منابع کلیدی در مدل کسب و کار

منابع کلیدی

منابع کلیدی اصلی ترین ورودی هایی هستند که کسب و کار شما برای ایجاد ارزش پیشنهادی خود ، ارائه خدمات به بخش مشتری و تحویل محصول استفاده می‌کند. اینها مهمترین مواردی است که شما برای کارکردن مدل کسب و کار خود باید داشته باشید و مدلهای تجاری معمولاً براساس تعدادی از منابع ملموس و نامشهود است. این دارایی های اصلی است که کسب و کار شما ، به ویژه برای ایجاد محصول نهایی نیاز دارد که اینها معمولاً از منابع کلیدی مورد استفاده رقبا متمایز می‌شوند. منابع کلیدی با پایان عملیاتی طیف کسب و کار سروکار دارند و تعریف می‌کنند که شما به چه نوع منابعی نیاز دارید ، از جمله تجهیزات و انواع افراد مورد نیاز برای استخدام را تعیین می‌کنید.

مدل کسب و کار یک سازمان شاخص عمده ای از نوع منبع کلیدی مورد استفاده توسط کسب و کار است. از این رو ، تفاوت واضحی بین منابع کلیدی به کار رفته توسط یک تولید کننده میکروچیپ و یک طراح میکروچیپ وجود دارد. طراح میکروچیپ احتمالاً منابع انسانی خود را به عنوان منبع کلیدی در نظر خواهد گرفت ، در حالی که سازنده سخت افزار تولید خود را به عنوان منبع اصلی خود ترجیح می‌دهد.

منابع کلیدی با تعداد و نوع فعالیتهای کلیدی کسب و کار شما ارتباط مستقیم دارد. در نهایت ، کیفیت منابع کلیدی شما بر پایداری و سودآوری کسب و کار شما تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال ، اگر کسب و کار شما فروش خود را در یک سال دو برابر کند و رشد بیش از انتظار شما را شروع کند ، تنها در صورتی قادر خواهید بود که چنین رشدی را کنترل کنید که کاملاً از منابع اصلی خود آگاهی داشته باشید و این که افزایش تقاضا چه تاثیری روی آنها می‌گذارد. از این رو ، شما باید بتوانید تشخیص دهید که آیا منابع فیزیکی شما قادر به تأمین چنین تقاضایی هستند یا نیاز به سرمایه گذاری بیشتری دارند. به همین ترتیب ، آیا منابع انسانی فعلی شما کفایت می‌کند یا نیاز به استخدام استعدادهای جدید برای تأمین نیازهای تجاری و .. است.

انواع منابع کلیدی

منابع کلیدی را می‌توان در چهار نوع گسترده  جسمی ، فکری ، انسانی و مالی طبقه بندی کرد.
علاوه بر این ، یک کسب و کار این امکان را دارد که منابع کلیدی خود را اجاره کند یا آنها را در اختیار داشته باشد و همچنین شرکای کلیدی را که دسترسی به این منابع را فراهم می‌کنند ، به عهده بگیرد.

۱) منابع فیزیکی

دارایی های فیزیکی منابع ملموسی هستند که کسب و کار برای ایجاد ارزش پیشنهادی خود استفاده می‌کند. که می‌تواند شامل تجهیزات ، موجودی کالا ، ساختمانها ، کارخانه های تولیدی و شبکه های توزیع باشد که فعالیت تجاری را ممکن می‌سازد.

یک کسب و کار تولید کننده میکروچیپ مانند اینتل به نیروگاه های نیمه رسانا به عنوان منبع اصلی دسترس دارد.  بدون زیرساخت های کافی ، این سازمان در نوآوری و پیگیری خواسته ها و نیازهای مشتری تجاری خود موفق نخواهد شد.

۲) منابع فکری

این منابع غیر فیزیکی و غیر مشهود مانند برند تجاری ، حق ثبت اختراع ، حق چاپ و حتی مشارکت است. لیست های مشتری ، دانش مشتری و حتی افراد شما ، نوعی منبع فکری را نشان می‌دهند. منابع فکری زمان و هزینه زیادی را صرف توسعه می‌کنند. اما پس از توسعه ، آنها می‌توانند مزایای منحصر به فردی را به کسب و کار ارائه دهند. نایک و سونی وابستگی زیادی به برند خود دارند تا محصولات خود را به بخشی از مشتری که به این برند اختصاص دارد بفروشند. به همین ترتیب  microsoft و Adobe به نرم افزاری اعتماد می‌کنند که طی سالها آزمون و خطا اصلاح شده و کامل شده است. برخی از مشاغل دارای منابع فکری بسیار قوی هستند. در حال حاضر گوگل در حال خرید یک کتابخانه ثبت اختراع از Nortel است تا منابع فکری خود را تقویت کند.

خواندن مقاله مرتبط
کاربردهای iot (اینترنت اشیاء) در دنیای واقعی

از سال ۲۰۰۰ و ۲۰۱۲ ، کسب و کار ها به طور فزاینده ای به اهمیت منابع فکری پی برده اند. این را می‌توان از طریق افزایش قابل توجه ثبت اختراعات ثبت شده در ایالات متحده مشاهده کرد. تعداد اختراعات ثبت شده توسط گوگل بین سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ رشد ۱۷۰٪ داشته است. حق ثبت اختراع اپل در همین بازه زمانی ۶۸٪ رشد داشته است. از این رو ، کسب و کار ها شروع به مشاهده حق ثبت اختراع به عنوان عامل اصلی رشد تجارت خود کرده اند.

۳) منابع انسانی

کارمندان غالباً مهمترین و در عین حال قابل چشم پوشی از داراییهای یک سازمان هستند. به طور خاص برای کسب و کار های صنایع خدماتی و یا نیاز به خلاقیت و دانش گسترده ، منابع انسانی مانند نمایندگان خدمات مشتری ، مهندسان نرم افزار یا دانشمندان محوری هستند.

رانندگان کامیون FedEx منابع انسانی هستند که با منابع فیزیکی ترکیب می‌شوند ، مانند کامیون ها برای تحویل محصول به مشتریان FedEx و  همچنین Novartis غول دارویی و همچنین نیروی فروش بسیار واجد شرایط خود برای ایجاد و فروش داروهای خود به پزشکان ، به تیم علمی برتر خود وابسته است. به همین ترتیب ، مدیریت ثروت UBS یکی از برترین بانک ها در جهان است ، اما بدون تیم بانکداران درخشان و با دانش خود ، UBS نمی‌تواند رضایت همان مشتریان را جلب کند.

۴) منابع مالی

این منابع مالی شامل پول نقد ، اعتبارات و توانایی داشتن برنامه های اختیار خرید سهام برای کارمندان است. همه مشاغل دارای منابع کلیدی در امور مالی هستند ، اما برخی از آنها منابع مالی قوی تری نسبت به سایر منابع دارند ، مانند بانک هایی که کاملاً مبتنی بر در دسترس بودن این منابع اصلی هستند. به همین ترتیب ، بیمه عمر چین بیمه را به مشتریان گسترده خود می‌فروشد. با این وجود ، اگر بیمه عمر چین سرمایه کافی برای پوشش مطالبات بیمه ای نداشته باشد ، نمی‌تواند در بازار دوام بیاورد.

برای یک تولید کننده خودرو ، منابع فیزیکی در امکاناتی مانند ربات های مونتاژی وجود دارد. منبع کلیدی دیگر می‌تواند مالکیت معنوی مانند حق ثبت اختراع باشد. وقتی می‌خواهید به مشتریان تکراری تخفیف و معاملات ویژه ای پیشنهاد کنید ، مورد دوم به طور خاص با دانستن تنظیمات آنها بسیار مفید خواهد بود. برای تولیدکنندگان خودرو ، طراحان یک منبع انسانی اصلی هستند. از نظر منابع مالی ، یک تولید کننده برای سرمایه گذاری در زیرساخت ها و موجودی کالا به سرمایه نیاز دارد اما علاوه بر این می‌تواند برای خرید گزینه اتومبیل اجاره ای یا گرفتن وام با شرایط بهتر از وام های ارائه شده توسط بانک ها یا سایر امور مالی به مشتریان نیز استفاده شود.

منابع کلیدی و پیشنهادهای ارزش

جزئیات پیوست

کیفیت و ماهیت منابع کلیدی سازمان ، نشان می‌دهد که سازمان چگونه توانایی ارائه پیشنهاد ارزش خود را دارد. به عنوان مثال در مورد یک تولید کننده اتومبیل ، اگر پیشنهاد ارزش وسیله ای طولانی مدت و با کیفیت پایدار باشد ، با ارائه یک گزینه تأمین مالی ، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که بخش مشتری شما یک وسیله نقلیه با دوام بالا را ارزیابی می‌کند اما توانایی خرید آن را ندارد که در اینصورت باید به دنبال گزینه ارزانتری باشید تا محصول شما را خریداری کنند. به طور مثال ، اگر جاناتان آیو از اپل جدا شود ، این امر بر نحوه مشاهده مصرف کنندگان و رقبا نسبت به محصولات اپل تأثیر می‌گذارد. هیچ چیز به خودی خود منبع کلیدی نیست بلکه همیشه جنبه خاصی از ارزش پیشنهادی کل شما را تأمین می‌کند.

منابع کلیدی با توجه به انواع کسب و کارها

بوم مدل کسب و کار بیان می‌کند که همه مشاغل را می‌توان در سه نوع طبقه بندی کرد. هر سه این دسته ها حاوی مشاغل با نیازهای کلیدی مشابه هستند. این سه دسته مشاغل مبتنی بر محصول ، مشاغل حوزه محور و مشاغل زیربنایی هستند.

خواندن مقاله مرتبط
ITSM چیست و چگونه کار می‌کند؟

مشاغل محصول محور

اینها کسب و کارهایی هستند که تمام وظایف خود را بر ایجاد و فروش یک محصول متمرکز می‌کنند. این محصول دارای ویژگی های منحصر به فرد و یک بخش مشتری مشتاق به خرید آن است. منابع کلیدی برای چنین مشاغلی فکری و انسانی است.  این سازمان ها به طور معمول دارای مالکیت فکری و تخصص در صنعت خاص خود هستند. به طور مثال Rovio خالق بازی معروف موبایل به نام Angry Birds یکی از این نمونه هاست.

مشاغل دامنه محور

اینها به ارائه یک پیشنهاد ارزش برای یک بخش خاص مشتری اختصاص دارد. سازمانی با هدف تخصص در ارائه دهنده فناوری اطلاعات به کلیه موسسات حقوقی در یک منطقه ، تحت لوای مشاغل حوزه فعالیت قرار خواهد گرفت. اینگونه مشاغل دارای اطلاعات کلیدی در اطلاعات کاملاً پیشرفته خود در مورد بخش مشتری هدف خود ، مجموعه ای از فرآیندهای ثابت و در برخی موارد زیرساخت ها مانند مراکز خدمات تخصصی هستند.

مشاغل زیربنایی

اینها همانطور که از نامشان پیداست با استفاده از زیرساخت های توسعه یافته و پیاده سازی شده خود به سودآوری می‌رسند. صنعت ارتباطات از راه دور سرمایه گذاری زیادی در توسعه زیرساخت های ارتباط از راه دور در یک کشور انجام می‌دهد و پس از آن فقط با سرمایه گذاری اندک برای به روز نگه داشتن سیستم های خود پاداش سالها را می‌برد. خرده فروشان همچنین مشاغل زیربنایی هستند زیرا در درجه اول به زیرساخت های مستقر خود وابسته هستند تا سودآوری خود را در طولانی مدت حفظ کنند.

اشتباهات رایج

بسیاری از کارآفرینان هنگام ارزیابی اینکه منابع اصلی برای کسب و کارشان چیست ، نمی‌توانند استراتژیک فکر کنند. در عوض ، آنها منابع عمومی را پیدا می‌کنند که در هر شغلی در صنعتی که فعالیت می‌کنند معمول است. در این مرحله انجام ارزیابی از هر یک از منابع اصلی ذکر شده در بوم ضروری است که بررسی می‌کند منبع ذکر شده برای موفقیت در تجارت مهم است یا خیر. به عنوان مثال ، منابع انسانی با استعداد برای اکثر مشاغل یک ضرورت است اما باید در این مورد تأمل کرد که آیا آنها اساساً بنیادی هستند که موفقیت یا عدم موفقیت کسب و کار به آن بستگی دارد.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۹ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.