لندینگ پیج چیست؟ صفحه فرود چگونه ساخته می‌شود؟

لندینگ پیج چیست

لندینگ پیج چیست ؟ صفحه فرود (landing page) چیزی است که در بازاریابی دیجیتال و طراحی وب در مورد آن زیاد خواهید شنید. وقتی درست استفاده شوند، ابزاری عالی برای حمایت از یک کمپین بازاریابی و ایجاد سرنخ برای فروش یا افزایش نرخ تبدیل هستند.

اما، اگر در بازاریابی دیجیتال تازه کار هستید، ممکن است ایجاد و استفاده موثر از این صفحات کمی دشوار به نظر برسد. در این راهنما ، شما را با اصول اولیه از جمله نحوه و زمان استفاده از آنها و چند نکته برای بهینه سازی صفحه فرود آشنا می‌کنیم.

لندینگ پیج چیست؟

به بیان ساده، صفحه فرود (landing page) اولین صفحه ای است که کاربر هنگام بازدید از وب سایت شما در آن قرار می‌گیرد. آنها ممکن است از یک بازاریابی ایمیلی یا کمپین رسانه های اجتماعی، یک تبلیغ PPC یا از نتایج جستجوی ارگانیک به آنجا رسیده باشند.

اما معمولاً در بازاریابی، اینها صفحات وب مستقلی هستند که برای یک هدف خاص ایجاد می‌شوند. این صفحات باید بسیار هدفمندتر و متمرکزتر از صفحه اصلی شما باشند، با هدف مشخص صفحه فرود باید بازدیدکنندگان شما را تشویق به اقدام کند.

لندینگ پیج چیست ؟
این صفحه فرود ساده از نتفلیکس بازدید کننده را تشویق می‌کند تا اشتراک آزمایشی رایگان خود را شروع کند

به احتمال زیاد هنگام جستجو در اینترنت، همیشه با صفحه فرود مواجه شده‌اید. یکی از نمونه های معروف غول تلویزیون اینترنتی نتفلیکس است. این صفحه مینیمالیستی برای بازدیدکنندگان جدید طراحی شده است و ثبت نام را با یک CTA ساده و تمیز  تشویق می‌کند.

هدف از لندینگ پیج چیست ؟

هدف خاص یک صفحه فرود ممکن است متفاوت باشد، اما به عنوان یک قانون کلی، هدف آنها افزایش نرخ تبدیل است. بر خلاف سایر صفحات در وب سایت شما که احتمالاً دارای طیف متنوعی از اقدامات است که کاربر می‌تواند انجام دهد، صفحه فرود شما باید یک فراخوان برای اقدام متمرکز داشته باشد. باید حواس‌پرتی‌ها را از بین ببرد و اطمینان حاصل شود که توجه بی‌نظیر کاربران را به خود جلب می‌کند.

هدف صفحه فرود بسته به کسب و کار شما متفاوت خواهد بود. برخی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • حراجی
  • ثبت نام های ایمیل
  • ثبت نام آزمایشی رایگان
  • رزرو رویداد یا وبینار

زمان استفاده از صفحه فرود

ما در مورد اهداف نهایی متفاوتی که یک صفحه فرود ممکن است داشته باشد صحبت کرده ایم، اما مشتریان شما در وهله اول چگونه به آنجا می‌رسند؟ در اینجا چند مورد وجود دارد که ممکن است بخواهید از آنها در وب سایت خود برای تقویت نرخ تبدیل استفاده کنید.

سئو صفحه فرود

هنگامی که می خواهید کلمات کلیدی جدیدی را در کمپین سئو خود هدف قرار دهید، ممکن است برای رسیدن به این هدف، صفحات فرود جدیدی راه اندازی کنید. به عنوان مثال، یک تعمیرکار محلی ممکن است صفحه فرود با سئو محلی را برای هدف قرار دادن مناطق خاص ایجاد کند و درخواست های مشتریان را در آن مناطق تشویق کند. به این ترتیب، صفحه فرود می‌تواند بیشتر به سمت آن منطقه خاص مورد هدف قرار گیرد و واقعاً آن بازدیدکنندگان محلی را تشویق به بازدید کند.

تبلیغات کلیکی صفحه فرود

صفحات فرود اغلب در کمپین های تبلیغات پولی استفاده می‌شوند. اگر کلمات کلیدی خاصی را در کمپین تبلیغاتی خود هدف قرار داده اید و می‌خواهید کاربرانی را که کلیک می‌کنند به صفحه ای بفرستید که تا حد امکان متناسب باشد، بهترین روش ایجاد صفحه فرود است.

به عنوان مثال، اگر بخواهیم کمپینی را اجرا کنیم که خدمات سئو را تبلیغ می‌کند، به جای صفحه اصلی عمومی تر، کاربران را به سمت صفحه فرود سئو هدایت می‌کنیم. این به شما کمک می‌کند تا با هدایت کلیک های خود به صفحاتی که کمتر مرتبط هستند، فرصت ها را هدر ندهید.

کمپین تبلیغاتی صفحه فرود

کمپین تبلیغاتی صفحه فرود، کاملا مبهم به نظر می‌رسد زیرا یک کمپین ممکن است همه چیز را پوشش دهد. می‌توانید یک کمپین آفلاین اجرا کنید و یک کد QR در مکان فیزیکی خود یا یک URL در یک آگهی تلویزیونی قرار دهید. این می‌تواند پیوندی از یک پست رسانه اجتماعی یا کمپین بازاریابی ایمیلی باشد. در هر صورت، اگر به اندازه کافی با مشتری خود درگیر شده اید تا آنها را برای بازدید از صفحه فرود خود جذب کنید، مطمئن شوید که آنها را در آنجا نگه دارید و مشخص کنید که می‌خواهید در مرحله بعدی چه کاری انجام دهند.

پیام تشکر صفحه فرود

پیام تشکر صفحات فرود، کمی متفاوت هستند. اینها صفحات خاصی هستند که کاربر شما زمانی که اقدامی انجام داده است به آنها هدایت می‌شود. این می‌تواند صفحه ای برای گفتن “متشکرم برای اشتراک” یا “ممنون از خرید شما” باشد.

افزودن صفحات تشکر می‌تواند به چند روش کلیدی کمک کند. اولاً، می‌توانید بازدیدکنندگان را تشویق کنید تا اقدامات بیشتری برای ایجاد ارتباط خود با نام تجاری شما انجام دهند. مثلاً اگر تازه خرید کرده‌اند، می‌توانید آنها را تشویق کنید تا در خبرنامه ایمیل شما مشترک شوند یا راهنمای استفاده از محصول را دانلود کنند.
آن‌ها همچنین ردیابی تبدیل‌ها را آسان‌تر می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنید که نرخ خروج شما دقیق است، زیرا داشتن یک صفحه موفقیت‌آمیز پس از اقدام کاربر به این معنی است که بازدیدها از صفحه فرود زمانی به حساب می‌آیند که واقعاً تبدیل انجام شود.

خواندن مقاله مرتبط
تأیید اجتماعی (social proof) چیست و چرا مهم است؟

 اجزای دقیق لندینگ پیج چیست ؟

لندینگ پیج چیست ؟

همانطور که ممکن است تا به حال حدس زده باشید، اجزای دقیق یک صفحه فرود بسته به کسب و کار شما و هدف آن متفاوت است. اما چند دستورالعمل برای ایجاد صفحه فرود وجود دارد که می‌تواند در این راه به شما کمک کند.

۱) طراحی صفحه فرود

طراحی صفحه فرود شما باید واضح و مختصر باشد. شما می‌خواهید حواس‌پرتی‌ها و گام‌های غیرضروری را حذف کنید و بر روی کاری که می‌خواهید کاربرانتان انجام دهند تمرکز ایجاد کنید. بسیاری از طراحان ترجیح می‌دهند نوار پیمایش وب‌سایت را در بالای صفحه حذف یا کوچک کنند تا کاربران روی صفحه متمرکز شوند.

مطمئن شوید که اجزای اصلی صفحه فرود مانند تصویر هدر، فراخوان برای اقدام و هر فرمی را که در نظر می‌گیرید، آنها را تا حد امکان مختصر نگه دارید. هر عنصر شما باید به گونه ای طراحی شود تا بهترین تجربه کاربری را ایجاد کنید.

۲) محتوای صفحه فرود

محتوای صفحه فرود باید کوتاه، سریع و هدایت‌شده توسط کاربر باشد. ممکن است برای فروش محصول یا خدمات خود نیاز به اضافه کردن محتوای اضافی برای وب سایت داشته باشید که این خوب است، اما مطمئن شوید که  محتوا بر روی کاری که می‌توانید برای کاربر انجام دهید تمرکز کند و به آنها بگوید که چرا باید قدم بعدی را انجام دهند.

اگر محصولی را می‌فروشید که توضیح آن تنها با متن دشوار است، به عنوان مثال، نرم افزار به عنوان یک سرویس – به جای آن از محتوای ویدیویی برای انتقال پیام استفاده کنید. ویدیوها می‌توانند به ایجاد اعتماد و حفظ کاربران شما برای مدت طولانی تری در صفحه کمک کنند. هنگامی که محتوای صفحه فرود خود را نیز در نظر می‌گیرید، تایید اجتماعی و نظرات را فراموش نکنید.

۳) دعوت به اقدام صفحه فرود

یکی از اجزای ضروری هر صفحه فرود باید یک فراخوان قوی برای اقدام باشد. این باید برجسته و چشم نواز باشد و محتوا و تصاویر شما باید به جلب توجه بیننده کمک کند. متن و رنگ‌های مربوط به دعوت به اقدام (CTA) خود را با دقت در نظر بگیرید، و ممکن است بخواهید از رنگ‌های متضاد در اینجا استفاده کنید تا واقعاً آن را متمایز کنید.

معیارهای اندازه گیری موفقیت لندینگ پیج چیست ؟

بنابراین، شما کمپین خود را برنامه ریزی کرده اید و صفحه ای را که فکر می‌کنید دارای تمام اجزای لازم برای موفقیت است، گردآوری کرده اید. اکنون زمان آن نیست که بنشینید – زمان آن است که عملکرد صفحه فرود خود را نظارت و اندازه گیری کنید و به دنبال فرصت هایی برای بهبود باشید.

۱) نرخ خروج صفحه فرود

نرخ خروج معیاری است که بارها و بارها مشاهده خواهید کرد. این یکی از مواردی است که قطعاً در مورد تعامل صفحه فرود شما ارزش بسیاری را دارد.

اگر صفحه شما به گونه‌ای طراحی شده است که نرخ خروج بالایی دارد، باید در نظر بگیرید که چرا ممکن است این اتفاق بیفتد. آیا آنها به سادگی برای اقدام به خرید آماده نبودند؟ آیا شما افراد اشتباهی را هدف قرار می‌دهید؟ یا کارهای بیشتری برای بهبود صفحه وجود دارد؟ معیارهایی مانند زمان در صفحه و میانگین مدت کاربران در صفحات را برای یک نمای کلی بیشتر از تعامل بازدیدکنندگان نیز باید بررسی کنید.

۲) آزمایش صفحه فرود

اگر میزان تعامل یا تبدیل آن‌طور که می‌خواهید بالا نیست، آزمایش صفحه فرود می‌تواند به شما در شناسایی راه‌هایی برای بهبود نرخ تبدیل کمک کند. اجرای  A/B تست به شما این امکان را می‌دهد که دو نسخه از یک صفحه را با کمی تغییر به کاربران ارائه دهید تا ببینید کدام یک بهتر است. می‌توانید دعوت به اقدام ، محتوا، تصویر هدر، رنگ دکمه ها و موارد دیگر را آزمایش کنید.
استفاده از نقشه های حرارتی یک راه عالی برای تجسم نحوه تعامل بازدیدکنندگان با صفحه فرود شما است.

۳) نرخ تبدیل صفحات فرود

مهمترین معیار صفحه فرود، نرخ تبدیل است. خواه ثبت نام ایمیل باشد یا فروش تجارت الکترونیک، باید این موارد را با دقت در Google Analytics دنبال کنید.

هیچ عدد جادویی برای نرخ تبدیل وجود ندارد. بسته به طیف وسیعی از عوامل مانند صنعت، محصول و سفر کاربر شما متفاوت است. اما یک نقطه خوب برای شروع این است که نرخ تبدیل صفحه فرود خود را با میانگین کلی صفحات سایت خود مقایسه کنید. اگر این کار را درست انجام می‌دهید، صفحه فرود شما باید با نرخ بالاتری تبدیل شود.

بهترین روش های ایجاد لندینگ پیج چیست ؟

صفحات فرود می‌توانند متفاوت باشند، اما چند نکته کلیدی وجود دارد که باید در هنگام ایجاد صفحه خود در نظر داشته باشید. در اینجا چند نکته برای اطمینان از ایجاد صفحه فرود برای تبدیل وجود دارد:

  1. اطمینان حاصل کنید که محتوای شما قوی و توسط کاربر هدایت می‌شود. شما می‌خواهید بازدیدکنندگان خود را وادار به انجام کاری کنید، نه اینکه داستان زندگی خود را به آنها بگویید. اما باید توضیح دهید که انجام این اقدام چگونه به نفع آنها خواهد بود.
  2. شامل تمرکز بصری قوی و دعوت به اقدام باشد. در حالت ایده‌آل، فوکوس بصری باید چشم کاربر را به سمت دعوت به اقدام (CTA) جلب کند .
  3. شما ممکن است فقط چند ثانیه فرصت داشته باشید که تأثیر بگذارید، اما اگر در کسب و کار خود اعتماد ایجاد کنید ، بازدیدکنندگان احتمال بیشتری برای ماندن و تبدیل شدن دارند. این ممکن است از طریق محتوای ویدیویی شخصی، توصیفات یا تایید اجتماعی باشد.
  4. قوانین برای صفحات فرود به طور دقیق تنظیم نشده اند. پس به آزمون و خطا ادامه دهید. آزمایش رنگ‌های مختلف، حذف و جابجایی عناصر، متن و دکمه‌های دعوت به اقدام را در نظر بگیرید اما مطمئن شوید که این آزمایش‌ها با داده‌هایی که دارید هدایت می‌شوند.
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.