نوآوری باز (open innovation) و مزایای آن

نوآوری باز

نوآوری باز (open innovation) ، فرآیند مداوم همکاری و تبادل اطلاعات و منابع فناوری ، بین عوامل داخلی و خارجی کسب و کار ها است که از طریق آن ، این کسب و کار ها ضمن ایجاد ارزش جدید در بازارهای سنتی ، راه حل های جدید و بهتری را برای مشکلات کاربران پیدا می‌کنند.

بنابراین این یک روند غیرمتمرکز و مشارکتی و بدون محدودیت است که همیشه مبتنی بر روابط بلند مدت بازار است. علاوه بر این ، به تبادل مهارت های مکمل بین کسب و کار های مختلف نیاز دارد: استارتاپ ها ، کسب و کار های سنتی ، مجامع بزرگ و دانشگاه ها  و جایی که فناوری ، نقش اصلی را بازی می‌کند. هرچه خلاقیت و استفاده موثر از استعداد و دانش تخصصی بیشتر باشد ، نتایج بهتری برای کسب و کار به دست می‌آید.

شرکت های بزرگ در دنیا ، استراتژی ها و ساختارهای محکمی را برای نوآوری داخلی اتخاذ کرده اند که از بخش تحقیق و توسعه سنتی جدا شده اند و با حمایت از یک فرهنگ تجاری قوی مبتنی بر نوآوری پشتیبانی می‌شوند ، که به طور کلی با ایجاد یک نوآوری تخصصی ترویج می‌شود که همچنین با انتصاب CIO (مدیر ارشد نوآوری) یا CDO (مدیر ارشد دیجیتال) برای نظارت بر روند کار و فعالیت ها انجام می‌شود.

بر اساس این استراتژی های داخلی ، کسب و کار ها خط مشی خود را در زمینه نوآوری طراحی می‌کنند ، به عنوان مثال : سرمایه گذاری در یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر یا ایجاد یک برنامه شتاب دهی.
در حقیقت ، ۷۸٪ از شرکتهای بزرگ اروپایی ادعا می‌کنند که یک صندوق سرمایه گذاری شرکتی اختصاص داده شده برای سرمایه گذاری در استارتاپهای جدید دارند ، ۶۴٪ آنها در سال گذشته بین ۱ تا ۵ استارتاپ یا بیشتر سرمایه گذاری کرده اند. بعلاوه ، ۷۰٪ شرکتها برای پشتیبانی بیشتر از استارتاپ ها و تعهد فعال نسبت به آنها ، برنامه شتاب دهی ایجاد کرده اند.

در آخر ، ذکر این نکته جالب است که  استفاده و بدست آوردن فناوری های خارج از کسب و کار به عنوان نوآوری ورودی (Inbound Innovation) شناخته می‌شود و معمولاً بیشترین کاربرد در نوآوری را دارد. با این حال ، همیشه نیازی نیست که نوآوری از خارج باشد ، در بسیاری از موارد کسب و کار ها با بودجه و راهنمایی پروژه های درون سازمانی که توسط کارمندان با روحیه خلاقانه طراحی شده ، گاهی منجر به ایجاد یک استارتاپ می‌شوند که به دنبال آن استعدادهای داخلی مورد حمایت قرار می‌گیرند.

مزایای نوآوری باز

نوآوری باز

اصلی ترین مزایایی که کسب و کار ها در نوآوری باز می‌یابند :

 • با بهبود فرآیندهای تجاری ، روابط شرکت و کارمند و تجربه خود مشتری ، این یک مزیت رقابتی قابل توجه به کسب و کار ها نسبت به آنهایی که استراتژی های نوآوری باز را اتخاذ نمی‌کنند ، ارائه می‌دهد.
 • این مورد به طور قابل توجهی سودآوری کسب و کار را بهبود می‌بخشد.
 • نوآوری باز اجازه می‌دهد تا توسعه فناوری کسب و کار بسیار سریعتر و کارآمدتر باشد ، همیشه یک ذهنیت برنده ، با هدف پذیرفتن خطرات بالا و انعطاف پذیری بیشتری در برابر تغییر محیط به کسب و کار می‌دهد.
 •  یک تصویر واضح تر از نظارت بر موارد موفقیت و تجارت ایجاد شده در زمان واقعی در بازار است.
 • در رابطه با نکته قبل ، جالب است که از مدیریت دانش بنیان به عنوان یک شرط مقدم بودن در این زمینه یاد می‌کنیم و یک مزیت به این معنا که تا حد زیادی راهی برای مدیریت تصور محیط از یک کسب و کار معین است.
 • با مدل هایی مانند چالش ها ، مشارکت شرکت های نوپا یا ایجاد مشارکت درون سازمانی ، استراتژی نوآوری باز با سرعت و چابکی در حال توسعه پیشرفت می‌کند و در عین حال دسترسی آسان به متخصصان در بخش های مختلف در بسیاری از موارد به عضویت تیم نوآوری در می‌آیند یا از طریق مشارکت و مشاوره فرصت های شغلی را به شما می‌دهند.
خواندن مقاله مرتبط
11 راهکار بهره وری در سازمان

نوآوری باز اکنون بیش از هر زمان دیگری ضروری است

بحران هایی مانند ویروس کرونا باعث شده همکاری بین کسب و کار ها بیش از هر زمان دیگری ضروری باشد و فعالیت را به نفع جامعه قبل از جستجوی منافع تجاری قرار دهد.

جامعه علمی کسب و کار ها ، سازمان ها و شرکت های نوپا خواستار به اشتراک گذاشتن داده های خود برای بهبود واکنش مشترک به بحران ها و تسریع روند بهبودی شده اند.

در سطح فنی ، همکاری گوگل و وزارت صنعت  قابل توجه است ، با توجه ویژه به بخش گردشگری اسپانیا ، با راه اندازی پلت فرم “Impulso Digital con Google” برای دیجیتالی کردن SME ها و کمک به بهبود اقتصادی صورت گرفت. براساس داده های کمیسیون اروپا ، تنها ۱۴ درصد از SME های اسپانیایی برنامه دیجیتالی سازی دارند.

علاوه بر این ، گوگل از “Google for Startups Campus Madrid” “Growth Academy: Traveltech” خود را به همراه UNWTO و EMEA راه اندازی می‌کند تا استارتاپ های مربوط به بخش گردشگری را ارتقا دهد و متخصصانی را در مهارت های دیجیتال آموزش دهد.

بنابراین ، گوگل ویژگی های جدیدی را در برنامه های کلاسیک خود مانند Maps و My Business اضافه کرده است ، به طوری که کسب و کار ها می‌توانند اطلاعات جالبی را به مصرف کننده اضافه کنند ، از جمله اینکه تهیه غذا در خانه یا کلاس های آنلاین ارائه می‌دهند.

از دیدگاه بهره وری و همکاری تجاری ، یکی از بهترین و نوآورانه ترین راه های ورود به پیشتازان فناوری ، رویدادهای هکاتون (Hackathon) است.

هکاتون

هکاتون Hackathon ، از ترکیب کلمات Hack و Marathon ، رویدادی است که یک یا دو روز طول می‌کشد ، جایی که راه حل های ابتکاری در یک یا چند موضوع خاص جستجو می‌شود.

شرکت کنندگان ، که ممکن است مشخصات مختلفی داشته باشند ، از دانشجویان دانشگاه در بخش STEM تا رهبران صنایع مختلف ، در تیم های کوچک و در یک محیط کار می‌کنند که خلاقیت و جستجوی راه حل های آزمایشی را تشویق می‌کنند ، که از طریق آن تیم ها مفاهیم جدیدی مانند ایده ها و نمونه های اولیه برای راه حل های بسیار نوآورانه متمرکز بر یک بخش خاص را ارائه می‌دهند.

هکاتون مزایای متعددی را ارائه می‌دهد ، از جمله:

 • آنها برای دیدن مشکلات مشترک از منظر غیرمعمول خدمت می‌کنند ، بنابراین راه حل هایی پیدا می‌کنند که هرگز به آن فکر نکرده باشید.
 • آنها یک فرهنگ هک ایجاد می‌کنند ، بر خلاقیت های غیر معمول ،  از لحاظ فنی و سرعت انجام کار تمرکز دارند.
 • سازماندهی آنها نسبتاً آسان است و از طریق ایده ها و استعدادها میانبر نوآوری هستند ، کسب و کار ها تیم تحقیق و توسعه خود را آورده و نمونه های اولیه را ارائه می‌دهند که واقعاً ۱۰۰٪ کار می‌کند.
 • در بسیاری از موارد ، خود شرکت ها از این رویدادها برای کشف و استخدام متخصصان جدید مستعد و صنعت استفاده می‌کنند.
 • آنها می‌توانند از طریق بازاریابی و رسانه ها چهره یک کسب و کار را بهبود بخشند.

 

نتیجه گیری

نوآوری باز یک شرط اساسی برای کسب و کار است که در رقابت و پیشگامی در هر بخش در سطح فناوری و عملیاتی اتفاق می‌افتد. کسب و کار هایی که استراتژیهای داخلی و خارجی متمرکز بر نوآوری را از طریق همکاری اتخاذ نمی‌کنند ، سرنوشت خود را از دست می‌دهند.

وجود لحظات بحرانی  ، علاقه به نوآوری را افزایش داده و استقرار راهبردهای جدید دیجیتالی شدن و همکاری را تسریع کرده است ، هنوز در برخی از بخش ها ، مواردی مانند ثبت یا ثبت اختراع و محدودیت های دسترسی ، تردیدهای خاصی وجود دارد. برای دستیابی به اطلاعات مهم در برخی از شرکتها ، در بخشهایی مانند داروسازی یا IT ، با موضوعاتی مانند دسترسی به منبع باز یا استقرار گسترده انواع خاصی از نرم افزارها.
با این حال ، در دراز مدت ، این تردیدها که اکنون کاملاً معتبر هستند ، به معنای انسداد جریان طبیعی است که کل اکوسیستم کسب و کار ها در آن حرکت می‌کند.

خواندن مقاله مرتبط
CRO چیست؟ بهینه سازی نرخ تبدیل چگونه انجام می‌شود؟

سرانجام ، نیازهای مشتری ها پس از بحران ها هرگز ثابت نمی‌مانند. ممکن است تفکر کارآفرینی راحت به نظر برسد ، اما بیشتر اوقات اینگونه نیست. بنابراین ، ایجاد روش های جدید برای ایجاد نوآوری باز می‌تواند انعطاف پذیری مورد نیاز را فراهم کند و در پایان ، از دوام کسب و کار اطمینان حاصل کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۸ از ۵
از مجموع ۱۰ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.