روش Cost to Duplicate برای ارزش گذاری استارتاپ

روش Cost to Duplicate

روش Cost to Duplicate برای تکثیر روش ارزیابی است که بیشترین دقت نظر را می‌طلبد. این کار با برآورد تا آنجا که ممکن است نزدیک مبلغی می‌باشد که هزینه شکل گیری استارتاپ برای راه اندازی مجدد ، همانند زمان ارزیابی است.

این روش نیاز به تحقیقات گسترده دارد ، اما یکی از واقع بینانه ترین روش های ارزیابی را ارائه می‌دهد ، زیرا همه چیز را از ایده اولیه تا تولد و ایجاد روابط را در نظر می‌گیرد.

این روش ارزش گذاری استارتاپ به برخی از دقت نظرات سنگین احتیاج دارد ، زیرا هدف اصلی آن این است که تعیین کند هزینه شروع کار مشابه از ابتدا چقدر است. روش هزینه بازتأسیس یک رویکرد واقع گرایانه است که مزایای رقابتی یک استارتاپ را زیر سوال می‌برد. اگر هزینه بازتأسیس استارتاپ بسیار کم باشد ، ارزش آن هیچ چیز نخواهد بود. در عوض ، اگر تکرار مدل کسب و کار پرهزینه و پیچیده باشد ، با افزایش پیچیدگی ، ارزش استارتاپ نیز افزایش می‌یابد.

نکته منفی این روش برای استارتاپ ها در مراحل اولیه توسعه این است که تا زمانی که ساختار یا مدلی نداشته باشید که کپی برداری از آن بسیار دشوار باشد ، احتمالاً شرکت شما ارزش کمی دارد. از طرف دیگر ، یک استارتاپ با مدل و محصول منحصر به فرد حتی در مراحل اولیه می‌تواند ارزش زیادی داشته باشد.

ایده پشت روش Cost to Duplicate برای تکثیر روش ارزیابی این است که محاسبه کنید که ساخت یک کسب و کار دیگر دقیقاً مانند آن از ابتدا چقدر هزینه دارد. این روش برای اطمینان از عدم سرمایه گذاری بیشتر از هزینه ای که برای ایجاد مجدد در آن وجود دارد که به عنوان راهنما برای سرمایه گذاران استفاده می‌شود. برای تعیین ارزش منصفانه بازار ، درباره داراییهای فیزیکی و شرایط بازار بررسی انجام می‌شود.

به عنوان مثال ، ممکن است هزینه تکثیر کسب و کار نرم افزار به عنوان کل هزینه های برنامه نویسی در نظر گرفته شود که برای طراحی نرم افزار آن هزینه می‌شود. تعیین این مورد یک امر نسبتاً ساده است و می‌تواند ابزاری قدرتمند در ارزیابی یک استارتاپ باشد. برای یک کسب و کار با فناوری پیشرفته ، هزینه های تکراری ممکن است شامل تحقیق و توسعه ، حفاظت از حق ثبت اختراع ، توسعه و توزیع نمونه اولیه باشد.

برای کسب و کارهایی که قبلاً مقداری کشش در آنها ایجاد شده است ، هزینه تکثیر شامل بازاریابی و سایر داراییهای نامشهود است . به طور کلی ، این به عنوان یک نقطه شروع ارزیابی ارزش استارتاپ ها دیده می‌شود ، زیرا کاملاً عینی است. به طور کلی قابل اعتماد است زیرا بر اساس سوابق هزینه قابل تأیید می‌باشد.

اتفاق نظر کلی این است که هزینه تکثیر به طور دقیق منعکس کننده پتانسیل آینده کسب و کار برای تولید ، فروش و بازگشت سرمایه نیست. این صرفاً هزینه های دارایی های مشهود را محاسبه می‌کند و قادر به گرفتن دارایی های نامشهود مانند ارزش برند نیست. بسیاری از استارتاپ ها در مراحل اولیه توسعه خود از آن برخوردار هستند.

با این حال ، هزینه کپی برداری ، سرمایه گذاری ارزشمند را دست کم می‌گیرد. به این معنی که از آن به عنوان برآورد کم در ارزش گذاری استارتاپ استفاده می‌شود. بنابراین می‌توان با پشتوانه سرمایه فکری و دارایی های نامشهود بر روی میز مذاکره کرد.

 

هنگام ارزیابی یک استارتاپ چه کاری نباید انجام دهید

در هنگام ارزیابی و ارزش گذاری استارتاپی که هیچ درآمدی ندارد ، همیشه افراد خطاهایی مرتکب می‌شوند. همانطور که می‌دانیم ، چیزهای زیادی برای در نظر گرفتن وجود دارد ، به این معنی که بسیاری از اشتباهات اتفاق می‌افتد. برای جلوگیری از ارزیابی نادرست استارتاپ ، دو کار مهم وجود دارد که می‌توانید انجام دهید:

۱) تصور نکنید که ارزیابی ساده است

در حقیقت ، برای پیچیده ترین سناریو آماده شوید. دارایی های نامشهودی برای بررسی وجود دارد و شرایط بازار برای ارزیابی به صورتی است که تعداد زیادی از سهامداران اصلی که می‌خواهند در مورد ارزیابی شما در کنار هم باشند. همه افراد را در جریان امور خود قرار دهید ، نگاه سوم به شرایط بازار خارجی است و با روش هایی که می‌توانید دارایی های نامشهود مانند آگاهی از برند ، تقاضا و وفاداری را شناسایی و اندازه گیری کنید و نوآور باشید. این عوامل ، مواردی هستند که در نهایت وزن ارزش استارتاپ ها را به همراه دارند.

۲) تصور نکنید که ارزیابی شما دائمی است

هدف اصلی تمام استارتاپ ها پیشرفت در سریعترین زمان ممکن است. این پاداش ها است که با خطرات همراه است . اهداف تغییر خواهند کرد ، درآمد نوسان خواهد داشت و نام تجاری رشد خواهد کرد. سرمایه گذاران تمایل به سرمایه گذاری در آن را دارند ، استارتاپ ها ارزش آن را خواهند داشت. کارآفرینان تازه کار ممکن است با ارزشی که برای سرمایه گذاری آنها در نظر گرفته شده مخالف باشند. مهم است که به یاد داشته باشید هیچ ارزشیابی ، بالا یا پایین همیشه دائمی و لزوماً درست نیست.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *