بخش بندی بازار (Market Segmentation) چیست؟

بخش بندی بازار

بخش بندی بازار (Market Segmentation) استراتژی است که به وسیله آن شما گروه بزرگی از مشتریان را با نیازهای متفاوت ( گروه ناهمگن ) در نظر می‌گیرید و آن را به زیر گروه های مشتری علاقه مند ، نیازمند و نیاز های مشابه بخش بندی می‌کنید.

این زیرگروه ها نه تنها باید شامل افرادی با علایق مشابه باشند بلکه باید به محرک های بازاریابی که دریافت می‌کنند نیز واکنش مشابه نشان دهند.

هدف این است که بهترین قسمت بازار را که دارای بیشترین فرصت است را از بازار کامل ، برای بازده بهتر یا پتانسیل رشد بیشتر انتخاب کنید.

با توجه به اینکه شما به عنوان یک شرکت نوپا به احتمال زیاد منابع محدودی دارید ، به دو دلیل اگر تمرکز تلاش خود را بر روی یک گروه هدف قرار دهید ، نتیجه مثبت بهتری خواهید داشت:

می‌توانید خیلی سریعتر مشتری پیدا کنید و تصمیم بگیرید
اگر نتوانید در یک بازار معین موفق شوید ، باز هم وقت و منابع کافی برای آزمایش بازارهای دیگر خواهید داشت زیرا سریع اقدام کردید. در حقیقت بخش بندی مشتری در مرحله اول هنگام تکمیل بوم مدل ناب خود برای شروع کار خود است.

بخش بندی بازار (Market Segmentation) چرا مهم است؟

بخش بندی بازار به شما کمک می‌کند پیام بازاریابی خود را برای جذب و تبدیل مشتریانی که بیشترین علاقه را به محصول شما دارند ، شخصی سازی کنید.

“۷۹٪ سازمانهایی که از اهداف درآمد خود فراتر رفته اند ، یک استراتژی شخصی سازی مستند دارند.” Montate

تقسیم بندی بازار همچنین به شما کمک می‌کند تا موارد زیر را ایجاد کنید:

 • کمپین های بازاریابی بسیار هدفمند
 • روش های مقرون به صرفه تر برای دستیابی به مشتریان
 • بهبود حفظ مشتری
 • افزایش سودآوری
 • آماده سازی برای ورود به بازارها

این مسئله به همان اندازه انتخاب مشتری مناسب است که انتخاب شخصی نباید روی آن تمرکز داشته باشد. بنابراین بخش بندی بازار به شما کمک می‌کند تا بر استراتژی بازاریابی و تلاش های مشتری برای جذب متمرکز کنید.

مطالعه ای که توسط انجمن بازاریابی آمریکا در مجله بازاریابی انجام شده است ، توضیح می‌دهد که در واقع ، این یک استراتژی مدیریتی است که بر رفتار گروه ها ، نه افراد منفرد متمرکز است.

این مثال را بررسی کنید:

Mint.com به عنوان نمونه بخش بندی بازار هنگامی که شروع به کار کرد ، آنها بخشهای زیادی از بازار را داشتند که می‌توانستند از محصول استفاده کنند:

نمونه ای از تقسیم بندی بازار
نمونه ای از market-segmentation

والدین ، ​​صاحبان مشاغل ، دانشجویان ، فارغ التحصیلان تازه وارد ، مدیران و غیره

از بیرون ممکن است به نظر برسد “عالی است که من همه این افراد را مجاب می‌کنم از محصول من برای اندازه بالقوه بازار بیش از ۱ میلیارد دلار استفاده کنند!”

اما Mint فهمید که تقریباً غیرممکن است که بازار همه این افراد بدون مشخص کردن ارزش پیشنهادی برای محصولشان و گفتن جملاتی مانند: “نرم افزار مالی شخصی برای همه!” امکان پذیر نیست.
آنچه آنها انجام دادند ، تراشیدن بخشی از بازار کامل بود.

به عنوان مثال Mint.com در بخش بندی بازار جمعیتی : بخش ایده آلی که آنها با آن شروع کردند جوانان ۲۲ تا ۳۵ ساله بودند.

با این حساب ، جمله اول را با موارد زیر مقایسه کنید: “نرم افزار مالی که هزینه های شما را مدیریت می‌کند تا شما را به سمت شروع سفر میلیونر شدن خود در ۲۰ سالگی سوق دهد!”

ببینید چگونه فوق العاده خاص بودن با بخش بندی بازار به شما کمک می‌کند محصول یا خدمات خود را به طور موثرتری بفروشید؟

بنابراین سوال این است: چگونه می‌توانید مشتریان را با هم گروه بندی کنید ، یعنی آنها را بخش بندی کنید؟

مبانی بخش بندی بازار

می‌توانید از هر مشخصه یا متغیری که دوست دارید برای بخش بندی بندی مشتریان در یک گروه استفاده کنید. اما نکته مهم ایجاد مجموعه ای از شخصیت ها است که متناسب با محصول شما باشد و به شما امکان پیدا کردن داده های عملی را پیدا کند که تجارت شما را به جلو سوق می‌دهد.

خواندن مقاله مرتبط
 طراحی رفتار (Behavioral design) چیست؟

به عبارت دیگر ، شما یک ویژگی “پایه” مناسب برای گروه خواهید داشت. این ویژگی پایه تفاوت بین اعضای یک گروه مشتری را به حداقل می‌رساند و اختلافات را بین گروه های مشتری جداگانه افزایش می‌دهد.

معیارهای برای مشخصه پایه است که باید درنظر بگیرید:

 • قابل شناسایی
 • قابل توجه
 • پاسخگو
 • قابل اجرا
 • پایدار

۴ نوع متداول بخش بندی بازار

۱) بخش بندی بندی روانشناختی و سبک زندگی

این بخش بندی داده های مخاطب مشتری با کیفیت را فراهم می‌کند. این بینش در مورد اینکه چرا مشتریان کاری را که انجام می‌دهند ، تعریف شده است.

بهترین راه برای جمع آوری داده های روانشناختی ملاقات حضوری مشتری و یادگیری آنچه آنها می‌خواهند است. اما شما همچنین می‌توانید از ابزارهای تجزیه و تحلیل اجتماعی ، تجزیه و تحلیل وب سایت ، شرکت های تحقیقات بازار در میان گزینه های دیگر استفاده کنید.

بخش بندی بندی روانشناختی شامل یافتن مشتری است:

 • فعالیت ها
 • منافع
 • آرزوها و انگیزه ها
 • اعتقادات و ارزشها
 • نظرات
 • مواردی که آنها آرزو می‌کنند
 • محرک های احساسی

از نمونه های بخش بندی بازار روانشناختی بیایید Walmart را مثال بزنیم.

نمونه از market segmentation

والمارت چه کسی را هدف قرار می‌دهد؟ افراد با درآمد متوسط و خانواده ها

ارزش ها و اعتقادات آنها در مورد امور مالی صرفاً پس انداز پول است. در نتیجه Walmart از شعارهایی مانند “قیمت های بی نظیر” و “پیشنهادات ویژه آنلاین با تخفیف” استفاده می‌کند.

۲) بخش بندی جمعیتی

این تقسیم بندی بر اساس متغیرهایی مانند سن ، جنسیت ، درآمد ، تحصیلات ، وضعیت تأهل ، اندازه خانواده ، شغل ، مذهب و قومیت است. به طور کلی ، این شکل از بخش بندی از ترکیبی از متغیرهای جمعیتی استفاده می‌کند.

نمونه ای از تقسیم بندی بازار جمعیتی

نمونه بخش بندی بازار

Tinder کدام بخش جمعیتی را برای بخش بندی بازار خود انتخاب کرد؟ هنگامی که آنها شروع به کار کردند ، یک گروه سنی بسیار خاص (دانشجویان دانشگاه) را هدف قرار دادند.

این جایی بود که آنها تمام انرژی خود را متمرکز کردند تا زمانی که به تصویب جریان اصلی رسیدند. امروز Tinder دارای بیش از ۵۰ میلیون کاربر (و نه همه دانشجویان دانشگاه) و ارزش ۱۰ میلیارد دلار است.

۳) تقسیم بندی رفتاری

همانطور که از نام آن پیداست ، مشتریان را براساس رفتارهای مشاهده شده گروه بندی می‌شوند. این موارد شامل موارد زیر است:

 • پاسخ مشتریان به قیمت
 • مکانی که آنها خرید می‌کنند.
 • وضعیت کاربر (کاربر جدید ، برگشت دهنده ، کاربر فعلی و غیره)
 • جایی که آنها ملاقات می‌کنند و اطلاعات خود را دریافت می‌کنند (بصورت آنلاین و آفلاین)
 • فرکانس خرید ، مناسبت ها
 • وفاداری خریدار

نمونه ای از بخش بندی بازار رفتاری
بازگشت به مثال Mint.com که قبلاً اشاره کردیم. به یاد دارید که آنها جوانان ۲۲ – ۳۵ ساله را هدف قرار دادند؟

اما آیا متوجه شدید که چگونه آنها متغیر رفتاری را به تقسیم بندی بازار خود اضافه کردند؟
آنها زیرکانه فهمیدند که همه مشتریان این گروه عادات یکسانی ندارند.

بنابراین آنها همچنین مشتریانی را هدف قرار دادند که از قبل از بانکداری آنلاین استفاده می‌کنند تا بازار هدف ایده آل خود را محدود کنند و حتی از ویژگی های خاص تری برخوردار شوند.

۴) تقسیم بندی جغرافیایی

مشتریان بر اساس موقعیت مکانی خود به گروه ها طبقه بندی می‌شوند. بنابراین این موارد شامل موارد زیر است:

 • شهر
 • کشور
 • منطقه اقلیمی
 • اندازه محل

نمونه ای از بخش بندی بازار جغرافیایی

True Temper شرکتی است که تجهیزات بیل زدن برف را تولید می‌کند. در نتیجه آنها مشتریان هدف خود را بر اساس مناطقی که برف در آنها می‌بارد تقسیم بندی می‌کنند ، زیرا مشتریان در دمای گرمتر هیچ استفاده ای از محصول نمی‌کنند.

بنابراین ما می‌دانیم بخش بندی بازار چیست و برای شناسایی بخش ایده آل بازار خود به یک ویژگی اساسی احتیاج داریم و انواع مختلف تقسیم بندی را که می‌توانیم برای انجام کار استفاده کنیم.

خواندن مقاله مرتبط
تفاوت ویژگی و مزیت در محصول چیست؟

نتیجه گیری

عدم تمرکز بر روی یک بخش خاص از بازار منجر به اتلاف منابع و زمان با ارزش می‌شود. این بخشی از استراتژی مدیریت شما است که به ایجاد پیام های متمرکز بازاریابی ، افزایش رقابت و نفوذ سریعتر در بازار کمک می‌کند.

با یک رویکرد واگرایی طوفان فکری شروع کنید و سپس به بالاترین بخشهای بالقوه مشتری را فیلتر کنید. بر اساس پاسخ مشتری ، بخشی را انتخاب کنید که بیشترین دستاورد را برای شما داشته باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.