تجارت الکترونیک چیست؟

تجارت الکترونیک چیست؟

هر فردی که در این نسل از اینترنت اطلاع دارد می‌داند تجارت الکترونیک چیست. همه‌گیری کووید-۱۹ پویایی تجارت الکترونیک را در سال ۲۰۲۱ کاملاً تغییر داده است. در قرنطینه بودن به دلیل کووید، رشد صنعت تجارت الکترونیک را به طور تصاعدی تسریع کرده است. انتظار می‌رود رشد بیشتری نیز داشته باشد. در سراسر جهان، مردم در حال تغییر عادات خرید خود هستند و سبک زندگی جدید مردم را مجبور کرده است که به خریدهای آنلاین وابسته شوند. شرکت‌هایی که قبلاً سفر تجارت الکترونیک خود را آغاز کرده‌اند، قبلاً در بحبوحه کاهش رتبه خرده‌فروشی، توسعه را تجربه کرده‌اند. در همین حال، کووید بسیاری از شرکت‌های خرده‌فروشی را به سمت فروش آنلاین سوق داده است. کسب و کارهای بیشتری نسبت به قبل به دنیای تجارت الکترونیک می‌پیوندند.

تجارت الکترونیک چیست؟
منبع: eMarkerter 

این مقاله به شما کمک می‌کند  تا بفهمید تجارت الکترونیک چیست، مزایای آن و چند مثال عالی برای تشویق شما. بنابراین، بیایید شروع کنیم. در پایان این مقاله بینشی در مورد مباحث زیر خواهید داشت:

  • تجارت الکترونیک چیست؟
  • مزایای تجارت الکترونیک چیست؟
  • نکاتی برای راه اندازی وبسایت تجارت الکترونیک
  • نمونه هایی از غول های تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک چیست؟

یک تعریف ساده از تجارت الکترونیک این است که تجارت الکترونیک خرید و فروش کالا یا خدمات از طریق اینترنت و انتقال پول و داده برای تکمیل فروش است که به عنوان تجارت الکترونیک یا تجارت اینترنتی نیز شناخته می‌شود.

چیزی که باید بدانید این است که تجارت الکترونیک فقط یک نوع نیست بلکه چندین نوع از آن وجود دارد. در اینجا انواع تجارت الکترونیکی که باید در مورد آنها بدانید آورده شده است.

۵ نوع تجارت الکترونیک

  • کسب و کار به مصرف کننده (B2C)
  • کسب و کار به کسب و کار (B2B)
  • مستقیم به مصرف کننده (D2C)
  • مصرف کننده به مصرف کننده (C2C)
  • مصرف کننده به کسب و کار (C2B)

۱) کسب و کار به مصرف کننده

تجارت الکترونیک B2C شناخته شده ترین مدل کسب و کار تجارت الکترونیک است. کسب و کار به مشتری به این معنی است که معامله بین یک کسب و کار و یک خریدار انجام می‌شود. به سادگی خرید یک میز از فروشگاه اینترنتی. مشابه این که چگونه به صورت فیزیکی برای خرید به مغازه می‌روید.

۲) کسب و کار به کسب و کار

تجارت الکترونیک B2B مبتنی بر کسب و کار به کسب و کار است که با مشتری مواجه نیست. تولیدکنندگان از طریق کسب و کار آنلاین B2B مستقیماً به خرده فروشان می‌فروشند.

۳) مستقیم به مصرف کننده

تجارت الکترونیک مستقیم به مصرف کننده جدیدترین مدل تجارت الکترونیک است. D2C به این معنی است که یک نام تجاری بدون مراجعه به خرده‌فروش، تاجر یا توزیع‌کننده، مستقیماً به مشتری نهایی خود می‌فروشد. هیچ واسطه ای در این نوع تجارت الکترونیک وجود ندارد. امروزه شما نه تنها فروشندگان آنلاین بزرگ، مستقر، بلکه حتی اینستاگرام، اسنپ چت و فیس بوک نیز در حال انجام تجارت الکترونیکی مستقیم برای مصرف کنندگان هستند.

۴) مصرف کننده به مصرف کننده

کسب و کار تجارت الکترونیک وب C2C به پیشنهاد یک مدیریت مناسب یا مدیریت به خریدار دیگر اشاره دارد. نمونه محبوب این نوع OLX یا eBay است که در آن یک مشتری می‌تواند محصولات خود را به دیگری بفروشد و مطمئناً این معامله بین مشتریان به صورت آنلاین انجام می‌شود.

۵) مصرف کننده به کسب و کار

مصرف کننده به کسب و کار موردی است که در آن یک فرد، خدمات یا کالا خود را به یک سازمان تجاری ارائه می‌دهد. این نوع معامله آنلاین عمدتاً بین فریلنسرها، نویسندگان، ویراستاران انجام می‌شود. اینها انواع مختلفی از مشاغل تجارت الکترونیکی هستند که باید در مورد آنها بدانید. به عنوان یک صاحب کسب و کار، B2B، B2B، D2C حوزه اصلی کسب و کار شما هستند.

مزایای تجارت الکترونیک چیست؟

با وجود تمام مواردی که تاکنون در مورد تجارت الکترونیک آموخته اید، باید متوجه شده باشید که قطعاً مزایای زیادی وجود دارد که به نفع شما عمل می‌کند.

۱) سفارشی سازی

تحقیقات نشان می‌دهد که ۸۰ درصد از مشتریان تمایل به خرید از یک کسب‌وکار به‌صورت غیررسمی دارند که می‌توانند پشتیبانی سفارشی‌شده را ارائه دهند. افرادی که به شخصی سازی علاقه نشان می‌دهند نیز تمایل بیشتری دارند تا مهمترین مشتریان برند باشند. این نتایج نشان می‌دهد که کمک مشتری سفارشی‌شده چقدر می‌تواند به سرعت بخشیدن به معاملات و شهرت یک برند کمک کند. برخی از انواع عادی شخصی سازی از جمله محدودیت ها/پیشرفت ها، برنامه های تزلزل ناپذیر، مبادلات تغییر یافته یا پیشنهادات است.

۲) صرفه جویی در هزینه

افتتاح یک فروشگاه پرهزینه است. شما باید اجاره نامه بپردازید، فضا را تجهیز کنید، وسایل مورد نیاز خود را تهیه کنید و نمایندگانی را برای کار در آن استخدام کنید. هزینه تمام شده بستگی به میزان فضای مورد نیاز شما و مکان مورد نیاز برای باز کردن فروشگاه دارد. راه اندازی یک کسب و کار در وب، به طور قابل توجهی هزینه کمتری دارد. در صورتی که از هم اکنون یک پایگاه مشتری داشته باشید و نیاز به ایجاد یک سایت سفارشی داشته باشید، احتمالاً چند میلیون تومان برای کدنویسی و کار آن سایت پرداخت خواهید کرد. برای طراحی وب‌سایت میتوانید با وب سایت استارتاپ ها تماس بگیرید.

خواندن مقاله مرتبط
هک رشد چیست؟ 8 روش برای سرعت بخشیدن به رشد کسب‌و‌کار

۳) به راحتی قابل دسترسی است

مشتریانی که در یک فروشگاه واقعی خرید می‌کنند ممکن است در تشخیص اینکه یک کالای خاص در کدام گذرگاه است دچار مشکل شوند. در تجارت آنلاین، مشتریان می‌توانند صفحات توضیحات محصول را مطالعه کنند و از جستجوی وب‌سایت برای کشف آن محصول استفاده کنند.

۴) دسترسی بین المللی به محصولات یا خدمات شما

وقتی کالاهای خود را فقط در فروشگاه فیزیکی خود می‌فروشید، مخاطبان شما به هر شهر و کشوری که در آن مستقر هستید محدود می‌شود. اما در تجارت الکترونیک اینطور نیست. دسترسی شما بسیار گسترده تر است. منظور ما از گسترده، در سراسر کشورها، بر فراز دریاها است. شما می‌توانید محصولات خود را به عنوان یک برند بین المللی بفروشید در حالی که مصرف کنندگان شما در کشور دیگری هستند.

۵) تبلیغات کم هزینه تر

با کسب و کار تجارت الکترونیک، سازمان ها پول نقد و زمان زیادی را برای تبلیغات صرفه جویی می‌کنند. با توجه به مزایای خرید تجارت الکترونیک، می‌توانید واقعاً کالای خود را  به طور مؤثر، سریع، مبتکرانه به عرضه بگذارید.. برای مثال، با استفاده از تصاویر، اینفوگرافیک‌ها، یا رسانه‌های آنلاین – چه از طریق تولید محتوا  یا از طریق تبلیغات پولی. به همین ترتیب، کسب و کار در تجارت الکترونیک معقول تر است.

۶) جمع آوری آسان داده ها

در صورتی که سازمان‌ها بخواهند تجربه مشتری را به دست آورند، اساساً به اطلاعات آنها نیاز دارند. جمع آوری هر یک از داده ها، ضرورت های آنها را برای تنظیم بهترین موارد، مدیریت ها یا حتی پشتیبانی مشتری تجارت الکترونیک نشان می‌دهد. دنیای آنلاین معدن طلایی از تجربیات اطلاعاتی است که هرگز نمی‌توانید در فروشگاه های فیزیکی به دست آورید. در حین خرید الکترونیکی در مدت زمان محدود، مشتریان نام، شماره تلفن، آدرس ایمیل، نشانی محل سکونت  را می‌دهند. سپس می‌توانید این جزئیات را در ابزارهای تحلیل مانند Google Analytics بررسی کنید. این داده‌های جمع‌آوری‌شده نیز می‌تواند به هدف‌یابی مجدد تبلیغات برای جذب مشتریانی که در این مرحله خرید نکرده‌اند، یا ارسال ایمیل به مشتریان بالقوه‌ای که قبل از خرید فروشگاه شما را ترک کرده‌اند، کمک کند و به آنها محصول جدید را توصیه کند.

۷) دستیابی به مشتریان جدید

از طریق رسانه های آنلاین، فرصتی برای ردیابی اجتماعی کاملاً متفاوت دارید. این سرنخ‌ها احتمالاً هرگز از طریق خرید حضوری به کسب‌وکار شما نمی‌رسند، زیرا آنها به طور مؤثر شما را جستجو نمی‌کنند، اما ممکن است پس از یافتن شما از طریق رسانه‌های آنلاین این کار را انجام دهند.

۸) همیشه در دسترس

به طور کلی یک فروشگاه در روز چه مدت باز است؟ برای یک فروشگاه فیزیکی، زمان محدود فعالیت آنها ممکن است منجر به کمبود مشتریان خاص شود. با این حال، این موضوع در مورد سازمان های تجارت الکترونیک نیست. مشتری می‌تواند به یک فروشگاه آنلاین مراجعه کند، کالایی را بخرد و به سرعت درخواست خود را رسیدگی کند، بدون توجه به زمان. فروشگاه های آنلاین می‌توانند وسایل خود را در ساعت ۱ بامداد یا ۱۰ شب خریداری کنند و هر یک از سفارشات به طور طبیعی در چارچوب آنها ثبت می‌شود. این امر باعث کاهش موارد از دست دادن مشتریان برای سازمان ها می‌شود.

۹) خریدد آسانتر

دلیل اصلی خرید آنلاین مشتریان، راحتی است. بنابراین بسیار مهم است که سازمان ها بتوانند یک تجربه خرید ثابت را از طریق وب‌سایت خود ارائه دهند.

۱۰) همیشه در حال بهینه سازی

همانطور که نوآوری در حال بهبود است، رویکردهای بیشتری برای هموار کردن اقدامات تجاری خود پیدا خواهید کرد.  با کسب‌وکار آنلاین، طیف وسیعی از برنامه‌ها و ترکیب‌هایی را کشف خواهید کرد که به شما کمک می‌کنند تا محصولا یا خدمات خود را به نمایش بگذارید. اینها برخی از مزایای بسیار قانع کننده تجارت الکترونیک هستند.

نمونه هایی از تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک چیست؟
تجارت الکترونیک چیست؟

اجازه دهید به چند نمونه از شرکت های برتر تجارت الکترونیک نگاه کنیم:

آمازون

ما مجبور شدیم با آمازون شروع کنیم، یک مورد محبوب در سراسر جهان. Amazon.com است. شاید بهترین تصویر از یک کسب و کار آنلاین در حال شکوفایی باشد که در ابتدا به عنوان خرده فروشی شروع شد. آنها  به یکی از بزرگترین پلتفرم های تجارت الکترونیک روی کره زمین تبدیل شدند که در سیاتل، واشنگتن (ایالات متحده آمریکا) و در سال ۱۹۹۴ توسط جف بزوس تاسیس شدند. این یکی از اصلی ترین مشاغل آنلاین آمریکایی برای فروش محصولات در وب شد. در ابتدا Amazon.com به عنوان یک فروشگاه آنلاین کتاب در نظر گرفته شد. با وجود این، با گذشت زمان، آنها با افزودن اقلامی مانند ابزارهای الکترونیکی، برنامه نویسی، دی وی دی، بازی های رایانه ای، سی دی های موسیقی، MP3، لباس، کفش، اقلام بهداشتی و غیره، دامنه بازار خود را در مجموعه ای از محافل تجاری گسترش دادند. طبق تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۰۸، Amazon.com هر سال تقریباً ۶۱۵ میلیون مشتری آنلاین جذب می‌کند. شناخته شده ترین مؤلفه آنها چارچوب نظرسنجی محصولات آنها است که به هر مشتری اجازه می‌دهد نظر خود را ارائه کند و به آن آیتم در مقیاسی از یک تا پنج ستاره امتیاز دهد.

خواندن مقاله مرتبط
ارزش پیشنهادی چیست و کاربرد آن در استارتاپ چگونه است؟

eBay

eBay به عنوان یک شرکت مدیریت فروش آنلاین در دهه ۹۰ شروع به کار کرد تا افراد کلکسیونی و محصولات مورد استفاده را به یکدیگر ارائه دهند. eBay در حال یافتن راه‌هایی است که بنیاد خود را بیشتر شبیه آمازون کند. ارائه حمل و نقل تضمینی ۳ روزه رایگان برای فروشندگان مایه اطمینان است. همچنین در حال تجمیع پست‌های اقلام از فروشندگان با موارد مشابه است و به خریداران این امکان را می‌دهد تا بدون هیچ مشکلی بهترین هزینه را پیدا کنند. علاوه بر این، ضمانت بهترین قیمت را ارسال می‌کند و به مشتریان تخفیف های مختلف در تمایز بین کالایی که در eBay خریداری کردند، ارائه می‌کند. eBay به طور فزاینده‌ای بیشتر شبیه یک خرده‌فروش تجاری به خریدار است تا یک مرکز تجاری برای سازمان‌های مختلف.

والمارت

والمارت بزرگ‌ترین خرده‌فروش فیزیکی جهان است که هر سال تقریباً بخش بزرگی از یک تریلیون دلار درآمد تولید می‌کند. در هر صورت، بخش کوچکی از این درآمد از معاملات آنلاین حاصل می‌شود. این سازمان در سال های اخیر به شدت در تجارت الکترونیکی فعالیت می‌کند. این شرکت Jet.com را در سال ۲۰۱۶ در کنار یک سری از سازمان‌های کوچک تجاری تجارت الکترونیک مستقر در ایالات متحده به دست آورد. به‌علاوه، به‌دنبال تلاش عظیم آمازون در زمینه غذا در سال ۲۰۱۷، به‌سرعت وظایف اقلام غذایی پایه آنلاین خود را افزایش داد. بنابراین، والمارت در سال‌های اخیر شاهد توسعه معاملات آنلاین قوی بوده است. این شرکت در سال ۲۰۱۷ ۱۱٫۵ میلیارد دلار معاملات در ایالات متحده انجام داد و امیدوار است در سال جاری به ۴۰ درصد توسعه معاملات آنلاین برسد. آخرین حدس و گمان کسب و کار آنلاین والمارت، خرید ۷۷ درصد از سهام Flipkart، یکی از اصلی ترین سازمان های تجارت الکترونیک در هند است. این اقدام والمارت را با آمازون در هند، بازار دیگری که آمازون برای غلبه بر رقابت‌های محلی در آن توسعه داده است، در تنگنا قرار می‌دهد. هند دارای پتانسیل توسعه عظیمی برای خرید آنلاین است و سهام والمارت در فلیپ کارت را به آن بازار باز می‌کند. والمارت می‌گوید GMV Flipkart در سال ۲۰۱۷ حدود ۷٫۵ میلیارد دلار بود. والمارت تا حد زیادی معاملات تجارت الکترونیک خود را از طریق خرید و گسترش حمل و نقل مواد غذایی اولیه توسعه داده است. خرید Flipkart توسعه حیاتی را در یکی از سریع‌ترین بازارهای تجارت الکترونیک در حال توسعه روی کره زمین به دست آورد.

فلیپ کارت

بازیکن تجارت الکترونیک سنگاپور، مستقر در بنگلور، هند، اخیراً سهام قابل توجهی را به Walmart ارائه کرده است. سازمان تجارت الکترونیک ابتدا با فروش کتاب وارد فضای خرده فروشی آنلاین شد، اما در دراز مدت به معاملات خرده فروشی غیرقابل انکار تبدیل شد و به یکی از پیشگامان فروش تجارت الکترونیک در هند تبدیل شد. در نیمه اصلی سال ۲۰۲۰، شرکت Walmart با سرمایه ۱٫۲ میلیارد دلاری در گروه Flipkart، سازمان را به ۲۴٫۹ میلیارد دلار رساند.

اسنپ ​​دیل

Snapdeal یکی دیگر از غول‌های تجارت الکترونیکی که در هند تأسیس شده است، یک مرحله خرید آنلاین است که توجه زیادی را از سوی مشتریان و حامیان مالی جمع‌آوری کرده است. از زمان ارسال در سال ۲۰۱۰، Snapdeal سرمایه هایی را از حامیان مالی بزرگ Alibaba Group، Softbank و Foxconn دریافت کرده است. در حالی که بزرگترین کلاس خریداری شده از Snapdeal سخت افزار است، فروشگاه آنلاین نیز طبقه بندی های دیگری از جمله خانه و آشپزخانه، سبک، اسباب بازی، عالی، رفاه، کتاب را ارائه می‌دهد و این تازه آغاز است.

IndiaMart

IndiaMART بزرگترین مرکز تجاری آنلاین تجارت به تجارت در کشور است که در سال ۱۹۹۹ برای ارتباط خریداران با ارائه دهندگان تاسیس شد. امروزه، IndiaMART حدود ۶۰٪ از صنعت کلی منطقه طبقه بندی آنلاین B2B در هند را در اختیار دارد. IndiaMART با سازندگان، ارائه‌دهندگان و صادرکنندگان ارتباط برقرار می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا اقلام خود را با استفاده از استیج پیش ببرند و به روی یکدیگر باز کنند. IndiaMART تقریباً هر چیزی را که ممکن است تصور کنید را پوشش می‌دهد، طبقه بندی هایی از جمله ساخت و توسعه، سخت افزار مدرن، لباس، وسایل، و به طور شگفت انگیزی مواد، رنگ ها و حلال ها برای ارائه چند مثال دارد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *