگاه های کوچک انجام دهند.
هایپرمارکت به عنوان یک گزینه غیرضروری گران قیمت در چین است.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • آیا شواهدی وجود دارد که مفروضات فرهنگی ما را تأیید کند؟ یعنی آیا مصرف کنندگان طبقه متوسط ​​همانطور که انتظار داریم خرید می‌کنند ؟
 • چقدر فرهنگ را می‌شناسیم؟
 • آیا فرهنگ عمومی خارج از بازار شرکت متفاوت است؟ در این صورت ، توجه بیشتری لازم است.

۴) دیدگاه های مصرف کننده

دیدگاه های مصرف کننده از صنعت گرفته تا نام تجاری خاص کسب و کار را پوشش می‌دهد. به عنوان مثال ، دیدگاه مصرف کننده در مورد غذای سالم طی چند سال گذشته به طرز چشمگیری تغییر کرده است. هم فرصت و  هم تهدیدی ایجاد می‌کند. در عین حال ، اگر اعتماد به نام تجاری خدشه دار شود ، ممکن است دیدگاه مشتری تغییر کند. به عنوان مثال رسوایی آلاینده های فولکس واگن در سال ۲۰۱۵ بر اعتبار و فروش آن تأثیر گذاشته است.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • در طول سالها دیدگاه مصرف کننده نسبت به بازار چگونه تغییر کرده است؟
 • روند مصرف کننده در آینده چیست؟
 • دیدگاه های موجود در مصرف کننده چگونه بر تقاضا تأثیر می‌گذارد و چگونه می‌توان بر آنها غلبه کرد؟

 ۵) گرایش های نیروی کار

بعضی از کشورها در صنعت خاصی نیروی کار ماهر دارند. به عنوان مثال ، لندن یک قطب مالی شناخته شده با سطح قابل توجهی از تخصص بازار است. با این حال ، گزینه های دیگری مانند فرانکفورت و سنگاپور در طول سال ها ظاهر شده است – نیروی کار بسیار ماهر را فراهم می‌کند.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • آیا تعداد کارگران با مهارت های مورد نیاز رو به رشد است؟
 • تأمین کننده موجود کارگران ماهر چه تاثیری بر سودآوری خواهد داشت؟

 

عوامل فنی

در تجارت ، فناوری همیشه در حال پیشرفت  به کسب و کار در ایجاد فرایندهای کارآمدتر کمک می‌کند. این یک فرصت ، بلکه یک ضعف نیز به همراه دارد. به عنوان مثال ، آیا کسب و کار از روند تکنولوژیکی عقب است؟ آیا روندهای فناوری وجود دارد که شرکت باید به آنها توجه کند؟

فاکتورهای تکنولوژیکی بسیاری وجود دارد که باید در تحلیل PESTLE مورد توجه قرار گیرد. بگذارید موارد اصلی را در زیر بررسی کنیم:

 

 ۱) فناوری های نوظهور

فناوری های نوظهور می‌توانند مورد غفلت واقع شوند. بعضی از آنها غالباً به عنوان مورد مهم بعدی دیده می‌شوند اما به نظر می‌رسد که یک فلاپ کامل باشد. به عنوان مثال ، واقعیت مجازی قرار بود مورد مهم بعدی در بازی باشد. با این حال فروش بسیار چشمگیری بوده است و ظاهرا هیاهو اکنون از بین رفته است. با این اوصاف ، فناوری های نوظهوری نیز وجود دارند که می‌توانند انقلابی در بازار ایجاد کنند. به عنوان مثال به Netflix و جریان ویدئو نگاه کنید.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • چه فناوری های اصلی و آینده در بازار کسب و کار وجود دارد؟
 • آیا از نظر اقتصادی بازار مناسبی برای این فناوری ها وجود دارد؟
 • آیا این فناوری های نوظهور روند تولید کارآمدتری ایجاد می‌کنند؟

 ۲) فناوری های بلوغ

همانقدر که فناوری های جدید هیجان انگیز هستند. فناوری های قدیمی یک مرگ آرام و دردناک را متحمل می‌شوند. نکته مهم برای کسب و کارها شناسایی این فناوری ها و جایگزینی سریع آنها است. به عنوان مثال ، بلک بری نتوانست با فناوری جدید پیرامون بازار گوشی های هوشمند سازگار شود. فناوری آن درنهایت منسوخ شد.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • طول عمر فناوری فعلی شرکت چقدر است؟
 • تهدید اصلی فناوری موجود شرکت چیست؟
 • آیا شرکت های دیگر از فناوری جدیدتری استفاده می‌کنند؟

 ۳) حق چاپ و حق ثبت اختراع

هنگام ورود به بازار یا کشوری جدید ، قوانین کپی رایت وجود دارد که باید به آنها عمل شود. در عین حال ، حق ثبت اختراع و حق چاپ می‌تواند یک روش مفید برای جلوگیری از استفاده سایر کسب  و کار ها از این فناوری باشد. در حالی که ممکن است بعضی از کسب  و کار ها فوراً به آن احتیاج نداشته باشند ، اما مانع انجام چنین کاری می‌شود.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • شرکت های رقیب چند ثبت اختراع ثبت می‌کنند و این چگونه مقایسه می‌شود؟
 • آیا حق ثبت اختراع جدید بازارهای خاصی را هدف قرار داده است؟
 • چه موقع حق ثبت اختراع رقیب تمام می‌شود؟ این امر به ویژه در صنعت داروسازی که طول عمر داروها به طور قابل توجهی بیشتر است بسیار مهم است.

 ۴) تولید و توزیع

فرآیندهای تولید و توزیع هزینه قابل توجهی برای کسب و کار دارد. ممکن است راهی وجود داشته باشد که از طریق آن یک راه حل فناوری بتواند کارایی چنین مواردی را بهبود بخشد. به عنوان مثال ، کامیون های خودران می‌توانند منجر به صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها شوند.  توجه به تأثیری که ممکن است بر مصرف کننده نهایی بگذارد ، مهم است.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • در حال حاضر بیشترین میزان تخلیه بهره وری چیست؟
 • کسب و کار برای رفع ناکارآمدی چه کاری می‌تواند انجام دهد؟
 • ناکارآمدی هزینه های کسب و کار چقدر است؟
 • آیا مصرف کنندگان این فناوری ها را دوست دارند؟

 ۵) تحقیق و توسعه

اکثر کسب و کارهای بزرگ سطحی از تحقیق و توسعه را انجام می‌دهند. با این حال ، چقدر مثمر ثمر است و چه عواملی زا در سرمایه گذاری به شما می‌دهد؟ همچنین باید در نظر بگیریم که رقبا چه می‌کنند. اگر آنها در وهله اول فناوری های جدید را کشف می‌کنند ، این کسب و کار را در معرض آسیب ویژه ای قرار می‌دهد ، خصوصاً اگر از حق ثبت اختراع برخوردار باشد.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • رقبا چقدر برای تحقیق و توسعه هزینه می‌کنند؟
 • بازده سرمایه گذاری تحقیق و توسعه در حال حاضر چقدر است؟
 • زمینه های اصلی تحقیق کدامند؟

عوامل قانونی

عدم رعایت قوانین و مقررات نه تنها از نظر مالی کسب و کار  هزینه ای را متحمل می‌شود بلکه به وجهه تجاری و اعتبار آن لطمه می‌زند. به عنوان مثال ، ارائه محصولات غیر ایمن نه تنها قوانین حمایت از مصرف کننده را نقض می‌کند بلکه اعتماد به نام تجاری را به میزان قابل توجهی از بین می‌برد.

فاکتورهای قانونی بسیاری وجود دارد که باید در تحلیل PESTLE مورد توجه قرار گیرد. بگذارید موارد اصلی را در زیر بررسی کنیم:

 

 ۱) مقررات

برخی از کشورها از نظر نظارتی سختگیرانه تر از کشورهای دیگر هستند و این از یک صنعت به صنعت دیگر متفاوت است. بسته به صنعت و مقررات ، هزینه های قابل توجهی برای انطباق وجود دارد. به نوبه خود ، این هزینه ها باید به قیمت نهایی یا سودآوری تولید محاسبه شود.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • کسب و کار باید از چه الزامات نظارتی پیروی کند؟
 • برآورد هزینه این نیازها چقدر است؟
 • آیا تغییرات نظارتی در حال انجام است؟

 ۲) قوانین استخدام

قوانین می‌تواند استخدام و اخراج افراد را باور نکردنی کند ، در نتیجه انگیزه ای برای استخدام افراد ایجاد نمی‌کند. علاوه بر این ، قوانینی در مورد تعطیلات کارمندان ، کمک های بازنشستگی ، مزایای بهداشتی و تعداد ساعات کار وجود دارد. هر یک از اینها هزینه ای را به همراه دارد و دشواری انجام تجارت را افزایش می‌دهد.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • قوانین استخدام موجود چیست؟
 • هزینه های این کسب و کار چقدر است؟

 ۳) قوانین حمایت از حقوق مصرف کننده

قوانینی وجود دارد که برای جلوگیری از سوء استفاده از مشاغل بی پروا از مصرف کننده عادی وضع شده است. بعضی اوقات این موارد می‌توانند مفید باشند ، اما در بعضی مواقع بیش از حد سنگین هستند. مانند بسیاری از قوانین ، لزوماً این قوانین در دنیای واقعی معنی ندارند.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • این کسب و کار برای رعایت چه قوانینی برای حمایت از مصرف کننده نیاز دارد؟
 • آیا کارکنان از این قوانین آگاه هستند و آموزش دیده اند تا با آنها مقابله کنند.
 • آیا روند تولید کنونی مناسب و قادر به اطمینان از رعایت این قوانین است؟

 ۴) سیاست های مالیاتی

این ممکن است مالیات شرکت ، مالیات بر درآمد ، مالیات کارکنان ، یا مالیات فروش باشد. هر یک از آنها در هزینه کارمند و میزان سود شرکت می‌تواند تأثیر بگذارد. در عین حال ، شناسایی تغییرات احتمالی آینده در کد مالیات مهم است. اگر مالیات طی دو سال افزایش یابد ، شرکت را تحت فشار مالی بیشتری قرار می‌دهد.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • آیا احتمال افزایش مالیات در سالهای آینده وجود دارد و اگر چنین است ، تا چه میزان؟
 • مالیات شرکتها با سایر کشورها چگونه مقایسه می‌شود؟
 • هزینه اضافی اداره این مالیات چقدر است؟

 ۵) قوانین ضد انحصار

هدف از قوانین ضد انحصار ، اطمینان از وجود رقابت آزاد و منصفانه از طریق اقتصاد است. این به معنای جلوگیری از انحصار و قطع اقدامات فساد آمیز با اجرای جریمه های نقدی بزرگ و مجازات های احتمالی است.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • آیا این معامله از دادگاه های ضد انحصار عبور می‌کند؟
 • آیا کارکنان برای رسیدگی به موارد مشکوک انحصار آموزش دیده اند؟

فاکتورهای محیطی

به عنوان بخشی از PESTLE ، عوامل محیطی عوامل خارجی کسب و کار را تحت پوشش قرار می‌دهند. به طور کلی ، این محیط فیزیکی – مانند تغییرات آب و هوا و سیاست های زیست محیطی ، و همچنین ، محیط غیر فیزیکی ، مانند مسئولیت اجتماعی کسب و کار ها در قبال جامعه محلی را پوشش می‌دهد.

در تحلیل PESTLE عوامل محیطی زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. بگذارید موارد اصلی را در زیر بررسی کنیم:

 

 ۱) اقلیم

هوا می‌تواند برای بسیاری از کشورها یک عامل مهم باشد. برای حمل و نقل شرکت ها ، ممکن است داشتن وسایل نقلیه مطبوع یا یخچال دار مخصوصاً برای غذاهای تازه مهم باشد. در همین زمان ، آب و هوا ممکن است فرصت های جدیدی را ایجاد کند. به عنوان مثال ، نوشیدنی های سرد در آب و هوای گرم و نوشیدنی های گرم در آب و هوای سرد تقاضای بهتری دارد. آب و هوا برای کسب و کار ها مهم است که بدانند چه تاثیری بر تقاضا خواهد گذاشت.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • آب و هوا چه تاثیری بر نحوه تجارت کسب و کار دارد؟
 • آیا آب و هوای گرم و سرد فرصتی برای تنوع بخشیدن به ارائه محصولات کسب و کار دارد؟
 • آیا شرایط آب و هوایی شرایط بهتری را فراهم می‌کند؟

 ۲) سیاست های زیست محیطی

در عصر حاضر ، هم از طرف دولت ، و هم از طرف معترضین به تغییر اوضاع فشار آمده است تا مشاغل بتوانند از میزان کربن دی اکسید خود استفاده کنند و از فناوری های “سبز” استفاده کنند. در حالی که برخی از دولتها آرام هستند ، اهداف دیگر اهداف سختگیری دارند ، بنابراین هزینه های اضافی برای تولید ایجاد می‌کنند.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • آیا کسب و کار به اندازه کافی برای رعایت مقررات زیست محیطی عمل می‌کند؟
 • آیا انتشار کربن دی اکسید به تصویر برند شرکت آسیب می‌رساند؟
 • هزینه های انطباق هم در یک بازار بالقوه و هم در بازار موجود چقدر است؟

 ۳) در دسترس بودن ورودی ها

با قرار گرفتن در نزدیکی ورودی های کسب و کار ، می‌تواند هزینه های حمل و نقل و همچنین هزینه های بالقوه غرق شده به شکل کالای آسیب دیده را کاهش دهد. به عنوان مثال ، یک تولید کننده فولاد ممکن است بخواهد در نزدیکی یک معدن ذغال سنگ قرار بگیرد. با این حال ، این ممکن است به طول عمر معادن و نزدیکی به نیروی کار ماهر بستگی داشته باشد.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • مهمترین ورودی چیست؟
 • آیا نزدیک کردن تولید به آن ورودی ها مقرون به صرفه است؟
 • آیا می‌توان به تامین ورودی ها اعتماد کرد؟

 ۴) مسئولیت اجتماعی کسب و کارها

مسئولیت اجتماعی کسب و کار از جنبه های مهم کسب و کار است زیرا بر نحوه درک تجارت توسط مردم تأثیر می‌گذارد. این عامل محیطی تاثیری که فعالیتهای روزمره کسب و کارها بر وجهه برند و درک عمومی کسب و کار می‌گذارد ، بررسی می‌شود.

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل PESTEL ، شما می‌خواهید سوالاتی مانند:

 • آیا کسب و کار به طور مطلوبی مشاهده می‌شود؟
 • چگونه کسب و کار می‌تواند محبوبیت خود را در بین مردم بهبود بخشد؟
 • چگونه این کسب و کار با رقبای خود مقایسه می‌کند؟ آیا مصرف کنندگان با رضایت بیشتری به بنگاه های دیگر نگاه می‌کنند؟
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *