نوآوری باز (open innovation) و مزایای آن

نوآوری باز

نوآوری باز (open innovation) ، فرآیند مداوم همکاری و تبادل اطلاعات و منابع فناوری ، بین عوامل داخلی و خارجی کسب و کار ها است که از طریق آن ، این کسب و کار ها ضمن ایجاد ارزش جدید در بازارهای سنتی ، راه حل های جدید و بهتری را برای مشکلات کاربران پیدا می‌کنند.

بنابراین این یک روند غیرمتمرکز و مشارکتی و بدون محدودیت است که همیشه مبتنی بر روابط بلند مدت بازار است. علاوه بر این ، به تبادل مهارت های مکمل بین کسب و کار های مختلف نیاز دارد: استارتاپ ها ، کسب و کار های سنتی ، مجامع بزرگ و دانشگاه ها  و جایی که فناوری ، نقش اصلی را بازی می‌کند. هرچه خلاقیت و استفاده موثر از استعداد و دانش تخصصی بیشتر باشد ، نتایج بهتری برای کسب و کار به دست می‌آید.

شرکت های بزرگ در دنیا ، استراتژی ها و ساختارهای محکمی را برای نوآوری داخلی اتخاذ کرده اند که از بخش تحقیق و توسعه سنتی جدا شده اند و با حمایت از یک فرهنگ تجاری قوی مبتنی بر نوآوری پشتیبانی می‌شوند ، که به طور کلی با ایجاد یک نوآوری تخصصی ترویج می‌شود که همچنین با انتصاب CIO (مدیر ارشد نوآوری) یا CDO (مدیر ارشد دیجیتال) برای نظارت بر روند کار و فعالیت ها انجام می‌شود.

بر اساس این استراتژی های داخلی ، کسب و کار ها خط مشی خود را در زمینه نوآوری طراحی می‌کنند ، به عنوان مثال : سرمایه گذاری در یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر یا ایجاد یک برنامه شتاب دهی.
در حقیقت ، ۷۸٪ از شرکتهای بزرگ اروپایی ادعا می‌کنند که یک صندوق سرمایه گذاری شرکتی اختصاص داده شده برای سرمایه گذاری در استارتاپهای جدید دارند ، ۶۴٪ آنها در سال گذشته بین ۱ تا ۵ استارتاپ یا بیشتر سرمایه گذاری کرده اند. بعلاوه ، ۷۰٪ شرکتها برای پشتیبانی بیشتر از استارتاپ ها و تعهد فعال نسبت به آنها ، برنامه شتاب دهی ایجاد کرده اند.

در آخر ، ذکر این نکته جالب است که  استفاده و بدست آوردن فناوری های خارج از کسب و کار به عنوان نوآوری ورودی (Inbound Innovation) شناخته می‌شود و معمولاً بیشترین کاربرد در نوآوری را دارد. با این حال ، همیشه نیازی نیست که نوآوری از خارج باشد ، در بسیاری از موارد کسب و کار ها با بودجه و راهنمایی پروژه های درون سازمانی که توسط کارمندان با روحیه خلاقانه طراحی شده ، گاهی منجر به ایجاد یک استارتاپ می‌شوند که به دنبال آن استعدادهای داخلی مورد حمایت قرار می‌گیرند.

مزایای نوآوری باز

نوآوری باز

اصلی ترین مزایایی که کسب و کار ها در نوآوری باز می‌یابند :

 • با بهبود فرآیندهای تجاری ، روابط شرکت و کارمند و تجربه خود مشتری ، این یک مزیت رقابتی قابل توجه به کسب و کار ها نسبت به آنهایی که استراتژی های نوآوری باز را اتخاذ نمی‌کنند ، ارائه می‌دهد.
 • این مورد به طور قابل توجهی سودآوری کسب و کار را بهبود می‌بخشد.
 • نوآوری باز اجازه می‌دهد تا توسعه فناوری کسب و کار بسیار سریعتر و کارآمدتر باشد ، همیشه یک ذهنیت برنده ، با هدف پذیرفتن خطرات بالا و انعطاف پذیری بیشتری در برابر تغییر محیط به کسب و کار می‌دهد.
 •  یک تصویر واضح تر از نظارت بر موارد موفقیت و تجارت ایجاد شده در زمان واقعی در بازار است.
 • در رابطه با نکته قبل ، جالب است که از مدیریت دانش بنیان به عنوان یک شرط مقدم بودن در این زمینه یاد می‌کنیم و یک مزیت به این معنا که تا حد زیادی راهی برای مدیریت تصور محیط از یک کسب و کار معین است.
 • با مدل هایی مانند چالش ها ، مشارکت شرکت های نوپا یا ایجاد مشارکت درون سازمانی ، استراتژی نوآوری باز با سرعت و چابکی در حال توسعه پیشرفت می‌کند و در عین حال دسترسی آسان به متخصصان در بخش های مختلف در بسیاری از موارد به عضویت تیم نوآوری در می‌آیند یا از طریق مشارکت و مشاوره فرصت های شغلی را به شما می‌دهند.

نوآوری باز اکنون بیش از هر زمان دیگری ضروری است

بحران هایی مانند ویروس کرونا باعث شده همکاری بین کسب و کار ها بیش از هر زمان دیگری ضروری باشد و فعالیت را به نفع جامعه قبل از جستجوی منافع تجاری قرار دهد.

جامعه علمی کسب و کار ها ، سازمان ها و شرکت های نوپا خواستار به اشتراک گذاشتن داده های خود برای بهبود واکنش مشترک به بحران ها و تسریع روند بهبودی شده اند.

در سطح فنی ، همکاری گوگل و وزارت صنعت  قابل توجه است ، با توجه ویژه به بخش گردشگری اسپانیا ، با راه اندازی پلت فرم “Impulso Digital con Google” برای دیجیتالی کردن SME ها و کمک به بهبود اقتصادی صورت گرفت. براساس داده های کمیسیون اروپا ، تنها ۱۴ درصد از SME های اسپانیایی برنامه دیجیتالی سازی دارند.

علاوه بر این ، گوگل از “Google for Startups Campus Madrid” “Growth Academy: Traveltech” خود را به همراه UNWTO و EMEA راه اندازی می‌کند تا استارتاپ های مربوط به بخش گردشگری را ارتقا دهد و متخصصانی را در مهارت های دیجیتال آموزش دهد.

بنابراین ، گوگل ویژگی های جدیدی را در برنامه های کلاسیک خود مانند Maps و My Business اضافه کرده است ، به طوری که کسب و کار ها می‌توانند اطلاعات جالبی را به مصرف کننده اضافه کنند ، از جمله اینکه تهیه غذا در خانه یا کلاس های آنلاین ارائه می‌دهند.

از دیدگاه بهره وری و همکاری تجاری ، یکی از بهترین و نوآورانه ترین راه های ورود به پیشتازان فناوری ، رویدادهای هکاتون (Hackathon) است.

هکاتون

هکاتون Hackathon ، از ترکیب کلمات Hack و Marathon ، رویدادی است که یک یا دو روز طول می‌کشد ، جایی که راه حل های ابتکاری در یک یا چند موضوع خاص جستجو می‌شود.

شرکت کنندگان ، که ممکن است مشخصات مختلفی داشته باشند ، از دانشجویان دانشگاه در بخش STEM تا رهبران صنایع مختلف ، در تیم های کوچک و در یک محیط کار می‌کنند که خلاقیت و جستجوی راه حل های آزمایشی را تشویق می‌کنند ، که از طریق آن تیم ها مفاهیم جدیدی مانند ایده ها و نمونه های اولیه برای راه حل های بسیار نوآورانه متمرکز بر یک بخش خاص را ارائه می‌دهند.

هکاتون مزایای متعددی را ارائه می‌دهد ، از جمله:

 • آنها برای دیدن مشکلات مشترک از منظر غیرمعمول خدمت می‌کنند ، بنابراین راه حل هایی پیدا می‌کنند که هرگز به آن فکر نکرده باشید.
 • آنها یک فرهنگ هک ایجاد می‌کنند ، بر خلاقیت های غیر معمول ،  از لحاظ فنی و سرعت انجام کار تمرکز دارند.
 • سازماندهی آنها نسبتاً آسان است و از طریق ایده ها و استعدادها میانبر نوآوری هستند ، کسب و کار ها تیم تحقیق و توسعه خود را آورده و نمونه های اولیه را ارائه می‌دهند که واقعاً ۱۰۰٪ کار می‌کند.
 • در بسیاری از موارد ، خود شرکت ها از این رویدادها برای کشف و استخدام متخصصان جدید مستعد و صنعت استفاده می‌کنند.
 • آنها می‌توانند از طریق بازاریابی و رسانه ها چهره یک کسب و کار را بهبود بخشند.

 

نتیجه گیری

نوآوری باز یک شرط اساسی برای کسب و کار است که در رقابت و پیشگامی در هر بخش در سطح فناوری و عملیاتی اتفاق می‌افتد. کسب و کار هایی که استراتژیهای داخلی و خارجی متمرکز بر نوآوری را از طریق همکاری اتخاذ نمی‌کنند ، سرنوشت خود را از دست می‌دهند.

وجود لحظات بحرانی  ، علاقه به نوآوری را افزایش داده و استقرار راهبردهای جدید دیجیتالی شدن و همکاری را تسریع کرده است ، هنوز در برخی از بخش ها ، مواردی مانند ثبت یا ثبت اختراع و محدودیت های دسترسی ، تردیدهای خاصی وجود دارد. برای دستیابی به اطلاعات مهم در برخی از شرکتها ، در بخشهایی مانند داروسازی یا IT ، با موضوعاتی مانند دسترسی به منبع باز یا استقرار گسترده انواع خاصی از نرم افزارها.
با این حال ، در دراز مدت ، این تردیدها که اکنون کاملاً معتبر هستند ، به معنای انسداد جریان طبیعی است که کل اکوسیستم کسب و کار ها در آن حرکت می‌کند.

سرانجام ، نیازهای مشتری ها پس از بحران ها هرگز ثابت نمی‌مانند. ممکن است تفکر کارآفرینی راحت به نظر برسد ، اما بیشتر اوقات اینگونه نیست. بنابراین ، ایجاد روش های جدید برای ایجاد نوآوری باز می‌تواند انعطاف پذیری مورد نیاز را فراهم کند و در پایان ، از دوام کسب و کار اطمینان حاصل کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *