تفکر خلاق چیست و چگونه می‌توان آن را توسعه داد؟

تفکر خلاق

 تفکر خلاق چیست؟ تفکر خلاق فرآیند پرورش تخیل شما است که به شما اجازه می‌دهد “خارج از چارچوب فکر کنید و اینکه بتوانید ذهن خود را به فکر خلاق تربیت کنید”

تفکر خلاق توانایی نزدیک شدن به یک مسئله یا چالش از منظر جدید ، زاویه جایگزین یا با یک ذهنیت غیرمعمول است. این ممکن است به معنای تفکر خارج از چارچوب ، به کار بردن تکنیک هایی از یک رشته و بکارگیری آنها در رشته دیگر باشد ، یا ایجاد فضایی برای ایده های جدید و راه حل های جایگزین برای ارائه خود از طریق گفتگو ، آزمایش یا تأمل است.

متفکران خلاق تقاضای زیادی در بازار کار دارند و بر اساس گزارش اخیر مجمع جهانی اقتصاد ، تفکر خلاق یکی از مهارتهای اصلی مورد نیاز در مشاغل آینده است. 

بنابراین ، بیایید مهارت های تفکر خلاق شما را توسعه دهیم! در این مقاله ، ما مرحله به مرحله شما را در مورد چگونگی بهبود مهارت های تفکر خلاق راهنمایی خواهیم کرد

هر شخصی می‌تواند مهارت های تفکر خلاق خود را ارتقا دهد.  این کار به شما کمک می‌کند در زندگی روزمره خود راه حل هایی برای چالش ها ایجاد کنید.

به خاطر داشته باشید که تعداد رویکردهای مختلف خلاقانه به اندازه تعداد متفکران خلاق بسیار گسترده است. اگر رویکردی به شما کمک می‌کند چیزها را متفاوت ببینید و با خلاقیت به یک چالش نزدیک شوید ، آن انگیزه را دنبال کنید.

۸ دلیل برای اینکه تفکر خلاق یک مهارت اساسی برای همه است 

در ادامه ۸ دلیل وجود دارد که به شما توصیه می‌شود در زندگی روزمره خود خلاق باشید. 

 1. تفکر خلاقانه ارزش می‌افزاید: تفکر خلاق نه تنها برای زندگی شما بلکه برای زندگی دیگران نیز ارزش آفرینی می‌کند. با ترجمه افکار خود کارهای موثرتری در زندگی ، انجام می‌دهید. 
 2. تفکر خلاق به شما کمک می‌کند با اتکا به خود ، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید . شما می‌توانید به تنهایی فکر کنید بدون اینکه دیگران شما را به یک فرد قوی تر تبدیل کنند. 
 3. با تفکر خلاقانه خودتان را همانگونه که هستید می‌پذیرید. شما بدون نگرانی در مورد قضاوت های افراد دیگر ، خود واقعی تان را می‌پذیرید. 
 4. آزاد اندیشی به شما دلیلی می‌دهد که هر روز صبح بیدار شوید و شروع به کاوش در ایده ها و افکار جدید کنید . این باعث می‌شود شما ارزش بهتری برای زندگی داشته باشد. 
 5. تفکر خلاق می‌تواند استعدادهای پنهانی را که قبلاً به آن توجه نکرده اید ، به وجود آورد. به شما کمک می‌کند فرصت های جدیدی را که از آنها آگاه نبوده اید کشف کنید. 
 6. فکر کردن “خارج از چارچوب” باعث می‌شود در تمام مراحل زندگی خود احساس رضایت کنید. شما هرگز احساس نمی‌کنید که به بن بست رسیده اید در عوض همیشه آماده کشف چالش های جدید هستید. شما توانایی دیدن آنچه دیگران نمی‌توانند ببینند را دارید. 
 7. خلاق بودن به شما کمک می‌کند احساسات خود را ابراز کنید و  به شما اجازه می‌دهد هر آنچه می‌خواهید در این دنیا باشید. 
 8. هرچه با تفکر خلاقانه تجربه بیشتری کسب کنید ، تسلط بر موقعیت های دشواری که ممکن است در زندگی با آن روبرو شوید آسان تر می‌شود. 

۶ روش استفاده از تفکر خلاق در زندگی روزمره 

تفکر خلاق

افراد موفق امروز ، متفکران خلاق بزرگی هستند. تمرین خلاقیت به صورت روزانه شما را به موفقیت بزرگی در آینده می‌‌رساند.

مهمترین چیز این است که وقتی می‌خواهید خلاقیت خود را در زندگی خود به کار گیرید ، آزاد باشید. خلاقیت این است که بتوانید قدرت تخیل خود را گسترش دهید و از حداکثر توانایی های خود استفاده کنید. 

در ادامه ۶ روش برای استفاده از تفکر خلاق معرفی می‌شود که در زندگی شما کاربرد دارد: 

 1.  ریسک پذیری :  آماده بودن برای چالش های زندگی شما را یک قدم به جلو به سمت خلاقیت سوق می‌دهد. 
 2. بازی کردن :  گاهی اوقات سعی در بازی و شوخ طبعی بودن این فرصت را به شما می‌دهد که مسئله مورد نظر را متناسب با آنچه نیاز دارید تغییر دهید.  
 3. پرسیدن چرا به طور منظم :  کنجکاو بودن و تمایل به پرسیدن تمام وقت سوال‌ها ، امکانات بی پایانی را برای شما باز می‌کند. 
 4.  ایده پردازی گسترده :  با تولید تعداد زیادی راه حل ممکن است پاسخی هوشمندانه ، منحصر به فرد و غیر منتظره کشف شود. 
 5. رویاپردازی روزانه: خیال پردازی در موارد مرتبط با پروژه ، ذهن شما را آزاد می‌کند تا افق دید خود را گسترش داده و راه های جدیدی را برای آن جستجو کنید. 
 6. خواندن: رفتن به کتابخانه و صرف ساعت ها مطالعه می‌تواند تخیل شما را پرورش داده و یک متفکر خلاق قوی را رشد دهد. 

بنابراین ، با کار کردن بر روی خود برای ساختن یک فرد ریسک پذیر ، رویاپرداز  و کنکجاو ذهن خود را مجبور می‌کنید که از همه جهات رشد کند.

خواندن مقاله مرتبط
Product Market Fit چیست؟ 7 استراتژی تناسب محصول با بازار

بنابراین مراحل بالا را دنبال کنید تا راه خود را برای تبدیل شدن به یک متفکر خلاق با استاندارد بالا در مقابل یک متفکر سنتی با توانایی های محدود ، ایجاد کنید! 

موارد تأثیر گذار بر تفکر خلاق که باید از آنها اجتناب کنید 

تفکر خلاق اشتیاق شما را تحت فشار قرار می‌دهد و به شما امکان می‌دهد بیش از حد مجاز خود را دوست داشته و زندگی کنید.

با این حال ، گاهی اوقات شرایطی در زندگی رخ می‌دهد که آزادی شما را محدود می‌کند. این شما هستید که می‌توانید این مرزها را بشکنید و کاملاً بالقوه خواسته خود را برآورده کنید.

موارد زیر ۸ موردی است که توصیه می‌شود از آنها برای جلوگیری از خلاقیت خود از آنها دوری کنید: 

 1. از یک مشکل شکایت کردن: 

  فقط درمورد یک مسئله غر نزنید بلکه سعی کنید فرصت هایی را که ممکن است در اعماق وجود پنهان شده را کشف کنید.

 2. نگرانی از آنچه دیگران فکر می‌کنند: 

  وقت خود را با نگرانی در مورد قضاوت های دیگران تلف نکنید. از آنچه هستید خوشحال باشید و از نشان دادن آن نترسید.

 3. در “حاشیه امن” خود ماندن: 

  زندگی در حد بالقوه خود آسان نیست اما مطمئن شوید که به آن فرصت می‌دهید! راه آسان را انتخاب نکنید زیرا هرگز نخواهید فهمید چه فرصت های بزرگی را از دست می‌دهید! 

 4.   محدود سازی خلاقیت توسط مدارس

  جامعه ربات می‌خواهد. ترجیح نمی‌دهد شما خودتان فکر کنید. مدارس به گونه ای برنامه ریزی شده اند که به جامعه کمک می‌کند تا ظرفیت جوانان را محدود کنند. مراقب باشید که به دام نیفتید. به ذهن خود اجازه دهید مکان های جدید و تازه ای را کشف کند که قبلاً هرگز فرصتی برای کشف آنها پیدا نکرده است. 

 5.   توقف یادگیری: 

  هوشمند بودن توانایی تولید ایده نیست اما توانایی تشخیص ارزش ایده و تحقق آن را دارد. به دنبال جواب باشید و آنچه را می‌دانید به واقعیت تبدیل کنید! 

 6.  فرض تصورات خاص

  به طور طبیعی ، در زندگی روزمره شما مرزهای خاصی وجود دارد که قبلاً تعیین شده بود. تصور نکنید که آنها همیشه آنجا خواهند بود ، در عوض راه خود را برای از بین بردن آنها و آزاد کردن خود برای ایجاد تغییر در دنیای بهتر تلاش کنید! 

پیشنهاد می‌کنیم سعی کنید از ۶ نکته ای که در بالا ذکر شد خودداری کنید تا ذهن شما به فکر خلاق آزاد شود.

این یک گام به جلو برای پرورش استعدادهای پنهان است که  ما را به موفقیت پایدار سوق می‌دهد!

چگونه مهارت های تفکر خلاق خود را بهبود ببخشیم؟ 

فکر کردن در مورد مهارت های تفکر خلاق و در نظر گرفتن اینکه شما می‌توانید از توجه هدفمندانه بهره مند شوید ، مکان خوبی برای شروع است ، اگرچه روشهای مشخصی نیز وجود دارد که می‌توانید به روند نزدیک شوید و توانایی های تفکر خلاق خود را بالا ببرید که در ادامه به آنها می‌پردازم :

۱) تمرین

همه مهارت ها با تمرین بهتر می‌شوند و تفکر خلاق نیز از این قاعده مستثنی نیست. اعم از شنیدن فعال ، آزمایش یا هر سبک تفکر خلاقانه دیگر ، اشکالی ندارد که بار اول آنرا درست انجام ندهید. عمل به رویکردها و دیدگاه های جدید ، خود راهی برای بهبود مجموعه مهارت های تفکر خلاق شماست. با این حال شما سعی می‌کنید تفکر خلاقانه را پیاده کنید ، بدانید که اکتشاف ، تکرار و تمرین از قسمتهای اساسی این فرایند است.

سعی کنید از کم شروع کنید و مهارت های تفکر خلاق خود را در روابط بین فردی و پروژه های مشترک خود تمرین کنید. نحوه عملکرد آن را یادداشت کنید و سعی کنید رویکردهای بزرگتر تفکر خلاق خود را ایجاد کنید.

۲) از احساس خود حاضر و آگاه باشید

یک قسمت اصلی در پرورش یا بهبود هر مهارت جدید ، حضور و آگاهی کامل هنگام استفاده از آن مهارت است. در نظر بگیرید که چگونه یک مجسمه ساز باید از مواد سازنده اش آگاهی داشته باشد و اینکه چگونه مواد اولیه را اداره کند و آنها را روی تخته قرار دهد تا واقعاً موفق شود. حضور در لحظه برای هر فرآیند همکاری با اهمیت است که به ویژه جنبه حیاتی تفکر خلاق است.

اگر احساس می‌کنید ناامید ، هیجان زده ، درگیر یا گیر افتاده اید ، احساس خود را یادداشت کنید و در نظر بگیرید که چگونه ممکن است کارهای مختلف را انجام دهید. حاضر بودن و درگیر شدن فعالانه با احساساتی که قبل از پاسخ دادن به خود احساس می‌کنید ، یکی از موثرترین راه های پرورش و بهبود تفکر خلاقانه شماست. حتماً آن را امتحان کنید!

۳) فضایی برای ایده های جدید ایجاد کنید

مانند بسیاری از جنبه های خلاقیت ، مجبور کردن خود همیشه موثر نیست. ایده های خوب و یافتن رویکردهای جدید می‌تواند به زمان نیاز داشته باشد. بخش مهمی از روند تفکر خلاق ایجاد فضای نه تنها برای تأمل بلکه برای استراحت است که اجازه می‌دهد تا همه چیز روی سطح ظاهر شود. این ممکن است به معنای ایجاد وقت آرام و با هوشیاری بیشتر در زندگی روزمره و یافتن الهام جدید باشد. لحظاتی از زندگی خود را به استراحت فکری و جسمی اختصاص بدهید. گرچه عادت کردن به این مسئله دشوار است ، اما با گذشت زمان آسانتر می‌شود.

۴) برای انجام فعالیت ها روش های جدید را امتحان کنید

اگر به همان روال ها و فعالیت های خود پایبند باشید ، ایجاد فضا و فرصتی برای شیوه های جدید تفکر دشوار است. اغلب متوجه خواهید شد که امتحان چیزهای جدید و قرار گرفتن در معرض سرگرمی ها ، مهارت ها و رویکردهای جدید نیز می‌تواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد.

ایجاد تمایل در خود برای کشف تجربه های جدید در درون و بیرون از زندگی کاری ، شما را به یک عنصر حیاتی در فرایند تفکر خلاق تبدیل می‌کند. امتحان روش های جدید برای انجام کارها راهی عالی برای شارژ مجدد خلاقیت شماست!

۵) تفکر خلاق را در دیگران تشویق کنید

خلاقیت وقتی گروهی باشد نتیجه کار بهتر است. اعم از تأمین ایده های جدید توسط افراد ، تکرار با هم یا کمک به دیگران در ایجاد مهارت های تفکر خلاقانه ، به اشتراک گذاشتن تجربه ، اغلب یک فرایند مفید و مولد برای همه افراد درگیر است.

سعی کنید گروهی را گرد هم آورید تا تفکر خلاقانه را با هم بررسی کنند یا کارگاهی را در زمینه پرورش مهارت های تفکر خلاق در محل کار راه اندازی کنید.این نه تنها به شرکت کنندگان شما در کشف خلاقانه خود کمک می‌کند ، بلکه به شما در پیشرفت مهارت های خلاقانه نیز کمک خواهد کرد. 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۹ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.