مقایسه روش چابک و آبشاری در توسعه نرم افزار

روش چابک

در این مقاله ، ما در مورد توسعه با روش چابک (Agile) و مزایا و معایب آن در مقایسه با روش آبشاری (Waterfall) صحبت خواهیم کرد. ما بینش کافی به شما خواهیم داد تا به شما کمک کنیم در مورد بهترین برنامه برای محصول بزرگ دیجیتالی بعدی خود تصمیم بگیرید.

 

روش چابک چیست؟

قبل از ادامه کار با توسعه چابک ، بیایید نگاهی به معنی آن بیندازیم.

چابک (AGILE) = توانایی ایجاد و پاسخ به تغییرات است و روشی برای تعامل و موفقیت در یک محیط کاملا آشفته با توانایی سازگاری می‌باشد

 

با ترجمه کل این مفهوم چابک به دنیای توسعه محصول ، می‌بینیم که چابک بودن به معنای اتخاذ رویکرد تکراری برای مدیریت محصول و توسعه نرم افزار است که به تیم ها کمک می‌کند تا با سرعت بالایی ارزش مشتری را بدست آورند.

بنابراین به جای اکتشافات بزرگ ، یک تیم چابک در تکرارهای کوچک توسعه می‌یابد. نقشه راه ها ، نیازها و ویژگی های محصول به طور مداوم ارزیابی می‌شوند و مکانیسم طبیعی برای پاسخ سریع به تغییر ایجاد می‌کنند.

بازخورد مشتری در ساخت محصولات دیجیتالی به دنبال روش چابک بسیار مهم است و آزمایش و توسعه هر دو براساس بازخورد و پاسخ مشتری انجام می‌شود.

از روش چابک و آبشاری کدام یک را برای محصول دیجیتال خود انتخاب کنیم؟

در حالی که آبشاری (Waterfall) یک مدل خطی برای توسعه نرم افزار است ، چابک (Agile) یک رویکرد افزایشی و تکراری برای ساخت نرم افزار است. اگرچه با داشتن تاریخچه جدیدتر ، توسعه Agile محبوبیت زیادی پیدا کرده است ، به خصوص در صحنه استارتاپ های فناوری که باز بودن برای تغییر و انطباق با خواسته های بازار بسیار مهم است.

در ادامه چند مورد از مهمترین نکاتی وجود دارد که باید هنگام انتخاب بین روش چابک (Agile) و  روش آبشاری (Waterfall) برای توسعه محصول جدید مورد توجه قرار دهید.

با نگاهی گذرا به تاریخچه توسعه چابک ، این روش جدید برای حل برخی از بارزترین مشکلات و چالش های تیم های محصول هنگام پیروی از یک روش آبشار به وجود آمد.
تفاوت روش چابک و آبشاری
تفاوت روش چابک و روش آبشاری

بازخورد مشتری و آماده بودن برای تغییرات

برنامه ریزی برای عرضه محصولات دیجیتالی جدید در صحنه تکنولوژی فوق العاده رقابتی امروز ، باید توانایی فوق العاده ای برای انطباق با تغییرات و بازخورد مشتری داشته باشد. اگر مدتی ما را دنبال می‌کنید ، می‌دانید که به دلیل مهمی تأکید زیادی بر بازخورد مشتری داریم: این به ذینفعان کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنند که آنچه می‌سازند به نیازهای واقعی مشتری پاسخ می‌دهد. با تشویق توسعه تدریجی ، توسعه با روش چابک چارچوبی را برای جلوگیری از آشکار شدن محصول بزرگ پس از غوطه ور شدن در ماهها ، شاید سالها توسعه فراهم می‌کند.

توسعه چابک تیم های محصول را برای اندیشیدن در مورد چالش ها و مشکلات محصول دیجیتال تشویق می‌کند تا برای راه اندازی بازار ، فکر کنند ، همچنین به ذینفعان کمک می‌کند تا ویژگی هایی که می‌خواهند در محصول خود داشته باشند را در اولویت قرار دهند.

در حالی که رویکرد آبشاری تأکید زیادی بر برنامه ریزی گسترده قبل از غوطه ور شدن در توسعه دارد ، چابک بودن ممکن است به این معنی باشد که شما ۱۰۰٪ مطمئن نیستید که ممکن است محصول دیجیتال چگونه به نظر برسد. تنها مطمئن هستید آنچه می‌سازید همان چیزی است که مشتری شما می‌خواهد.

آیا چابک بودن به معنای پیش بینی مالی کمتر است؟

پاسخ کوتاه ، بله هنوز هم تعجب خواهید کرد اگر بفهمید پیش بینی بودجه کمتر چگونه به نفع شماست.

شما یک ایده عالی برای محصول دارید ، یعنی بر اساس مشکلی که شناسایی کرده اید ، و مایلید آن را برای مشتریان خود حل کنید. به خاطر این اتفاق ، بیایید فرض کنیم که شما در حال ساخت یک پلت فرم هستید که هدف آن اتصال هنرمندان با مجموعه های هنری با دامنه خرید قطعات هنری است. اصلی ترین و اولین ویژگی های توسعه یافته پلتفرم دیجیتال شما با محوریت حل این مشکل دقیق ایجاد خواهد شد: ایجاد راهی برای ارتباط هنرپیشه ها با هنرمندان. اکنون ، ممکن است شما از ویژگی های جالب دیگری که ممکن است با هدف برنامه شما سازگار باشد ، تصوری داشته باشید ، اما نمی‌توانید مطمئن باشید که این ویژگی ها به کل تجربه کاربران شما ارزش افزوده می‌دهند. با پیروی از روش چابک ، شما اولین نسخه از محصول دیجیتال خود یا یک کمینه محصول پذیرفتنی (MVP) را منتشر می‌کنید و از نحوه تعامل کاربران با برنامه ها بازخورد می‌گیرید.

از آنجا که در کل نقشه راه محصول هیچ نگاه کاملی وجود ندارد ، تیم های توسعه می‌یابند که تخمین دقیق کل تلاش توسعه برنامه شما تقریباً غیرممکن است. در عوض ، آنها یک تخمین ایجاد می‌کنند ، حداقل تلاش برای توسعه برنامه شما و همچنین حداکثر تلاش را برجسته می‌کنند ، با ذکر این نکته که اگر دامنه برنامه تغییر کند ، تخمین ها نیز تغییر می‌کنند.

بیایید به دنبال همان روش تجاری برای توسعه محصول ، به همان سناریوی تجاری فکر کنیم. ما تمام ویژگی های تصور شده برای این پلت فرم دیجیتالی خاص را بررسی خواهیم کرد و همه چیز را با دقت بیشتری تخمین می‌زنیم.

از آنجا که در مورد توسعه محصول آبشاری ، بازخورد مشتری تا اواخر پروژه به تعویق می‌افتد ، شما ممکن است در دام بسیار خطرناک ساخت محصولی بیفتید که مشتری شما نیازی به آن ندارد. این به این دلیل است که شما مانند فرضیه ها و نه بازخورد واقعی کار می‌کنید (مانند توسعه چابک). بنابراین ، در نهایت شما یک دید کلی از تلاش های توسعه خواهید داشت که ممکن است در نهایت بی معنی باشد ، اگر متوجه شوید که مشتری شما به چیز دیگری نیاز دارد. وارد شدن به تغییر کل سیستم مانند پریدن در دام است.

اگر می‌خواهید در اسرع وقت محصولی را در بازار عرضه کنید ، بدون هیچ تردیدی ، توسعه چابک راهی برای پیشرفت شما است. تشویق تکرارهای مبتنی بر بازخورد و توسعه تدریجی و تیم توسعه چابک نسخه ها و به دنبال آن پیشرفت های سریع را توصیه می‌کند.
در مورد متدولوژی آبشاری ، ممکن است ماه ها و سال ها صبر کنید تا محصول خود را به بازار عرضه کنید.

منحنی یادگیری کاربر

اگرچه در مورد این موضوع آنقدر بحث نشده است ، اما سالها توسعه برای شرکتها جنبه مهم و کاربر محور دیگری را در مورد توسعه محصول چابک به ما نشان داده است: انتشار سریع به کاربران کمک می‌کند تا با رابط کاربری شما سازگار شوند. شما می‌خواهید ابتدا محصولی با ویژگی های کمتری را به بازار عرضه کنید ، به آرامی تجربه کاربری را ارتقا دهید تا منحنی یادگیری کوتاه را برای کاربران خود را تضمین کنید. هرچه نسخه اول محصول شما بدون دردسر و حداقلی باشد ، میزان استفاده از آن بیشتر است.

برای بهتر نشان دادن این موضوع ، بیایید نگاهی بیندازیم به فیس بوک و چند ویژگی اصلی نسخه اول برنامه  که در سال ۲۰۰۴ منتشر شد:

طبق گفته Adam D’Angelo &  Business Insider ، آنها عبارتند از:

  1.  حساب های کاربری (با نام واقعی لازم است) ، محدود به آدرس های ایمیل @harvard.edu
  2.  دوستان ، از جمله درخواست های دوستی ؛
  3.  دعوت نامه ها (وارد کننده تماس با ما نیست ؛ شما باید هر آدرس ایمیل را جداگانه وارد کنید).
  4.  نمایه ها ، با یک عکس واحد برای هر کاربر ؛
  5. امکان لیست متادیتای کاربر مانند جنسیت ، تولد ، خوابگاه ، شماره تلفن ، موسیقی مورد علاقه ، کتابهای مورد علاقه ، “درباره من”.
  6.  جستجو بر اساس نام ، سال کلاس ، دوره ها ، سایر فراداده ها ؛
  7.  برخی از محدودیت های حریم خصوصی برای محدود کردن اینکه چه کسی می‌تواند نمایه شما را ببیند (فقط دوستان ، فقط افرادی که در سال کلاس من هستند).

امروزه فیس بوک دریایی از قابلیت های پیچیده است که یادگیری آن به زمان و انرژی زیادی نیاز دارد و رسیدن به این سطح از پیچیدگی نیاز به بازخورد و تجزیه و تحلیل کاربر زیادی داشت که هنوز در حال انجام است.

قرار دادن یک محصول کاملاً پیچیده و دارای ویژگی های شلوغ در بازار با فرصت دادن به کاربران برای تنظیم شرایط خود برای تطبیق دادن سیستم عامل ، در نهایت باعث از بین رفتن کاربران شما خواهد شد.

 ساخت یا عدم ساخت یک کمینه محصول پذیرفتنی

 به عنوان یک تیم توسعه چابک ، شرکت های نوپا و همچنین شرکت های سازمانی را تشویق می‌کنیم تا ابتدا کمینه محصول پذیرفتنی (MVP) بسازند. چابک بودن به شما کمک می‌کند قبل از شناسایی ویژگی ها ، مشکلاتی را که می‌خواهید ، برای مشتریان خود حل و شناسایی کنید.

ما می‌دانیم که صحبت کردن در مورد ویژگی های جذاب و ویژگی های محصول جدید شما چقدر وسوسه انگیز است اما مطمئن شوید که در این مورد عجله نکنید. ما بسیاری از کارآفرینان را دیده ایم که فقط می‌خواهند بیرون بروند و یک دسته موارد را بدون هدف مشخص بسازند که فقط هدر دادن سرمایه است.با این وجود ، یک MVP بخش بزرگی از چابک بودن است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *