معرفی کسب و کار خدماتی و انواع آن

معرفی کسب و کار خدماتی و انواع آن

۳۰ نوع کسب و کار خدماتی

کسب و کار خدماتی فعالیت هایی هستند که بدون عرضه محصولات فیزیکی به مشتری ها منتفع می‌شوند. شرکت‌ها برای اهداف بازاریابی، تولید، ایمنی و انجام سریع و آسان فعالیت ها به این خدمات تکیه می‌کنند. به‌ویژه شرکت‌های بزرگ‌تری که باید با خواسته‌های کاری خود هماهنگ باشند. اگر شما مسئول بهبود محیط کاری و فرآیندهای کسب و کار شرکت خود هستید، ممکن است آشنایی با انواع مختلف کسب و کار خدماتی موجود برای شما مفید باشد. در این مقاله به تعریف و معرفی کسب و کار خدماتی و انواع آن  می‌پردازیم و ۳۰ نوع از آنها را که باید در نظر بگیرید را فهرست می‌کنیم.

کسب و کار خدماتی چیست؟

کسب و کار خدماتی به فعالیت هایی اطلاق می‌شود که به سازمان ها کمک می‌کند اما لزوماً منجر به یک کالای فیزیکی نمی‌شود. این بدان معناست که ارزش هر خدمات نامشهود است. هنگامی که یک شرکت نیاز به برون سپاری کاری را دارد که ممکن است تحت تخصص یا توانایی آن نباشد، برای ارائه آن نیروی کار به کسب و کار خدماتی متکی است. خدمات کسب و کار به یک شرکت اجازه می‌دهد تا روی اهداف خاص خود تمرکز کند و کارمندان داخلی را برای این منظور استخدام کند و در عین حال متخصصان کسب و کار خدماتی را برای تکمیل وظایفی که نیاز به تخصص یا تجهیزات خاص دارند، استخدام کند.

انواع کسب و کار خدماتی

انواع مختلفی از خدمات وجود دارد که به شرکت ها راحتی، تجمل و تخصص را ارائه می‌دهد. برخی از آنها تقریباً برای همه مشاغل ضروری هستند، در حالی که برخی دیگر خدمات ارزشمندی هستند که رضایت شغلی را بهبود می‌بخشند. در اینجا چند نمونه از خدمات تجاری وجود دارد که باید در سازمان خود پیاده سازی کنید:

۱) خدمات نرم افزاری

خدمات نرم افزاری ویژگی ها را افزایش داده و امنیت دستگاه های یک شرکت یا افراد مانند رایانه ها و تلفن ها را ارتقا می‌دهد. این خدمات برای کاربرپسندتر و موثرتر بودن، برنامه ها را در برابر ویروس محافظت و به روز رسانی می‌کنند.

۲) خدمات آموزشی

مورد دیگری از کسب و کار خدماتی و انواع آن ، خدمات آموزشی است. یک شرکت ممکن است از استخدام یک شرکت آموزشی برای آموزش مهارت های کامپیوتری خاص یا مهارت های نرم به کارکنان بهره مند شود. در این موارد، شرکت ممکن است یک شخص خارجی را برای مدیریت جلسات آموزشی، کارگاه‌ها یا ارائه‌ها استخدام کند تا به اعضای تیم کمک کند مهارت خاصی را بهبود بخشند یا یاد بگیرند.

۳) خدمات برنامه ریزی رویداد

شرکت‌ها می‌توانند یک سرویس برنامه‌ریزی رویداد را برای مهمانی‌های اداری، رویدادهای جمع‌آوری سرمایه و سایر فعالیت‌های شرکتی استخدام کنند. خدمات برنامه ریزی رویداد ، مسئول یافتن مکان‌ها، لوازم، کارکنان و پذیرایی در صورت وجود است.

۴) خدمات مشاوره

کسب و کارها می‌توانند از خدمات مشاوره برای پروژه های مختلف از جمله بودجه بندی مالی، محوطه سازی، حسابرسی و … استفاده کنند. خدمات مشاوره به تیم مدیریت یک شرکت اجازه می‌دهد تا مهارت ها و دیدگاه هایی را در مورد موضوعاتی که اطلاعات زیادی در مورد آنها ندارند به دست آورند.

۵) خدمات بازاریابی

مورد دیگری از کسب و کار خدماتی و انواع آن ، بازاریابی است. اگر شرکتی بخواهد توجه تجاری و عمومی بیشتری را به خود جلب کند، ممکن است خدمات بازاریابی را برون سپاری کند. خدمات بازاریابی به شرکت ها کمک می‌کند تا محصولات، خدمات و نام تجاری خود را با ایجاد کمپین های بازاریابی تبلیغ کنند. اگرچه برخی از شرکت ها دارای بخش های بازاریابی داخلی هستند، برخی دیگر این کار را به منظور دریافت نتایج سریعتر و با کیفیت بالاتر برون سپاری می‌کنند.

۶) خدمات مدیریت پسماند

خدمات مدیریت زباله به کسب و کارها و افراد کمک می‌کند تا محیط کاری تمیزی داشته باشند. شرکت ها روزانه مقدار قابل توجهی زباله تولید می‌کنند. خدمات مدیریت پسماند این زباله‌ها را جمع‌آوری کرده و به محل‌های دفن زباله و مراکز بازیافت می‌برد تا فضای کاری شرکت و اطراف آن تمیز بماند.

۷) خدمات ساختمانی

مورد دیگری از کسب و کار خدماتی و انواع آن ، فعالیت های ساختمانی است. اگر شرکتی علاقه مند به گسترش یا بازسازی فضای اداری خود باشد، ممکن است نیاز به استخدام یک تیم ساختمانی برای ساخت فضا داشته باشد. استخدام تیمی از کارگران ساختمانی با تجربه تضمین می‌کند که آنها هر گونه بازسازی یا توسعه را به روشی ایمن و کارآمد انجام دهند. تیم های ساختمانی معمولاً از ابزار خود نیز استفاده می‌کنند، بنابراین شرکت مجبور نیست تجهیزات گران قیمت را اجاره یا خریداری کند.

خواندن مقاله مرتبط
چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم و بیاموزیم ؟

۸) خدمات حقوقی

یک شرکت ممکن است بخواهد خدمات حقوقی را در صورت نیاز به نوشتن پیش نویس قراردادهای تجاری، درخواست مشاوره یا بررسی یک موضوع حقوقی فردی را برای انجام این فعالیت ها استخدام کند. تیم‌های حقوقی یا افراد می‌توانند راهنمایی، مشاوره و تخصص را به یک افراد ارائه دهند تا اطمینان حاصل شود که اسناد الزام‌آور قانونی آن، اهداف اصلی سازمان را تأیید می‌کنند.

۹) خدمات سلامت و تندرستی

برخی از شرکت ها متخصصان سلامت و تندرستی مانند متخصصان تغذیه، درمانگران یا سایر پزشکان را برای ارتقای سلامت کارکنان خود استخدام می‌کنند. داشتن این خدمات می‌تواند به تشویق اقدامات بهداشتی خوب و در نهایت بهبود رضایت در محل کار کمک کند.

۱۰) خدمات بیمه ای

شرکت ها نه تنها برای ارائه بیمه سلامت و زندگی برای کارکنان، بلکه برای اموال و فعالیت های خود به خدمات بیمه ای نیاز دارند. خدمات بیمه به کاهش بدهی های مالی شرکت کمک می‌کند.

۱۱) خدمات امنیتی

اگر شرکتی میزبان یک رویداد خاص است، با موضوع حساسی کار می‌کند یا در یک منطقه پرجمعیت است، ممکن است متخصص خدمات امنیتی را برای اطمینان از ایمنی کارکنان و مهمانان خود استخدام کند. شرکت ها می‌توانند متخصصان امنیتی را برای رویدادهای منفرد یا برای عملیات روزانه استخدام کنند.

۱۲) خدمات مسافرتی

هنگامی که یک کارمند برای کار مجبور به انجام سفر است، مرسوم است که شرکت مقدمات سفر را فراهم کند. خدمات مسافرتی می‌تواند این فرآیند را بسیار ساده تر کند. این خدمات می‌تواند به اطمینان از دقیق و مقرون به صرفه بودن برنامه های سفر کمک کند.

۱۳) خدمات پژوهشی

شرکت ها می‌توانند خدمات تحقیقاتی را برای صرفه جویی در زمان و اطمینان از دقت برون سپاری کنند. کسب و کارهای تحقیقاتی ممکن است تحقیقات دانشگاهی، آزمایش ها و گروه های متمرکز را برای کمک به کسب و کارها در رسیدن به اهداف خود انجام دهند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است آژانسی را برای تکمیل تحقیقات بازار و جمع آوری اطلاعات در مورد رقبا استخدام کند.

۱۴) خدمات طراحی

هنگامی که یک شرکت می‌خواهد یک وب سایت یا رسانه ی دیگر ایجاد کند، ممکن است نیاز به استخدام یک متخصص خدمات طراحی مانند یک طراح گرافیک یا وب سایت داشته باشد. این متخصصان وب سایت ها، آرم ها، تبلیغات و سایر محتوای تبلیغاتی را برای شرکت ها ایجاد می‌کنند تا علاقه عمومی را افزایش دهند.

۱۵) خدمات مالی

شرکت ها اغلب متخصصان مالی را برای کمک به تهیه اسناد مالیاتی، بودجه و حسابرسی استخدام می‌کنند. این خدمات مالی به شرکت ها این امکان را می‌دهد که موقعیت مالی خود را درک کنند و از سودمند بودن شیوه های مالی آنها اطمینان حاصل کنند.

۱۶) خدمات تحویل

خدمات تحویل به افراد این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به خرید فیزیکی کالاها، لوازم ضروری را دریافت کنند و در زمان صرفه‌جویی کنند و راحتی را برای کارمندان فراهم کنند. این خدمات تجاری همچنین می‌تواند به شرکت ها کمک کند تا محصولات خود را به مشتریان انتقال دهند.

۱۷) خدمات املاک و مستغلات

بسیاری از شرکت ها به جای داشتن فضای اداری یا خرده فروشی، آن را اجاره می‌کنند. کارگزاران املاک و مستغلات به افراد کمک می‌کنند تا مکان های مورد نیاز مشتری را پیدا کنند و قراردادهای اجاره را تنظیم کنند.

۱۸) خدمات مراقبت از کودک

برخی از افراد ، متخصصانی را برای مراقبت های روزانه کودکان خود استخدام می‌کنند. این به کارمندان کمک می‌کند تا تعادل بین کار و زندگی بهتری داشته باشند و با ارائه مراقبت از کودک قابل اعتماد به آنها در زمان و هزینه صرفه جویی کنند. این خدمات بیشتر در محیط های کاری مانند بیمارستان ها و برخی مدارس ارائه می‌شود.

۱۹) سوخت و انرژی

این نوع از شرکت‌های خدماتی ، سوخت و انرژی را در اختیار افراد قرار می‌دهند تا محیط‌های کاری و مسکونی به خوبی کار کنند.

خواندن مقاله مرتبط
استراتژی های رشد کسب و کار برای استارتاپ ها

۲۰) خدمات چاپ

شرکت ها از خدمات چاپ برای تولید انبوه اقلام تبلیغاتی و تخصصی استفاده می‌کنند. چاپخانه ها اغلب تجهیزات خاص خود را دارند، مانند چاپگر عکس که بسیاری از شرکت ها خودشان آن را ندارند.

۲۱) خدمات شخصی

خدمات کسب و کار شخصی شامل هر چیزی است که می‌تواند زندگی کاری یک کارمند را بهبود بخشد. برخی از شرکت ها برای ارائه مراکز ورزشی، کمک های حمل و نقل و مناطق آرامش بخش ، افرادی را استخدام می‌کنند. این خدمات شخصی رضایت کارکنان را بهبود می‌بخشد و به آنها اجازه می‌دهد تا به پتانسیل کاری کامل خود برسند.

۲۲) محوطه سازی

مشاغل محوطه سازی زمین اطراف املاک شرکت را طراحی و نگهداری می‌کنند. این سرویس به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به خرید تجهیزات خاص یا صرف زمان و تلاش اضافی برای نگهداری از آن، محوظه جذاب و مرتب داشته باشند.

۲۳) خدمات از بین بردن آفات

شرکت ها برای مقابله با هجوم ها ، گاهی اوقات نیاز به کنترل حیوانات یا حشرات حشرات دارند. استخدام یک فرد برای خدمات از بین بردن آفات تضمین می‌کند که این آلودگی به سرعت و ایمن برطرف می‌شود. کنترل آفات برای سلامت و ایمنی کلی کارکنان مهم است و به شرکت ها کمک می‌کند تا از نقض قوانین جلوگیری کنند.

۲۴) خدمات تعمیر و نگهداری

شرکت ها به متخصصان تعمیر و نگهداری برای تعمیر لوازم خانگی و سایر تجهیزات خراب نیاز دارند. متخصصان تعمیر و نگهداری کمک می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که دارایی یک شرکت به درستی کار می‌کند، و آنها برای رسیدگی به درخواست های خدمات در صورت نیاز در دسترس هستند.

۲۵) خدمات پشتیبانی فنی

متخصصان پشتیبانی فنی با شرکت ها و افراد همکاری می‌کنند تا به عیب یابی مشکلات مربوط به شبکه ها، رایانه ها یا سایر فناوری ها کمک کنند. این کسب و کار خدماتی به شرکت ها کمک می‌کند تا مشکلات فنی را به سرعت حل کنند، که به کارمندان اجازه می‌دهد تا با بهره وری بالا باقی بمانند.

۲۶) خدمات حسابداری

شرکت ها می‌توانند خدمات حسابداری را برای نگهداری سوابق دقیق اطلاعات کارکنان و فعالیت های مالی استخدام کنند. متخصصان حسابداری تخصص خود را برای ارائه راحتی به شرکت ها ارائه می‌دهند. این خدمات بر روی ثبت سوابق و ورود داده ها تمرکز دارند و به کارمندان اجازه می‌دهند به جای ثبت اسناد، روی کارهای دیگر تمرکز کنند.

۲۷) خدمات فیلمبرداری و عکاسی

شرکت ها از فیلم ها و عکس ها برای آموزش، تبلیغات و اهداف دیگر استفاده می‌کنند. یک شرکت ممکن است بخواهد یک عکاس یا فیلمبردار را برای ایجاد این محتوا استخدام کند تا نتیجه با کیفیت بالا را تضمین کند. بسیاری از فیلمبرداران و عکاسان نیز کارهای خود را ویرایش می‌کنند که برای شرکت هایی که ابزار ویرایش خود را ندارند مفید است.

۲۸) خدمات ترجمه

یک شرکت ممکن است نیاز به استخدام یک مترجم داشته باشد تا به طیف وسیع تری از مشتریان دسترسی پیدا کند یا کارمندی را در خود جای دهد. مترجمان به جلسات، کنفرانس ها و مکالمات می‌پیوندند تا به غلبه بر موانع زبانی کمک کنند.

۲۹) خدمات پارکینگ

متخصصان خدمات پارکینگ که به عنوان نگهبان نیز شناخته می‌شوند، در ورودی ساختمان منتظر می‌مانند تا ماشین مهمان را برای آنها پارک کنند. این یک سرویس راحت است که در زمان افراد مختلف صرفه جویی می‌کند و به استفاده کارآمد از فضای پارکینگ کمک می‌کند. در مناطق پرجمعیت یا پرتردد، یک شرکت ممکن است خدمات نگهبانی را برای پذیرایی از مهمانان، مشتریان و کارمندان استخدام کند.

۳۰) خدمات روابط عمومی

متخصصان روابط عمومی برای کمک به هر سازمان در حفظ وجهه عمومی خوب نمایندگی می‌کنند. متخصصان روابط عمومی ممکن است بیانیه های مطبوعاتی تهیه کنند، حساب های رسانه های اجتماعی را مدیریت کنند و به سازماندهی کمپین هایی برای بهبود بازاریابی شرکت کمک کنند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۶ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *