لیدرشیپ چیست؟ مهارت های لیدرشیپ کدامند؟

لیدرشیپ چیست؟

لیدرشیپ یا رهبری ، شایستگی یک فرد برای تأثیرگذاری بر هم تیمی های خود است، به عنوان مثال، توانایی تنظیم برنامه های مؤثر و تأثیرگذار بر دیگران که برای مقابله مؤثر با تمام مشکلات با راهنمایی مناسب است. این امر مستلزم دید روشنی از اهداف مورد نظر و توانایی کشف مسیرهای مختلف است. در ادامه به این پرسش که “ویژگی‌های لیدرشیپ چیست؟” پاسخ می‌دهیم.

فردی که در یک فرآیند لیدرشیپ مقامی را رهبری می‌کند به عنوان « لیدر » شناخته می‌شود که اقدامات مرتبط با وظایف اعضای گروه را تعیین و هدایت می‌کند، زیرا جدا کردن فرآیند لیدرشیپ از اقدامات تعداد افراد به طور جمعی غیرممکن است.

ویژگی های لیدرشیپ چیست؟

ویژگی های رهبری خوب به شرح زیر است:

لیدرشیپ چیست؟

 1. فداکاری:  اساس و قلب کیفیت رهبری، ایثار و فداکاری است. رهبر باید اهداف خود را بدون خودخواهی و خود محوری تعیین کند. دو عنصر دیگری که یک لیدر باید در کنار فداکاری داشته باشد شخصیت و دانش است. لیدر با انرژی شخصیت خود، کار را با مدیریت افراد مناسب انجام می‌دهد و بر اساس دانش آنها تصمیم می‌گیرد که در هر شرایطی چه کاری انجام دهد. شخصیت محض که دانش به آن کمک نمی‌کند، سقفی در توانایی یک رهبر قرار می‌دهد.
 2. شجاعت: شگفت‌انگیزترین ویژگی انسانی که یک رهبر باید حفظ کند، شجاعت رویارویی با موقعیت‌ها و قبول مسئولیت موفقیت و شکست تصمیم‌های اتخاذ شده توسط خود یا اعضای تیمش است. یک رهبر خوب کسی است که شجاعت قبول مسئولیت شکست را داشته باشد اما وقتی موفق شد به تیم خود اعتبار می‌بخشد.
 3.  اراده قوی : قدرت اراده کیفیتی است که در همه رهبران برجسته به طور یکسان مورد نیاز است. هزاران مشکل پدیدار می‌شوند که در اجرای برنامه‌ها شکست‌ها رخ می‌دهند. یک رهبر خوب باید اراده قوی برای رویارویی با موانع به جای ناامید شدن در حین اجرای برنامه ها داشته باشد. قدرت اراده قوی یک رهبر، قدرت اراده هم تیمی های او را تقویت می‌کند و آنها را تشویق می‌کند تا بهترین کار را انجام دهند.
 4. ارتباطات کارآمد: ارتباطات خوب کلید تبدیل شدن به یک رهبر قابل تحسین است. منطق پشت آن روشن است که اگر رهبر همه نوع ویژگی های لیدرشیپ را داشته باشد، اما اگر نتواند به درستی ارتباط برقرار کند، هرگز رهبر قابل تحسینی نخواهد بود.
 5. دانش: رهبران از طریق تلاش های خود یاد می‌گیرند که دانش آنها را تقویت می‌کند. آنها با کار در بخش کاری که با هیچ وسیله ای قابل تعویض نیست، تجربه خود را تشدید می‌کنند. یک رهبر همچنین مجبور است که از مدیریت مردم آگاهی داشته باشد. اگرچه دانش مناسب از شغل، سطح اعتماد رهبران را نیز تقویت می‌کند.
 6. صداقت و درستی: صداقت و درستی دارایی های بی ارزش یک رهبر است و به عنوان ستودنی ترین ویژگی یک رهبر تلقی می‌شود. رهبر باید هم با کارکنان خود و هم با مدیریت سازمان صادق باشد. یک رهبر باید همیشه صداقت خود را بالاتر از هر چیز دیگری حفظ کند، زیرا زمانی که آن را خراب می‌کند. برای همیشه گم می‌شود.
 7. پشتکار: اثربخشی رهبری بدون پایداری، غیرمنطقی است. پشتکار به دستیابی به موقعیت رهبری کمک می‌کند. با این حال، این تنها رویکرد برای لیدرشیپ موثر نیست و در کنار سایر جنبه های کیفیت رهبری خوب کار می‌کند. یک رهبر خوب می‌تواند نقاط ناهموار را اصلاح کند اما هرگز اجازه نمی‌دهد تیمش با نشان دادن ناهماهنگی ها در تصمیماتش گیج شود.
 8. بصیرت: بصیرت یکی از ویژگی های منحصر به فرد رهبر است. آنها باید صلاحیت داشته باشند تا به جایگاهی که شرکت امروزی دارد نگاه کنند، تشخیص دهند که کسب و کار کجا در حال حرکت است و از این دیدگاه برای پیشبرد کسب و کاز استفاده کنند.

مهارت های لیدرشیپ چیست؟

برای اینکه یک رهبر موفق و دوست‌داشتنی باشد، باید مهارت‌های فوق‌العاده‌ای داشته باشد که او را از دیگران متمایز کند. چند مهارت ضروری که هر رهبر باید داشته باشد به شرح زیر است:

 1. مسئولیت پذیری و ابتکارات: رهبران خوب همیشه آماده پذیرش مسئولیت هستند و ابتکارات فراوانی دارند، یعنی همیشه مشتاق انجام کاری جدید و متفاوت برای بهبود سازمان هستند.
 2. ایجاد انگیزه و الهام بخشی: رهبر کارآمد با الهام بخشیدن و تشویق کار اعضای تیم خود انگیزه ایجاد می‌کند زیرا انگیزه زیاد، بهره وری را افزایش می‌دهد و به کسب و کار قدرت می‌دهد.
 3. درک و همدلی: این فیزیولوژی انسان است که اگر قدردانی شود، با اشتیاق بیشتری عمل می‌کند و یک رهبر خوب باید همیشه این را در نظر داشته باشد که پیروان او هستند که او را به مسیر موفقیت هدایت می‌کنند. بنابراین، قدردانی از آنها و درک جنبه هایشان به مسئولیت اخلاقی رهبر تبدیل می‌شود.
 4. رهبری با الگو: بسیاری از رهبران برجسته الگویی برای رهبران جدید می‌شوند. آنها باید پیروان خود را با ارائه الگوهایی از دستاوردها که با پیروی از مسیر خود به دست آورند، رهبری کنند. رهبری هنر مدیریت گروه ها یا تیم ها به شیوه ای هماهنگ است به طوری که رهبر و کارمندان هر دو از آنها سود ببرند.
 5. استراتژیک، انعطاف‌پذیر و خلاقانه فکر کند: یک رهبر پرانرژی باید چنین استراتژی‌هایی را پیش‌بینی کند که خلاقانه و انعطاف‌پذیر بوده و همیشه آماده پذیرش پیشنهادات پیروانش باشد. این امر باعث افزایش اعتماد به نفس کارکنان و افزایش خلاقیت آنها می‌شود و آنها را برای دستیابی به اهداف خود تشویق می‌کند.
 6. بازخورد مناسب و سازنده بدهد: در مسیر لیدرشیپ، رهبر ممکن است با پیچیدگی‌های متنوع و شرایط نامطلوب مختلفی روبرو شود، با این حال هم تیمی‌های او کسانی هستند که در کنار آن‌ها با چنین موقعیت‌هایی مواجه می‌شوند و با هم راه‌حل ها را بررسی می‌کنند. بنابراین، این وظیفه رهبر است که بازخورد مناسب و سازنده از کار اعضای تیم خود ارائه دهد.
خواندن مقاله مرتبط
هک رشد چیست؟ 8 روش برای سرعت بخشیدن به رشد کسب‌و‌کار

اهمیت لیدرشیپ چیست؟

کسب و کارها با کمک رهبران قدرتمند به موفقیت های چشمگیری دست یافته اند. به اهمیت نکات چنین رهبری،  در ادامه می‌پردازیم:

 1. توسعه خلاقیت: پیروان خلاقیت را در کسب‌ و کار شکوفا می‌کنند. کارکنان مبتکر موفقیت را به ارمغان می‌آورند و حسن نیت کسب‌ و کار را توسعه می‌دهند.
 2. هدایت افراد: یک رهبر باید گروه ها را راهنمایی، مشاوره و مدیریت کند. او نقش دوست، راهنما و فرهیخته حامیان خود را ایفا می‌کند و در همه فعالیت ها آغاز کننده است. یک رهبر توصیه و راهنمایی می‌کند و از توانایی خود در جهت منافع مطلوب سازمان استفاده می‌کند.
 3. توسعه کار تیمی:برای تقویت روحیه تیمی، رهبران موظف به هماهنگ کردن منافع مختلف و اهداف متنوع برای بازگرداندن ثبات هستند.
 4. ایجاد اعتماد به نفس: لیدر از طریق راهنمایی و مشاوره صادقانه باعث ایجاد اعتماد در اعضای تیم می‌شود. رهبر خوب پیروان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و می‌تواند عملکرد بالایی از کارکنان کسب کند. این هدف کسب‌ و کار و پیروان را با ایجاد اعتماد به نفس پایدار و جلب وفاداری پیروان محقق می‌کند.
 5. ایجاد یک محیط کاری مساعد: یک رهبری خوب یک محیط کاری مطلوب تشویقی را در کسب‌ و کار ایجاد می‌کند تا اعضای تیم آنها بتوانند به طور یکنواخت، کارآمد و بدون هیچ گونه درگیری کار کنند.

به طور خلاصه لیدرشیپ چیست؟ خصیصه ای است که به مدیر قدرت می‌دهد تا تأثیر مثبتی بر رفتار زیردستان خود بگذارد. لیدر مقامی است که با تغییر در ذهنیت و رفتار دیگران به اهداف سازمانی نزدیک می‌شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.