فریم ورک چیست ؟ انواع فریم ورک ها در نرم‌ افزار کدامند ؟

فریم ورک چیست؟
در این پست وبلاگ به این می‌پردازیم که در برنامه نویسی مفهوم فریم‌ ورک‌ چیست و رایج ترین فریم ورک ها کدامند. همچنین در مورد اینکه چرا توسعه‌دهندگان از فریم ورک‌ها استفاده می‌کنند و برخی چالش‌های بالقوه که ممکن است ایجاد شود، صحبت خواهیم کرد.

فریم ورک چیست ؟

فریم ورک نرم افزاری، پلتفرمی است که پایه ای برای توسعه برنامه های کاربردی نرم افزاری فراهم می‌کند. آن را به عنوان یک الگوی یک برنامه کاربردی در نظر بگیرید که می‌توان آن را با افزودن کد به صورت انتخابی اصلاح کرد. از منابع مشترک مانند : کتابخانه ها، فایل های تصویری و اسناد مرجع استفاده می‌کند و آنها را در یک بسته قرار می‌دهد. آن بسته را می‌توان برای مطابقت با نیازهای خاص پروژه تغییر داد. با یک فریم ورک، توسعه‌دهنده می‌تواند ویژگی‌هایی را اضافه یا جایگزین کند تا عملکرد جدیدی به برنامه بدهد.

انواع مختلف فریم ورک چیست ؟

با تنوع بسیار زیاد زبان های برنامه نویسی موجود، به طور طبیعی، خواهید دید که تعداد زیادی فریمورک در دسترس است. هر یک از این فریم ورک ها برای حل مشکلات مختلفی که در فرآیند توسعه نرم افزار پیش می‌آید استفاده می‌شود. آنها در بسیاری از صنایع از جمله توسعه وب، علم داده و … استفاده می‌شوند. در اینجا، ما به برخی از دسته بندی های گسترده تر فریم ورک ها با نمونه هایی از فریم ورک های خاص در آنها خواهیم پرداخت.

فریم‌ ورک‌های بک‌اند

فریم ورک های وب بک اند یا فقط فریم ورک های وب، رایج ترین فریم ورک های برنامه نویسی هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما در وب مفهوم فریم‌ ورک‌ چیست ؟ فریم ورک های وب به توسعه دهندگان در ساخت برنامه های کاربردی وب و وب سایت های پویا کمک می‌کنند. این فریم ورک‌ها روش توسعه وب را کاملاً متحول کردند و با خودکار کردن وظایف رایج برای توسعه‌دهندگان وب، مانند ارائه دسترسی به پایگاه داده، مدیریت جلسه و قالب‌های صفحه، کل فرآیند توسعه نرم‌افزار را سرعت بخشیدند. به جای ساخت وب سایت با استفاده از HTML، جاوا اسکریپت و CSS، فریمورک های Back-end از زبان های برنامه نویسی برای تعامل با پایگاه داده برای تولید محتوا استفاده می‌کنند. این بدان معناست که این کار بر روی یک سرور میزبانی می‌شود. فریم ورک‌های متداول وب بک‌اند عبارتند از:

 • django – یک فریم ورک توسعه وب منبع باز پایتون می‌باشد که طراحی شده است تا  “به توسعه دهندگان کمک کند تا برنامه ها را از مفهوم ابتدایی تا تکمیل در سریع ترین زمان ممکن انجام دهند”. یک انتخاب محبوب به دلیل سرعت، امنیت و مقیاس پذیری است.
 • Rails  – یکی دیگر از فریم ورک های منبع باز که به زبان روبی نوشته شده است، یک زبان برنامه نویسی که به طور خاص برای استفاده آسان طراحی شده است. Rails برای راه اندازی وب سایت هایی مانند Airbnb، Github و Shopify استفاده می‌شود.

فریم‌ ورک‌های فرانت‌اند

در جایی که فریم ورک های بک اند وب روی سرور بارگذاری می‌شوند، فریم ورک های فرانت اند در مرورگر کاربر اجرا می‌شوند. آنها به توسعه دهندگان وب اجازه می‌دهند تا آنچه را که کاربران در وب سایت می‌بینند، از جمله مواردی مانند مدیریت درخواست های AJAX، تعریف ساختار فایل و استایل دادن به اجزای وب سایت طراحی کنند. از آنجایی که آنها یک فریم ورک هستند، به توسعه دهندگان وب پایگاهی برای توسعه می‌دهند و در عین حال کنترل خروجی نهایی را به آنها می‌دهند.

رایج ترین فریم ورک های فرانت اند عبارتند از:

 • Angular JS  – یک فریمورک فرانت اند جاوا اسکریپت است که توسعه یافته و توسط گوگل پشتیبانی می‌شود. ویژگی هایی مانند اتصال دو طرفه داده و کاهش وابستگی بین کلاس های یه برنامه به کاهش زمان توسعه کمک زیادی کرده است و این گزینه را به یک گزینه محبوب در جامعه توسعه وب تبدیل کرده است.
 • React  – یکی دیگر از فریم ورک‌های جاوا اسکریپت فرانت‌اند که توسط تیم فیس‌بوک ایجاد شده است تا به آن‌ها کمک کند تا به راحتی تغییراتی در کد سایت ایجاد کنند. یکی از محبوب‌ترین ویژگی‌های آن استفاده از DOM مجازی است که امکان عملکرد یکپارچه‌تر سایت را فراهم می‌کند و تضمین می‌کند که برنامه‌های با لود بالا، سریع‌تر ارائه می‌شوند.
 • بوت استرپ  – یک فریم ورک CSS فرانت اند است که مجموعه ای از کدهای HTML، CSS و جاوا اسکریپت قابل استفاده مجدد است. داشتن تمام این کد از پیش تعریف شده در یک فایل قابل دانلود به توسعه دهندگان و طراحان این امکان را می‌دهد تا در زمان ایجاد وب سایت های کاملا واکنش گرا صرفه جویی کنند.

فریم ورک های توسعه موبایل

با افزایش سرعت کاربرد موبایل که به سرعت در حال افزایش است، فریم ورک‌های توسعه تلفن همراه به همان اندازه رشد چشمگیر داشته است. مانند همتایان دسکتاپ خود، فریم ورک های توسعه موبایل ساختاری را به توسعه دهندگان می‌دهند که از فرآیند ساخت اپلیکیشن پشتیبانی می‌کند. آنها را می‌توان به دو نوع مختلف تقسیم کرد، برنامه های تلفن همراه بومی (به این معنی که برنامه برای اپل یا اندروید ساخته می‌شود) و
فریم ورک های چند پلتفرمی (در نتیجه برنامه ای سازگار با هر تلفنی است). فریم ورک های رایج توسعه اپلیکیشن های موبایل عبارتند از:

ویژگی های لازم فریم‌ ورک‌ چیست ؟
فریم ورک چیست؟

 • ساده برای درک، سازگار و آسان برای پیاده سازی
 • یک رفتار پیش فرض دارد که مفید است و کاری انجام می‌دهد. نباید حاوی کد اضافی باشد که عملکردی را انجام نمی‌دهد.
 • از تمام بهترین روش های گذشته، با قابلیت تکامل در آینده استفاده می‌کند.
 • به توسعه‌دهنده اجازه می‌دهد تا اجزایی بسازد که قابل استفاده مجدد هستند.
 • جریان کنترل توسط فریم ورک کنترل می‌شود. به این معنی که فریم ورک کنترل ترتیب پردازش را در اختیار می‌گیرد نه تماس گیرنده.
 • می‌توان آن را با افزودن کد اضافی، برای ارائه عملکردهای مختلف گسترش داد.
 • این شامل کد فریم ورک پیش‌فرض است که نمی‌توان آن را تغییر یا فقط گسترش داد.

دلیل استفاده از فریم‌ ورک‌ چیست ؟

فریم ورک ها زمان و انرژی صرف شده برای توسعه نرم افزار را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. این یک سیستم کاری عمومی را ارائه می‌دهد که کاربر می‌تواند با گسترش کد آن را برای یک برنامه خاص توسعه دهد. تمام جزئیات سطح پایین قبلاً گنجانده شده است. این به توسعه‌دهنده اجازه می‌دهد تا زمان بیشتری را به نوشتن کدهای خاص پروژه و نه در برخورد با توابع پیش پا افتاده و تکراری چارچوب اختصاص دهد. آنها همچنین با پیروی از قرارداد کدگذاری فریم ورک، کدها را به راحتی قابل تطبیق می‌کنند. در نهایت، فریم ورک ها به توسعه سریع پروژه کمک می‌کنند و زمان برنامه نویسی را کاهش می‌دهند و در عین حال هزینه ها را کاهش می‌دهند.

چالش های استفاده از فریم‌ ورک‌ چیست ؟

 • فریم ورک ها راه حلی برای همه هستند اما محدودیت هایی دارند. شما نمی‌توانید هیچ کاری و همه چیز را با یک فریم ورک واحد انجام دهید، بنابراین برخی ممکن است برای برنامه های خاص مناسب نباشند.
 • آنها برای پروژه های کوچک خوب نیستند زیرا راه اندازی فریم ورک بیشتر از کدنویسی سفارشی برای پروژه طول می‌کشد.
 • به عنوان یک کاربر جدید از فریم ورک، یک منحنی یادگیری شیب دار وجود دارد. توسعه دهنده باید زمان بگذارد تا بفهمد چگونه از آن به درستی استفاده کند قبل از اینکه سازنده باشد.
 • هر گونه  مشکلات امنیتی در یک فریم ورک می‌تواند بر روی هر برنامه ساخته شده بر روی آن فریم ورک تأثیر بگذارد.

فریم ورک ها کمک بزرگی به توسعه دهندگان در طراحی محصولات هستند. آنها زیرساختی را ارائه می‌دهند که قبلاً جزئیات سطح پایین را مشخص کرده است و به توسعه دهنده اجازه می‌دهد تا روی جزئیات منحصر به فرد پروژه خاص تمرکز کند. توسعه دهنده نیز باید کد کمتری بنویسد. و کد کمتر به معنای شانس کمتر برای اشکالات و زمان کمتر توسعه است که باعث صرفه جویی در هزینه می‌شود.

حتی اگر کار با فریم‌ورک‌ها در ابتدا خسته‌کننده است، اما با آشنایی بیشتر، ارزش بیشتری پیدا می‌کنند. پروژه های آینده سریع تر و آسان تر می‌شوند. و کار بیشتر در زمان کمتر باعث خوشحالی توسعه دهنده می‌شود.

خواندن مقاله مرتبط
تفاوت برنامه نویس و توسعه دهنده نرم افزار چیست؟
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.