okr چیست و چه کاربردی دارد؟

okr چیست؟

اندرو گروو در زمان مدیرعاملی خود در اینتل سیستمی به نام اهداف و نتایج کلیدی (OKR) را توسعه و پیاده سازی کرد. در سال ۱۹۷۵ یک کارمند اینتل به نام جان دوئر در کلاس OKR شرکت کرد که توسط Grove تدریس می‌شد. جان به کار خود در یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر به نام Kleiner Perkins ادامه داد و در سال ۱۹۹۹ در استارتاپی به نام گوگل سرمایه گذاری کرد. جان دوئر ایده OKR ها را به بنیان گذاران گوگل معرفی کرد و آنها را در طول سال اول در سراسر شرکت پیاده سازی کردند. گوگل از ۶۰ کارمند به ۱۰۰۰۰۰ نفر رسید و امروز نیز از OKR استفاده می‌کند. John Doerr یک کتاب OKR منتشر کرده است “اندازه گیری آنچه مهم است:چگونه گوگل ، بونو و بنیاد گیتس با OKR ها جهان را به صدا درآوردند.”  OKR چارچوبی است که به کسب و کارها کمک می‌کند تا پیرامون اهداف شرکت متحد شوند. در این مقاله ، ما در مورد آنکه OKR چیست با جزئیات صحبت خواهیم کرد.

افزایش محبوبیت OKR در گوگل

این جان دوئر بود که در ابتدا OKR ها را در سال ۱۹۹۹ در گوگل معرفی کرد و آنها تاکنون از این روش استفاده کرده اند. در گوگل ، اهداف سه ماهه تا آنجا که ممکن است تعیین شده است تا مردم واقعاً برای موفقیت تلاش کنند. در عین حال ، هر هدف در مقیاس ۰ تا ۱ به راحتی نتایج کلیدی قابل اندازه گیری دارد .

اولین نکته مهم در مورد OKR این است که اگر بتوانید ۱۰۰٪ از تمام OKR های خود را در هر سه ماه بدست آورید ، هدف شما به اندازه کافی بزرگ نیست. OKR ها باید ساختار داشته باشند. در گوگل ، هر فرد و تیم اهداف خاص خود را دارد که به اهداف سطح بالاتری کمک می‌کند. این مورد کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که همه برای یک جهت واحد کار می‌کنند. اجرای OKR گوگل موفقیت چشمگیری داشت و همین امر انگیزه ایجاد سایر استارتاپ ها به ویژه در سیلیکون ولی برای شروع به کار روش OKR بود.

OKR چیست؟

OKR مخفف (Objectives and Key Results) اهداف و نتایج کلیدی است. اهداف می‌توانند اهداف گسترده کسب و کار  ، بخش یا یک شخص باشند. نتایج کلیدی اندازه گیری موفقیت آن هدف است. نتایج کلیدی باید اهداف SMART باشد.

OKR مجموعه اهداف گسترده برای آینده و اندازه گیری آن اهداف با معیارهای کلیدی است. برای قرار دادن آن در یک چشم انداز ، بیایید یک مثال OKR را مرور کنیم:

بیایید فرض کنیم می‌خواهیم برای سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ برای تیم فروش خود OKR تنظیم کنیم. اهداف می‌توانند مانند “رشد چشمگیر فروش” باشند. بنابراین برای اندازه گیری “افزایش چشمگیر فروش” باید به نحوی تعریف شود که واقعاً منظور ما از این کار چیست.

یکی از مواردی که ممکن است این افزایش چشمگیر فروش بدانیم ممکن است “افزایش ۱۰۰ درصدی فروش محصولات برای این سه ماهه” باشد. عامل دیگر برای تعریف این افزایش چشمگیر فروش ممکن است “افزایش درآمد مشاوره برای ۱۵۰٪ برای این سه ماهه” باشد. بنابراین در اینجا ما دو نتیجه به اصطلاح کلیدی خود را تعریف کرده ایم. بنابراین موفقیت هدف ما توسط ۲ معیار اصلی ما تعیین می‌شود. همانطور که می‌بینید ، اهداف می‌توانند اهداف گسترده و نامحسوس باشند. اما نتایج کلیدی باید مشخص ، قابل اندازه گیری ، عملی ، قابل دستیابی و با زمان محدود (SMART) باشد.

به عنوان یک تعریف دیگر برای OKR ، می‌توان گفت که این یک ابزار تعیین هدف است که توسط تیم ها ، افراد یا شرکت های مختلف از جمله استارتاپ های کوچک تا شرکت های بزرگ برای تعیین اهداف چالش برانگیز و بلند پروازانه با نتایج قابل اندازه گیری استفاده می‌شود. برخی از شرکتهایی که از OKR استفاده می‌کنند: گوگل ، اینتل و آمازون هستند. هدف از روش OKR اتصال اهداف شرکت ، تیم و شخصی به نتایج قابل اندازه گیری است در حالی که همه اعضای تیم و رهبران در یک جهت واحد کار می‌کنند.

اندرو گروو که با اینتل کار کرده بود ، فرایند توسعه OKR ها برای تبدیل شدن به امروز را انجام داده است. همچنین مردم او را به عنوان پدر روش OKR می‌شناسند . جان دوئر ایده اصلی اندرو گروو برای OKR را مانند کلمات زیر بیان کرد.

هدف چیست؟

هدف یک گام برای رسیدن به دستاوردی است که توسط یک فرد یا یک کسب و کار تعیین شده است. با تعیین یک هدف ، سازمان و تیم شما یک جهت واحد خواهند داشت. به عبارت دیگر ، اهداف ، نقاط عطفی هستند که به ما کمک می‌کنند تا به مقصد خود برسیم.

اهداف به طور کلی گسترده هستند ، به این معنی که می‌توانند مواردی مانند “دستیابی به رضایت ممتاز مشتری” یا “کاهش قابل ملاحظه نرخ تبدیل” باشند. یکی از مزایای خوب اهداف این است که به راحتی می‌توان آنها را به خاطر آورد. بنابراین وقتی اهدافی مانند “بهبود مهارت های ارتباطی” یا “یادگیری زبان برنامه نویسی رایانه ای جدید” را دارید ، به خاطر سپردن و تمرکز بر روی آنها واقعاً آسان است.

نتیجه کلیدی چیست؟

نتیجه کلیدی (Key Result) متریک با یک مقدار شروع شده و یک سری اقدامات به سمت یک هدف برای پیشرفت است. بنابراین ، آنها نظارت بر پیشرفت را برای کارمندان و هدایت آنها آسان می‌کنند. مولفه اصلی در اینجا موفقیت قابل اندازه گیری است. از آنجا که گفته های کلی درباره پیشرفت و توسعه ذهنی می‌باشد ، در توصیف وضعیت دستیابی به هدف به اندازه کافی موفق نیستند. نتایج کلیدی باید خاص باشد سازمان هایی که با موفقیت از OKR ها استفاده کرده اند می‌بینند که آنها هنگام تهیه اهداف و نتایج اصلی خود از زبان خاصی استفاده می‌کنند که برای همه کارمندان آنها مشترک است. نتایج کلیدی باید خاص ، قابل اندازه گیری ، عملیاتی ، قابل دسترسی و دارای زمان محدود باشد (معروف به SMART).

خواندن مقاله مرتبط
اسکرام چیست؟ تعریف متدولوژی اسکرام (scrum)

در دنیای امروز ، شرکت هایی مانند Linkedin ، Twitter ، Oracle از OKR استفاده می‌کنند. نه تنها به تعیین اهداف ، سازگاری در شرکت کمک می‌کند بلکه به OKR اجازه می‌دهد تا کسب و کار ها پیشرفت و تعیین اهداف را در سراسر شرکت دنبال کنند. به عبارت دیگر ، OKR در واقع یک استراتژی و اهداف را برای سازمان ها و تیم ها در یک زمان خاص ارائه می‌دهد. در نتیجه ، OKR مرجعی ارائه می‌دهد تا ببیند آنها در دستیابی به اهداف چقدر خوب عمل کرده اند.

مزایای OKR چیست؟

مزایای okr چیست؟

رویکرد OKR یک چارچوب روشن و ساده برای تعیین اهداف فراهم می‌کند. هنگامی که یک OKR آماده می‌شود ، با تجسم یک هدف با یک نشانه قابل مشاهده است. در پایان روز ، شرکت و کارمندان آن بسته به محل اقامت خود می‌توانند موفقیت خود را بسنجند. بیایید نگاهی به مزایای استفاده از OKR در شرکت شما بیندازیم.

تمرکز
شما می‌توانید اهداف را بر اساس کارمندان ، ادارات و شرکت ها تعیین کنید. و همه باید اهداف را در کانون توجه خود نگه دارند. بنابراین ، همه می‌دانند که در بازه زمانی مشخص چه کاری انجام دهند و کار خود را بر این اساس تنظیم می‌کنند.

چابکی
چرخه های هدف کوتاه تر ، امکان تنظیم سریعتر و سازگاری بهتر با تغییر ، افزایش نوآوری و کاهش خطرات و ضایعات را فراهم می‌کند.

هم ترازی
استفاده از OKR های مشترک باعث بهبود همکاری بین تیم های مختلف ، حل وابستگی های متقابل و یکپارچه سازی طرح های رقیب می‌شود.

 ارتباطات شفاف
تیم هرگز انتظارات شرکت را با یک داشبورد اولویت هدف ساده و همچنین در چگونگی کمک به آنها ، سوء تفاهم ایجاد نخواهد کرد.

تعامل و کارایی
وقتی افراد با یک هدف درگیر روند شوند ، به نتایج برجسته ای می‌رسند.

نظارت بر
از آنجا که OKR یک روش انعطاف پذیر است ، پیشرفت به دست آمده اغلب به صورت هفتگی کنترل می‌شود.

شفافیت
شفافیت یکی از سودمندترین ویژگی های OKR است. با ارائه گفتگو و روشن کردن اهداف سازمان ، هدف در هر سطح تعیین شده جای خود را در داشبورد زمان واقعی می‌گیرد ، بنابراین می‌تواند برای کارمندان در تمام سطوح استفاده شود.

OKR مخفف چیست؟

OKR مخفف (Objectives and Key Results) اهداف و نتایج کلیدی است . یعنی یک هدف به شما می‌گوید که کجا بروید و یک نتیجه کلیدی به شما اطلاع می‌دهد که آنجا هستید یا نه. OKR شامل یک هدف و حداکثر ۵ نتیجه کلیدی است.

با استفاده از OKR ها ، که می‌تواند هفتگی ، ماهانه یا سالانه تعیین شود ، می‌توانید اهداف خود را تنظیم کرده و بر آن نظارت کنید و جاده پوشیده شده در مسیر رسیدن به مقصد را مشاهده کنید.

هدف اصلی OKR دستیابی به نتایج قابل اندازه گیری از طریق همسو سازی اهداف فردی و تیمی با اهداف شرکت یا سازمان است.

KPI مخفف چیست؟

KPI مخفف  (Key Performance Indicator) شاخص عملکرد کلیدی  است . این شاخصی از تلاشهای انجام شده برای هدف مشخص است. این شما را در تعیین اهداف و آنچه می‌توانید برای رسیدن به آنها انجام دهید راهنمایی می‌کند. علاوه بر این ، KPI ها کنترل مسیر رسیدن به هدف را فراهم می‌کنند.

KPI دو نوع است: KPI سطح بالا و KPI سطح پایین . در حالی که KPI سطح پایین مربوط به بخشهای درون کسب و کار است ، KPI سطح بالا بر عملکرد کل کسب و کار تمرکز می‌کند.

تفاوت بین OKR در مقابل KPI چیست؟

اهداف KPI نشان دهنده نتایج تلاش های بزرگ پروژه های در حال انجام است. از طرف دیگر ، OKR ها نباید خیلی آسان و غیرقابل دسترسی باشند. به عبارت دیگر ، دستیابی به آنها آسان نیست ، اما وقتی به اهداف می‌رسیم ، آنها عواملی هستند که با افزایش انگیزه تیم و شرکت رشد را تحریک می‌کنند.

عمق OKR بیشتر از KPI است و چارچوب بهتری را برای اتخاذ پروژه های جدید ، مشاغل ، حتی جهت های جدید برای تجارت شما فراهم می‌کند.

OKR مقابل KPI مقایسه است به عنوان های مختلف به عنوان گچ و پنیر حتی اگر آنها هر دو حاوی کلید، اما یکی ترکیبی است که شامل دیگر است. به دلیل دامنه مکمل ، OKR ها و KPI همراه طبیعی هستند.

برای نشان دادن  تفاوت بین KPI و OKR ، می‌توانید KPI ها را تجربه هایی در مسیر موفقیت بدانید . فرض کنید شما یک شرکت تازه تاسیس راه اندازی کرده اید. شما باید بروید و راه های زیادی را امتحان کنید تا به رشد مورد نظر خود برسید ، و البته این جاده ها می توانند به موفقیت یا شکست منجر شوند. با این حال ، شکست ها در واقع ابزاری هستند که اساس موفقیت را تشکیل می‌دهند. اما مسلماً مستقیماً آن را نمی‌آورند. به عبارت دیگر ، رشد نهایی با استفاده از OKR ها بر اساس تجربیات ذخیره شده در KPI حاصل می شود.

از این رو ، در نتیجه ، در حالی که KPI برای نظارت بر روند استفاده می‌شود ، OKR ها با ارائه راه حل های دقیق مشکلات را حل می‌کنند.

OKR چارچوبی برای تعریف و پیگیری اهداف تجاری و نتایج آنها است. اهداف ، مقاصدی هستند که سازمانها می‌خواهند به آن برسند و نتایج کلیدی ، معیارهایی با یک مقدار شروع و یک مقدار هدف است که پیشرفت به سوی یک هدف را اندازه گیری می‌کند. نتایج کلیدی باید توصیف کند که چگونه هدف را به سرانجام می‌رسانید و اینکه آیا در مسیر ، عقب هستید یا در معرض خطر عدم تحقق یک هدف هستید را اندازه گیری می‌کند.

قبل از تنظیم OKR ها ، چشم انداز ، مأموریت و ارزش شرکت باید تجدید نظر شود. به طور کلی ، OKR ها باید به صورت فصلی تنظیم شوند. برای تعامل صحیح کارمندان ، اعلام حضور در هفته یک عمل خوب  است . OKR ها برای عملکرد کارمندان استفاده نمی‌شوند بلکه به جای انگیزه دادن به آنها برای دستیابی به اهداف ترسیم شده مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی ، ابتدا OKR های شرکت تنظیم می‌شوند. پس از آن ، می‌توان OKR ها را با سایر اعضای سازمان به اشتراک گذاشت. بخش ها می‌توانند OKR های خود را تعیین کنند. این OKR ها می‌توانند کاملاً با OKR های شرکت مطابقت داشته باشند یا ممکن است به طور غیر مستقیم از OKR های شرکت پشتیبانی کنند.

خواندن مقاله مرتبط
چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم و بیاموزیم ؟

برنامه ریزی OKR

OKR یک روش محبوب است که برای برنامه ریزی و نظارت بر اجرا استفاده می‌شود. این شامل تعیین اهداف همراه با تعریف نتایج کلیدی است.

در چارچوب کلی OKR ، دارای ۶ قسمت به شرح زیر است:

 • بیانیه ماموریت
 • ارزشهای شرکت
 • OKR های بلند مدت شرکت
 • OKR های کوتاه مدت
 • OKR های کوتاه مدت سازمان
 • OKR های کوتاه مدت فردی

الگوی OKR چیست؟

اگر مشاغلی دارید که هدفتان بهبود است ، بهتر است برای رسیدن به نقاط بالاتر ، اهداف و چند نتیجه اساسی تعیین کنید. هدف بزرگ باعث می‌شود کارمندان توانایی واقعی خود را کشف کنند. این بدان معناست که تجارت می‌تواند جلوتر برود. برای سازماندهی اهداف تعیین شده و پیگیری پیشرفت آنها ، معمولاً از الگوهای OKR استفاده می‌شود.

چرا باید از الگوی OKR استفاده کنید؟

افراد حرفه ای از چندین روش برای تعیین اهداف و مدیریت روند خود استفاده می‌کنند. به عنوان مثال ، می‌توانید از کاغذ و قلم برای نوشتن اهداف و نتایج کلیدی خود استفاده کنید و به نظر می‌رسد این روش ساده ترین ‌روش باشد. اما  اگر تعداد زیادی کارمند داشته باشید و کارمندان شما نیز اهداف زیادی داشته باشند ، چه می‌کنید؟

برای کوتاه کردن زمانی که برای تنظیم الگوی OKR صرف می‌شود ، از یک کاربرگ اکسل استفاده کنید. الگوی OKR همچنین می‌تواند به عنوان داشبورد برای پیگیری هر یک از اعضای تیم شما استفاده شود.

در پایان ، شما باید از الگوی OKR برای موارد زیر استفاده کنید:
 • هدف واحد خود را در یک مکان پیگیری کنید.
 • پیشرفت هر نتیجه کلیدی را برای هر یک از اعضای تیم نظارت کنید.
 • مشاهده پیشرفت واقعی در یک نگاه
 • کل پیشرفت متوسط ​​در مقابل پیشرفت مورد نظر را در یک صفحه گسترده مشاهده کنید.

نرم افزار OKR

نرم افزار OKR بهره وری کلی و وفاداری کارکنان را بهبود می‌بخشد. این کمک می‌کند تا با فرهنگ شفافیت و دستاورد مشترک به همه کمک شود تا دیگران با تلاش موفقیت سازمان را دنبال کنند و از آن پشتیبانی کنند. با در نظر گرفتن همه موارد ، OKR که یک رویکرد محبوب در مدیریت هدف است ، یک چارچوب مشترک برای کارمندان ، ادارات و شرکت ایجاد می‌کند تا استراتژی های خود را برای کسب و کارها تحقق بخشند.

 با استفاده از ابزار OKR می‌توانید ؛
 • چشم انداز و مأموریت خود را تعیین کنید.
 • اهداف کسب و کار  و نتایج کلیدی خود را تعیین کنید.
 • به ادارات و افراد خود اجازه دهید OKR های خود را تنظیم کنند.
 • ماهانه ، سه ماهه و سالانه OKR های جدید را ردیابی ، ارزیابی و تنظیم کنید.

شما می‌توانید از نرم افزار Corvisio OKR  برای تیم های خود یا کسب و کار خود استفاده کنید.

۷ سوال برتر درباره OKR
okr چیست؟

۱) اهداف و نتایج کلیدی OKR چیست؟

OKR یک فرآیند ساده برای تعیین اهداف کسب و کار ، گروه ، تیم و اهداف فردی و اتصال هر هدف با ۳-۵ نتیجه اصلی قابل اندازه گیری است.

۲) مزایای اصلی OKR چیست؟

مزایای اصلی OKR عبارتند از:

 • نظم ، تمرکز و اولویت بندی
 • ارتباط و همسویی در تیم یا شرکت خود را پاک کنید
 • اندازه گیری موفقیت شما

۳) چگونه می‌توان OKR ها را تنظیم کرد؟

 1. برای سه ماهه یا سال آینده اهداف را تعیین کنید.
 2. نتایج کلیدی قابل اندازه گیری را تنظیم کنید.
 3. هر هفته پیشرفت OKR خود را اعلام کنید.
 4. نتایج را اندازه گیری کنید.
 5. بازخورد بدهید

۴) هنگام شروع کار با تنظیم OKR از چه مواردی باید جلوگیری کرد؟

 • لیست کردن اهداف بسیار زیاد
 • عدم نگهداری معیارها از اهداف.
 • عدم درج کل تیم شما در روند OKR.

۵) چه شرکت هایی از قبل از OKR استفاده می‌کنند؟

۶) چه زمانی باید استفاده از OKR را شروع کنم؟

پس از اجرای چارچوب OKR ، استفاده از آن به صورت فصلی خوب است. در صورت لزوم می‌تواند سالانه یا ماهانه نیز استفاده شود.

۷) اگر از KPI استفاده کنم ، آیا هنوز هم می‌توانم از OKR استفاده کنم؟ نتایج کلیدی چه تفاوتی با KPI دارند؟

اگر با KPI کار می‌کنید و می‌خواهید به OKR منتقل کنید ، این کار برای کسب و کاری که تاکنون با KPI کار نکرده است آسان تر خواهد بود. شما فقط باید KPI های خود را برای قالب OKR تطبیق دهید.

هدف از OKR چیست؟

تعریف “OKR” “اهداف و نتایج کلیدی” است. این یک ابزار تعیین هدف مشترک است که توسط تیم ها و افراد برای تعیین اهداف چالش برانگیز و بلند پروازانه با نتایج قابل اندازه گیری استفاده می‌شود. OKR ها نحوه پیگیری پیشرفت ، ایجاد همسویی و تشویق مشارکت در مورد اهداف قابل اندازه گیری است.

چگونه OKR های خوبی تنظیم ‌کنیم؟

 • اهداف خود را ساده نگه دارید.
 • خاص باشید
 • اهداف خود را فهرست کنید.
 • قابل اندازه گیری باشد.
 • بیش از ۵ نتیجه اصلی تنظیم نکنید.
 • روند OKR و موفقیت خود را پیگیری کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۰ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *