۱۰ مورد از راه های پرورش خلاقیت که باید بدانید

راه های پرورش خلاقیت

یک نکته مهم که باید به خاطر بسپارید این است که خلاقیت یک فرآیند منفعل نیست. بک گوشه نشستن و منتظر رسیدن الهام برای خلاقیت ، دستورالعملی برای از دست دادن انگیزه و دلسردی شماست. در عوض ، به دنبال راه های پرورش خلاقیت برای خود باشید. مواردی را جستجو کنید که به شما کمک می‌کند توجه و انرژی ذهنی خود را بر روی وظیفه پیش رو متمرکز کنید.

برخی از این ترفندهای جذاب و اغلب غیرمعمول را بررسی کنید که ممکن است به پرورش خلاقیت شما کمک کند.

۱) برای پرورش خلاقیت قدم زدن را شروع کنید

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که افراد در هنگام راه رفتن نسبت به حالت نشسته ، خلاقیت بیشتری نشان می‌دهند. تحقیقات قبلی نشان داده است که فعالیت بدنی منظم می‌تواند نقش مهمی در تقویت و محافظت از توانایی های شناختی داشته باشد ، همچنین این مطالعه نشان داد که یک پیاده روی ساده می‌تواند به طور موقت انواع خاصی از تفکر را بهبود ببخشد.

بنابراین اگر پشت میز نشسته اید و در تلاش هستید تا ایده خوبی به ذهن شما خطور کند ، به جای آن پیاده روی سریع انجام دهید تا ذهن آماده تری برای پرورش خلاقیت بسازید.

۲) به خودتان پاداش بدهید

 تحقیقات نشان داده است که وقتی پاداش‌هایی برای تولید آثار به طور واضح ارائه می‌شود ، افزایش خلاقیت را به ارمغان میاورد.

بنابراین اگر می‌خواهید برای ایده پردازی الهام بگیرید ، سعی کنید نوع رفتار مطلوبی را به خودتان قول دهید تا به عنوان یک جایزه برای ارائه یک راه حل خلاقانه ، پاداش بگیرید. فقط در این کار زیاده روی نکنید ، در غیر اینصورت خطر کاهش انگیزه وجود خواهید داشت.

۳) مقداری فاصله روانشناختی ایجاد کنید

هنگامی که به یک مانع برخورد کردید ، افراد معمولاً پیشنهاد می‌کنند از یک کار فاصله بگیرید. مطالعات نشان داده است که قرار دادن فاصله روانشناختی بین خود و مشکل ، یک ترفند است.

محققان دریافتند هنگامی که افراد تصور می‌کردند  یک مشکلی در یک مکان دور در مقابل یک مشکل نزدیک است ، مشکلات بهتر حل می‌شوند و به راه حل های خلاقانه تری می‌رسند.

یکی دیگر از راه های پرورش خلاقیت ایجاد فاصله روانشناختی است. دفعه بعد که با مشکلی دشوار روبرو شدید ، سعی کنید تصور کنید که این مسئله از مکان فعلی شما فاصله گرفته و از آن جدا شده اید.

۴) خود را با محیط الهام بخش احاطه کنید

 روانشناسان توصیه می‌کنند که محیط پیرامون شما نیز در روند خلاقیت تاثیر دارد. محیط می‌تواند تحریک خلاقیت را تسهیل کند ، بنابراین احاطه خود با چیزهایی که به نظر شما الهام بخش و انگیزه آور است می‌تواند کمک کند.

یک فضای اداری ایجاد کنید که به شما کمک کند احساس الهام بخش داشته باشید. به دنبال تجربیات و تنظیمات تحریک کننده باشید که می‌تواند به پرورش خلاقیت شما کمک کند.

۵) محدودیت ایجاد کنید

راه های پرورش خلاقیت

یکی دیگر از راه های پرورش خلاقیت ایجاد محدودیت است. هنگامی که می‌خواهید یک مسئله را حل کنید ، افراد اغلب به ایده های واضح و مبتنی بر ایده های موجود اعتماد می‌کنند تا راحت ترین راه حل را پیدا کنند. این حالت اغلب منجر به نتیجه خوبی می‌شود ، اما همچنین می‌تواند به مجموعه های ذهنی و ثبات عملکردی منجر شود که فکر کردن در مورد راه حل های خلاقانه را به چالش می‌کشد.

یک راه برای غلبه بر این مورد ، ایجاد برخی محدودیت ها یا مقاومت در برابر تفکر شما است که در واقع می‌تواند منجر به راه حل های خلاقانه تری شود.

دفعه بعدی که سعی در حل مسئله دارید ، عوامل مورد استفاده را محدود کنید تا به یک راه حل ممکن برسید.

۶) برای پرورش خلاقیت خیال پردازی کنید

در دنیای پیشرفته و ارتباطات امروز ، حواس پرتی شما فقط با یک کلیک فاصله دارد. به جای اینکه تک تک لحظه های فراغت خود را با برنامه ها ، بازی ها ، ایمیل و بازدید از وب سایت ها پر کنید ، سعی کنید بخشی از زمان خود را به خیال پردازی اختصاص بدهید.

در یک مطالعه ، شرکت کنندگان بی حوصله در تست های خلاقیت ، عملکرد بهتری نسبت به افرادی که آرام و مضطرب بودند انجام دادند. در تحقیقی دیگر ، محققان دریافتند که بی حوصلگی به مردم وقت می‌دهد تا رویاپردازی کنند که این منجر به خلاقیت بیشتر می‌شود.

بی حوصلگی تفکر خلاق را تشویق می‌کند زیرا سیگنالی را برای کمبود وضعیت یا محیط فعلی ارسال می‌کند و به جستجوی ایده ها و الهامات جدید کمک می‌کند.

۷) دوباره مسئله را تصور کنید

یک ویژگی مشترک که افراد خلاق تمایل به اشتراک آن دارند این است که آنها معمولاً مشکلات را بیشتر از افراد غیر خلاق به صورت دوباره تصور می‌کنند. به جای اینکه خود را در همان دیواره ذهنی پرتاب کنند ، سعی می‌کنند یک قدم به عقب برگردند.

برای پرورش خلاقیت از همان ابتدا دوباره مسئله را مرور کنید.
آیا روش دیگری برای فکر کردن در مورد مشکل وجود دارد؟ آیا می‌توانید از زاویه دیگری به موضوع نگاه کنید؟

دادن این شانس به خودتان برای شروع کار با یک دیدگاه تازه می‌تواند باعث ایجاد تفکر خلاق شود و به راه حل های جدیدتری منجر شود.

۸) احساسات را دریافت کنید

مدت ها بود که محققان تصور می‌کردند احساسات مثبت به شدت با خلاقیت ارتباط دارد ، اما تحقیقات بیشتر نشان داده است که هر دو حالت عاطفی مثبت و منفی با تفکر خلاق ارتباط دارند.

این بدان معنا نیست که شما باید به سرعت بیرون بروید و خود را در یک روحیه بد قرار دهید تا فقط الهام بگیرید. اما دفعه بعدی که خود را در وضعیت عاطفی منفی قرار دادید ، سعی کنید مقداری از این انرژی را در جهت حل مسئله یا انجام یک کار بجای نشستن در یک گوشه استفاده کنید.

احساسات منفی می‌تواند ناخوشایند باشد ، اما در شرایط بدخلقی می‌توانید با کار روی چیز مثمر ثمر از آنها نهایت استفاده را ببرید.

۹) خود را با رنگ آبی محاصره کنید

روانشناسی رنگ نشان می‌دهد که رنگهای مختلف می‌توانند تأثیرات متفاوتی بر روحیه ، احساسات و رفتارها داشته باشند. طبق یک مطالعه ، رنگ آبی تمایل دارد افراد را با خلاقیت بیشتری همراه کند. چرا؟

به گفته محققان ، رنگ آبی به تشویق افراد برای تفکر در خارج از چارچوب کمک می‌کند. از آنجا که رنگ آبی به شدت با طبیعت ، صلح و آرامش در ارتباط است ، این رنگ به افراد کمک می‌کند تا در کاوش و خلاقیت احساس امنیت کنند.

بنابراین دفعه بعدی که می‌خواهید برای ایده پردازی الهام بگیرید و به پرورش خلاقیت خود کمک کنید ، سعی کنید از رنگ آبی استفاده نمایید.

۱۰) برای پرورش خلاقیت مراقبه کنید

تحقیقات همچنین نشان داده است که انواع خاصی از مراقبه با افزایش تفکر خلاق مرتبط است. مدیتیشن مدت هاست که به عنوان یک روش آرام سازی استفاده می‌شود ، اما تحقیقات اخیر نشان داده است که سلامتی فراتر از آرامش است.

یک مطالعه نشان داد که استفاده از چیزی تحت عنوان مراقبه با نظارت باز که در آن فرد بدون تمرکز بر روی هر موضوع یا ایده خاصی پذیرای هرگونه افکار و احساسات است که در این حالت می‌تواند تفکر واگرا و ایده پردازی را افزایش دهد.

به دنبال روش هایی باشید تا تکنیک های مراقبه را در زندگی روزمره خود بگنجانید. با تمرکز بر افکار و تجربیات خود می‌توانید به پرورش خلاقیت خود کمک کنید.

 

منابع مقاله :

  1. Sun J, Chen Q, Zhang Q, Li Y, Li H, Wei D, Yang W, Qiu J. Training your brain to be more creative: brain functional and structural changes induced by divergent thinking trainingHum Brain Mapp. ۲۰۱۶;۳۷(۱۰):۳۳۷۵-۸۷. doi:10.1002/hbm.23246
  2. Oppezzo M, Schwartz D. Give your ideas some legs: the positive effect of walking on creative thinkingJ Exp Psychol Learn Mem Cogn. ۲۰۱۴;۴۰(۴):۱۱۴۲-۵۲. doi:10.1037/a0036577
  3. Byron K, Khazanchi S. Rewards and creative performance: a meta-analytic test of theoretically derived hypothesesPsychol Bull. ۲۰۱۲;۱۳۸(۴):۸۰۹-۸۳۰. doi:10.1037/a0027652
  4. Wronska M, Kolańczyk A, Nijstad B. Engaging in Creativity Broadens Attentional ScopeFront Psychol. ۲۰۱۸;۹:۱۷۷۲. doi:10.3389%2Ffpsyg.2018.01772
  5. Bonaiuto M, Mao Y, Roberts S, Psalti A, Ariccio S, Cancellieri U, Csikszentmihalyi M. Optimal Experience and Personal Growth: Flow and the Consolidation of Place IdentityFront Psychol. ۲۰۱۶;۷:۱۶۵۴. doi:10.3389%2Ffpsyg.2016.01654
  6. Gasper, K, Middlewood B. Approaching novel thoughts: Understanding why elation and boredom promote associative thought more than distress and relaxationJournal of Experimental Social Psychology. ۲۰۱۴;۵۲:۵۰-۵۷٫ doi:10.1016/j.jesp.2013.12.007
  7. Mastria S, Agnoli S, Corazza G. How does emotion influence the creativity evaluation of exogenous alternative ideas?PLoS ONE. ۲۰۱۹;۱۴(۷):e0219298. doi:10.1371%2Fjournal.pone.0219298
  8. Xia T, Song L, Wang T, Tan L, Mo L. Exploring the Effect of Red and Blue on Cognitive Task PerformancesFront Psychol. ۲۰۱۶;۷:۷۸۴. doi:10.3389/fpsyg.2016.00784
  9. Colzato LS, Ozturk A, Hommel B. Meditate to create: the impact of focused-attention and open-monitoring training on convergent and divergent thinkingFront Psychol. ۲۰۱۲;۳:۱۱۶. doi:10.3389/fpsyg.2012.00116

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *