استراتژی های رشد کسب و کار برای استارتاپ ها

استراتژی های رشد

رشدکسب و کار بدون استراتژی غیرممکن است. یک استراتژی رشد تمام منابع استارتاپ شما را گرد هم آورده و آنها را به سمت یک هدف مشترک یعنی رشد ، هدایت می‌کند.

رشد برای مشاغل مختلف معنای متفاوتی دارد. برای برخی ، ممکن است در سال اول مشتری را دو برابر کند ، در حالی که برای برخی دیگر می‌تواند یک حرکت حساب شده برای ورود به بازار و برجسته شدن خود به عنوان معتبرترین برند باشد.

صرف نظر از اینکه کدام مأموریت را دنبال می‌کنید ، باید از استراتژی های رشد موجود در اختیار کسب و کار خود بدانید. آگاهی از تمام استراتژی های ممکن ، در انتخاب درست استراتژی های رشد می‌تواند به استارتاپ شما در رسیدن به هدف نهایی کمک کند.

کنجکاو هستید که بدانید آن استراتژی های رشد کسب و کار چیست؟ در ادامه مطلب به چند نمونه از استراتژی های رشد کسب و کار خواهم پرداخت.

۱) ایجاد ترافیک ارگانیک از طریق محتوا

هر محتوا در هر قالب ماندگاری دارد. یک پست وبلاگ می‌تواند تا دو سال جستجو شود ، در حالی که در کمتر از ۱۸ دقیقه یک توییت طولانی از بین می‌رود. البته ، ما پست ویروسی را برای این موضوع در نظر نمی‌گیریم.

بازاریابان می‌دانند که به حداکثر رساندن عمر محتوای آنها برای رشد ترافیک ارگانیک ضروری است. از این گذشته ، ایجاد محتوای ارزشمند به تلاش ، وقت و همکاری بسیاری از متخصصان نیاز دارد. نمی‌توان این منابع را در مدت زمان کوتاهی هدر داد.

آیا می‌توان محتوای خود را فراتر از ماندگاری حفظ کرد؟

محتوای ارزشمند ، محتوایی است که فراتر از ماندگاری ، محبوب باقی بماند.  برای ایجاد محتوای ارزشمند با حداقل تغییرات در محتوای اصلی ، بازدیدکنندگان و تبدیل های مرتبط را به ارمغان می‌آورد.

محتوای ارزشمند چه مزایایی دارد؟

 • این شما را از نیاز به ایجاد مداوم محتوای جدید بی نیاز می‌کند.
 • محتوای شما را به عنوان مرجعی در دامنه مربوطه ثبت می‌کند.
 • بازدیدکنندگان و تبدیل های منظم جدید به وبلاگ را به ارمغان می‌آورد.
 •  تصویر برند را به حداکثر می‌رساند.
 •  فرصت ها را برای سندیکا در محتوا و ایجاد پیوند ایجاد می‌کند.

سود نهایی همه اینها این است که ترافیک ارگانیک شما با سرعت ثابت رشد می‌کند.  هر متخصص بازاریابی  می‌داند که ترافیک ارگانیک برای رشد طولانی مدت بسیار مهم است. در حقیقت ، وقتی صحبت از محتوای ارزشمند می‌شود ، می‌توانید پست های وبلاگ قدیمی را به روز کنید تا رتبه موتور جستجوگر را افزایش دهید.

به عنوان یک استراتژی رشد کسب و کار ، تولید ترافیک ارگانیک از قطب بیشتری برخوردار است زیرا بیش از هر استراتژی دیگری RoI به مراتب بهتری دارد.

۲) مدل Freemium برای جلب مشتریان مرحله اول

کلمه freemium با اتصال کلمات “free” و “mium” ابداع می‌شود ، جایی که ویژگی های اصلی بدون هزینه ارائه می‌شوند در حالی که ویژگی های برتر قابل شارژ هستند.

مدل فریمیوم یکی از استراتژی های رشد بسیار محبوب است که توسط اکثر سازندگان نرم افزار در جهان به کار گرفته شده است. مدل تجاری فریمیوم به کاربران اجازه می‌دهد از ویژگی های اساسی نرم افزار بدون هزینه استفاده کنند در حالی که نسخه برتر ، با ویژگی های بیشتر با هزینه ارائه می‌شود.

طرح فریمیوم به گونه ای طراحی شده است که کاربر به خوبی با این محصول آشنا شده و به طور مکرر از آن استفاده می‌کند. در مراحل مقرر ، آنها برای به حداکثر رساندن سودمندی محصول ، به یک سناریو نیاز دارند.

فریمیوم چه مزایای منحصر به فردی را ارائه می‌دهد؟

اگر استارتاپ شما به تازگی وارد بازار شده است ، تیم فروش کمی دارد که بازار عظیمی برای تصرف دارد و بودجه بازاریابی متوسطی دارد ، مدل تجاری فریمیوم می‌تواند از چند جهت به شما کمک کند. به عنوان یک استراتژی رشد کسب و کار ، مدل فریمیوم مزایای منحصر به فردی دارد که نمی‌توانید از آنها چشم پوشی کنید.

 • اگر نرم افزار شما عالی است ، کاربران فریمیوم شما با سهولت به یک برنامه پولی ارتقا می‌یابند.
 • نرخ ریزش مشتری برای مشتریانی که از فریمیوم به برنامه های پولی منتقل شده اند حداقل است.
 • برای محصولات نرم افزاری یا خدماتی که مجموعه خاصی از کارها یا فرآیندها را به روشی استاندارد انجام می‌دهند ، ایده آل است.
 • کلمه “رایگان” به طور قطع طعمه ای برای کاربرانی است که می‌خواهند قبل از خرید مطمئن شوند.

آیا کسی با مدل فریمیوم طعم موفقیت را چشیده است؟

سه برند معروف که باید مثل آنها محبوب باشید با مدل تجاری فریمیوم طعم موفقیت را چشیده اند.

 Zoom – ابزار کنفرانس ویدئویی تحت وب با افزایش کار از راه دور ، محبوبیت خود را بزرگتر کرد.

 Atlassian – یک نرم افزار مدیریت پروژه در سطح سازمانی است.

Spotify – سرویس پخش موسیقی که بیش از نیمی از روز شروع و پایان می‌یابد.

 1. استراتژی رشد Zoom
    مدل فریمیوم zoom همان چیزی است که به کاربران امکان می‌دهد به سرعت با یک تماس ویدیویی  صفحه نمایش خود را به اشتراک بگذارند. به کاربران امکان میزبانی کنفرانس های ویدیویی با حداکثر ۱۰۰ شرکت کننده را می‌دهد. زوم از مشاغل کوچک با تیم های کوچک گرفته تا شرکت های بزرگتر ، مورد علاقه انواع مشاغل قرار گرفته است.  چه چیزی باعث محبوبیت آن شده است؟ شروع به کار رایگان است. نرخ رشد ۱۶۹ درصدی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ را می‌توان به مدل تجاری فریمیوم  نسبت داد.
 2. استراتژی رشد Atlassian Atlassian
  Atlassian Atlassian محصولی کاملاً پیچیده و در عین حال آسان برای استفاده ساخته است که “خودش را می‌فروشد”. به نقل از اسکات فارکوهر ، مدیر اجرایی Atlassian ، ” این روزها مردم براساس کیفیت خوب محصولات تصمیم می‌گیرند.
  از آنجا که Atlassian محصولی بود که در حوزه نرم افزار مدیریت پروژه چشمگیر بوده است ، بدون داشتن یک فروشنده تنها توانست ۲۵۰۰۰ مشتری و ۸/۵ میلیون کاربر جمعی را به دست آورد.
  همچنین این شرکت از روز اول سودآور بوده است.
 3. استراتژی رشد Spotify – مشخص شدن جایگاه خود در دنیای پخش موسیقی
  هنگامی که اپل iTunes را معرفی کرد ، صنعت موسیقی را کاملاً مورد توجه قرار داد. این روش مصرف موسیقی توسط کاربران را تغییر داد. Spotify با معرفی شخصی سازی ها توجه را از اپل دور کرد. همچنین این برنامه با استفاده از یک برنامه تلفن همراه تجربه جریانی موسیقی را برای شما به ارمغان می‌آورد ، که می‌تواند پایگاه کاربران خود را به حداکثر برساند. از ژوئن ۲۰۱۹ ، Spotify و Apple Music در پایگاه مشترکان نسبت به یکدیگر فاصله دارند. مانند سایر نمونه های ذکر شده در بالا ، این مدل فریمیوم اسپاتیفای است که منجر به این رشد فوق العاده شده است.

۳) برنامه های ارجاع برای ایجاد سریع پایگاه کاربر

نیلسن گزارش می‌دهد که ۹۲٪ از مصرف کنندگان بیش از تبلیغات به پیشنهادات دوستان و خانواده اعتقاد دارند. معرفی دهان به دهان یکی از عوامل اصلی در تصمیم گیری در خرید است. آنها قدرتمندتر از متقاعد کننده ترین نسخه ای هستند که تاکنون نوشته شده اند.

برنامه ارجاع یک روش سیستماتیک برای انتشار کلمات در مورد محصول یا کسب و کار شما است. این مورد پاداش یا مشوق هایی را به مشتریان فعلی ارائه می‌دهد که مشتریان جدید را معرفی می‌کنند.

در اینجا  چنددلیل است که می‌توان برنامه های ارجاع را به عنوان یکی از استراتژی های رشد ذکر کرد:

 1. افرادی که از امتحان محصول شما احتیاط می‌کنند با ارجاع به راحتی متقاعد می‌شوند.
 2.  پایگاه مشتری را ایجاد می‌کند در حالی که هزینه های جذب مشتری را کمتر می‌کند.
 3. این امر بازاریابی را از طریق Referral به حداکثر می‌رساند.
 4. این استراتژی رشد نشان می‌دهد وفادارترین مشتریان شما چه کسانی هستند و چگونه می‌توان آنها را حفظ کرد.
 5. ردیابی برنامه های ارجاع با نرم افزار خاص بازاریابی آسان است.

۴) پخش زنده در کانال های رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی شما سخنگوی غیررسمی هر کاری است که انجام می‌دهید. برخلاف وبلاگ یا خبرنامه ایمیل شما ، رسانه های اجتماعی این قابلیت را دارند که کاربران شما در سطح شخصی بتوانند با شما تعامل کنند. رسانه های اجتماعی واکنش ها و نظرات رسانه ارتباطی هستند.

یک واسطه تعاملی دیگر نیز وجود دارد که در سالهای اخیر محبوب شده است. ویدیوهای لایو طبق یک مطالعه ترکیبی که توسط Livestream و مجله نیویورک انجام شده است ، حداقل ۸۲٪ از کاربران ویدیوی زنده را به پست های برند دار در شبکه های اجتماعی ترجیح می‌دهند. Instagram Live نیز در رقابت برای ویدیوهای لایو در کانال های رسانه های اجتماعی در جایگاه بالایی قرار دارد.

مشاغل می‌توانند از ویدئوهای زنده به عنوان وسیله ای برای آگاهی بخشی بیشتر برند خود استفاده کنند. از این گذشته ، برخلاف وقایع واقعی ، تنظیم و اجرای یک ویدیوی زنده هزینه زیادی ندارد.

مواردی که در ادامه گفته می‌شود گنجینه ای از مزایای آن است:

 • نسبت به سایر قالب های محتوایی بسیار جذاب است.
 • بیشترین توجه را به برند شما جذب می‌کند.
 • می‌تواند مخاطبان بسیاری را هدف قرار دهد.
 • ایجاد آن آسان است و زمانبر نیست.
 • یک ویدیو لایو مستقیم می‌تواند در قالب چندین قالب محتوا می‌تواند قرار بگیرد.

۵) مهندسی تجربه کاربر (UX)

برای استارتاپ هایی که سعی در نفوذ به بازار جدید دارند ، UX مسئله بقا و یک تمایز است. این می‌تواند استارتاپ و ارائه آن را برای مشتریان جذاب کند.

UX همه چیز است. همیشه بوده است اما در آن کم ارزش و کم سرمایه گذاری شده است.

– ایوان ویلیامز ، بنیانگذار توئیتر

گرچه نه برای همه ، اما جمعیت عظیمی از افراد در استارتاپ ، نیاز به داشتن UX عالی را تضعیف می‌کنند. UX اغلب به عنوان ظاهر و احساس یک برنامه موبایل یا یک برنامه تحت وب برداشت نمی‌شود. از طرف دیگر ، این ارتباطی با چگونگی درک کاربر از محصول ، سرعت حل مشکل کاربر و آنچه باعث می‌شود حتی در صورت وجود گزینه های متعدد دیگر که به آن چسبیده باشند ، ارتباط دارد.

آیا تجربه کاربری می‌تواند به رشد مشاغل کمک کند؟ البته که بله. این یک عامل بزرگ است که باعث می‌شود مشتری بماند یا حتی آنجا را ترک کند. در حقیقت ، مطالعات نشان داده است که ۸۸٪ از مشتریان در صورت ارائه یک تجربه بد به فکر بازدید مجدد از یک فروشگاه آنلاین نیستند. همین امر برای برنامه های تلفن همراه و برنامه های وب نیز صدق می‌کند.

آیا تجربه بد فقط به ظاهر برنامه شما روی صفحه محدود می‌شود؟ همانطور که قبلاً ذکر شد ، UX مفهومی بزرگتر است که از ظاهر و احساس برنامه فراتر می‌رود. همچنین سفر مشتری با کسب و کار را در بر می‌گیرد.

بهتر است با مثال Airbnb توضیح داده شود. تا زمانی که Airbnb وارد صحنه شد ، هتل ها با تعرفه های غیرعادی ، خدمات نامطلوب به مشتری و همچنین قوانین سختگیرانه ای که تجربه کاربری چندانی برای تماس با آنها نداشت ، از مهمانان فراری بودند. Airbnb با اجازه دادن به هر صاحب ملک برای تبدیل شدن به یک مالک کسب و کار ، قوانین بازی را تغییر داد. همچنین این امکان را برای مسافران فراهم کرده است تا در هر کجای دنیا اقامتگاهی مقرون به صرفه ، مهیج و ایمن پیدا کنند. این تجدید تجربه یک کاربر در کل صنعت است. یکی از این موارد که حتی هتل های زنجیره ای را وادار کرد در استراتژی تجاری خود تجدید نظر کنند.

airbnb ux

۶) جمع آوری بازخورد برای برنامه ریزی رشد طولانی مدت

شما می‌توانید میلیون ها مشتری از سراسر جهان یا تعداد انگشت شماری مشتری در یک محدوده جغرافیایی خاص داشته باشید. صرف نظر از مشتری ، جمع آوری بازخورد برای رشد لازم است.

در اینجا دلیل آن وجود دارد. بازاریابی عالی با درک آنچه مشتری شما می‌خواهد آغاز می‌شود. کپی رایت در وب سایت ، اولین ایمیل شما به مشتری ، فرم موجود در صفحه ثبت نام شما و همه چیز باید بهینه شود تا انتظارات مشتری شما را برآورده کند.

آیا می‌توانید از جمع آوری بازخورد سود دیگری کسب کنید؟ البته که بله!

 1. به شما کمک می‌کند تا زمینه های بهبود در محصول یا خدمات خود را در اولویت قرار دهید.
 2. این نقشه راه مشخصه ای را که در حال ساخت آن هستید تأیید می‌کند.
 3. این باعث می‌شود تجربه فوری مشتری در کل تجربه شما را داشته باشد.
 4. مشتری مداری را در کسب و کار شما فرهنگ سازی می‌کند.
 5. این فرصت هایی را برای فروش به وجود می‌آورد که قبلاً هرگز فکرش را نمی‌کردید.

از این رو ، نیاز به جمع آوری بازخورد از مشتریان لازم است. این یک روش مطمئن برای رشد استارتاپ خود به یک تجارت بالغ و بدون اشتباهات گران قیمت است.

چگونه می‌توان در شروع کار خود را از صفر به یک رشد داد

رشد یک شبه اتفاق نمی‌افتد. به نقل از بیز استون ، یکی از بنیانگذاران توییتر ، “زمان ، پشتکار و ده سال تلاش در نهایت باعث می‌شود شما به یک موفقیت یک شبه به نظر برسید.”

رشد به پشتکار ، زمان مناسب و همچنین تلاش مداوم نیاز دارد.  چشم پوشی کورکورانه از رقیب خود یا تلاش برای تکرار آنچه که برای برخی از برندهای دیگر کار کرده اند ، فقط ممکن است منجر به اتلاف وقت و تلاش شود.

آنچه هر استارتاپ به آن نیاز دارد رویکرد متمرکز به رشد است. هر یک از استراتژی های رشد این را به ارمغان می‌آورد. این تضمین می‌کند که تمام منابع موجود به یک ماموریت معین اختصاص داده شده که یک جدول زمانی به آن متصل است.

آیا یک استارتاپ باید فقط یک استراتژی رشد داشته باشد؟ برای رشد به عنوان یک هدف انتزاعی ، یک شرکت نوپا می‌تواند چندین استراتژی را همزمان بکار ببرد تا کسب و کار خود را از صفر به یک برساند. می‌توان یک میلیون مشتری یا حتی مشترکانی ایجاد کرد که در مرحله بعد بتوانید از آنها کسب درآمد کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *