مزیت رقابتی استارتاپ ها چگونه مشخص می‌شود؟

مزیت رقابتی استارتاپ

شناسایی یک مزیت رقابتی استارتاپ می‌تواند پایه و اساسی برای شروع فعالیت شما باشد زیرا به شما این امکان را می‌دهد که درک کنید نقاط قوت اصلی شما چیست و بر این اساس ، منابع خود را متمرکز کنید و موقعیتی را در بازار انتخاب کنید.

 

مزیت رقابتی چیست و چرا برای استارتاپ ها مهم است؟

مزیت رقابتی صرفاً کیفیتی است که محصولات و خدمات یک سازمان را به شکل مطلوب تری قرار می‌دهد.

شناسایی یک مزیت رقابتی استارتاپ می‌تواند پایه و اساسی برای شروع فعالیت شما باشد زیرا به شما این امکان را می‌دهد که درک کنید نقاط قوت اصلی شما چیست و بر این اساس ، منابع خود را متمرکز کنید و موقعیتی را در بازار انتخاب کنید.

 

سه عاملی که شما را قادر می‌سازد مزیت رقابتی خود را تعیین کنید

بازار هدف : مشتریان و نیازهای خاص ،  مشکلات آنها را شناسایی کنید. مشتریان خود را درک کنید و بدانید که چگونه زندگی آنها با محصول یا خدمات شما بهبود می‌یابد.

رقابت : رقبای خود را شناسایی کنید. آنها می‌توانند کسانی باشند که محصولات مشابهی دارند یا راه حل های مختلفی برای بازار هستند که همان مشکلی را که استارتاپ شما حل می‌کند ، به آنها می‌پردازند. با درک بازار هدف خود ، دانستن نقاط قوت و ضعف رقابت ، این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا مشخص کنید که در کجای بازار پتانسیل برای محصول یا خدمات شما وجود دارد.

مزیت : با دانستن چگونگی پر کردن شکاف موجود در بازار ، می‌توانید سود واقعی محصول یا خدمات خود را تشخیص دهید. اطمینان حاصل کنید که بین مزایا و ویژگی ها تفاوت قائل شوید ، همیشه به عناصر موجود در راه حل خود از منظر سودآوری برای بازار هدف خود فکر کنید.

چند نمونه از مزیت های رقابتی کدامند؟

  • دسترسی به منابع یا داده هایی که رقبا از آن استفاده نمی‌کنند.
  • تیم بسیار ماهر
  • یک موقعیت جغرافیایی بی نظیر
  • دسترسی منحصر به فرد به فناوری جدید

 

مدل مزیت رقابتی

استراتژی رهبری هزینه ، کمترین هزینه تولید یک محصول یا خدمات را به همراه دارد. این می‌تواند از طریق نوآوری یا تولید در مقیاس گسترده که از صرفه جویی های مقیاس بهره برداری می‌کند ، حاصل شود. از این طریق ، این شرکت می‌تواند قیمت فروش پایینی را تعیین کند که رقبا با آن مطابقت ندارند.

از طرف دیگر ، استراتژی تمایز ، شرکت ها را قادر می‌سازد محصولات و خدمات خود را از رقبا متمایز کنند. این کار را می‌توان با ارائه محصولات و خدمات برتر یا نوآورانه انجام داد ، در نتیجه به این شرکت اجازه می‌دهد تا پیشنهادهای خود را با هزینه حق بیمه قیمت گذاری کند.

در همین حال ، استراتژی تمرکز به یک شرکت اجازه می‌دهد تا محصولات و خدمات خود را نسبت به یک بخش محدود مشخص قرار دهد. این استراتژی را می‌توان بیشتر به دو بخش متمرکز بر رهبری هزینه یا تمایز متمرکز تقسیم کرد. این کسب و کار ها در صورتی موفقیت آمیز هستند که بتوانند محصولی یا خدماتی را ایجاد کنند که با موفقیت پاسخگوی نیازهای خاص بازار تخصصی آنها باشد.

 

برخی از راه های دستیابی به مزیت رقابتی

تمرکز بر رفع شکاف در بازار
محافظت از مالکیت معنوی
ثبت اختراع فناوری شما
رسمی کردن مشارکت ها و توافق نامه های کلیدی

نکات کلیدی

مزیت رقابتی ، اساس این است که آیا محصول یا خدمات شما همان چیزی است که بازار شما می‌خواهد. این کیفیت اساسی است که پیشنهاد شما را مطلوب تر در برابر رقبا قرار می‌دهد.
(۱) رهبری هزینه ، که شما را به عنوان ارائه دهنده کمترین هزینه محصول قرار می‌دهد ، (۲) تمایز ، که شما را به عنوان اثبات پیشنهاد متمایز از رقبای خود قرار می‌دهد ، و (۳) تمرکز ، موقعیت هایی که از جمله مزیت های رقابتی هستند.‌

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۲ رای
خواندن مقاله مرتبط
بوم محصول (product canvas) ابزار تعریف و توسعه محصول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.