مدل کسب و کار دنباله دار و نمونه‌هایی از آن

مدل کسب و کار دنباله دار

مدل کسب و کار دنباله دار ، فروش طیف گسترده ای از محصولات به بازار هدف متمرکز است که به صورت جداگانه فروش بسیار کمی دارند اما در مجموع حجم فروش بالایی را ایجاد می‌کنند.

امروزه ، موتورهای جستجو این امکان را برای مصرف کنندگان فراهم کرده اند که هر چیزی را که می‌خواهند در سراسر جهان پیدا کنند ، مهم نیست که علایق و سلیقه آنها چقدر خاص است. در عین حال ، رسانه های هدفمند آنلاین ، دسترسی به مشاغل تخصصی را از طریق فیلترهای جمعیت و رفتارشناسی ، برای مصرف کنندگان خود آسان کرده اند.

قبل از شبکه جهانی اینترنت ، این ارتباط بسیار دشوار بود ، بنابراین فروش کالاهای بازار هدف متمرکز برای کسب و کار ها جذاب نبود.

اما ، به محض اینکه اینترنت به یک ابزار فروش قوی و سودآور تبدیل شد ، این واقعیت تغییر کرد و این محصولات بازار هدف متمرکز ، توانستند نوع جدیدی از مدل کسب و کار را توسعه دهند: مدل دنباله دار.

فهرست

مدل دنباله دار چیست؟

برای درک بهتر مفهوم مدل دنباله دار ، اجازه دهید مدل خرده فروشی رایج را بررسی کنیم. به طور کلی ، مشاغل بر بازاریابی و فروش تعداد کمی اقلام محبوب سودآور تمرکز دارند.

مدل کسب و کار دنباله دار برعکس عمل می‌کند و بر فروش تعداد زیادی از اقلام منحصر به فرد به بازار هدف تمرکز دارد. این مشاغل محصول پرفروشی ندارند . آنها چندین محصول یا خدمات را به سختی برای مصرف کنندگان مختلف جستوجو می‌کنند.

عبارت دنباله دار توسط کریس اندرسون ، نویسنده انگلیسی-آمریکایی و سردبیر سابق مجله Wired ، در سال ۲۰۰۴ مطرح شد. او تاکید کرد که وقتی یک فروشگاه دارای کانال توزیع بزرگ است ، می‌تواند محصولات کم تقاضا را به بازار عرضه کند.

اندرسون بر اساس منحنی که این نوع اقتصاد بر روی نمودار ترسیم می‌کند ، این نام را به این مدل کسب و کار داد. فرهنگ خرید فعلی ما به طور فزاینده ای از محصولات و بازارهای سنتی (ابتدای منحنی) به تقاضای چندین محصول مختلف در طول منحنی (دنباله دار) منتهی می‌شود.

مدل کسب و کار دنباله دار

به گفته اندرسون ، محصولات سنتی در ابتدا به تعداد زیادی فروش ، اما با هزینه اولیه بسیار بالا می‌رسند. از طرف دیگر ، محصولات مدل کسب و کار دنباله دار برای مدت طولانی با هزینه توزیع و تولید پایین در بازار باقی می‌مانند. همانطور که در بالا ذکر شد ، این اقتصاد دنباله دار از طریق اینترنت تسهیل می‌شود ، جایی که مشتریان و مشاغل می‌توانند یکدیگر را پیدا کنند ، صرف نظر از اینکه در کجا هستند.

به خصوص هنگامی که صحبت از محصولات آنلاین می‌شود که فضای ذخیره سازی فیزیکی زیادی را طلب نمی‌کنند که در اینصورت هزینه های جذب ، تولید و توزیع مشتری نیز به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

eBay یک مثال مشهور از مدل کسب و کار دنباله دار است زیرا این پلت فرم محصولات فروشندگان را به فروش می‌رساند و مقادیر کمی از اقلام خاص را برای خریدارانی که به دنبال محصولات خاص هستند ، بازاریابی انجام می‌دهد.

سوددهی مدل کسب و کار دنباله دار چگونه است؟

سوددهی این مدل کسب و کار به شدت با کاهش هزینه های بازاریابی و توزیع و همچنین همراه با سهم زیادی از افراد است که به دنبال محصولات یا خدمات منحصر به فرد هستند.

ویژگی های مدل کسب و کار دنباله دار


هزینه های پایین تر

شاید بتوان گفت که هزینه های پایین ، ویژگی اصلی این مدل کسب و کار است. اقتصاد کنونی ، به ویژه با ظهور اینترنت ، امکان متمرکز کردن انبارها را به جای داشتن زنجیره های خرده فروشی بزرگ ، ممکن ساخته است. بنابراین ، هزینه ذخیره سازی در این صورت کاهش می‌یابد.

خواندن مقاله مرتبط
okr چیست و چه کاربردی دارد؟

در محصولات آنلاین که نیازی به فضای فیزیکی ندارند (در صورت لزوم حداکثر برخی از سرورها) ، هزینه های ذخیره سازی می‌تواند صفر باشد.

و همین امر در مورد توزیع و تدارکات صادق است. فروشگاههای کمتر و امکانات کمتر به معنی هزینه کمتر است. باز هم ، وقتی صحبت از محصولات آنلاین می‌شود ، تقریباً هزینه نزدیک به صفر در مقیاس بی نهایت دارد.

در بازاریابی چطور؟  فروشگاه های اینترنتی قادر به نمایش حجم زیادی از محصولات هستند. علاوه بر این ، این کسب و کار ممکن است در تبلیغات سرمایه گذاری کند ، زیرا می‌داند که این سرمایه گذاری مخاطبان اصلی خود را هدف قرار می‌دهد.

مشارکت گسترده مردم

ما می‌توانیم گوگل را جامعه ای از افراد و کسب و کارها بدانیم که در ایجاد پایگاه داده عظیم ، ایجاد و پیوند محتوا در وب مشارکت دارند. این راهی است که مصرف کنندگان می‌توانند هر آنچه را که بدنبال آن هستند پیدا کنند.

هوش داده

بر اساس هوش مصنوعی ، سرویس‌ ها داده ها را برای تقویت توصیه ها و توسعه محصول جمع آوری می‌کنند.

سرویس‌های توصیه کننده می‌توانند به جای ارائه اقلام یکسان به همه افراد ، محصولات ناشناخته بازار هدف متمرکز ای را انتخاب کنند که متناسب با ترجیحات مشتری است. برای مثال ، هنگامی که خرده فروشان خریدهای دیگری را بر اساس آنچه مشتری قبلا خریداری کرده است یا در رسانه ها بازدید کرده است ، می‌توان از آن داده ها استفاده کرد.

همچنین در زمینه توسعه محصول به خوبی کار می‌کند. با توجه به علایق مردم ، تولیدکنندگان  می‌توانندکالاهایی را تولید کنند که مخاطبین مختلف را هدف قرار می‌دهد. به همین دلیل است که آمازون ، برچسب خاص خود را راه اندازی کرده است و همچنین Netflix که نحوه ایجاد محتوای جدید را ایجاد کرده است.

بوم مدل کسب و کار دنباله دار

بوم مدل کسب و کار دنباله دار

نکات کلیدی مدل کسب و کار دنباله دار

  • موتورهای جستجو  به مصرف کنندگان این امکان را داده است تا محصولات خاصی را پیدا کنند.
  • محصولات بازار هدف متمرکز را می‌توان در هر کجا که باشد یافت و به آنها دسترسی پیدا کرد.
  • مشتریان می‌توانند محصولاتی را کشف کنند که هرگز تصور نمی‌کردند در دسترس باشند.
  • تدارکات و هزینه های انبار کاهش می‌یابد.
  • رقابت به دلیل بازار پراکنده کاهش می‌یابد.
  • محصولات آنلاین به ویژه در این مدل کسب و کار ، سودمند هستند.

این مدل کسب و کار تحول واقعی در اقتصاد ایجاد کرده است که نشان می‌دهد محصولات و خدمات در مدل دنبال دار سهم بازار را افزایش داده اند.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۹ از ۵
از مجموع ۱۷ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *