تفاوت مرکز رشد و شتاب دهنده و بهترین انتخاب برای استارتاپ

تفاوت مرکز رشد و شتاب دهنده : آنچه شرکت های نوپا باید بدانند

بنیان گذاران استارتاپی که به دنبال شروع کار خود هستند ، اغلب برای کمک، به شتاب دهنده یا مرکز رشد  مراجعه می‌کنند. در اصطلاحات “شتاب دهنده” و “مرکز رشد” اغلب فرض بر این است که مفهوم یکسانی را نشان می‌دهند. با این وجود ، چند تمایز اساسی دارند که موسسان استارتاپ برای اولین بار در برنامه ریزی و تصمیم گیری برای ثبت نام باید از آن آگاه باشند. در ادامه به تفاوت شتاب دهنده و مرکز رشد پرداخته می‌شود.

شتاب دهنده ها و مراکز رشد هر دو در اوایل کار فرصت های خوبی را به کارآفرینان ارائه می‌دهند. موسسین برای رشد سریع تجارت خود از آنها کمک می‌گیرند که در اینصورت شانس خود را برای جذب سرمایه گذار خطر پذیر در مرحله بعد افزایش می‌دهند. هنوز هم ، برنامه ریزی ها چارچوب های مختلفی را برای موفقیت در شروع کسب و کار ایجاد می‌کنند.

بیایید برای دستیابی به اهداف با دانستن تفاوت مرکز رشد و شتاب دهنده شروع کنیم. شتاب دهنده ها رشد کسب و کار موجود را “تسریع” می‌دهند ، در حالی که مراکز رشد ایده های بهم ریخته را “به منظور ایجاد یک مدل تجاری برای ساخت کسب و کار جدید ” ، “رشد” می‌دهند. بنابراین ، شتاب دهنده ها بر مقیاس گذاری یک تجارت تمرکز می‌کنند در حالی که مراکز رشد اغلب بر روی نوآوری متمرکز هستند.

شتاب دهنده ها ( incubators )

تفاوت دیگر مرکز رشد و شتاب دهنده در نحوه ساختار برنامه های منفرد است. برنامه های شتاب دهنده معمولاً یک بازه زمانی مشخص دارند که در آن شرکت ها جداگانه از چند هفته تا چند ماه با گروهی از منتورها برای ایجاد تجارت و جلوگیری از مشکلات در این راه وقت صرف  می‌کنند. Y Combinator ، Techstars و Brandery از معروف ترین شتاب دهنده های جهان هستند.

شتاب دهنده ها با فرآیند درخواست شروع می‌شوند ، اما برنامه های برتر معمولاً بسیار گزینشی هستند.
Y Combinator حدود ۲٪ از برنامه هایی را که دریافت می‌کند می‌پذیرد و Techstars باید ۱۰ مکان خود را از حدود ۱۰۰۰ برنامه پر کند.

شتاب دهنده ها در ازای مقدار اندکی از سهام ، به شرکت ها، سرمایه کمی داده می‌شود و همچنین در اینصورت به یک شبکه بزرگ مشاور دسترسی پیدا می‌کنند. شبکه منتور ، معمولاً متشکل از مدیران استارتاپ و سرمایه گذاران خارجی ، بیشترین ارزش را برای استارتاپ های احتمالی دارد.

شبکه های منتور نیز کوچک نیستند. به گفته تروی هنیکوف ، مدیر عامل Techstars Chicago ، برنامه سال گذشته ۱۵۳ استاد داشت.

آرون هریس ، یکی از شرکای Y Combinator ، می‌گوید که او مطمئن نیست که شتاب دهنده ها لزوماً به طور کلی کار می‌کنند ، اما موفقیت Y Combinator به دلیل برخورد با مشوق ها می‌باشد.

هریس بیان می‌کند: “بسیاری از این موفقیت ها به ترازوی انگیزه ها برمی گردد.” “برنامه های خوب کاملاً همه طرف ها را همسو می کند. در Y Combinator همه شرکایی که به شرکت ها مشاوره می‌دهند در موفقیت آنها سهیم هستند.

مایک بوت ، مدیر کل برندری می‌گوید: “هدف شتاب دهنده این است که به یک شرکت نوپا کمک کند تقریباً در عرض چند ماه تقریباً دو سال کار تجاری انجام دهد.” درصورتی که یک مورد خوب را پشت سر بگذارید.

مراکز رشد ( accelerators )

مراکز رشد  با استارتاپ هایی شروع می‌کنند که ممکن است مراحل ابتدایی تری داشته باشند که طبق برنامه مشخص کار نمی کنند. اگر شتاب دهنده مانند گلخانه برای گیاهان جوان است تا شرایط بهینه برای رشد را بدست آورند، اما مراکز رشد با بذرهای با کیفیت و بهترین خاک برای جوانه زدن و رشد، قدم برمی‌دارند.

در حالی که مراکز رشد مستقلی وجود دارد ، همچنین می‌توانند توسط شرکت های سرمایه گذار خطرپذیر ، نهادهای دولتی و شرکت های بزرگ و غیره حمایت مالی شوند. برخی از مراکز رشد فرآیند پیچیده ‌ای برای درخواست دارند ، اما برخی دیگر فقط با شرکت ها و ایده هایی کار می‌کنند که از طریق شرکای قابل اعتماد با آنها تماس گرفته می‌شود. یک مثال خوب از مرکز رشد جهانی Idealab است .

خواندن مقاله مرتبط
بوم برندسازی شخصی و نحوه استفاده از آن

بسته به طرف حمایت کننده ، مرکز رشد را می‌توان در یک بازار خاص یا عمودی متمرکز کرد. به عنوان مثال ، یک مرکز رشد با حمایت مالی بیمارستان ممکن است فقط به دنبال استارتاپ های فناوری سلامت باشد.

در بیشتر موارد ، استارتاپ های پذیرفته شده در برنامه های مرکز رشد به یک منطقه جغرافیایی خاص نقل مکان می‌کنند تا با سایر مراکز رشد همکاری کنند. یک مرکز رشد معمولی یک فضای کار محدود ، برنامه ریزی های ماه به ماه و برخی از ارتباطات با جامعه محلی به اشتراک می‌گذارد.

فضای کار اشتراکی ( Coworking Space) بخش عمده ای از تجربه در مرکز رشد است و به عنوان پیشنهاد تجاری جداگانه  در سراسر کشور ، با فضاهای همکاری برای دسترسی به خدمات آب و برق ، هزینه اجاره تفکیک شده است. برخی از شتاب دهنده ها فضای همکاری را ارائه می‌دهند ، اما اکثر آنها فضای اداری خصوصی را در اختیار شرکت ها قرار می‌دهند یا می‌توانند خودشان آن را برای شما پیدا کنند.

مراکز رشد و شتاب دهنده ها  فرصت خوبی برای کمک به شرکت های جوان و ایده های استارتاپ در جهت صحیح ارائه می‌دهند ، اما این شما هستید که باید کار را شروع کنید.

بهترین انتخاب کدام است؟

این به تصمیم شخصی به گروه استارتاپ شما بستگی دارد. به نیازهای اقتصادی آنها ، نیازهای همکاری ، میزان توسعه یا بلوغ پروژه و برنامه های آینده نیز بستگی دارد.

فضای کار اشتراکی اولین قدم طبیعی برای بسیاری از استارتاپ ها است.
Coworking اولین قدم طبیعی برای یک شرکت نوپا یا کارآفرین است که به مکانی برای تعامل و همکاری با سایر استعدادها ، اقتصادی و انعطاف پذیرتر نیاز دارد. در ادامه مسیر با بلوغ کسب و کار ، شرکت های نوپا به مزایای رقابتی ارائه شده توسط سرویس های شتاب دهنده نیاز دارند .

وقتی مجبور شوید از بین این سه فضا انتخاب کنید ممکن است تصمیم دشواری باشد ، اما می‌توانند با یکدیگر کاملاً تکمیل شوند. آنچه که استارتاپ ها دریافت خواهند کرد ، سطح کمک در سطوح دیگری فراتر از خانه یا فضای اداری سنتی در جایی است که از بقیه افراد جامعه جدا شده اند. راه نوآوری از طریق همکاری و همراهی در هر مرحله از سفر کارآفرینی ایجاد خواهد شد.

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۰ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *