بوم مدل کسب و کار و نحوه استفاده از آن برای راه اندازی استارتاپ

بوم کسب و کار

بوم مدل کسب و کار (BMC) مفهومی است که توسط الکساندر اوستروالدر نظریه پرداز کسب و کار ، تئوریسین ، نویسنده و کارآفرین بازرگانی سوئیسی در سال ۲۰۰۴ به عنوان جایگزینی برای طرح های تجاری پیچیده ارائه شده است. در سال ۲۰۲۰ ، این رویکرد هم توسط شرکت های نوپا و هم شرکت های بزرگ جهانی در سطح مدیریت استراتژیک به طور گسترده استفاده می‌شود. 

چرا این ابزار بسیار محبوب است؟ الگوی بوم مدل کسب و کار ساده و کاملاً استاندارد که فهم آن آسان است. برای تکمیل کردن الگو به حداقل زمان نیاز دارید و می‌توانید از هر نوع ابزاری برای کار بر روی BMC از جمله Google Documents ، کاغذ یا ابزارهای پیشرفته مانند Strategyzer و Canvanizer استفاده کنید.

 

بوم مدل کسب و کار چیست؟

شرکت ها باید بر روی یکی از سه رشته ارزشی تمرکز کنند: برتری عملیاتی ، رهبری محصول ، یا صمیمیت مشتری …

الکساندر استروالدر

بوم کسب و کار ابزاری ابتکاری و در عین حال ساده برای کار با ایده ها و مفاهیم جدید کسب و کار درکنارگروه یا به صورت انفرادی است. 

بوم مدل کسب و کار
بوم مدل کسب و کار

به طور خلاصه ، نوشتن یک مدل کسب و کار با ابزار BMC به معنای کار با یک بوم یک برگه است (مجموعه ای از جعبه ها یا یک رایانه لوحی) ، در حالی که نیمه سمت راست روی مسائل مشتری متمرکز است و نیمه سمت چپ به پردازش ها و منابع تجاری پرداخته است. یک الگوی کلاسیک BMC نیز Lean Startup Canvas نامیده
می‌شود ، زیرا کاملاً با مفهوم Start Lean متناسب است.  

 

ایده بوم مدل کسب و کار این است که برنامه کاری شخص را به طور مختصر ، واضح و کامل ارائه دهید. 

رویکرد BMC به یک گروه کمک می‌کند تا بر روی ۹ جنبه عملیاتی اصلی کسب و کار تمرکز کند:  

 • قسمت مشتریان
 • گزاره ارزش
 • کانال ها
 • ارتباط با مشتری
 • جریان های درآمد
 • فعالیتهای کلیدی
 • منابع مهم
 • مشارکت های کلیدی
 • ساختار هزینه

این امر ضروری است که همه این عناصر در یک صفحه توصیف می‌شوند ، بنابراین بوم نمایی منسجم از یک مفهوم تجاری تازه متولد شده را به اعضای گروه شما ارائه می‌دهد. نمونه های بوم مدل کسب و کار به اصطلاح “معیار(benchmark)” در سراسر اینترنت ( توییتر ، اوبر ، BMW و بسیاری دیگر) وجود دارد ، اما توصیه می‌کنیم با تلاش برای ساخت بوم خود این موارد را بیاموزید. به خاطر داشته باشید که BMC ابزاری انعطاف پذیر است. به عنوان مثال ، می‌توانید از آن برای ارائه ایده راه اندازی خود به سرمایه گذاران استفاده کنید. 

> با تقسیم بندی مشتری شروع کنید 

بخش مشتریان ) تقسیم بندی مشتری ، ایجاد پرتره ایده آل مشتری (ICP) ، اولین قدم برای ساخت بوم مدل کسب و کار شماست. الکساندر اوستروالدر در کتاب برجسته خود به نام طراحی پیشنهاد ارزش: نحوه ایجاد محصولات و خدماتی که مشتری می‌خواهد نوشت: 

مشتریان شما قاضی ، هیئت منصفه و مجری طرح پیشنهادی شما هستند. اگر صلاح کار را ندانید آنها بی رحم خواهند شد!

بنابراین جای تعجب نیست که بخش مشتریان (Customer Segment) باید در همان ابتدا تکمیل شود. 

در هنگام تعریف مشتری ایده آل خود ، ۳ جنبه وجود دارد که باید آنها را پوشش دهید: 

 • آیا چندین مدل در کسب و کار خود دارید؟ 

شما ممکن است یک بازار تک یا چند جانبه را انتخاب کنید ، این بدان معناست که شما می‌توانید انواع مختلف محصولات را به انواع مختلف مشتریان بفروشید. از هر برنامه Freemium مانند YouTube استفاده کنید. کاربران نهایی برای مشاهده فیلم های بدون تبلیغات به YouTube و شرکت ها برای نمایش تبلیغات خود به کاربران به YouTube مبلغی پرداخت می‌کنند. 

 • بخشهای مخاطب هدف را مشخص کنید  

برای پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان مدل کسب و کار را با اصول اولیه شروع کرد. اکثر محصولات مخاطبان همگن ندارند. بنابراین وظیفه شما این است که بخشها را براساس سن ، جنس ، جغرافیا ، دلیل استفاده از محصول آینده خود و سایر عوامل جدا کنید. به افراد واقعی فکر کنید که قصد دارید محصول خود را به آنها بفروشید.

 • ایجاد یک پرتره دقیق مشتری ایده آل

اگر هنوز در مورد چگونگی ایجاد یک مدل کسب و کار متحیر هستید ، بر ICP تمرکز کنید که شامل لیستی از مشکلات ، ترس ها ، رنج ها ، نیازها ، عادت های روزانه و گزینه هایی برای حل موارد مشکل ساز آنها در حال حاضر (بدون محصول شما) است. در این مرحله ، به ارزش پیشنهادی خود ، تجزیه و تحلیل نیازهای مخاطب هدف و جایگزین آسیب پذیری های محصول بپردازید. بعداً به این مشاهده احتیاج خواهید داشت.     

> شرکای کلیدی

شرکای کلیدی) هنگام ایجاد BMC برای شرکت تازه وارد خود ، نمی‌توانید از ذکر شرکای استراتژیک که امکان راه اندازی و نگهداری پروژه را برای شما فراهم می‌کند ، اجتناب کنید. 
بوم مدل کسب و کار شما در رابطه با مشارکت های کوتاه مدت و بلند مدت چیست؟ در اینجا ،  در مورد توانایی شما به عنوان یک مالک کسب و کار در رسیدن به شرکای کلیدی و ایجاد رابطه با آنها صحبت می‌کنم. به خاطر داشته باشید که همه شرکای بالقوه شما شرکای استراتژیک نیستند.  

بیایید دریابیم که چگونه یک مدل کسب و کار برای یک شرکت نوپا ایجاد کنیم و ببینیم چه دسته ای از شرکای کلیدی وجود دارد: 

 • تأمین کنندگان  به مبادله کالاهای استراتژیک می‌پردازند. اگر یک تأمین کننده قابل اعتماد دارید ، این بدان معنی است که می‌توانید یک جریان تولید پایدار ایجاد کنید. مثال: شما قصد دارید تجهیزات خانه هوشمند را با ویژگی های سفارشی بفروشید بنابراین به یک تامین کننده سخت افزار و یک شبکه فروشگاه الکترونیکی به عنوان شرکای کلیدی نیاز دارید. 
 • اتحاد استراتژیک (با غیر رقبا) همکاری های انحصاری طولانی مدت با مشاغل دیگر است. به طورمثال: به عنوان یک توسعه دهنده برنامه های خانه هوشمند ، می‌توانید با شرکت های طراحی و ساخت همکاری کنید که می‌توانند راه حل فناوری شما را در محصولات خود ادغام کنند و برای چنین پروژه هایی قیمت ویژه ای در اختیار مشتریان خود قرار دهند.
 • شرکت های مشترک نزدیک به اتحاد استراتژیک هستند ، با این حال ، در اینجا در مورد ادغام کامل محصول بیان می‌شود. مثال: API محصول شما می‌تواند توسط برنامه های شخص ثالث مورد استفاده قرار گیرد و به طور انحصاری خلا ویژگی های آن را پر می‌کند.
 • رقابت همکارانه: یک اتحاد استراتژیک بین رقبا است که به آنها کمک می‌کند بازار خود را گسترش دهند و با راه حل ابتکاری خود به کاربران بیشتری دسترسی پیدا کنند. در این حالت ، کسب و کار ها هنگام راه اندازی مواردی کاملاً جدید و تجربی ، ریسک های مشترکی دارند.  همچنین همکاری نوعی بازاریابی موقعیتی برای برند های عظیم است. مثل: محصولات Google برای iOS.  

> فعالیتهای کلیدی: توسعه مدل تجاری

فعالیتهای کلیدی مواردی هستند که شما باید در آنها بیشتر تمرکز کنید در حالی که به جزئیات عملیاتی کسب و کار خود می‌پردازید در این زمان شما باید یک دید کلی از ارزش پیشنهادی و بازار هدف خود داشته باشید. اگر در تلاش برای فهمیدن چگونگی طراحی مدل کسب و کار در این مرحله با مشکل روبرو هستید ، از دیدگاه اعضای گروه به کسب و کار خود نگاه کنید. به عبارت دیگر ، از خود بپرسید که بخشهای شما قرار است چه وظایفی را انجام دهند.

 • تولید) سوالات تأیید صحت: آیا کالایی تولید می‌کنید؟ برای تکمیل یک مورد باید چه اقداماتی را انجام دهید؟ 
  مثال تجاری: تسلا. 
 • حل مسئله) سوالات تأیید صحت: آیا به دیگران کمک می‌کنید تا با کالاهای خود یا چیزهای دیگر برخورد کنند؟ گروه شما برای برآوردن نیازها و انتظارات مشتری چه اقداماتی را باید انجام دهد؟ مثالهای تجاری: McKinsey & Company.   
 • پلتفرم) سوالات تأیید صحت: آیا داده های مشاغل دیگر یا مشتریان را میزبانی می‌کنید؟ برای حفظ سیستم عامل خود به چه مواردی نیاز دارید؟ نمونه های تجاری: فیس بوک و Airbnb.   

برای ساختن بوم مدل کسب و کار کامل ، تمام فعالیت های مورد نیاز برای ارائه پیشنهاد ارزش اصلی به مشتریان بالقوه خود را لیست کنید. قسمت قابل توجهی از بودجه استارتاپ شما صرف آنها خواهد شد. جنبه های بازاریابی مانند توسعه مشتری و مدیریت فرآیند داخلی (استخدام کارمندان و نگهداری تیم ها) را در نظر بگیرید. 

>جریان درآمد یا تامین مالی

بخش اساسی دیگری از BMC شما جریان درآمد نام دارد. استارتاپ شما ممکن است فقط یک منبع درآمد داشته باشد یا می‌تواند چندین مدل درآمد را به طور هم زمان استفاده کند. اخیراً ، جریان های درآمد منابع کلیدی بوم مدل کسب و کار شما را تعریف می‌کنند. در اینجا ، ما می‌خواهیم به طور خلاصه رایج ترین مدل های درآمد کسب و کارهای نوپا را ذکر کنیم: 

 • تبلیغات درون برنامه ای: شما مخاطبان محصول خود را مستقیماً یا از طریق ارائه دهندگان تبلیغات بومی به شرکت های شخص ثالث می‌فروشید. 
 • کمیسیون: اگر بستری برای فروشندگان و خریداران ایجاد کرده اید ، می‌توانید از فروش کارمزد دریافت کنید. 
 • اشتراک: دسترسی به ابزار خود را بصورت ماهانه یا سالانه بفروشید. این روش می‌تواند بخشی از یک مدل کسب درآمد Freemium باشد که در آن کاربران می‌توانند به ویژگی های محدود به صورت رایگان دسترسی پیدا کنند و از قابلیت های پیشرفته در طرح اشتراک استفاده کنند. 
 • حمایت: آیا قصد دارید محصولی نوآورانه بسازید که بتواند بازار جهانی را متزلزل کند؟ در بیشتر موارد ، محصولاتی از این دست نمی‌توانند یک باره سودآور شوند و نیاز به سرمایه گذاری های چشمگیری دارند. از برند های بزرگ درخواست حمایت مالی کنید یا با یک سرمایه گذار معامله کنید. 
 • یک بارهزینه: اگر در مورد تولید مواد صحبت کنیم ، این متداولترین مدل درآمد است. شما به سادگی محصول خود را به کاربران نهایی می‌فروشید و تمام. با این حال ، شما می‌توانید از این روش در بازار فناوری نیز استفاده کنید (به عنوان مثال: برنامه های پرداختی یکبار مصرف یا برخی از محصولات SaaS). 
 • برچسب سفید: یک محصول اساسی با برچسب سفید ایجاد کنید و سپس آن را به شرکت های شخص ثالث در یک منطقه تجاری خاص بفروشید. این روش برای برنامه های اختصاص داده شده به خدمات معمولی B2C به خوبی کار می‌کند: رزرو برنامه برای رستوران ها ، برنامه های فروشگاه آنلاین و برنامه هایی برای خدمات محلی درخواستی.     
خواندن مقاله مرتبط
استارتاپ یونیکورن چیست؟ لیست استارتاپ های تک شاخ

ساختارهزینه مدل کسب و کار شما باید براساس فعالیتهای اصلی و جریان درآمدی که انتخاب می‌کنید باشد. به خاطر داشته باشید که می‌توانید از یک مدل درآمد ترکیبی نیز استفاده کنید به این معنی که چندین نوع درآمدزایی را با هم ترکیب می‌کنید. گسترده ترین گزینه ها: اشتراک به علاوه تبلیغات و حمایت مالی به علاوه با یک بار هزینه

> ارزش پیشنهادی شما

ارزش پیشنهادی شما از طریق ترکیبی ، متمایز از عناصر تأمین کننده نیازهای آن بخش ، برای مشتری ارزش ایجاد می‌کند. مقادیر ممکن است کمی باشد (به عنوان مثال قیمت ، سرعت خدمات) یا کیفی (به عنوان مثال طراحی ، تجربه مشتری)

الکساندر استروالدر

ارزش پیشنهادی شما ، ذات مدل کسب و کار شماست. بنابراین جلوگیری از توصیف واضح آن هنگام ساخت بوم مدل کسب و کار خود غیرممکن است. به طور خلاصه ، این مورد ارائه دلایلی برای خرید محصول ، خرید مجدد آن و بازخورد مثبت آنها با دیگران که به مشتریان هدف شما ارائه می‌شود. یک پیشنهاد ارزشمند ، ترکیبی از ویژگی های محصول شماست که به مشتریان کمک می‌کند مشکلات خود را حل کنند. 

بررسی کنید آیا توضیحات پیشنهادی شما برای تیم شما و یا مشتریان بالقوه کوتاه و قابل فهم است. 

اگر به نظر می‌رسد شعار محصول یا عنوان تبلیغاتی شما باشد ، همه کارها را درست انجام داده اید (مثالها: “نقشه های رایگان ، سریع ، دقیق و کاملاً آفلاین با ناوبری نوبت به گردش برای مسافران” توسط Maps.me یا “یک جامعه مبتنی بر جامعه آنلاین” بستری که روند رزرو مکانهای زندگی خصوصی برای مسافران را برای Airbnb  تسهیل می‌کند). منابع کلیدی در بوم مدل کسب و کار (بخشی که بعداً در مورد آن صحبت خواهیم کرد) با پیشنهاد ارزش کلیدی شما تعریف می‌شوند. 

اگر قصد راه اندازی یک پلت فرم چند جانبه را دارید ، قرار است چندین بخش مشتری داشته باشید. در این حالت ، از پیشنهادهای ارزشی مختلف برای هر یک از آنها استفاده کنید (مثال Uber: “ابزاری که به شما کمک می‌کند تا در هر زمان جابجا شوید و راننده را ردیابی کنید”) یک پیشنهاد ارزش برای مشتریان است و “ابزاری برای کسب درآمد با ماشین خود ، انتخاب هر کار یک پیشنهاد ارزش برای رانندگان است.

مرحله بعدی ایجاد لیست کاملی از گزاره های ارزش برای هر بخش و سپس اولویت بندی آنهاست. تقریباً هیچ محصول دیجیتالی فقط یک ارزش برای کاربران ندارد ، با این حال ، هر کالایی یک بخش اصلی دارد. توجه داشته باشید که ارتباط با مشتری بوم مدل کسب و کار (Business Model Canvas) شما به پیشنهادهای ارزشی که برای محصول خود پیدا کرده اید بستگی دارد.  

> کانال ها

بخش کانال ها فقط در مورد توزیع محصول شما نیست ، بلکه به طور کلی در مورد همکاری شما با مشتریان بالقوه است. چگونه می‌توانید ارزش پیشنهادی خود را به بخشهای مختلف مشتری خود تحویل دهید؟ پاسخ ها را با فکر کردن در مورد هر مرحله از توسعه کانال که توسط الکساندر استروالدر توصیف شده است پیدا کنید: 

 • اطلاع: از خود بپرسید که چگونه کاربران بالقوه شما قرار است با راه حل شما آشنا شوند. ممکن است از شبکه های اجتماعی ، تبلیغات کلاسیک ، وبلاگ نویسی یا موارد دیگر استفاده کنید. 
 • ارزیابی: مخاطبان هدف شما برای خرید محصول خود باید ارزش پیشنهادی شما را با ارزش بدانند. چندین روش خوب قدیمی وجود دارد که می‌تواند حس تجربه مثبتی را در رابطه با محصول دیجیتالی شما ایجاد کند: آزمایشات رایگان ، مطالعات موردی و راهنماهای جامع محصولات یا بررسی اجمالی
 • خرید: اطمینان حاصل کنید که مشتریان بالقوه شما قادر به خرید محصول شما هستند و تجربه خرید برای کدام یک امکان پذیر است. به این فکر کنید که چگونه می‌توان روند شارژ آنها را بدون استرس و بدون نقص انجام داد. سیستم های پرداخت خود را آزمایش کنید یا از توزیع کنندگان معتبری مانند Google Play Market یا App Store استفاده کنید.
 • تحویل: بیشتر محصولات نرم افزاری نیازی به تحویل ندارند. با این حال ، آنها به یکپارچه سازی یا دانلود و راه اندازی سخت افزار کاربر نیاز خواهند داشت. برای جلوگیری از بازخورد منفی ، خدمات پشتیبانی را به کاربران تازه وارد ارائه دهید.

 

> منابع کلیدی

بخش منابع کلیدی در مورد پتانسیل شما برای زنده کردن کل مفهوم کسب و کار است. اگر منابع کافی برای تولید ، تحویل و نگهداری محصول خود ندارید ، به احتمال زیاد درآمد پیش بینی شده ای کسب نخواهید کرد. طبق مدل کسب و کار الکساندر استروالدر(Osterwalder) ، برنامه ریزی منابع هنگام توسعه بوم مدل کسب و کار شما نقش مستقیمی دارد.

منابع ۴ نوع هستند. مشاغل توسعه دهنده نرم افزار معمولاً فقط به ۳ مورد از آنها اعتماد می‌کنند. با این حال ، همه دسته ها را در زیر شرح خواهیم داد:

 • منابع فیزیکی (ملموس)

به عنوان مثال: ساختمانهای سخت افزاری ، اداری و صنعتی ، تجهیزات تولید ، مبلمان ، وسایل نقلیه شرکتی

 • منابع فکری

به عنوان مثال: پایگاه دانش ، حق چاپ ، مجوزها ، خدمات ابری ، نرم افزار و سایر موضوعات مالکیت معنوی 

 • منابع انسانی 

به عنوان مثال: مدیران ، مهندسان ، مدیران پشتیبانی مشتری ، متخصصان بازاریابی ، کارشناسان کیفیت و افراد دیگر

 • منابع مالی

به عنوان مثال: صندوق ها ، سرمایه گذاران مخاطره پذیر ، وام ها ، درآمد پیش بینی شده

نمونه هایی از بوم های کسب و کار (از Netflix ، PayPal یا WhatsApp استفاده کنید) در زمینه توسعه نرم افزار که می‌توانید در اینترنت پیدا کنید ، عمدتا بر اساس منابع انسانی و فکری است که معمولاً بهم پیوسته هستند. شرکت هایی که با تولید کالاهای فیزیکی کار می‌کنند معمولاً زیرساخت ها هستند.  

در عین حال ، بیشتر استارتاپ ها برای پیروزی در بازار جهانی به منابع مالی قابل توجهی نیاز دارند. محدودیت های مالی در مراحل استقرار و بازاریابی می‌تواند منجر به تسخیر سریع تجارت توسط رقبا شود. 

> ارتباط با مشتری

بخش ارتباط با مشتری بوم مدل کسب و کار چیست؟ این بخش را می‌توان با بخش مربوط به کانال ها اشتباه گرفت ، اما تفاوت بارز این است که ارتباط با مشتری در مورد پیام ها و مقادیری است که شما برقرار می‌کنید و کانال ها در مورد نوع ارتباطی که استفاده می‌کنید. 

در عین حال ، برخی از مراحل کانال مانند آگاهی و پشتیبانی ارتباط تنگاتنگی با توسعه ارتباط بین مشتریان و محصول شما دارند. یک الگوی استاندارد بوم مدل کسب و کار که در کتاب تولید مدل کسب و کار توسط الکساندر استروالدر شرح داده شده است ، در مورد ۵ بخش ارتباط با مشتریان صحبت می‌کند. مورد خاص کسب و کار شما ممکن است در یک یا چند مورد از آنها قرار گیرد: 

 • دستیار شخصی

مثالها – نرم افزار White-Label ، منطقه بانکداری الکترونیک برتر ، پروژه های پزشکی از راه دور ، SaaS  

در این حالت ، کاربران باید این امکان را داشته باشند که در هر زمان با شما تماس بگیرند و از کمک شخصی استفاده کنند. مشتریان شما می‌توانند از یک ابزار پیام رسان داخلی ، ایمیل ، تلفن ، چت تصویری یا ربات گپ مخصوصی که برای موارد خاص طراحی شده استفاده کنند. تیم پشتیبانی مشتری ۲۴/۷ نیز یک راه حل گسترده است. 

 • سلف سرویس

نمونه های بوم مدل کسب و کار – Facebook ، Google ، Uber و TikTok

این مقرون به صرفه ترین رویکرد است ، به همین دلیل سیستم عامل های شبکه های اجتماعی و همچنین تعداد قابل توجهی از شرکت های جهانی از آن به عنوان یک مدل اصلی استفاده می‌کنند. سلف سرویس به این معنی است که محصول شما دارای UI و UX پویا و همچنین یک راهنمای پیشرفته است ، بنابراین فقط یک احتمال بسیار کوچک وجود دارد که کاربر بخواهد درخواست کمک کند. برای دریافت راهنما ، کاربر به سوالات متداول می‌رود. ارتباط مستقیم با تیم پشتیبانی نیز امکان پذیر است اما معمولاً مورد نیاز نیست. 

 • سرویس خودکار
خواندن مقاله مرتبط
فریم ورک چیست ؟ انواع فریم ورک ها در نرم‌ افزار کدامند ؟

مثالها – Spotify ، Netflix ، Daily Yoga و Pokémon Go 

اکثر برنامه های چندرسانه ای با استفاده از فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی که به کاربران پیشنهاد می‌دهد محتوای تصویری یا صوتی را داشته باشند ، ارتباط خود را با کاربران حفظ می‌کنند. با این حال ، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی تنها راه ارائه ۱۰۰٪ خودکار خدمات به مشتریان نیست. برنامه های بدون مربی یوگا و تناسب اندام برای کسانی که در خانه می مانند ، معمولاً به کمک شخص ثالث نیاز ندارند.

 • جوامع

مثالها – Oracle ، Spark AR Studio ، Ruby و Reddit

شما ممکن است جامعه خود را تسهیل کنید و از آن نه تنها برای حفظ مشتری بلکه برای صرفه جویی در خدمات مشتری نیز استفاده کنید. بستری را ایجاد کنید که کاربران شما بتوانند در مورد مسائل مرتبط با محصول شما بحث کنند ، نظرات خود را به اشتراک بگذارند و درباره نحوه استفاده حداکثر از محصول خود بیشتر بدانند. آنها به یک عضو فعال در انجمن رسمی شما تبدیل می‌شوند و ممکن است به وضعیت “کاربر ویژه” برسند.  

 • هم آفرینی

مثالها – ویکی پدیا ، یوتیوب ، HiNative و Quora

خدمات شما همچنین می‌تواند بر اساس محتوای تولید شده توسط کاربران ایجاد شده توسط کاربران شما باشد. اگر محصول شما به دیگران اجازه می‌دهد از طریق اطلاعاتی یا روش دیگری در آن سهیم باشند ، باید از آن به نفع خود استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که همه چیز را متناسب با سازندگان محتوا با کسانی که به آن نیاز دارند ساخته اید. 

> ساختار هزینه

بخش ساختار هزینه در بوم مدل کسب و کار شما انواع اصلی هزینه ها را نشان می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا بفهمید که برای شروع پروژه خود به چه مقدار پول نیاز دارید. این همچنین قسمت آخر بوم شما است. 

اگر شما درگیر این سوال هستید که چگونه می‌توانید در هنگام کار بر روی ساختار هزینه خود یک مدل تجاری بسازید ، برخی از حقایق مربوط به صنعت خود و روش های ساخت هزینه را که برای آن متداول است بررسی کنید. به عنوان مثال ، هزینه های بازاریابی قبل از راه اندازی برنامه هایی مانند Snapchat ، Tinder و Venmo حدود ۳۰٪ از بودجه اولیه آنها بود در حالی که کمتر از ۲۰٪ به توسعه و تحقیق و توسعه نرم افزار اختصاص داشت. 

۳ نوع هزینه ممکن است ساختار هزینه بوم مدل کسب و کار شما را شامل شود که مربوط به فعالیتهای اصلی شما است: 

 • هزینه های سرمایه

هزینه های خرید یا ارتقا منابع فیزیکی که قبلاً ذکر شد. هزینه های سرمایه ای شامل خرید دارایی های ثابت و تجهیزات تجاری و همچنین خرید دارایی های نامشهود مانند مجوزها است. 

 • هزینه های سربار

بودجه عملیاتی برای پوشش مصرف مداوم منابع شما. آنها نباید مستقیماً با ایجاد یک محصول یا خدمات مرتبط شوند. به عنوان مثال – هزینه های حسابداری ، بیمه ، هزینه های حقوقی ، اجاره ، مالیات و هزینه های سفر.

 • هزینه های پرسنل

این نوع هزینه ها شامل منابعی برای استخدام ، آموزش و نگهداری متخصصان است. سایر هزینه های مربوط به نگهداری کارکنان (به عنوان مثال ، ابتکارات بخش منابع انسانی) نیز به این نوع تعلق دارد.

به خاطر داشته باشید که نوشتن مدل کسب و کار به معنای اولویت بندی نیز هست. تصمیم بگیرید که کدام یک از موارد در ساختار هزینه های شما کم و بیش مهم هستند. در این مرحله ، شما به محاسبات دقیق احتیاج ندارید ، بنابراین روی مفهوم کلی ساختار هزینه تمرکز کنید.  

> زمان و نحوه استفاده

بوم مدل کسب و کار ابزاری ساده و در عین حال قدرتمند برای کسانی است که قصد دارند اولین استارتاپ خود را توسعه دهند و همچنین برای افراد تجار باتجربه ای که در حال ایجاد یک شاخه جدید کسب و کار هستند ، است. رویکرد BMC مزایای زیادی دارد: 

 • برای ایجاد بوم کسب و کار شخصی خود به حداقل زمان نیاز دارید (به خصوص در مقایسه با یک طرح تجاری کلاسیک).
 • بوم مدل کسب و کار به شما کمک می‌کند تا چشم انداز پروژه شما را شکل دهد . آن را با تیم خود به اشتراک بگذارید. در نتیجه ، شما می‌توانید بلافاصله بحث در مورد مفهوم کلی راه اندازی خود را شروع کرده و نظرات تیمی را دریافت کنید.  
 • شما می‌توانید روی یک پیشنهاد ارزشمند متمرکز شوید و آن را با منابع مورد نیاز ، فعالیت های تجاری لازم و سایر جنبه های راه اندازی بالقوه خود پیوند دهید.
 • بوم مدل کسب و کار به شما کمک می‌کند ایده راه اندازی خود را بهتر درک کنید ، در مراحل اولیه اشتباهات را پیدا کنید و کارهای بعدی را روشن کنید. 
 • نگهداری و به اشتراک گذاری سند بوم مدل کسب و کار آسان است. اگر متوجه شدید که بلافاصله آماده اجرای ایده خود نیستید ، می‌توانید سند را تا زمان مناسب برای توسعه چشم انداز ، شبکه یا منابع اساسی خود حفظ کنید.  

از آنجا که شما از قبل می‌دانید چگونه یک مدل کسب و کار ایجاد کنید ، آماده تمرین استفاده از آن برای اهداف مختلف هستید. حداقل ۴ حالت وجود دارد که بسیار مفید باشد: 

 • آماده سازی برای مجاب کردن

از یک سند بوم مدل کسب و کار به عنوان یک ستاره راهنما استفاده کنید. 

 • یافتن شرکا 

بوم مدل کسب و کار به شما کمک می‌کند ارتباطات تجاری را که بیشتر به آن نیاز دارید تجسم کنید. 

 • بررسی پایداری و ماندگاری ایده شما 

شما باید در حین کار بر روی طرح تجاری تمام عیار خود ، کسب و کار خود را بر اساس پیشنهادهای ارزشی بسازید. عملکردهای اصلی و گلوگاه محصول خود را پیدا کرده و توانایی خود را در نگهداری چنین محصولی ارزیابی کنید. 

 • تغییر و پیشرفت سایر محصولات 

با آگاهی از نحوه ایجاد یک مدل کسب و کار برای یک شرکت نوپا ، می‌توانید به راحتی مشاغل موجود را ارزیابی کنید. این مهارت به شما کمک می‌کند تا در دوره های بحران انعطاف پذیر بمانید و جایگاه های جدید رقابت را به دست آورید. 

 • جلسات تیم و انجام کارکنان 

با استفاده از یک سند بوم مدل کسب و کار درک درستی از روندها و اولویت های کاری خود در اختیار دیگران قرار دهید. 

نمونه های بوم مدل کسب و کار

بوم های کسب و کار هم برای کسب وکار های نوپا و هم برای مشاغل مستقر موجود خوب کار می‌کنند. اگر کسی تصمیم به تغییر مسیر کسب و کار خود یا راه اندازی محصول جدید بگیرد؛ طبق معمول ، اسناد شرکت ها از این نوع در اینترنت منتشر نمی‌شود ، بنابراین برای نشان دادن رویکرد بوم مدل کسب وکار و پیشنهادات ما در مورد نحوه طراحی یک مدل تجاری ، از بوم های خیالی برای برند ها و محصولات شناخته شده استفاده کرده ایم: 

بوم مدل کسب و کار اپل

در اینجا ، شما فقط می‌توانید دو بخش مشتری پیدا کنید: بازار گسترده خریداران و سیستم عامل ها ، منبع اصلی درآمد فروش است. منبع دوم -> مجوزهای فروش

بوم مدل کسب و کار نایک

از آنجا که نایک یک شرکت تولیدی است ، از جمله فعالیتهای اصلی آن ایجاد تقاضا ، تولید ، توزیع و تحقیق و توسعه خواهد بود.  

بوم مدل کسب و کار Airbnb

 ارزش پیشنهادی آن عبارتند از: راحتی خدمات ، طبیعت تجاری درخواستی ، درآمد اضافی برای میزبانان ، بیمه خانه (قابلیت اطمینان برای مهمانان) ، تجربه سفر بی نظیر ، فضای بیشتر با هزینه کمتر

نتیجه

Business Model Canvas ابزاری است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد تا ایده کسب و کار شما را ارزیابی کند و آنچه را که واقعاً به آن نیاز دارید (از جمله فعالیت ها ، شرکای استراتژیک ، منابع و موارد دیگر)که نشان دهنده آنچه است که باید برای زنده کردن ایده استارتاپ برای ادامه روند پروژه ، مورد نیاز قرار دهید. 

با ساخت یک مدل تجاری تفاوتی ندارد. مواردی که در بوم مدل کسب و کار قرار می‌گیرند باعث ایجاد ایده های جدید می‌شوند. ابزاری برای تسهیل گفتگوی ایده می‌شود – برای افرادی که ایده های خود را ترسیم می‌کنند و برای گروه هایی که از هم ایده می‌گیرند.

از یک بوم مدل کسب و کار برای ایجاد یک محصول رقابتی ، یافتن شکاف در مفاهیم کسب و کار خود در مراحل اولیه و همکاری موثر با هم تیمی های خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید از آن برای مشاهده پروژه خود از نگاه مشتری و اولویت بندی اقدامات و اهداف اصلی خود استفاده کنید. 
در سفر آغازین موفق باشید    

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۰ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *