کرادفاندینگ چیست؟ سرمایه گذاری جمعی در استارتاپ چگونه است؟

کرادفاندینگ

سرمایه گذاری در شرکتهای نوپا و استارتاپ ها قبلاً فقط برای سرمایه گذاران فرشته  ، سرمایه گذاران خطر پذیر یا افراد ثروتمند امکان پذیر بود. با افزایش سرمایه گذاری جمعی( crowdfunding) یا به طور خاص کرادفاندینگ مبتنی بر سهام ، این روند دموکراتیک شده  و اکنون برای همه امکان پذیر شده است. در واقع ، بانک جهانی پیش بینی کرده است که سرمایه گذاری گسترده بین سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۵ می‌تواند به حجم تقریبی ۹۰ میلیارد دلار در دنیا برسد.

با نگاهی به این وضعیت از دیدگاه کسب و کار تازه تاسیس و نه سرمایه گذار ، اکنون یافتن منابع خارجی سرمایه به عنوان راهی برای ایجاد باند مناسب برای ایجاد یک کسب و کار سودآور ، به عنوان مثال از طریق سرمایه گذاری جمعی مبتنی بر سهام ، امکان پذیر شده است.

سرمایه گذاری جمعی برای استارتاپ ها چگونه کار می‌کند؟

همه مشاغل برای شروع کار ، رشد و انجام وظیفه خود به سرمایه احتیاج دارند و با گسترش اینترنت ، روش جدیدی برای شرکت ها برای جذب سرمایه مورد نیاز خود ظهور کرده و به سرعت در طول دهه گذشته رشد کرده است:

سرمایه گذاری گسترده برای شرکت های نوپا

تأمین سرمایه از طریق سهام عدالت برای استارتاپ ها امکان تأمین بودجه افراد زیادی را به جای فقط تعداد معدودی از کسب و کار ها فراهم کرده است.

سرمایه گذاری نوین استارتاپ نوعی تأمین سرمایه از طریق افراد جمع شده است که سرمایه گذاران را قادر می‌سازد از شرکت های خصوصی در مراحل اولیه و مشاغل کوچک که هنوز در بورس اوراق بهادار درج نشده اند در ازای سهام خود سرمایه تأمین کنند.

به عبارت دیگر ، سرمایه گذاران با سرمایه گذاری در یک شرکت از طریق سرمایه گذاری جمعی مبتنی بر سهام ، سهام شرکت سرمایه گذاری شده را در ازای دریافت پول نقد خود دریافت می‌کنند. شما به عنوان یک سهامدار ، جزئی از مالک آن شرکتی می‌شوید.

این بدان معناست که در صورت موفقیت شرکت و افزایش ارزش آن ، سهم هایی که از طریق سرمایه گذاری خود به دست آورده اید نیز خواهد بود و در صورت عملکرد خوب شرکت ، سود خواهید برد. برعکس ، اگر شرکت شکست بخورد ، آنچه را که سرمایه گذاری کرده اید از دست خواهید داد. بنابراین اکثر سرمایه گذاران از طریق گسترش ریسک خود با ایجاد سهم های متنوع بهره مند می‌شوند.

چرا باید از طریق سرمایه گذاری جمعی مبتنی بر سهام در استارتاپ ها سرمایه گذاری کنیم؟

هنگامی که شما در مشاغل استارتاپی کوچک و اولیه سرمایه گذاری می‌کنید که به دنبال سرمایه های عمده نیستند بلکه سرمایه های کمتری را برای اینکه بتوانند استارتاپ خود را تاسیس کنند، نیازدارند ، امکان بازده بسیار بالایی را دارید زیرا در مرحله اولیه سرمایه گذاری که می‌کنید، ریسک شکست کسب و کار هم نیز به همان نسب بالا است.

شما به عنوان بازدهی برای سرمایه گذاری خود ، صاحب جزئی از کسب‌ و کار می‌شوید و از این نظر ، این فرصت را خواهید داشت که از سود دیگری که ممکن است در آینده اتفاق بیفتد بهره مند شوید. در این زمینه ، تعجب آور نیست که افراد از طریق بسترهای سرمایه گذاری جمعی ، سرمایه بیشتری در استارتاپ ها سرمایه گذاری می‌کنند.

هنگام سرمایه گذاری در شرکت های نوپا ، منبع اصلی بازگشت سرمایه ، سود بیشتر از افزایش ارزش سهام خواهد بود ، زیرا بسیار کم اتفاق می‌افتد که شرکت های نوپا در مراحل اولیه سود سهام خود را تقسیم کنند.

بنابراین ، منبع اصلی بازگشت سرمایه از این نوع سرمایه گذاری ، سود سرمایه خواهد بود که سودهایی است که ممکن است به دلیل افزایش قیمت بازار یک سهم معین در شرکت ایجاد شود.

خواندن مقاله مرتبط
طرح کسب و کار یا بیزینس پلن چیست؟

خطرات هنگام سرمایه گذاری در استاترتاپ ها چیست؟

قبل از اینکه سرمایه گذاری عظیم در استارتاپ ها را شروع کنید ، باید این واقعیت را کاملاً آگاه و پذیرفته باشید که سرمایه گذاری در استارتاپ ، مخاطرات زیادی را به همراه دارد زیرا متأسفانه بسیاری از استارتاپ ها در نهایت با شکست روبرو می‌شوند.

در ادامه ، داده های ایالات متحده نشان می‌دهد که میزان بقای مشاغل  به شرح زیر است:

  • حدود ۸۰٪  تا سال اول باقی مانده اند.
  • حدود ۷۰٪ تا سال دوم باقی مانده اند.
  • حدود ۵۰٪ تا سال پنجم باقی مانده اند.
  • حدود ۳۰٪ از استارتاپ ها ۱۰ سالگی خود را دیده اند.

این آمار ها به طور شگفت انگیزی در طول زمان ثابت هستند اما از کشوری به کشور دیگر و صنعت به صنعت دیگر متفاوت است. جستجوی عمیق در آمار می‌تواند بینش مفیدی قبل از سرمایه گذاری در یک استارتاپ به شما ارائه دهد.

همانطور که گفته شد ، اگر درست انجام شود ، سرمایه گذاری در سهام نوپای از طریق سرمایه گذاری جمعی می‌تواند بسیار سودآور و همچنین یک سرمایه گذاری موجود و با ارزش باشد.

علاوه بر خطر از بین رفتن شرکت استارتاپ و از بین رفتن سرمایه گذاری شما ، چندین خطر دیگر نیز وجود دارد که باید هنگام سرمایه گذاری در استارتاپ ها از آنها آگاه باشید. در زیر برخی از مهمترین موارد را پیدا خواهید کرد.

سهام غیرنقد شونده

بسته به سامانه ، سهم هایی که دریافت می‌کنید می‌توانند غیر نقد شونده باشند.

اگر روی سامانه سرمایه گذاری سهام عادی و بدون بازار ثانویه سرمایه گذاری کنید ، احتمالاً باید سهام خود را نگه دارید تا زمانی که شرکت در بورس قرار بگیرد (IPO یا ICO) یا کل تجارت به یک شرکت دیگر فروخته شود (فروش تجاری).

و حتی اگر یک بازار ثانویه در سامانه موجود باشد ، شما نمی‌توانید به طور قطع بدانید که آیا امکان فروش سهام وجود دارد یا خیر. در این صورت ، قیمت مناسبی برای شما تضمین نمی‌شود.

به عنوان یک نتیجه ، اکثر سرمایه گذاران سهام عمومی در نهایت صاحب سهام هستند تا زمانی که معامله خرید بزرگتری منعقد شود یا شرکت در بورس سهام وارد شود.

بازده از ارزش سهام

بعید نیست قبل از دیدن افزایش چشمگیر ارزش سهام خود ، باید مدت زمان زیادی منتظر بمانید.

بیشتر صندوق های سرمایه گذار خطر پذیر و سرمایه گذاران فرشته با افق های سرمایه گذاری بین سه تا پنج سال کار می‌کنند ، اما گاهی اوقات ممکن است خیلی بیشتر طول بکشد تا شما شاهد افزایش چشمگیر ارزش سهام باشید. بنابراین ، شما نه تنها به صبر بلکه به توانایی کنار آمدن مالی برای مدت زمان نامشخص و بدون دسترسی به پول سرمایه گذاری شده نیاز خواهید داشت.

معمولاً شرکتهای نوپا با رشد درآمد و لزوماً سود خالص گسترش می‌یابند. به عنوان مثال معمول است که استارتاپ های دارای فناوری بالا و ارزشمندی را ببینیم که هنوز هرگز سود نداشته اند. این همچنین بدان معنی است که به دلیل سود خالص مستقیم پایین یا عدم سود مستقیم در شرکت ، نباید انتظار سود سهام داشته باشید.

کاهش ارزش سهام

هنگام سرمایه گذاری در سرمایه گذاری جمعی برای شرکت های نوپا ، این خطر وجود دارد که سهام شما کم ارزش شود.

تقریباً تمام شرکت های نوپای بدون فهرست سرمایه بیشتری را در این راه جمع می کنند. به طور معمول ، این کار با انتشار سهام جدید برای سرمایه گذاران جدید انجام می‌شود. با سهام بیشتر ، هر سهامدار موجود درصد کمتری از شرکت را در اختیار خواهد داشت. بنابراین ، این منجر به کاهش درصد مالکیت شما خواهد شد.

همچنین ، سهام جدید ممکن است شامل گزینه های سهام باشد که در صورت استفاده می‌تواند درصد شما را حتی بیشتر کاهش دهد. بنابراین ، قبل از سرمایه گذاری مطمئن شوید که از حمایت های مناسب از سرمایه گذاران برخوردار هستید.

خواندن مقاله مرتبط
مصاحبه کشف محصول چگونه انجام می‌شود؟

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۰ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.