ایده چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

ایده چیست؟

چگونه طراحان می‌توانند ایده های نوآورانه تولید کنند؟ پاسخ در روند ایده پردازی تفکر طراحی است.  طراحان این امکان را دارند تا با تفکر خارج از چارچوب ، به چالش کشیدن فرضیات و جستجو در موارد جدید ، ایده های تازه ای بیابند. این مقاله در مورد اینکه ایده چیست ، چرا مهم است ؟ روند ایده پردازی و چگونگی ایجاد محیط مناسب توضیح می‌دهد.

ایده چیست؟

ایده پردازی مرحله دوم فرایند تفکر طراحی است که در آن شرکت کنندگان در یک کارگاه تفکر طراحی ، راه حل هایی را در مورد چگونگی حل یک مشکل خاص کاربران ارائه می‌دهند. فرآیند تفکر طراحی از سه مرحله درک مشکلات ، ایده پردازی و نمونه اولیه تشکیل شده است.

مرحله ایده پردازی توسط مشکلات کاربران هدایت و تعریف می‌شود. ایده در مورد جستجو و شناسایی راه حل های بالقوه است. همه ایده ها راه حل های مناسبی نخواهند بود و این اشکالی ندارد. هدف اصلی ایده پردازی استفاده از خلاقیت و نوآوری است.

چرا ایده پردازی در تفکر طراحی مهم است؟

گاهی اوقات افراد می‌پرسند “هدف از ایده چیست؟” پاسخ این است که انتقال بین درک مشکلاتی که کاربران دارند و ایجاد راه حل برای این مشکلات هدف ایده پردازی است.

ایده پردازی به کارآفرینان این اجازه را می‌دهد که ذهنشان رها شود ، وضع موجود را زیر سوال ببرند و از زوایای مختلف به مشکلات نگاه کنند. همچنین به کارآفرینان کمک می‌کند تا به صورت تیمی با یکدیگر همکاری کنند و راه حل های اساسی ایجاد کنند.

نحوه اجرای مرحله ایده پردازی در تفکر طراحی

در اینجا مراحلی آورده شده است که شما باید برای یک فرایند ایده پردازی مثمر ثمر دنبال کنید.

 

مرحله ۱) مشکل را تعریف کنید

مشکلاتی که در مرحله درک مشکلات در فرآیند تفکر طراحی شما شناسایی شد ، جلسه ایده پردازی شما را راهنمایی می‌کند. تیم شما ایده هایی تولید می‌کند که این مشکلات را برطرف می‌کند.

با استفاده از سوال “چگونه ممکن است؟” مشکل را بیابید. به عنوان مثال ، اگر تیم شما در حال حل مشکل تجربه کاربری ضعیف در برنامه است ، این سوال مطرح خواهد شد که “چگونه ممکن است یک تجربه کاربری بهینه ایجاد کنیم؟” این اصطلاحات جلسه ایده پردازی را متمرکز می‌کند در حالی که بیان می‌کند راه حلی برای مشکل وجود دارد.

مرحله ۲) مکان مناسبی را انتخاب کنید

مکان جلسه ایده پردازی شما تأثیر زیادی در احساس امنیت و راحتی شرکت کنندگان دارد. یک اتاق بزرگ انتخاب کنید که دارای تخته سفید یا فضای دیوار کافی باشد تا بتوانید موارد نوشتاری خود را تنظیم کنید.

بهتر است مکانی را انتخاب کنید که دور از محیطی باشد که تیم شما معمولاً در آن کار می‌کند. قرار گرفتن در یک محیط جدید باعث ایجاد خلاقیت و تفکر جایگزین می‌شود. همچنین مهم است که به چند فعالیت یخ شکن کمک کنید تا به صمیمیت نسبی شرکت کنندگان کمک کند.

مرحله ۳) محدودیت های زمانی را تعیین کنید

از قبل تصمیم بگیرید که جلسه ایده پردازی برای هر مشکل چه مدت طول می‌کشد. تعداد ایده هایی را که جلسه باید برای هر مسئله ایجاد کند تنظیم کنید. این محدودیت ها باعث تحریک جلسه می‌شود ، انرژی و آدرنالین ایجاد می‌کند که باعث ایجاد خلاقیت بیشتر می‌شود.

مرحله ۴) تکنیک های ایده پردازی را انتخاب کنید

چندین روش ایده پردازی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آنها تیم خود را در ایده پردازی کمک کنید. رایج ترین آنها عبارتند از:

  • طوفان فکری : به اشتراک گذاشتن کلامی ایده ها در گروه.
  • نگاشت ذهنی : با شروع یک کلمه کلیدی مرتبط با مشکل ، ایده پردازی تصویری ایجاد می‌کنید و سپس تمام ایده های مرتبط با آن را در اطراف آن می‌نویسید.
  • Storyboarding : ایجاد خطوط داستانی بصری از چگونگی استفاده کاربران از امکانات برای حل مشکلات.
  • بدترین ایده ممکن : ارائه بدترین ایده های ممکن برای حذف بلوک های خلاقانه.
خواندن مقاله مرتبط
صدای مشتری (VOC) چیست؟

جلسه ایده پردازی خود را به یک تکنیک محدود نکنید ، شما در استفاده از بیش از یک تکنیک آزاد هستید. با این کار تیم شما بیشترین تعداد ایده را ایجاد می‌کند.

مرحله ۵) ایده ها را رتبه بندی کنید

اگر جلسه ایده پردازی شما طبق برنامه پیش رفته باشد ، در پایان ایده های زیادی خواهید داشت. برخی امیدوار کننده و برخی ناباورانه خواهند بود. همراه با شرکت کنندگان ، ایده ها را بر اساس دسته بندی های مختلف از جمله امیدوار کننده ، جالب ، غیر متعارف یا ناباورانه مرتب کنید. برای هر دسته ، ایده ها را رتبه بندی کنید. هیچ ایده ای را دور نیندازید زیرا ممکن است در آینده یا در پروژه های دیگر طراحی مفید باشد.

مرحله ۶) ایده هایی را انتخاب کنید که به مرحله نمونه سازی می‌روند

در تفکر طراحی هدف نهایی ایده چیست ؟ ارائه ایده هایی است که بتوانند نمونه اولیه و آزمایش شوند. ایده هایی را که قرار است نمونه اولیه شوند انتخاب کنید و سابقه مواردی که گزینش نهایی را ایجاد نکرده اند ، حفظ کنید.

چگونه تیم خود را به ذهنیت مناسب برای ایده پردازی برسانیم؟

ایده استارتاپ چیست؟

دلایل موفقیت یا عدم موفقیت در روند ساخت ایده چیست ؟ به نحوه برخورد و جو ایجاد شده توسط مدیریت شما بستگی خواهد داشت. شما باید یک محیط ایمن و بدون قضاوت ایجاد کنید که به همه شرکت کنندگان این فرصت را بدهد تا ایده های خود را بیان کنند از جمله غیرمتعارف ترین آنها در اینجا نحوه ایجاد فضای مناسب آورده شده است:

همه ایده ها را بپذیرید
برای تشویق خلاقیت و ذهنیت باز ، هیچ ایده ای را رد نکنید. اگر این کار را انجام دهید ، بازدهی جلسه را کاهش خواهید داد. به یاد داشته باشید که هدف تولید هرچه بیشتر ایده ها است. علاوه بر پذیرش همه ایده ها ، شرکت کنندگان را تشویق کنید تا با استفاده از عبارت “بله و …” ایده های دیگران را بسازند. این امر منجر به ایده ها و دیدگاه های جالب می‌شود.

در موضوع باقی بمانید
در طول یک جلسه ایده پردازی با انرژی بالا ، تیم شما می‌تواند به راحتی از مرز مشخص خارج شود و در مورد سایر مواردی که به مشکل ارتباطی ندارند ، ایده پردازی کند. به عنوان مدیر ، وظیفه شما این است که جلسه را راهنمایی کرده و جلسه ایده پردازی را دوباره متمرکز کنید. اگر تیم شما ایده نابی را پیدا کند که مربوط به مشکل نیست ، آن را برای مراجعه بعدی یادداشت کنید و سپس جلسه را به سمت مسئله موجود هدایت کنید.

تمام ایده ها را مستند کنید
اطمینان حاصل کنید که تمام ایده های تولید شده در طول جلسه را ثبت کرده اید. مدیر جلسه می‌تواند با نوشتن ایده ها روی صفحه سفید ، به عنوان نویسنده عمل کند. در روش دیگر ، شرکت کنندگان همچنین می‌توانند ایده های خود را با نوشتن آنها روی یادداشت های چسبناک یا تخته سفید مستند کنند.

هنگام مستند کردن ایده ها ، آنها را خلاصه کرده و نکته اصلی را ثبت کنید. به عنوان مثال ، اگر یک شرکت کننده پیشنهاد دهد “ما می‌توانیم یک برنامه مبتنی بر داستان تعاملی برای بهبود تجربه کاربر ایجاد کنیم” سند “یک برنامه مبتنی بر داستان تعاملی ایجاد کنید.” برای اطمینان از اینکه هیچ ایده ای را از دست ندهید ، بر روی تک تک ایده ها کار کنید. مرحله ایده پردازی به تیم طراحی شما کمک می‌کند تا راه حل های ابتکاری برای مشکلات طراحی ارائه دهد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.