کاربردهای iot (اینترنت اشیاء) در دنیای واقعی

کاربردهای اینترنت اشیا (iot)
اینترنت اشیاء (IoT) کلید مرحله بعدی انقلاب صنعتی است. فناوری اجازه می‌دهد دستگاه های فیزیکی به حوزه دیجیتال وارد شوند. اینترنت اشیاء ایده تلفیق “دنیای واقعی” با “دنیای دیجیتال” است و باعث می‌شود فرد در ارتباط و تعامل مداوم ، یا با افراد دیگر یا اشیا باشد. با استفاده از اینترنت اشیاء می‌توان اشیاء را از راه دور از طریق زیرساخت شبکه موجود فعال و کنترل کرد و فرصت هایی را برای ادغام بین دنیای فیزیکی و سیستم های رایانه ای ایجاد کرد. امروزه کاربردهای iot می‌تواند زندگی را برای ما تسهیل کند.

اینترنت اشیاء دیگر علمی تخیلی نیست ، قدرت اتصال به اینترنت فراتر از تلفن های هوشمند و رایانه ها است. اکنون ، اینترنت در همه دستگاه های هوشمندی که هدف آنها حل و فصل مشکلات در دنیای واقعی است ، از ساعت های هوشمند گرفته تا ماشین خودران ، مورد استفاده قرار گرفته است.

کاربرد های IoT (اینترنت اشیا) در دنیای واقعی

فهرست کاربردهای اینترنت اشیا با تکامل فناوری در سال های آینده رشد خواهد کرد. در آینده نزدیک ، اینترنت اشیا احتمالاً با هوش مصنوعی برای ارائه راه حل های هوشمند مورد استفاده قرار خواهد گرفت . در اینجا ما ۱۰ نمونه مهم از کاربردهای IoT در دنیای واقعی که می‌تواند برای راه اندازی استارتاپ الهام بخش باشد را معرفی می‌کنیم.

۱) کاربردهای iot در شهر هوشمند

شهر هوشمند مفهومی است که فناوری را به عنوان مسئول ارائه بهبود در زیرساخت های شهری طبقه بندی می‌کند تا مراکز شهری را کارآمدتر ، ارزان تر و بهتر برای زندگی کند.

کاربردهای اینترنت اشیا
شهر هوشمند

مفهوم “شهر هوشمند” به برنامه ریزی و مدیریت عمومی از طریق اتوماسیون خدمات به روشی خلاقانه و پایدار می‌پردازد. بخشهایی که در حال توسعه شهرهای هوشمند هستند شامل خدمات دولتی ، حمل و نقل و مدیریت ترافیک ، انرژی ، مراقبت های بهداشتی ، آب ، کشاورزی نوآورانه شهری و مدیریت پسماند است

مدیریت هوشمند پسماندهای شهری اطلاعات مفیدی را برای مردم فراهم می‌کند که افراد را به روش آسانتر و سازگار با محیط زیست را برای جمع آوری زباله تشویق می‌کند.

۲) کاربردهای iot در خانه های هوشمند

کاربردهای اینترنت اشیا

خانه های هوشمند در میان این کاربردهای اینرنت اشیا مرسوم ترین هستند. چشم انداز یک خانه هوشمند کنترل لوازم خانگی از جمله چراغ ها ، جریان آب از شیرهای آب و ایمنی خانه است.

صاحب خانه از طریق دستگاه های هوشمند خود (تلفن های هوشمند ، تبلت ها ، لپ تاپ ها) به کنترل و نظارت بر این اقدامات دسترسی پیدا می‌کند. شرایطی را تصور کنید که فراموش کرده اید یک دستگاه را خاموش کنید ، شما در حال حاضر خارج از خانه خود هستید. فقط می‌توانید از تلفن خود خاموش کنید.

خانه های هوشمند به شما امکان می‌دهند همه دستگاه های خانه خود را از یک مکان مدیریت کنید. همچنین می‌توان برای جلوگیری از سرقت ، از دوربین امنیتی زیر مرکز اینترنت اشیا استفاده کرد.

۳) کاربردهای iot در ماشین های هوشمند

کاربردهای اینترنت اشیا

آیا دقیقاً مانند داستان های علمی تخیلی می‌توانید کنترل کنید که تمام ویژگی های خودروی شما توسط تلفن هوشمند شما کنترل شود؟ داشتن یک کامپیوتر هوشمند که تمام تنظیمات شما را برنامه ریزی می‌کند. سنسورهای یکپارچه برای هشدار کمک مکانیکی و حتی سیستمی قادر به رانندگی ماشین برای شماست؟

همه اینها دیگر داستان نیست ، در عرض چند سال می‌توانید چنین اتومبیل هایی را در جاده ببینید.

رایانه های مرکزی نصب شده در ماشین داده ها را از سنسورهای نصب شده در اجزای مختلف ماشین برای تعیین سطح روغن موتور ، دمای آب رادیاتور و غیره دریافت می‌کنند.

سازنده می‌تواند ایمیلی با اطلاعات مربوط به اتومبیل برای صاحب خود ارسال کند یا مالک وسیله نقلیه از طریق برنامه نصب شده روی تلفن شما ، وضعیت خودرو را کنترل می‌کند.

خواندن مقاله مرتبط
فروشگاه اینترنتی چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

۴) کاربردهای اینترنت اشیا در کشاورزی

کاربردهای اینترنت اشیا

 

کشاورزان می‌توانند برای بهینه سازی بسیاری از عملیات متمایز از جمله تعیین بهترین زمان برای برداشت محصولات زراعی ، تولید پروفیل کودهای شیمیایی بر پایه خاک و تشخیص عناصر غذایی و غلظت رطوبت ، از برنامه های هوشمند IoT استفاده کنند.

یک سری حسگرها باید در سراسر کشاورزی نصب شوند ، سنسورهای متصل به حیوانات می‌توانند به کنترل دام کمک کنند. به عنوان مثال ، یک ریز تراشه در گوش گاو قرار داده می‌شود تا حیوان را ردیابی کند ، از جمله اطلاعات واکسن آن و اطلاعات دیگر.

Smart Elements ، AllMETOE و Pynco چند نمونه از تولید دستگاه های اینترنت اشیا هستند. این دستگاه ها قادر به شناسایی آب و هوا و سایر داده های محیطی هستند. مفهوم کشاورزی هوشمند می‌تواند انقلابی در صنعت کشاورزی ایجاد کند.

۵) کاربردهای اینترنت اشیا در سلامتی و تناسب اندام

کاربردهای اینترنت اشیا

برای کمک به تناسب اندام ، دستگاه های متصل به اینترنت اشیا وجود دارند. ردیاب های تناسب اندام به شما کمک می‌کنند تا فعالیت های روزمره خود را از قبیل الگوی خواب ، ضربان قلب ، الگوی فعالیت ، آمار تمرینات ، کالری سوزانده شده و غیره ردیابی کنید.

به عنوان مثال لباسی است که با نظارت بر تعریق میزان استرس فرد را تشخیص می‌دهد. مثال دیگر یک سنسور دیگر است که می‌تواند بعد از استفاده از بدن خارج شود یا توسط بدن قابل جذب باشد.

۶) کاربرد های IoT در اتصال کارخانه ها

کاربردهای اینترنت اشیا

ترند جدید در بخش صنعتی ، اینترنت صنعتی اشیا (IIoT) نیز نامیده می‌شود ، اینترنت صنعتی است. این مهندسی صنایع را قادر می‌سازد تا ماشین ها با حسگرها ، نرم افزار و تجزیه و تحلیل داده های بزرگ ایجاد کنند.

برنامه های کاربردی برای ردیابی کالاها ، تبادل اطلاعات موجودی بین زمان واقعی میان تامین کنندگان و خرده فروشان و تحویل خودکار ، کارایی زنجیره تأمین را افزایش می‌دهد.

۷) کاربردهای اینترنت اشیا در ردیابی و نظارت بر اینترنت اشیا

کاربردهای اینترنت اشیا

بسیاری از شرکت ها از فناوری های اینترنت اشیا برای ردیابی استفاده می‌کنند. برای ردیابی و پایش ویژگی ها ، سیستم های ردیابی دارایی اینترنت اشیا از GPS یا فرکانس رادیویی (RF) استفاده می‌کنند. از دستگاه های هوشمند می‌توان برای شناسایی و تأیید دارایی در مسافت های طولانی استفاده کرد.

۸) کاربردهای اینترنت اشیا در خرده فروشی های هوشمند

کاربردهای iot

پتانسیل IoT بخش خرده فروشی بسیار زیاد است. اینترنت اشیا این فرصت را برای خرده فروشان فراهم می‌کند تا بتوانند با مشتریان خود در فروشگاه ارتباط برقرار کنند.

تلفن های هوشمند راهی برای ارتباط با مشتریان در اختیار توزیع کنندگان قرار می‌دهند. خرده فروشان با تعامل از طریق تلفن های هوشمند و استفاده از فناوری Beacon می‌توانند خدمات بهتری به مشتریان خود ارائه دهند . آنها همچنین می‌توانند مسیرهای مصرف کننده را از طریق یک فروشگاه رصد کرده و طراحی فروشگاه را ارتقا دهند و محصولات برتر را در مناطق پرتردد قرار دهند.

۹) کاربردهای اینترنت اشیا در شبکه هوشمند

کاربردهای iot

یکی دیگر از پیاده سازی های اینترنت اشیا صنعتی شبکه هوشمند است. این شبکه امکان نظارت بر زمان واقعی اطلاعات ، تأمین و تقاضای انرژی را فراهم می‌کند. این شامل استفاده از هوش رایانه ای برای مدیریت کارآمد منابع است.

شرکت های تاسیساتی می‌توانند از فناوری های شبکه هوشمند اینترنت اشیا برای مدیریت کارآمدتر خاموشی استفاده کنند. یک شبکه هوشمند برای تولید انرژی ، انتقال ، توزیع و مصرف شبکه برق امکان پذیر است که اطلاعات مربوط به وضعیت شبکه را به کاربران سیستم ، اپراتورها و دستگاه های خودکار منتقل می‌کند و آنها را قادر به واکنش می‌کند.

خواندن مقاله مرتبط
اصطلاحات کسب و کار اینترنتی A تا Z که باید بدانید

۱۰) کاربردهای اینترنت اشیا در نانو فناوری

کاربردهای iot

IoNT از دستگاه های نانو پیوند یافته از طریق شبکه های فعلی و سیستم های ارتباط از راه دور تشکیل شده است. IoNT با قرار دادن نانوحسگرها در دستگاه ها به آنها امکان تعامل جهانی بین سیستم های سراسر جهان از طریق شبکه نانو و اینترنت را می‌دهد و جنبه تازه ای به اینترنت اشیا اضافه می‌کند.

IoNT تعریف می‌کند که اینترنت در صورت اتصال نانوحسگرها به مواد فیزیکی مانند منابع فیزیکی یا دستگاه های مصرف کننده برای جمع آوری ، پردازش و اشتراک اطلاعات با مشتریان نهایی ، پیشرفت خواهد کرد.

IoNT دارای کاربردهای مهم مختلفی از جمله کشاورزی هوشمند ، مراقبت های بهداشتی ، نظامی ، لجستیکی ، هوا فضا ، سیستم های کنترل صنعتی ، تولیدی و شهرهای هوشمند است.

منبع : hackr.io

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.