تکنیک های ایده پردازی برای نوآوری

تکنیک های ایده پردازی

برای استفاده از تکنیک های ایده پردازی برای نوآوری فرض کنیم شما در حال کار روی یک محصول جدید هستید. اما متوجه شدید که موردی وجود دارد که مطابق انتظار عمل نمی‌کند. شما می‌خواهید برای بهبود آن تلاش کنید. اولین کاری که شما و تیمتان باید انجام ‌دهید جمع آوری اطلاعات در مورد این پروژه است. شما معیارهای محصول خود را تجزیه و تحلیل کرده اید. شما بررسی کرده اید که در بازار محصولات و رقبا چه کاری انجام می‌دهند. شما تا حدودی تحلیل ابتکاری انجام داده اید. همچنین ، شما با ذینفعان برای به دست آوردن اطلاعاتی در مورد کسب‌وکار و کاربران (موجود یا بالقوه) برای درک نیازهای آنها مصاحبه کرده اید.

شما از این طریق با تعداد زیادی داده کمی و کیفی که قبلاً تجزیه و تحلیل کرده اید و آنها را در شواهد کلیدی تبدیل کرده اید ، به اینجا رسیده اید. تبریک می‌گویم! شما یک چالش طراحی دارید که باید حل شود و این شما را به مرحله بعد (ایده پردازی) هدایت می‌کند.

تکنیک های ایده پردازی چگونه است؟

به ایستگاه بعدی برای ایده پردازی رسیده اید. این مرحله سوم از فرآیند تفکر طراحی است و هدف آن یافتن راه حل ابتکاری برای مسئله ای است که در مرحله تحقیق تعریف کرده اید.

در طول این مرحله ، تیم برای تولید ایده های هرچه بیشتر و هرچه سریعتر ، نیاز به تحقیق گسترده و آزمایش دارد. هدف این است که هرچه بیشتر راه حل های جایگزین برای مسئله را در نظر بگیریم. همیشه باید بر نیازهای کاربر و نه بر دوام ایده متمرکز شویم. ما در آینده قصد داریم روی آن کار کنیم. ما در حال حاضر به دنبال ایده ایده آل نیستیم ، فقط ایده هایی داریم که بعدا بتوانیم آنها را چکش کاری کنیم.

ایده پردازی باید بدون قضاوت باشد و برای داشتن تجربه ای غنی به تنوع نیاز دارد. در این زمینه “ایده بد” وجود ندارد. دیدگاه ها و صداهای متنوع منجر به ایجاد ایده های متنوع تر و خلاقانه تر می‌شود. همکاری مشترک روی نوآوری منجر به پیوندهای قوی تری بین تیم خواهد شد.

اما ایده پردازی چیزی نیست که فقط اتفاق بیفتد. ایده های نوآورانه برای پدید آمدن و تحکیم نیاز به محرک دارند. و این همان چیزی است که ما برای یک جلسه ایده پردازی موفق به آن نیاز داریم: مجموعه گسترده ای از ایده های نوآورانه متمرکز بر راه حل مورد نظر ما. نقش تسهیل کننده کلید اصلی نتیجه است.

نقش تسهیل گر

هر جلسه یا کارگاه مشترک باید یک مجری داشته باشد و می‌تواند بخشی از تیم یا خارج باشد. این فرد از طریق تکنیک های مختلف فرایند ایده پردازی را راهنمایی می‌کند و برای نگه داشتن همه افراد در تمرکز و ذهن آماده تلاش خواهد کرد.

در طول یک کارگاه ایده پردازی ، مجری ، جلسه را با یک بیانیه کوتاه شروع می‌کند و فرآیند “یخ شکنی” را انجام می‌دهد تا همه شرکت کنندگان را در یک روحیه آرام و مشارکتی قرار دهد. همچنین ، او باید مشکلی را که ما باید آن را حل کنیم تنظیم کند ، و یک نمای کلی از جلسه ارائه دهد و یادآوری کند که هر کدام از ایده شرکت کنندگان مهم است.

ایده پردازی را شروع کنید
روند ایده پردازی در چندین تکنیک پشتیبانی می‌شود که به عنوان تحریک خلاقیت هر یک از اعضای تیم عمل می‌کند. این تکنیک های مختلف شرایطی را به وجود می‌آورند که شرکت کنندگان باید بیش از حد واضح فکر کرده و مسیرهای غیر منتظره را کشف کنند. آنها نیاز به انطباق ، اتصال و آزمایش دارند. آنها باید از این موقعیت معمول حرکت کنند تا از زاویه دیگری به مسائل نگاه کنند. برای یافتن راه های جدید برای انجام کارها ، باید از آنچه که اعضای گروه می‌دانند جدا شوند.

خواندن مقاله مرتبط
pitch deck چیست؟ پنج مرحله ارائه استارتاپ به سرمایه گذار

امروز می‌توانید صدها تکنیک پیدا کنید که به شما کمک می‌کند تا کارگاه ایده پردازی خود را شکل دهید. تعداد آنها بسیار زیاد است و به سختی می‌توان تصمیم گرفت که کدام یک برای تیم شما بهترین است. در ادامه لیستی از تکنیک های ایده پردازی کارآمد آورده شده است.

داستان نویسی مصور (Storyboarding)

Storyboarding شامل ایجاد یک داستان بصری مرتبط با یک مشکل است. به ما این امکان را می‌دهد که با استفاده از روایت ، مسئله را عمیقاً کشف کرده و راه حل های بالقوه ارائه دهیم.

ما انتظار نداریم که استوری بورد های کامل طراحی شده باشند. آنها فقط باید یک توالی معنادار از وقایع را به نمایش بگذارند. این به تیم کمک خواهد کرد که چگونه مردم ایده جدید را در عمل تجربه کنند. آسان است اگر ابتدا هر مرحله را سریع بنویسید و سپس آن را به صفحه استوری بورد منتقل کنید و به آن زمینه و احساسات اضافه کنید. اگر فرصتی دارید ، از ابزارهای کمیک بوک برای تأکید بر لحظات مهم (طرح بندی ، نمای نزدیک و …) استفاده کنید مطمئن باشید که نتیجه استوری بورد برای همه شرکت کنندگان کاملاً واضح است.

طوفان فکری

تکنیک های ایده پردازی

روش طوفان فکری از شرکت کنندگان می‌خواهد انواع ایده ها را از ساده تا پیچیده ارائه دهند. برخی از این افکار و ایده ها به راه حل های اصلی و خلاقانه برای مشکلات تبدیل می‌شوند یا به شعله ور شدن ایده های اضافی کمک می‌کنند. برای انجام این روش ایده پردازی ، می‌توانید با ارائه مسئله ای که می‌خواهید حل کنید و توصیف اهداف یک راه حل ممکن شروع کنید. سپس ، از تیم دعوت کنید تا راه حل های ممکن را به صورت جداگانه تولید کند و بعداً همه را برای به اشتراک گذاشتن دورهم جمع کنید. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید: شما نباید از هیچ ایده شرکت کننده ای انتقاد کنید یا به آن پاداش دهید زیرا این ایده به جریان ایده ها کمک می‌کند و از ایجاد ایده کوتاه مدت جلوگیری می‌کند.

نمونه سازی اولیه

نمونه سازی نیز یکی از تکنیک های ایده پردازی قدرتمند می‌باشد. شما به سرعت ایده های خود را به روشی بصری ترسیم خواهید کرد ، و این یک روش عالی برای ایده پردازی شماست. این به همه امکان می‌دهد تا تصویری واضح از آن داشته باشند و بحث درباره آن غنی تر خواهد بود.

برای چابک نگه داشتن کارها توصیه می‌کنیم این کار را سریع انجام دهید ، فقط اصول اولیه را مشخص کنید تا بتوانید عملکرد همه چیز را نشان دهید. خیلی به آن وابسته نشوید. به یاد داشته باشید این یک مورد بحث برانگیز است و راه حل ها در مراحل بعدی ساخته و پرداخته می‌شوند.

تفکر معکوس (Opposite Thinking)

این تکنیک به تیم کمک می‌کند فرضیات خود را در مورد مشکل و راه حل های احتمالی آن به چالش بکشد ، و این چالش منجر به تولید ایده های غیر واضح می‌شود. وقتی ایده شما تمام شود این یک تکنیک بسیار مفید است.

از هر یک از اعضا دعوت کنید ۲ فرضی را که درباره مشکلی که باید حل کنید ، لیست کند. آنها را با تیم به اشتراک بگذارید و به همه شرکت کنندگان اجازه دهید فرضیه کار با آنها را انتخاب کنند. همه باید یک یا دو واقعیت متضاد را برای این فرض تعریف کنند. آنها را به چالش بکشید و مقدمات را بررسی کنید. بپرسید چرا در وهله اول فرض وجود دارد. سپس ، به این فکر کنید که این واقعیت های جدید چگونه بر مشکل شما تأثیر می‌گذارد و راه حل های جدید بالقوه ای را برای آن تعریف کنید. همه راه حل های پیشنهادی را به طور جمعی مرور کنید و درباره ایده های یکدیگر بحث و گفتگو کنید.

خواندن مقاله مرتبط
استارتاپ یونیکورن چیست؟ لیست استارتاپ های تک شاخ

اسکمپر (SCAMPER)

Scamper مخفف هفت روش تفکر است: Substitute (جایگزین کردن) ، Combine (ترکیب کردن) ، Adapt (تطبیق دادن) ، Modify (اصلاح کردن) ، Put to another use (استفاده مجدد) ، حذف و معکوس کردن (Eliminate and Reverse).
شما می‌توانید یک مورد ، یا همه آنها را برای تولید ایده های جدید در مورد حل مشکل مورد نظر خود انتخاب کنید. به عنوان مثال: جایگزین: بخشی از محصول ، فرآیند ، ایده خود را پیدا کنید که بتوانید با دیگری جایگزین کنید و ببینید چه اتفاقی می‌افتد. این فرآیند به شما کمک می‌کند گزینه های دیگری را برای رسیدن به هدف خود در نظر بگیرید.این یک روش عالی برای آموزش ذهن برای مقابله با سوالات جدید است که قبلاً شناخته شده است.

پس از اتمام جلسه ایده پردازی ، ایده های بدست آمده باید به شکلی جمع آوری و سازماندهی شوند که به تیم اجازه دهد امیدوار کننده ترین ها را برای ادامه کار بر روی آنها انتخاب کند. تیم می‌تواند به افرادی که امیدوار کننده تر هستند رأی دهد یا آنها را بر اساس هر دسته سازماندهی کند.

فراموش نکنید که خلاقیت عضله ای است که باید به طور مداوم تمرین شود. این عادت خوبی است که به خود و تیم فشار بیاورید تا کمی نوآوری را پیش ببرند. این تکنیک ها را با تیم خود امتحان کنید یا افراد دیگری را که به نظر شما خوب هستند ، جذب کنید. خودتان را به چالش بکشید تا غالباً در ایده های جدید فرو بروید زیرا آنها اولین قدم در راه نوآوری هستند.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.