ارزیابی عملکرد کارکنان چگونه انجام می‌شود؟

ارزیابی عملکرد کارکنان
آیا می‌دانید که نزدیک به ۹۰ درصد از مدیران منابع انسانی گفته اند که بازخورد و بررسی های مداوم همکاران برای نتایج موفقیت آمیز حیاتی است؟ این واقعیت را گوگل نکنید. حرف ما را قبول کنید ؛ درسته. اگر می‌خواهید ROI بهتر ، مشارکت کاری و حفظ کارکنان بالا را به دست آورید ، ارائه بازخورد سازنده بسیار مهم است. با این حال ، بدون بررسی عملکرد کارکنان نمی‌توانید بازخورد دقیقی ارائه دهید. شما باید عملکرد کار ، بهره وری ، مهارت های آنها را پیگیری کنید تا توانایی های آنها را بفهمید و به صورت دوره ای آنها را ارزیابی کنید. اما چگونه این کار را انجام دهیم؟ چگونه می‌توانید ارزیابی عملکرد کارکنان خود را حتی در این جهان پس از همه گیری از نزدیک مرور کنید
  در اینجا ما یک چک لیست بررسی برای ارزیابی عملکرد کارکنان تهیه کرده ایم. با استفاده از این چک لیست ، می‌توانید بلافاصله فعالیت آنها را مرور کنید. جذاب به نظر می‌رسد؟ بنابراین ، بدون بحث بیشتر ، بیایید شروع کنیم…

بررسی عملکرد کارکنان چیست؟

بررسی عملکرد یک ارزیابی رسمی از کارکنان است ، که در آن یک تیم منابع انسانی یا یک مدیر عملکرد کلی کار یک کارمند را ارزیابی می‌کند. این بررسی برای شناسایی نقاط قوت و توانایی های یک کارمند است. با بررسی عملکرد ، می‌توانید بازخورد ، اهداف و استانداردهایی را برای عملکرد کاری آنها ارائه دهید. در حال حاضر تعداد بیشتری از شرکت ها بر روی ارزیابی عملکردهای هفتگی ، ماهانه و سه ماهه برای اندازه گیری عملکرد کارکنان تمرکز کرده اند.

هنگامی که به طور دقیق بازبینی عملکرد را انجام می‌دهید ، به شما فرصتی می‌دهد تا انتظارات خود را از آنها تعیین کنید. می‌توانید اطلاعات مربوط به آنها را برای تعیین افزایش حقوق ، مزایای کارکنان ، برنامه های وفاداری و اخراج از کار جمع آوری کنید. همچنین ، ارزیابی کارکنان به درک اینکه در کجا می‌توانید تغییرات را برای بهبود سازمان پیاده سازی کنید ، کمک می‌کند. به عنوان مثال ،  Adobe ، یکی از مشهورترین غول های نرم افزاری ، به جای بررسی های سالانه ، چک های منظم را برای کارکنان خود انجام داد. شرکت های دیگر مانند Netflix ، GE و Google نیز بر حفظ عملکرد کارکنان تمرکز می‌کنند. 

هدف بررسی عملکرد کارکنان

هدف اصلی بررسی عملکرد کارکنان افزایش رضایت کارکنان ، اندازه گیری عملکرد آنها و بهبود فرهنگ سازمانی است. همچنین برخی دیگر از اهداف بازبینی عملکرد عبارتند از:

 • ارزیابی کارکنان به درک نقاط قوت و ضعف عملکرد کارکنان کمک می‌کند.
 • سازمان شما این فرصت را خواهد داشت که بداند از یک کارمند خاص چه انتظاری دارد.
 • ارزیابی عملکرد کارکنان به ارائه بازخورد ارزشمندی برای بهبود عملکردهای آینده کمک می‌کند.
 • به برنامه ریزی برای آینده سازمان و هر یک از کارکنان مرتبط با سازمان کمک می‌کند.
 • ارزیابی عملکرد کارکنان باعث ارتقاء ، افزایش حقوق و پاداش بر اساس معیارهای مختلف مانند مشارکت کارکنان ، عملکرد ، مدیریت زمان و بهره وری می‌شود.

بررسی عملکرد کارکنان در زمان حال 

قبل از بحران کووید ۱۹ ، مرور عملکرد کارکنان هر چند وقت یکبار در اکثر سازمانها برنامه ای بود. با این حال ، در طول همه گیری کرونا ، ما به ارزش سلامت روانی در محل کار پی برده ایم. در حال حاضر کارفرمایان باید بیشتر از همیشه تلاش و زمان خود را روی کارکنان خود سرمایه گذاری کنند. آنها باید مرتباً از آنها در مورد کار ، سلامتی و رفاه سوال کنند. به همین دلیل است که چندین شرکت مانند فیس بوک ، Sprinklr و SNI چک های منظم خود را افزایش می‌دهند. در این دوران پس از همه گیری ، کارفرمایان می‌توانند گام های خاصی را برای بررسی عملکرد به شیوه ای همدلانه بردارند.

مهربان باشید:  هر زمان که با کارکنان خود ارتباط برقرار می‌کنید ، مطمئن باشید که مهربان هستید. بررسی منظم عملکرد ضروری است ، اما در حین انتقال بازخورد به آنها ، همدلی و درک شما را نشان می‌دهد. نه تنها عملکرد شغلی ، بلکه باید وضعیت روانی آنها را نیز مرور کنید. این مورد به آنها می‌گوید که سلامت روانی آنها برای کسب و کار شما در اولویت است. در صورت لزوم ، انعطاف پذیری کار را برای حمایت از آنها فراهم کنید.

از طرز فکر رشد استقبال کنید:  برخی از کارکنان ممکن است معتقد باشند که بررسی عملکرد بر مناطق منفی تمرکز می‌کند یا نمی‌توان نقاط ضعف خود را تغییر داد. در طول بحران ، این نوع باورها می‌توانند احساس شکست و حقارت را ایجاد کنند. به همین دلیل است که شما باید مردم خود را به اتخاذ طرز فکر رشد تشویق کنید. بر این واقعیت تأکید کنید که کارکنان می‌توانند برای کار بر روی نقاط ضعف خود قدم بردارند یا آموزش ببینند. همچنین ، با کارمندانی که نمی‌توانند نتایج مورد انتظار را ارائه دهند یا در رسیدن به یک هدف شکست خورده اند ، دلسوز باشید.

چک کردن منظم:  ارتباط مکرر با کارکنان در جهان پس از کووید ضروری است. به جای انجام بررسی های سالانه ، مرتباً آنها را چک کنید. به عنوان مثال ، با استفاده از ابزارهای نظرسنجی ، می‌توانید نظرسنجی های هفتگی را برای آنها ارسال کنید. از آنها در مورد چالش هایی که هنگام کار با آنها روبرو هستند بپرسید و منابعی را برای غلبه بر این چالش ها در اختیار آنها قرار دهید. 

درنتیجه بررسی عملکرد کارکنان پس از همه گیری ویروس کرونا تغییرات زیادی کرده است. در اینجا ما یک چارچوب یا چک لیست موثر برای ارزیابی کارکنان شما در این شرایط سخت ارائه کرده ایم. با پیگیری مرحله به مرحله این چک لیست بررسی عملکرد ، می‌توانید نقاط قوت کارکنان خود را مشخص کنید ، میزان مشارکت و بهره وری را بدون هیچ زحمتی اندازه گیری کنید. بنابراین ، بیایید به پایین برویم تا بیشتر بدانیم…

چک لیست ۸ مرحله ای ارزیابی عملکرد کارکنان

 ارزیابی عملکرد کارکنان

۱) یک هدف و استاندارد مشخص کنید

قبل از شروع ارزیابی عملکرد کارکنان خود ، باید استاندارد و هدف مشخصی را تدوین کنید. بر اساس استاندارد و هدف ، عملکرد کلی آنها را ارزیابی می‌کنید. یک استاندارد عملکرد واضح مشخص می‌کند که در یک کارمند به دنبال چه چیزی هستید. اگر می‌خواهید کارکنان شما به هدفی برسند ، باید به آنها نشان دهید چگونه این هدف را محقق کنند.  تعیین استاندارد به کارکنان شما کمک می‌کند تا نقشهای خاص خود را در سازمان شما درک کنند. در حال حاضر ، این استانداردها برای هر کارمندی که وظیفه شغلی یکسانی را بر عهده دارد اعمال می‌شود. 

به عنوان مثال ، اگر کارمند شما دارای موقعیت فروشنده است ، می‌توانید معیاری را تعیین کنید که در هر سه ماه ۶۰،۰۰۰ دلار فروش داشته باشد. با این حال ، شما باید یک استاندارد عملکرد قابل دستیابی برای کارکنان خود تعیین کنید. و استاندارد عملکرد باید به شرح شغل یا مسئولیت کارمند شما مربوط باشد.

مانند استانداردهای عملکردی واضح ، هر سازمانی باید اهداف خاص هر کارمند را تنظیم کند. اهداف بستگی به نقاط قوت و ضعف یک کارمند خاص دارد و به آنها کمک می‌کند مهارت های خود را تقویت کرده و نقاط ضعف خود را بهبود بخشند. برای درک نقاط قوت و ضعف آنها و تعیین اهداف بر اساس آن ، با هر یک از کارکنان مشارکت کنید. به عنوان مثال ، هدف یک بازاریاب دیجیتال ممکن است شرکت در دوره و تبدیل شدن به یک بازاریاب محتوای معتبر باشد. 

پس از تعیین اهداف و استانداردها برای هر کارمند ، جلسه ای ترتیب دهید و آنها را با کل تیم خود به اشتراک بگذارید. این به کارمندان شما کمک می‌کند تا بدانند که شما از آنها برای دریافت ارزیابی کارکنان چه انتظاری دارید. 

۲) وضعیت کارکنان خود را پیگیری کنید

در طول سفر کارکنان ، باید وضعیت کارکنان خود را پیگیری کنید. می‌توانید یک فایل ارزیابی کارکنان یا گزارش مرور عملکرد ایجاد کنید تا همه سوابق را در یک مکان نگه دارید. می‌توانید حوادث ، دستاوردها و مشکلات به یاد ماندنی را یادداشت کرده یا ثبت کنید. فرض کنید اگر متوجه شدید یکی از کارمندان شما بدون اطلاع دو نفر به مدت دو روز غیبت داشته است ، یا شاید فردی یک روز کامل برای تکمیل پروژه کار کرده است ، می‌توانید این رویدادها را در پرونده ارزیابی خود ثبت کنید. اگر کارمند شما خوب عمل کرد و می‌توانید او را تحسین کنید ، می‌توانید نظرات سازنده خود را در پایان سال یا بازبینی ماهانه ارائه دهید.  اگر آنها نتوانستند انتظارات شما را برآورده کنند ، مطمئن شوید که انتقادات سازنده ای را در اختیار آنها قرار داده و آنها را تشویق می‌کنید تا در آینده بر نقاط ضعف خود غلبه کنند. 

در اینجا اشاره می شود: اگر یکی از کارکنان شما کار فوق العاده ای را در یک پروژه کاری خاص انجام می‌دهد ، یک سال منتظر نمانید تا بازخورد خود را به اشتراک بگذارید. فوراً بازخورد دهید تا به آنها نشان دهید که اهمیت می‌دهید و متوجه تلاش های آنها هستید. این عمل به شما امکان می‌دهد تعامل کارکنان را در سازمان خود حفظ کنید. به ویژه در این دوران پس از همه گیری ، می‌توانید هنگام ارائه بازخورد همدل باشید. از آنجا که اکثر کارکنان با استرس و اضطراب روبرو هستند ، بررسی سلامت روحی و روانی کارکنان بسیار مهم است.  

۳) بازخورد ۳۶۰ درجه

بازخورد ۳۶۰ درجه یکی از مهمترین روش ها برای اندازه گیری عملکرد کارکنان است. این به کارکنان کمک می‌کند تا از عملکرد مدیران ، همکاران و حتی مشتریان بازبینی عملکرد دریافت کنند. به طور خلاصه ، رویکردی جامع به عملکرد کار آنها ارائه می‌دهد. با بازخورد ۳۶۰ درجه ، می‌توانید مهارت های گروهی ، رهبری ، همکاری و مدیریت زمان کارکنان خود را ارتقا دهید. 

برای ایجاد نظرسنجی بازخورد ۳۶۰ درجه مشابه یا نظرسنجی مشارکت کارکنان ، می‌توانید یک حساب رایگان در SurveySparrow ایجاد کنید.

بهترین بخش در مورد بررسی ۳۶۰ درجه بهبود خودآگاهی است. به آنها بینش مناسبی در مورد نقاط قوت خود می‌دهد و نقاط ضعف را بهتر درک می‌کنند. ممکن است تعجب کنید ، اما سازمان هایی که کارکنان آنها بسیار مشغول هستند ۲۱ درصد سودآورتر از دیگران هستند. وقتی به طور منظم عملکرد آنها را ارزیابی می‌کنید ، آنها احساس می‌کنند که با نام تجاری شما مرتبط هستند. بنابراین ، آنها از مشارکت بیشتر در رشد کسب و کار شما دریغ نخواهند کرد.

نرم افزار بازخورد ۳۶۰ درجه به شما کمک کند تا داده های کارکنان را جمع آوری کنید ، نظرسنجی های زیبایی انجام دهید ، اتوماسیون و ویژگی های دیگر را برای اندازه گیری بی دردسر عملکرد کارکنان انجام دهید. همچنین ، نرم افزار بازخورد بینش غنی و گزارش های بازبینی را در اختیار شما قرار می‌دهد. با فیلترهای مختلف مانند خودارزیابی ، گزارش آماده ، ارزیابی کامل و گزارش در انتظار ، وضعیت ارزیابی کارکنان را به راحتی پیگیری کنید. در نهایت ، فراموش نکنید که گزارشهای بازبینی را با کارکنان خود به اشتراک بگذارید. 

۴) سازماندهی منظم بازبینی عملکرد

بررسی و بازخورد منظم عملکرد ، کارکنان شما را در طول سال کنترل می‌کند. به گفته Emplify ، با جمع آوری بازخورد کارکنان ، یک سازمان موفق شد ۳٫۸ میلیون دلار ظرفیت تولید خود را افزایش دهد. ارزیابی منظم عملکرد بسیار مهم است زیرا کارکنان شما می‌خواهند احساس کنند که کسب و کار به آنها اهمیت می‌دهد. آنها می‌خواهند در مورد عملکرد کلی خود بشنوند. به همین دلیل مهم است که یک بازنگری مداوم عملکرد را در فواصل منظم ترتیب دهید. 

برای آماده سازی برای بازبینی می‌توانید نظرسنجی های بررسی عملکرد انجام دهید. این نظرسنجی شامل سوالات متفاوتی از قبیل چیزهایی است که آنها در محل کار به آنها افتخار می‌کنند ، نقاط قوت و ضعف آنها ، و … از کارمندان خود بخواهید به این سوالات پاسخ دهند تا در مورد عملکرد کاری خود ایده ای کسب کنند. ارزیابی پاسخ های آنها به شما می‌گوید دقیقاً کجا کارکنان شما نیاز به پیشرفت دارند. در صورت لزوم ، می‌توانید تغییراتی در خط مشی ها و برنامه های سازمانی خود ایجاد کنید.

۵) ارزیابی کارکنان به صورت حضوری

گاهی اوقات جلسات حضوری می‌تواند طاقت فرسا باشد ، اما این جلسات برای ایجاد رابطه در سطح شخصی مفید است. جلسات ارزیابی چهره به چهره کارکنان می‌تواند بین کارکنان و مدیران شما اعتماد ایجاد کند. 

اولین قدم برای ایجاد یک ملاقات حضوری تعیین هدف ارزیابی است. لازم نیست بازخورد همه منفی باشد. این می‌تواند در مورد عملکرد یک کارمند در یک پروژه خاص ، یا عملکرد یک تیم در کارهای دشوار و … باشد. اگر هدف انجام بازخورد رو در رو را اطلاع ندهید ، ممکن است کارمند شما بیش از حد نگران شود. 

همچنین ، مطمئن شوید که کارکنان شما قبل از شرکت در جلسه بررسی عملکرد ، زمان کافی برای آماده سازی خود دارند. بنابراین ، از قبل هدف و برنامه جلسه را ذکر کنید و فراموش نکنید که هنگام به اشتراک گذاشتن بازخورد صادق باشید ، حتی اگر منفی باشد. به آنها بگویید که انتقاد را بپذیرند و برای بهبود بیشتر روی آنها کار کنند.

۶) امتیاز ترویج کننده خالص 

شاخص NPS (خالص ترویج کنندگان )  یک معیار عالی برای بررسی عملکرد کارکنان است. اساساً ، NPS مقیاسی است که اعداد بین ۰ تا ۱۰ را نشان می‌دهد. در مقیاس ۰-۱۰ ، از پاسخ دهندگان خود بخواهید تا عملکرد را رتبه بندی کنند. به عنوان مثال ، می‌توانید از مشتریان خود بخواهید که به خدمات خاصی که توسط کسب و کار شما ارائه می‌شود رتبه دهند. اگر مشتریان شما از خدمات راضی هستند ، می‌توانید به کارکنان خود برای ارائه خدمات عالی پاداش دهید. با رتبه NPS ، همچنین می‌توانید بازخورد همتا به همتا را برای ارزیابی عملکرد انجام دهید.

۷) برنامه زمانبندی آموزش 

هنگامی که از نظرسنجی ها و بازخوردها ایده روشنی در مورد عملکرد کارکنان خود دریافت کردید ، وقت آن است که بر اساس بررسی ها عمل کنید. اگر می‌دانید که کارکنان شما در زمینه خاصی نیاز به پیشرفت دارند ، برنامه های آموزشی را برنامه ریزی کنید. این به آنها امکان می‌دهد مناطق ضعیف خود را بهبود بخشند. آموزش و برنامه ها نه تنها به کارکنان شما احساس شایستگی می‌دهد ، بلکه به آنها کمک می‌کند تا مهارت ها و توانایی های خود را توسعه دهند. طبق تحقیقات Linkedin Learning ،  ۲۰۱۸ ، شصت و هشت درصد از کارکنان ترجیح می‌دهند در محل کار خود آموزش ببینند. همچنین ، تقریباً ۱،۲۸۶ دلار برای هر کارمند در سال ۲۰۱۹ سرمایه گذاری شده است. 

در بیشتر موارد ، کارکنان بر اساس برنامه های آموزشی و توسعه ای خود در یک کسب و کار می‌مانند. کارکنانی که آموزش می‌بینند نقش ها و مسئولیت های خود را بهتر درک می‌کنند. با این حال ، مطمئن شوید که اهداف مدیریت خود را با برنامه های آموزشی و توسعه هماهنگ کنید. اگر اهداف مدیریت شما بهبود بهره وری ، رضایت مشتری و بهره وری کارکنان است ، برنامه های آموزشی طراحی کنید و بر این اساس بررسی عملکرد کارکنان را انجام دهید.

۸) پاداش برای عملکرد 

بنابراین ، پس از پایان کار با بررسی عملکرد کارکنان ، به آنها پاداش مناسب دهید. اگر یکی از کارکنان شما به نقطه عطفی دست یافته یا پروژه ای را به اتمام رسانده است ، مطمئن باشید که پیروزی های خود را جشن بگیرید. پاداش روحیه و بهره وری کارکنان شما را افزایش می‌دهد. آنها احساس خواهند کرد که سازمان شما متوجه تلاش های سخت آنها می‌شود. در واقع ، پاداش های ساده مانند ارائه کوپن هدیه ، سفرهای تیمی ، یا ..  باعث می‌شود تا کارکنان احساس ارزش کنند. 

می‌توانید یک نظرسنجی کوتاه انجام دهید تا بفهمید که آنها چه مزایا یا پاداشی دریافت می‌کنند. به این ترتیب ، برنامه پاداش برای هر کارمند جذاب و جذاب تر خواهد بود. 

۶ نکته برتر برای ارزیابی موثر عملکرد کارکنان

 • خاص باشید:  وقتی برای کارکنان خود یک استاندارد یا هدف عملکردی تعیین می‌کنید ، مطمئن شوید که دقیق هستید. به جای این که به آنها بگویید که بهره وری خود را افزایش دهند یا سخت کار کنند ، بگویید “توانایی همکاری تیمی خود را بهبود بخشید” ، “مهارت ارتباطی خود را در یک ویدئو کنفرانس ارتقا دهید” یا “کار با یک ابزار جدید را بیاموزید” و …
 • صادق و واقع بین باشید:  گاهی اوقات ، مدیران تمایل دارند که برای خوشحال نگه داشتن کارکنان ، تنها بازخورد مثبت خود را با آنها در میان بگذارند. اما ، مهم است که نظرات مثبت و منفی را در مورد بررسی عملکرد به اشتراک بگذارید. صادقانه بگویم که هنگام به اشتراک گذاشتن یک نظر ، باید این کار را انجام دهید. بنابراین ، آنها می‌توانند بر بازخورد تمرکز کرده و از آنها درس بگیرند.

به طور مشابه ، تعیین اهداف واقع بینانه بسیار مهم است. اگر اهداف ساده و غیرقابل دستیابی را تعیین کنید ، کارکنان در تکمیل آنها کوتاهی می‌کنند. همچنین ، در صورت امکان ، مهلت های مناسب برای هر هدف را ارائه دهید. ضرب الاجل به آنها امکان می‌دهد هر هدفی را به موقع انجام دهند.

 • شخصیت را ارزیابی نکنید:  عملکرد شغلی کارکنان را قضاوت کنید ، نه شخصیت آنها. بر این نکته که چگونه کارکنان وظایف خود را به درستی انجام می‌دهند ، تمرکز کنید. به عنوان مثال ، ویژگی هایی مانند “نابالغ” ، “عملی” یا “احساسی” را ارزیابی نکنید. بلکه عملکرد آنها را بر اساس یک کار خاص یا جلسه تیم ارزیابی کنید. 
 • با دقت گوش دهید:  همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، در جهان پس از کووید ، فقط بررسی عملکرد به شما کمک نمی‌کند. برای درک بهتر ، باید از افراد خود در مورد سلامت و مشکلات کاری آنها سوال کنید. اگر در مشاغل خود با مشکلی روبرو شدند ، سعی کنید بلافاصله آن را برطرف کنید. این امر باعث پیوند بهتر بین کارکنان و سازمان شما می‌شود.
 • کارکنان را با هم مقایسه نکنید:  هدف اولیه از ارزیابی عملکرد ، ارزیابی کار و تلاش هر کارمند است. هنگام بررسی ، عملکرد کارکنان خود را مقایسه نکنید.
 • سوالات خاصی بپرسید:  مکالمه ، کلیدی برای حفظ ارتباط عاطفی کارکنان با سازمان است. یک نظرسنجی آنلاین با ترکیبی از سوالات مربوط به عملکرد و سلامت انجام دهید تا آنها را تحت کنترل داشته باشید. به عنوان مثال: “بزرگترین چالش شما در حین کار بر روی پروژه چه بود” ، “دوست دارید چه مهارتهای جدیدی در سال جاری بهبود یابد” و “چگونه با شرایط فعلی کنار می‌آیید” ، “به چه حمایت یا تعدیل شغلی نیاز دارید ، ” و …

نتیجه گیری

 با چک لیست بررسی عملکرد ، شما در راه ایجاد نیروی کار مشارکتی هستید. این چک لیست نه تنها به شما در ارتقاء مهارت های کارکنان کمک می‌کند ، بلکه رشد کسب و کار را در دراز مدت تضمین می‌کند. این کار تصویری مثبت از ذهن کارکنان شما ترسیم می‌کند ، و آنها احساس ارزش می‌کنند و بیشتر تلاش می‌کنند تا به موفقیت برسند. این بدان معناست که می‌توانید انتظار بهره وری بیشتر و گردش مالی کمتری داشته باشید. 

در نهایت ، به یاد داشته باشید که بررسی عملکرد یک راه یک طرفه نیست ، جایی که عملکرد بررسی کارفرما و کارکنان به بازخورد گوش می‌دهند. در دنیای امروز ، شما باید مکالمه ای را برای ارزیابی عملکرد آنها آغاز کنید. بنابراین ، به کارکنان خود خوب گوش دهید و نظرات عملکردی عالی را در اختیار آنها قرار دهید که به رشد شخصی و حرفه ای آنها کمک می‌کند. 

منبع : surveysparrow.com
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *