دلایل شکست ۹۰٪ استارتاپ ها چیست؟

دلایل شکست استارت آپ

 گزارش اتحادیه مشاغل کوچک آمریکا نشان می‌دهد ۳۰٪ از شرکت های نوپا در سال اول فعالیت خود شکست می‌خورند ؛ ۵۰٪ در ۵ سال اول سقوط می‌کنند و ۶۷٪ شرکت ها طی ده سال فعالیت خود را ادامه می‌دهند. ۹۰٪ شرکت های نوپا موفق نمی شوند تجارت خود را به عنوان کسب و کار بزرگ بعدی تبدیل کنند. اگر دلایل شکست استارتاپ ها را بدانید و از تمام دلایل شکستی که ۹۰٪ استارتاپ ها مرتکب شده اند اجتناب کنید؛ می توانید در طولانی مدت موفق شوید. 

چرا استارتاپ ها شکست می‌خورند؟ شانس کسب  و کار شما در ۱۰٪ باقیمانده چیست؟ چه کاری می‌توانید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که تجارت شما مانند اکثر شرکت های نوپا خرد نشده باشد؟ دلایل شکست استارتاپ ها چیست؟
پاسخ این سوالات را می‌توانید در  ادامه بیابید.

خطای ۱: انجام همه کارها به تنهایی

مطمئناً ایده بنیانگذار به تنهایی هیجان انگیز به نظر می‌رسد اما موانع و درنهایت شکست در راه اندازی همیشه ارزش این کار را ندارد این تلاش های یک شخص نیست که یک شرکت را قابل توجه می‌کند ، اما کار گروهی و همکاری معجزه ایجاد می کند.

اشتباهات رایج:

تأسیس یک شرکت چالش برانگیز است و ایجاد آن به تنهایی در یک صنعت رقابتی می‌تواند ویرانگر باشد. این کار مستلزم تلاش سخت ، فداکاری بسیار زیاد است و اغلب ذهن بسیاری را برای راه اندازی یک تجارت می‌طلبد. کارآفرینانی که به تنهایی در این جاده قدم می‌گذارند ، اغلب خود را در مسیر پیچیده ای می‌یابند. شکست و ضربات ، مقابله با همه اینها به تنهایی دشوار است.

داشتن شرکای تجاری یا یک گروه به کارآفرینان این امکان را می‌دهد که تفکر متفاوتی داشته باشند و همه اینها با هم می‌تواند تفاوت چشمگیری ایجاد کند.

راه حل:

 • با یک بنیانگذار همکاری کنید تا از نظر انتقادی به برنامه خود توجه کنید.
 • قبل از انتخاب بنیانگذار ، از کلیه شرکای علاقه مند تحلیل SWOT انجام دهید.
 • در درجه اول آنها را با معیار سنجش عملکرد آنها در یک موقعیت استرس زا ارزیابی کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که بنیانگذار دارای اهداف مشابهی از تلاش است.
 • افراد مختلفی را با دیدگاه ها و مجموعه مهارت های مختلف در گروه خود بگنجانید.

خطای ۲: طرح تجاری پیچیده

کارآفرینان جوان معمولاً با ارائه غیرمنظم ، برنامه های مبهم و مفروضات غیرواقعی ، مدل کسب و کار را پیچیده  می‌کنند.

اشتباهات رایج:

برای هر کدام از مشاغل ، چه بزرگ و چه کوچک ، یک بوم مدل کسب و کار (business model) ستون فقرات است. این سنگ بنای اساسی است که بیشترین توجه را می‌طلبد. یک مدل کسب و کار پیچیده با جزئیات غیر ضروری درگیر است.

چنین طرحی اهداف غلط ، معیارهای ضعیف و سردرگمی را ایجاد می‌کند . همه این عناصر برای از بین بردن یک استارتاپ در مرحله اولیه کافی است.

راه حل:

 • با کمک یک متخصص حرفه ای ، برنامه ای روشن و مختصر ایجاد کنید.
 • از سرمایه گذاران بالقوه بازخورد بگیرید.
 • قبل از نهایی کردن طرح ، به دنبال انتقاد سازنده باشید.
 • این طرح را مرتباً مرور کنید. به دنبال دامنه پیشرفت باشید و در صورت لزوم آن را بداهه بیان کنید.

خطای ۳: استفاده زود هنگام از سرمایه گذاری

سرمایه گذاری مقدار زیادی در مرحله اولیه تولید می‌تواند کسب و کار را حتی قبل از معرفی محصول در بازار خرد کند. روش های زیادی وجود دارد که می‌توانید ؛ در بودجه راه اندازی خود به دنبال فرصت هایی برای کاهش هزینه ها باشید.

اشتباهات رایج:

یکی از اشتباهات ساده لوحانه که مشاغل نوظهور مرتکب می‌شوند ؛ استفاده از سرمایه گذاری در مراحل اولیه است. این کارآفرینان بدون هیچ استراتژی برای استفاده از امور مالی سرمایه گذاری می‌کنند. آنها سعی می‌کنند به محض اینکه پول زیادی بدست آورند ؛ شرکت را مقیاس بندی کنند تا زمانی که در شرایط بحرانی قرار بگیرند و در نهایت شکست بخورند.

راه حل:

 • شروع کار خود را با استفاده از منابع موجود ، یعنی از طریق بوت استرپینگ ایجاد کنید.
 • بوت استرپینگ به کارآفرین جدید کمک می‌کند تا ریزه کاری های این تجارت را درک کند.
 • با استفاده از کارآموزان ، داوطلبان و خدمات متقابل خدمات خود ، روش خلاقانه ورود به تجارت را دنبال کنید.

خطای ۴: انتظار طولانی مدت قبل از عرضه محصول

مشاغل نوظهور اغلب قدرت دستیابی به یک آستانه را دست کم می‌گیرند. آنها خیلی طولانی منتظر می‌مانند تا پرتاب کامل مهیا شود تا هنگامی که لبه سکوی پرتاب مفهوم خود را از دست می‌دهد.

اشتباهات رایج:

بسیاری از استارتاپ ها مدت زمان زیادی را برای راه اندازی منتظر می‌مانند و تا زمانی که محصول آنها در بازار باشد ؛ دامنه آنچه ساخته اند از بین می‌رود. آنها زمان و منابع زیادی را صرف برجسته کردن پیشرفت خود می‌کنند و با این وجود ، در پایان روز ، نتیجه منفی می‌باشد. برخی از مشاغل قبل از معرفی نمونه اولیه خود ماهها و سالها منتظر می‌مانند.

این استارتاپ ها با انتظار زیاد برای رسیدن به کمال، بازخورد مهم مشتری را که می‌تواند به آنها در توسعه و خلق یک شاهکار کمک کند را از دست می‌دهند.

راه حل:

 • دست کم گرفتن ارزش حداقل یک محصول مناسب را متوقف کنید.
 • ممکن است اولین نسخه شما رقت انگیز باشد اما تا زمانی که در دست مشتری باشد ؛ یک قدم جلوتر برای دریافت بازخورد و پیشرفت هستید.
 • با راه اندازی زودهنگام (یا در مرحله بتا) ، شما می‌توانید به بازار بروید و ایده خود را روی مشتریان زنده آزمایش کنید.

خطای ۵: نادیده گرفتن بازخورد کاربر پس از راه اندازی

هنگامی که چشم انداز خود را بر روی بازخورد کاربر ببندید ، یک راه اندازی ۱۰۰٪ شکست می‌خورد. بازخورد، یک معدن طلا برای یک تجارت در حال ظهور است. بیشتر جستجو کنید. به ریشه بروید و آن را بزرگ کنید!

اشتباهات رایج:

این مورد یکی از ساده ترین و بارزترین دلایل شکست استارتاپ ها است. پس از راه اندازی اولین نسخه از محصول خود ، جدی گرفتن نظرات کاربران ضروری است . شهامت پذیرش بازخورد منفی را داشته باشید. عدم توجه به بازخورد کاربران قاتل تضمین شده راه اندازی کسب و کارشما است.

راه حل:

 • در برابر بازخورد منفی همچنان بمانید.
 • ریشه را از شکایات کاربر تجزیه و تحلیل کنید زیرا به شما کمک می‌کند اشکالات را برطرف کنید.
 • در مورد پیشرفت خود در ایجاد تغییرات صادق و صریح باشید.
 • با گوش دادن به خواسته های آنها و طراحی محصول مطابق نیاز آنها ، رابطه بسیار خوبی با آنها ایجاد کنید.

خطای ۶: استخدام کارمند اشتباه

استخدام کارکنان اشتباه یکی دیگر از دلایل شکست استارتاپ ها است. شرکتها با مقیاس کوچک معمولاً نیروی کار ارزان را به جای یک کارمند ماهر و باتجربه انتخاب می کنند ، و این اولین گام برای غرق کردن یک کسب و کار نوظهور است.

کجا اشتباه می‌کنند؟

کارمندان یک دارایی هستند ، خصوصاً برای شرکتی که هنوز نام خود را در این صنعت مشخص نکرده است. اهداف سازمان ، میزان موفقیت پروژه و کیفیت خدمات به تلاش های انجام شده توسط کارمندان بستگی دارد. اکثر شرکت های نوپا تمایل به مصالحه در این زمینه ها و انتخاب کارمندان غیر ماهر برای کاهش هزینه های تولید دارند. این جایی است که آنها اشتباه می‌کنند و پس از آن ، در مدت کوتاهی ، شرکت با ضررهای مالی و شکایات مصرف کننده ها سقوط می کند.

راه حل:

 • استراتژی جذب خود را برنامه ریزی کنید و یک فرآیند غربالگری قوی کارمندان داشته باشید.
 • یک کارمند ماهر را به جای هر چیز دیگری انتخاب کنید.
 • سوابق داوطلب ، منابع استخدام و مدارک تحصیلی آنها را بررسی کنید.
 • مهارت ها و قدرت مورد نیاز برای نقش های مربوطه را تعیین کنید و کارکنان خود را برای موقعیت مورد نظر آموزش دهید.

خطای ۷: عدم جهت و تمرکز

چرا دو شرکت در یک صنعت متفاوت عملکرد متفاوتی دارند حتی اگر منابع و فرصت ها یکسان باشد؟ هر دو بیست و چهار ساعت فرصت دارند تا کار کنند ، اما یک نفر شکست می‌خورد و دیگری موفق می‌شود. پاسخ ساده است: شرکت شکست خورده فاقد تمرکز و جهت گیری است.

اشتباهات رایج:

این مورد یکی از رایج ترین دلایل شکست استارتاپ است. نداشتن مسیر درست می‌تواند در طولانی مدت تجارت را تخریب کند. وقتی هیئت مدیره بدون ارزیابی اینکه این تصمیم برای آنها چه نتیجه ای به همراه دارد ؛ شرکت ها تصمیم های اشتباهی را می‌گیرند. این تصمیم می‌تواند مربوط به هر چیزی باشد اما تأثیر آن می‌تواند تهدیدی بالقوه برای تجارت باشد.

یکی از مثالهای متداول در جهت گیری اشتباه ، صرف منابع در شبکه های اجتماعی و روابط عمومی حتی قبل از تهیه محصول مناسب برای مصرف کننده است.

راه حل:

 • به عنوان یک شرکت نوپا ، اجازه ندهید تمرکز شما در جهات مختلف پراکنده شود.
 • فقط روی دو چیز تمرکز کنید: محصول و مشتریان خود
 • دیگر وقت و منابع خود را صرف کارهای غیر ضروری نکنید.

خطای ۸: مقیاس گذاری زودهنگام

یکی دیگر از دلایل شکست استارتاپ ها مقیاس گذاری زودهنگام  است، که این مورد یکی از مهمترین دلایل مرگ استارتاپ‌ها است. پس از ارزیابی بیش از سه هزار استارتاپ ناموفق ، شرکت Genome به این نتیجه رسید که ۹۰٪ مشاغل نوظهور به دلیل مقیاس بندی ناکافی و زودرس شکست می‌خورند .

اشتباهات رایج :

سازمان هایی که با مقیاس گذاری زودهنگام وارد کار می‌شوند، همان سازمان هایی هستند که شکست سختی می‌خورند. آنها با تعقیب این ایده که پول می‌تواند همه چیز را به ارمغان بیاورد، سرمایه را بیش از حد نیاز خرج می‌کنند این کارفرمایان مطمئناً بخش امور مالی دارند و حتی کارهای درستی نیز انجام می‌دهند ، اما این کارها را خارج از نظم انجام می‌دهند.

برخی از این مثالها شامل بازاریابی گران قیمت ، دفاتر لیزینگ ، کامل کردن محصول با فن آوری های پرهزینه و عمدتا انجام همه کارهایی است که شرکت های بزرگ با منابع بسیار زیادی انجام می‌دهند. یک استارتاپ بدون بودجه کافی نمی‌تواند این هزینه ها را حفظ کند .

راه حل:

 • بی جهت مقیاس بندی نکنید. آنچه لازم است انجام دهید.
 • مدیریت صحیح امور مالی را انجام داده و جریان نقدینگی را کنترل کنید.
 • حتماً یک حسابدار باتجربه و ماهر استخدام کنید.
 • هزینه های تملک را کاهش دهید ؛ درآمد را افزایش دهید و سود کسب کنید سپس از سرمایه برای هزینه های ثانویه استفاده کنید.

خطای ۹: نداشتن رویکرد مشتری مداری

نداشتن رویکر مشتری مداری یکی از دلایل شکست استارتاپ ها است. اگر می‌خواهید استارتاپ شما به طرز ناخوشایندی شکست بخورد ، یک فرمول جادویی وجود دارد: توجه خود را از مشتری مداری دور کرده و یک رویکرد غیر مشتری محور را در پیش بگیرید. 

اشتباهات رایج:

من احتمالاً باید این را در بالاترین مورد قرار می‌دادم. اما در اینجا یک دلیل وجود دارد که من بالاخره آن را انتخاب کردم. “قانون نهایی” داشتن یک تجارت موفق را به خاطر بسپارید. این مانند یک قانون انجام یا مرگ است که همه شرکت ها به آن سوگند یاد می‌کنند.

یکی از اشتباهات رایجی که استارتاپ های جوان مرتکب می‌شوند ؛ توسعه محصول یا خدمات فقط به خاطر پول است. مطمئناً هدف نهایی همه شرکت ها کسب پول نقد از محصولاتشان و افزایش درآمد است. اما آیا می‌توانید حتی یک شرکت در جهان نام ببرید که درآمد بالایی کسب می‌کند بدون اینکه چیز مفیدی برای مشتریان فراهم کند؟

آیا لازم است بیشتر بگویم؟

راه حل:

 • برای حل چالش ها ، کشمکش ها و ناامیدی های مشتری خود ، محصولات و خدماتی ایجاد کنید.
 • روند تجارت شما باید مشتری محور باشد و نه پول محور
 • با مشتریان خود تماس بگیرید. با آنها ارتباط برقرار کنید و از بازخورد آنها استقبال کنید.
 • خدمات / محصولات خود را بر اساس نیازهای مشتریان خود بهبود ، ارتقا و اصلاح کنید.

نتیجه گیری

بسیاری از استارتاپ ها ظهور می‌کنند و بسیاری از آنها ناپدید می‌شوند. شرکتی که در تجارت باقی بماند شرکتی خواهد بود که از تمام اشتباهات ذکر شده در بالا جلوگیری می‌کند و مشتریان را نسبت به مقیاس گذاری زودهنگام ، انجام انفرادی کار زیاد به جای کارگروهی درنهایت موفقیت را به شکست مبدل می‌کند.

اگر فقط از تمام اشتباهات رایج و که شرکت های نوپا مرتکب شده اند اجتناب کنید؛ می‌توانید در طولانی مدت موفق شوید. حتی اگر این اشتباهات را مرتکب شده باشید ؛ هرگز برای اقدامات پیشگیرانه و حل مشکلات با یک استراتژی موثر حل مسئله ، خیلی دیر نیست.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۸ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *